Vaistai nuo žioplumo

Anądien benaršydamas po senus failus, radau vieną katalogą, priminusį 6 m. senumo istoriją. Ją jau buvau primiršęs. Bet su sąlyga, kad verslo reikalais vėl susidūriau su “ORLEN Lietuva” – didžiausia (ir neabejotinai kiečiausia) gamykla mūsų šalyje  – atmintis grįžo. “ORLEN Lietuva” padeda mums su “Verslo žiniomis” surengti įspūdingą Tiekimo grandinės konferenciją, katra skirta padėti padidinti pelningumą gamintojams, didmenininkams beigi mažmenininkams.

Jei kas nežinote, tai “ORLEN Lietuva” kadaise vadinosi “Mažeikių nafta”. Pavadinimas pasikeitė, žmonės (dalis menedžmento) irgi pasikeitė, bet užtat aukščiausi saugumo (safety) reikalavimai liko kaip buvę. Kiek man teko susidurti, gyvenime nemačiau jokios kitos gamyklos, kad dėl darbų saugos būtų taip einama iš proto. Žinoma, darbininkai (ypač subrangovai) keikia griežtą tvarką ir koneveikia “valdžią”. Nes toji ramiai gali atleisti, tarkime, “vos porą metrų” pavažiavusio sunkvežimio su neprisegtu kabliu, tabaluojančiu prieš nosį, vairuotoją.

Po maždaug tūkstančio hektarų gamyklos teritoriją išvedžiota belenkiek visokių vamzdžių vamzdelių, ir jais teka visokie degūs skysčiai. Suprantama, žiopliai teritorijoje yra nepageidaujami, nors man teko lankytis daug kartų. Visada dėvint spec. rūbus, spec. akinius ir šalmą. Bet tą dieną šalmo neužsidėjau.

Viskas buvo taip.

Kai sudegė toji didžioji kolona, darbininkai ją demontavo idant į senosios vietą vėliau pastatų naująją. Taigi vyksta kolonos demontavimo darbai, sudegusioji kolona guli gražiai paguldyta metalo laužo aikštelėje. Svarbu pažymėti, kad toji aikštelė yra nutolusi nuo gamybos įrenginių. Taigi iš kolonos išpjaunamos reaktifikacinės lėkštės, kurios taip pat metalinės, kaip ir kolona. Ant tos kolonos sienelių yra degiųjų dalelių, nes kažkada toje kolonoje cirkuliavo naftos produktai. O kai ant metalo yra degiųjų dalelių, ir tas metalas yra pjaunamas, tai gali atsirasti kibirkštėlių. O pjauti tai reikia. Todėl vardan darbų saugos į pagalbą pasikviesti draugai ugniagesiai, kurie stovi su „šlanga“ pasiruošę palieti vandeniu, jei atsirastų laukiamas dūmelis. Na štai ir dūmelis. Štai ir čiurkšlelė. Rezultatas – reaktifikacinės lėkštės išimtos, gaisrininkai grįžta į garažą. Ir užpildo ataskaitą, kur buvo, ką darė…

Štai kaip atrodė Mažeikių ugniagesių reportas:

Šalia įrenginio Nr.1 (sekcija s-001) degė remontuojamos kolonos K-601 viduje esantys piroforiniai junginiai, bei naftos produktų likučiai 20 m2 plote. Gaisras likviduotas. Laikinai sustabdyti kolonos K-601 remonto darbai. Savaiminis medžiagų užsidegimas.

Vieta: Mažeikių r., Juodeikiai, AB „Mažeikių nafta“. Metalo sandėliavimo aikštelė, mazuto giluminio perdirbimo kompleksas, gamybos padalinys Nr.2.

Ugniagesių reportus realiu laiku gauna laisva spauda. BNS korespondentei šitai neprasprūsta pro akis, ir naujienų agentūra išleidžia failą. Vadinosi jis maždaug taip: “Degė “Mažeikių nafta”.

„Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pranešimo, apie 14 val. užsidegė metalo sandėliavimo aikštelė, mazuto giluminio perdirbimo kompleksas bei gamybos padalinys.

20 kvadratinių metrų plote degė remontuojamos vadinamosios didžiosios kolonos viduje esantys junginiai bei naftos produktai. Gaisras buvo užgesintas beveik per dvi valandas.“

Kadangi BNS yra ne šiaip kokia VBS, visos kitos medijos puola tikrinti informaciją. Be perstojo skamba visi trys mano telefonai (mano, tarnybinis ir laidinis), ta proga imu batchinti (partijuoti) atsakymus: pakeliu visus tris ragelius ir vienu ypu visiems trims susakau mūsų  versiją. Ragelius padedu, jie vėl skamba, vėl visus tris pakeliu, susakau. Ir taip maždaug valandą.

Paraleliai parengiam oficialų pranešimą, pridedam nuotraukų iš įvykio vietos, kuriose, visų nusivylimui, nesimato jokio gaisro.

Pasiimu abu mobiliakus, kolegą (turintį darbų saugos visokius atestatus), ir lekiam patys į įvykio vietą. Visą kelią prašneku su bosu, kuris tuo metu buvo kažkur užsieniuose. Per skubėjimą ir žioplumą nepersirengiu specofkės beigi neužsidedu šalmo.

Įvykio vietoje nėra jokio įvykio. Net dūmelis joks nerūksta. Skambinu į BNS, prašau susimilti ir nedeginti man gamyklos. Jie turi savų šaltinių – ugniagesių reportą – ir manim netiki, nes mano darbas yra sukti uodegą. Skambina televizijos. Nori atvažiuot nufilmuot gaisrą. Sakau, kad niekas nedega. Vis tiek nori. Šiaip žurnalistai į teritoriją “už tvoros” neįleidžiami dėl tų pačių saugumo reikalavimų. Skambinu bosui, tuomet saugumo vadui ir prašau padaryti išimtį. Savo garbės žodžiu užgarantuoju, kad šiuos operatorius pažįstu, ir kad nieko jie nepridarys.

TV operatoriams tenka nusivilti. Atvykus į “gaisro vietą” paaiškėja, kad nėra ką filmuoti. Tolumoje ant kamino degantis prožektorius galėtų būti panašus į liepsnelę, bet žiūrovams įspūdžio nepadarytų. Todėl montuojant reportažą nesunkiai randami archyviniai ankstesnių metų spalio dvyliktosios kadrai, kurie yra kur kas įspūdingesni, nei metalo laužo aikštelėje ant šono gulinti (ir nedeganti) kolona.

Žodžiu, “Panorama” rodo juodų dūmų archyvinius debesis, o gamyklos atstovas tuo tarpu neigia gaisrą.

Į darbo pabaigą BNS pasitaiso, ir patikslina, kad „gaisras“ tęsėsi ne porą valandų, o tik 12 minučių (viena televizija, anonsavusi dviejų valandų gaisrą, per vakaro žinias gaisrą sutrumpino 108 minutėmis). Pasirodo, apie nuostolius irgi negali būti kalbos, nes kolona sudegti gali tik vieną kartą.

Man rodos, Bloomberg’as ir Reuter’is išvis neišleido jokios žinutės apie “gaisrą” po to, kai asmeniškai patikinau, kad niekas nedegė. Bet užtat parašė rusai. Jiems nieko net aiškinti nereikėjo. Jie ėmė BNS’o žinią, o tai, ko trūko, prirašė patys man nė neskambinę.

PRIME-TASS, 2007-03-06:

(…) По его словам, “пламенем были охвачены площадка складирования металла, комплекс глубинной переработки мазута и одно производственное подразделение”. Пожар возник внутри ремонтируемой вакуумной колонны, загорелись пирофорные соединения и остатки нефтепродуктов. “Противопожарным службам с большим трудом удалось к вечеру потушить огонь, человеческих жертв удалось избежать”, – уточнил М.Волдемарас. (…)

РБК daily, 2007-03-07

(…) После последнего возгорания MN выбился в лидеры по количеству и частоте пожаров, так как за последние полгода два раза подряд не горел ни один завод. По мнению аналитиков, наиболее вероятной причиной участившихся пожаров на НПЗ является тот факт, что модернизация предприятий не проводится вовремя. Впрочем, пожар может быть использован некоторыми политиками в Литве, которые постараются возложить вину за аварии на российские спецслужбы, считают наблюдатели. (…)

Internetuose dar yra užsilikęs vienas straipsnis, parengtas šių pranešimų pagrindu.

Kuo baigėsi ši istorija?

Kažkoks darbų saugos viršininkas norėjo surašyti papeikimus už tai, kad gamyklos teritorijoje anądien su kolega blaškėmės be šalmų. Po kelių dienų gavau kažkokį raštą, kad pradėtas vidinis tyrimas ir t.t. Nupėdinau pas tą viršininką, žemai nusilenkiau ir paprašiau visus šunis sukarti ant manęs, nes tai aš skubinau “greičiau, greičiau” patekti į “gaisro” vietą, ir dėl to pamiršom tuos nelemtus šalmus (taip ir buvo). Kolegai, gamyklos darbuotojui, būtų nubraukę atlyginimą, o man jie neturėjo ką nubraukti, nes buvau kontraktorius ir dirbau savo firmoj, o ne “Mažeikių naftoj”.

Dėl ko visa ši istorija prasidėjo? Ko gero, dėl to, kad ugniagesiai mano dirbantys tik pagal reaktyvinį procesą, t.y. reaguoja į incidentus. Net jei pasikviesi ugniagesius prevenciniais sumetimais, jie vis tiek raportuos, kad buvo incidentas, nes kitaip dar nemoka. Incidentas, reiškia, nelaimė. O laisvai spaudai nelaimės patinka. Tuo tarpu rusų spaudai labai patinka mūsų laisvos spaudos pomėgiai piešti nelaimes.

Pakanka vieno žioplo žurnalisto, vienos žioplos antraštės, ir turime geopolitines liepsnas.

Ta proga linkiu aklai netikėti kvadratinėmis raidėmis. Ir laikytis darbų saugos. Nes tai vienintelis vaistas nuo žioplumo.

komentarų yra lygiai 10

 1. Yvl

  O tikrai “rEAktifikacinė”, o ne “rEktifikacinė”? :)

  • Per skubėjimą tikrai “re_a_ktifikacinė” 😀

   • Yvl

    Neklaidinkit jaunimo:)

 2. Miesto vaikis

  Gerai čia parašyta, bet įdomiausia tai, kad ir dauguma naujienų ant Lietuvos sklinda panašiu budu…..

  O šita straipsniuką užskaitau…. TUK TUK.. :)

 3. Sigitas

  GalvažMogaU, oi prisimenu šitą įmonę ir tavo trumpą bet linksmą kadenciją 😉

 4. giedrius

  jo linksma budavo, kaip perskaitydavau apie “pavojinga vamzdi, kuris tuoj sprogs” – nors vamzdzio toje vietoje nebuvo

  arba apie baisiai veluojanti Butinges pletros projektra, nors jis buvo baigtas laiku

  o sovietu (rusais ju pavadinti neiseina) propaganda – kasdienybe

 5. Esamasis laikas

  Puikiai iliustruotas komiksas! Aš turiu panašių istorijų, bet dar ne laikas jas pasakoti:)

 6. Aidas Petrošius

  Puiki istorija! „Laisvosios“ dalykinės Rusijos spaudos reakcija labai patiko :DDD

  Beje, tokiais atvejais labai padeda webcam’ai. Jie puikiai pritaikomi atvejams, kai reikia ką nors realaus laiko režimu „įrodyti“. Dar 2008 m. Europos sklandymo čempionate išbandėme mobiliuosius webcam’us su wi-fi ryšiu – veikė berods 500 m atstumu nuo ryšio stotelės :)

 7. Donatas

  Labai priminė vieną filmą – Uodega vizgina šunį (Wag the Dog, 1998 m.) Nors ten tik komedija, bet visiems laikams pakeitė mano požiūrį į visuomenės informavimo priemones :)

Jūsų komentaras