Kada vadovams laikas mažinti atlyginimą?

Antradienį ~800 klausytojų vedžiau webinarą apie tai, kad firmų vadovai dažnai būna ne savo biznio varikliai, bet apribojimai. Ta proga gavau keletą atsiliepimų, kuriais noriu pasidalinti. Labai smagu išlįsti iš gamyklų ir pajusti susidūrimo su nepažįstamais žmonėmis jausmą.

Webinaro “Vadovas – įmonės apribojimas ar variklis? įrašą galite pažiūrėti čia.

Štai kaip vienos prekybinės firmos direktorius sureagavo į mano tarpušventinį kvietimą stebėti webinarą (kalba netaisyta):

Sveiki

Dekoju uz jusu pasveikinimus , mes taip pat jus sveikiname su ateinanciais N.Metais .

Jusu seminaras nebloga ideja , tik as turiu klausima .. Jus ko gero baige esate ISM .. vadyba , ir ko gero rasote magistrini darba .. Jeigu taip -na jusu ideja gera , jeigu ne- sakykim as suklydau .

Sekantis kl. – ar esate sukure savo versla , nes kaip sako sena egiptieciu patarle : siuvejo amato neismoksi pas  siuvejo mokini o tik pas meistra .. Jeigu jus nesate sukure savo verslo , neismanote BUCHALTERIJOS baziniu pagrindu , nezinote TARPTAUTINIU banku finansiniu instrumentu .. kazin ar ka nors galesite ismokyti dirbti Eurosajungoje .. DEl Lietuvos vidaus rinkos neverta gincytis , nors taip pat turiu abejoniu .. Kokios -ogi tai , kad planuok neplanaves mokek 100 kalbu ismanyk 2 ISM kursus , bet jeigu neturi geru rysiu -tavo popieriai nieko neverti ..

TODEL mano poziuriu VADOVO SAMPRATA tai RYSIAI .. o visia kita , techniniai dalykai
AR vadovas maiso imonei ..,  paimkime gera pavyzdi amzina atilsi p.Lubi , tai seno kirpimo vadovas , jis dar sovietu laikais pasizimejo tuo , kad turejpo rysius , ir tik tu rysiu deka imone gyvavo Lietuvos laikais nors politikai jam maise .. tai apie koki statbdyma .. bekalbeti..

As suprantu jus ..tenka daznai susidurti su AUKSINEMIS jaunimo idejomis , tik jos dazniausiai turginio lygio ( tegul su magistro laipsniu -bet turginio ) kodel -jo nenukreiptos sukurti produkta ( apie AT technologijas negalbu ) jos tik perskirsto .. Gamybai sukurti vien tik tai ismanymo apie vadyba neuztenka , reikia zinoti kaip dirba kiekviena grandis ( tekintojas , baldininkas ir tt ) tik tada gali sukurti normalia gamyba .. stai tada ir tik tada bus reikalingi vadyba ismanantys zmones ..
BET deja situacija tokia , jaunimas apsuliuciai nesidomi technika , viskas pavirsutiniskai .. ko nors paklaus -ar ismanai PC —o taip zinau kaip dirba Wordas ,Windows < Linux .. o kaip paklausi -ar zinai is ko susideda ‘gelezis ‘ , kaip funkcionuoja maitinimo blokas arba ekranas ( monitorius ) tuom zinios ir pasibiagia ..

Na as cia per toli nuvariau ..

Reziume .. tema jusu idomi , klausimas -ar tai tures praktines naudos MUSU ekonomikos salygomis .. GAL geriau kurti rysiu apsikeitimo foruma ar seminara ??

Sekmes

Na, norėdamas megzti ryšius, turi visų pirma būti pats kažkuo įdomus. Kažką duosi, kažkuo pasidalinsi, tuomet gal ir pats kažką gausi. Šis dėsnis veikia bet kokiomis ekonomikos sąlygomis.

O jaunimo taip nenurašyčiau. Jaunuoliai bent jau pagooglina prieš spėliodami apie žmogų. O jei tam neturi laiko, tiesiog pasiunčia tobulėti kviečiantį TOC ekspertą ant dviejų raidžių.

Taigi vadovas, galintis rašinėti tokio ilgumo laiškelius, tikrai ne apribojimas.

Taip pat ne apribojimas yra tas, katras nesugeba išjungti jam nepatinkančios transliacijos, ir nepaisydamas lektoriaus neprofesionalumo pusantros valandos neatplėšia akių nuo ekrano (komentatoriaus komentaras netaisytas):

Labas vakaras. Esu naujas Jūsų www.versloakademija.lt narys.

Gerb.lektoriau, dabar, kai Jūs vedate  “VADOVAS – įmonės apribojimas ar variklis” atrodo, kad Jūs ne klausytoją mokote, bet stovite prieš dėstytoją kuris jus egzaminuoja, o Jūs be galo tempiate laiką.

Jūs pats pažiūrėkite savo šį seminarą ir suskaičiuokite kiek kartų Jūs mykėte t. y. vartojote jaustukus “ėėėėėėėėėėėėėėė”, “eeeeeeeeeeeeee”, “aaaaaaaaaaaaaa”, “mmmmmmmmmmm”. Na kas čia per auditorija kuri turi kantrybės ir pagarbos klausyti tokius paprastus Jūsų samprotavimus apie “beliaką”.verslo tema. Juk Jūsų tema “Vadovas-Įmonės apribojimas ar variklis”.   Dabar Jūs atsakinėjate į klausimus, ir nė vienas klausiantysis neklausia pagal Jūsų šios “paskaitėlės” “Vadovas-Įmonės apribojimas ar variklis” temą. Klausia tas kas klausiančiajam rūpi, bet ne apie.”Vadovas-Įmonės apribojimas ar variklis”.  Ką tai rodo apie Jūsų šios “paskaitėlės” kokybę?

Paskaičiuokite laiką kurį Jūs skyrėte “”Vadovas-Įmonės apribojimas ar variklis”? Per 1,5val?

Man rezultatas: mažiau už nulį t.y. lygus prarastam laikui beklausant šio Jūsų laiko tempimo. …dabar va kažką sapaliojate apie Tele 2  kainų karą ir t.t.

Bet kokiu atveju dėkoju už pastebėjimus. Skaičiuosiu mykimus ir dar daugiau dirbsiu su savo įvaizdžio formavimo komanda.

Na, o trečiasis komentaras yra vienas objektyviausių. Būtų pats objektyviausias, jei autorius dviem balais nebūtų suklydęs rašydamas įvertinimą. Visa laimė, kad internetai turi Birutę Vėsaitę, tad mano gėda ne tokia baisi.

Štai kaip paskaitėlę apie beliaką suprato Aivaras Ivaškevičius iš dešimtukas.com (publikuojame gavę leidimą):

Kas trukdo verslui uždirbti daugiau?

Kiekvienas verslas susiduria su amžina dilema: ar daugiau laiko bei resursų investuoti į esamos vagos tiesinimą, ar įsigyti naujų arklių, kurie išars daugiau vagų. Stabilizavimas ar augimas? Kaip pavyks uždirbti daugiau? O kas kliudys? Kaip teisingai paskirstyti laiką bei dėmesį žinant, jog turime ribotus savo asmeninio laiko resursus? Šiuos bei kitus klausimus savo internetiniame seminare nagrinėjo Nerius Jasinavičius.

Vadovavimas, vadovo funkcijų suvokimas – temos, kuriomis yra tiek pat nuomonių ir versijų, kaip ir po pralaimėtų Lietuvos krepšinio rinktinės rungtynių. Dar iki šiol gajus stereotipas, jog vadovas yra tas žmogus, kuris ant savo pečių užsikrauna daugiausiai techninio darbo naštos, o savo poziciją pelnė ne dėl to, kad sugeba vadovauti, o dėl to, kad yra savo amato profesionalas ir tam skiria liūto dalį savo laiko.

Turiu pripažinti, jog seminaro tema išties suintrigavo. Be to, apie Nerių Jasinavičių buvau girdėjęs tik tiek, kad jis yra buvusio pramonės ministro, žymaus verslininko bei lektoriaus Rimvydo Jasinavičiaus, kurio seminarą apie investavimą jau aprašiau sūnus, o kitą informaciją teko “pasigūglinti”. Tam tikra prasme buvo įdomu palyginti tėvo ir sūnaus vedamus seminarus, nes bent jau aš Lietuvoje daugiau nežinau antro tokio šeimyninio dueto. Žibalo į ugnį įliejo dar ir tai, jog seminaras buvo transliuojamas tiesiogiai internetu, tad buvo įdomu pažiūrėti, kaip organizatoriai susitvarkys su galimais ryšio sutrikimais dėl didelio lankytojų srauto.

Giriu už:
 • Pasiruošimą seminarui (atrodytų savaime suprantama, tačiau retas lektorius pristato apie ką kalbės, kiek tai truks, be to, N. Jasinavičius kaip laikrodis baigė seminarą po lygiai valandos, pranešimo pabaigoje padarė išvadas, viso seminaro metu jautėsi laisvumas bei pasitikėjimas savimi);
 • S. Covey laiko kvadratą (lektorius detaliai pristatė vieną iš pagrindinių laiko planavimo taisyklių, pateikė pavyzdžių bei aptarė dažniausias klaidas);
 • Klausimų-atsakymų sesiją po seminaro (jos metu ne tik atsakinėjo į klausimus, bet ir rekomendavo papildomos literatūros, pavyzdžių, dalijosi asmenine patirtimi).
Patobulinčiau:
 • Gestus bei intonaciją (ypač seminaro pradžioje buvo naudojami monotoniški ir uždari gestai, o sakinio pabaigoje lektorius paaukštindavo balso tembrą);
 • Seminaro dalių proporcijas (įžanga truko 20 minučių, o apie vadovą pradėta kalbėti tik praėjus trečdaliui seminaro laiko);
 • Teorijos pagrindimą pavyzdžiais (pagal pateiktą teorijos kiekį trūko ją pagrindžiančių pavyzdžių).
Komentaras.

Gebėjimas sudėtingus dalykus pateikti paprastai – įgūdis, kurį N. Jasinavičius paveldėjo iš savo tėvo. Jei verslo procesai ir jų valdymas būtų tokie paprasti, tai kas antras būtume ne tik popierinis ar iliuzinis verslininkas, bet ir mūsų valstybė pagal verslumą Europos Sąjungoje nebūtų antra nuo galo.

Pasitelkus apribojimų teoriją, tarsi akyse prašviesėja: jei verslas neatneša pakankamai pajamų, tai tokiu atveju surandi, kas tam trukdo, nusprendi, kaip efektyviau išnaudoti šį apribojimą, o tuomet visa sistema pradeda įgyvendinti sprendimą.

Be to, buvo aiškiai išskirta, jog vadovas, skirtingai nuo visuotinai paplitusių kitų įsitikinimų, atlieka dvi pagrindines funkcijas: užtikrina verslo stabilumą bei plėtrą. Visos problemos (ypač smulkesniame versle) atsiranda tada, kai tarp vadovo ir verslo galima dėti lygybės ženklą, kitaip tariant, kuomet vadovas yra ir buhalteris, ir vadybininkas, ir tiekėjas, ir vairuotojas. Tokiu atveju apie verslo plėtrą galime pamiršti. Dar daugiau – tokie vadovai tarsi įsirango į gaisrininkų kombinezonus bei tampa savo verslo įkaitais, kai ne verslas tarnauja jiems, o jie – verslui.

Ne mažesnio susidomėjimo sulaukė ir po seminaro vykusi klausimų-atsakymų sesija, kurioje lektorius atsakė į seminaro metu atsiųstus klausimus. Šį sesija atskleidė, jog tokių seminarų vertė šiandien – didžiulė, nes norint pakeisti savo pasiekiamus rezultatus reikia pakeisti tai, kur mes koncentruojame savo dėmesį, o tai pakeisime tik tada, kai pakeisime mąstymą. Daugelio išgirstų klausimų net nereikėtų paklausti, jei vadovai, užuot likę amatininkais, iš tiesų gilintųsi į vadovavimą ir ugdytų savo sugebėjimus arba pasamdytų tokį žmogų, kuris sugeba vadovauti.

Vadovo vertė matuojama labai paprastai – palyginus kiek komanda gali pasiekti be konkretaus vadovo ir su juo. Tad, jei kiekvienas vadovas savęs paklaustų “ar aš esu įmonės apribojimas, ar variklis?”, ilgainiui teisingi veiksmai atneštų norimų rezultatų. Linkiu būti tuo žmogumi, nuo kurio prasideda verslas, o ne tuo, ties kuriuo jis ir baigiasi.

Įvertinimas: 8/10.
***

Tikrai geras palinkėjimas. Forwardinu jį vienam ankstesnių mūsų įrašų herojui – Ignalinos autobusų parko direktoriui. Kazitiškio krašto informacinė svetainė ką tik pranešė, jog minėtam direktoriui nuo 2007 m. nustatytą 3000 Lt atlyginimą pasiūlyta sumažinti iki 2000 Lt, kadangi bendrovės finansiniai rezultatai negerėja.

Ką daryti, kad firmų vadovų neištiktų autubusųparkinis likimas – žiūrėkite webinaro įraše. O atsakymas į antraštėje iškeltą klausimą yra toks – NIEKADA. Mažinti vadovui algą, tai lyg dėti kompresą numirėliui.

komentarų yra lygiai 8

 1. g12

  Aha. Tik pamirštate paminėti, kad tas jūsiškas “kvietimas” yra ne kas kita kaip spam’as :/

  • Jūs irgi į spam’ą reaguojate tokiais ilgais atsakymais?

   • g12

    Ne, mes į spam’ą reaguojame kiek kitaip 😉

 2. Rimas

  Tai vietoje algos sumažinimo vadovą reikia tiesiog atleisti (pakeisti kitu) ?

  • Pabūsiu tiesmukas kaip koks Užkalnis. Vadybinės (kaip ir kitokios) impotencijos atlyginimo mažinimu neišgydysi.

 3. jonas

  Manau, kad didziausia problema yra ta, kad Vadovas, kuris mazose imones dazniausia yra ir akcininkas, uzkuria veikla, daro n veiklu vienu metu, zino kas vyksta, viska kontroliuoja. Veikla pasiteisino, kazkas daroma gerai, imone isauga ir tuomet vadovas jaucia, kad ne viska jis sukontroliuoja, ne viska zino. Atsiranda baime, kad kazkas atsitiks ir tai kas sukurta sugrius. Kas tada vyksta, toks vadovas vietoj to kad toliau kurtu versla realiai dirba tik ant to, kad ji islaikytu. Didziaja dali laiko uzsiima kontrole, kuri nafig nereikalinga ir dazniausiai tik trukdo. Na ir is to atsiranda visokiu kitu problemu, personalo demotyvacija, baimes ivarios ir t.t.
  As matau du sprendimus:
  a) tiesiog nudelegeuoti darbus: turetu 3-4 rodiklius pagal kuriuos vertini ar viskas geryna ar blogyn. (nuo veiklos priklauso, bet pvz.: esamiems klientams pakartotinu pardavimu procentas, klientu pasitenkinimo rodiklis ir t.t., jie nemazai identifikuoja problemu).
  b) Imi nauja vadova/operatyvininka ir tiek. Manau, kad labai daug imoniu steigeju, tam tikru momentu nebegali toliau vadovauti imonei.

 4. Smagus seminaras, patiko ir klausimų atsakymų sesija. Dabar dar nusipirkau TOC handbook’ą, ir graužiu vakarais :)

  Tikiuosi pavyks pritaikyti TOC filosofiją mūsų organizuojamiems “Glamūriniams kiaulių vakarėliams.
  gocrazy.lt/kiaulems

 5. Internetinių parduotuvių kūrimas

  Darbuotojų algos mažos dėlto, kad lietuvių klientai yra per daug taupūs, tai ir atsiremia į tai jog IT sferoje dirbančių įmonių klientai yra tik užsieniečiai.

Jūsų komentaras