Konkurencingo verslo dekalogas

Anądien žurnalistas Aurimas Perednis paskelbė verslo dekalogą, surašytą Prof. Boguslavo Gruževskio:

Puikus “to-do” sąrašiukas sudorinti godų verslininką, suraitytas samdinio ranka. Su sąlyga, kad darbgaviai sudaro 98% Lietuvos, masėms sąrašiukas turėtų patikti.

Bet net jei įvykdysime visus 10 prof. Gruževskio punktų, gyvenimas Lietuvoje iš esmės nepagerės. Nes 80% lietuviško verslo, ypač smulkiojo, apskritai šie punktai aplenkia: nei jie savinasi, nei kitus apgaudinėja, nei baisiai turtėja.

Siekis padaryti verslą atsakingesnį, doresnį yra geras. Bet norint padaryti verslą doresnį, visų pirma reikia, kad kažkas padarytų verslą. Antraip nėra ką dorinti.

Taigi tam, kad prof. Gruževskio dekalogas būtų veiksmingas, pirmiausia reikia pasiekti, kad Lietuvoje būtų daugiau verslo, t.y. sukuriama daugiau pridėtinės vertės. Ta proga (nors mūsų niekas neprašė) surašėm Konkurencingo verslo dekalogą, kurį čion skelbiame su geriausiais palinkėjimais kitiems metams.

Konkurencingo verslo dekalogas*

1. Darydamas verslą siek savo įmonės tikslo – uždirbti pinigus dabar ir ateityje.

2. Nepamiršk, kad pinigai – įmonės tikslas, o žmogui tai priemonė.

3. Turėk viziją, kaip DAUG geriau už konkurentus patenkinti klientų poreikius.

4. Nuolat tobulink įmonę – puoselėk konkurencinį pranašumą.

5. Žinok savo klientų tikslus ir padėk jų pasiekti (uždirbti, sutaupyti, mėgautis, kt.).

6. Fokusuokis, nešūdeliauk: nedaryk to, kas nesvarbu.

7. Neleisk skubiems dalykams užgožti svarbių.

8. Sistematizuok verslą**, kad galėtum jį sparčiai plėtoti.

9. Netapk savo verslo apribojimu.

10. Samdyk geresnius uz save.

*Manote, kad kažką svarbaus praleidome? Komentaruose papildykite savo įsakymais ar taisyklėmis, kuriomis turėtų vadovautis konkurencingas verslas.

**Apie tai, kaip sistematizuoti smulkųjį verslą (t.y. kaip iš amato padaryti verslą), kolega Nerius kitąmet rengia spec. kursą firmų vadovams.

komentarų yra lygiai 21

 1. “10. Samdyk geresnius uz save.” mintis gera, tik, manau, būtų sudėtinga suvaldyt komandą, kurioje visi protingesni už tave…

  • Manau, sudėtinga būtų ne dėl komandos narių proto ar gebėjimų, bet dėl ambicijų. Jei komandos nariai suvoks, kad kartu jie gali pasiekti daugiau nei po vieną, tai liuks.

   • kiras

    Kvailesnis už samdinius vadovas gali nesuprasti kokie tų žmonių siekiai, kas juos motyvuoja. Jam būtų labai sunku savarankiškai iš jų suburti komandą.

    Manau samdyti reikia sau lygius, kad rastum bendrą kalbą.

    • “Organizatoriui proto nereikia, jam svarbu protus suorganizuoti” (c) nepamenu autoriaus.
     Tad samdyti už save protingesnius yra teisinga.

     Linkėjimai 13-tiems :)

    • Mindaugas

     Protingesnius konkrečioje srityje, o ne šiaip pagal kokį mistinį IQ. Jei moki programuoti – reikia samdyti gudresnį programuotoją, jei moki pardavinėti – samdyk geresnį pardavėją, jei supranti marketinge, samdyk geresnį marketingistą ir tt.

  • pofka

   Jeigu tavo verslas uzsiima patalpu valymu, gal ir nera tikslo samdyti protingesnes uz save valytojas.
   Jei tavo verslas moka atlyginimus vokelyje, galbut tu vengi protingesniu uz save.
   Jei tavo verslas vystomas ne visai saziningai, galbut tu bijai protingesniu uz save.

   Bet kad sunku suvaldyti komanda? Neitikinsi manes..

   • Manau, kad vadovas savo komandai turi būt autoritetas, o jei komanda protingesnė, tai vadovo autoritetu, tikrai, nelaikys.

    Esu dirbęs vienoje įmonėje, kur skyriuje buvo 4 vadovai. Ir vienas vadovas akivaizdžiai nebuvo vertas savo pareigų. Tikrai apgailėtinai atrodo, kai darbuotojas ateina su klausimu pas vadovą, o šis nežinodamas ką atsakyt, pasiūlo kreiptis pas ilgiau dirbantį kolegą.

    Na, ir vadovas tuomet savo komandą suvaldė tik tarnybinius papeikimus rašydamas už mažiausią nieką. Viskas baigėsi tuo, kad per metus tame skyriuje praktiškai neliko nei vieno seno darbuotojo (neapsikentę tokio vadovavimo, tiesiog išeidavo iš darbo).

    • pofka

     “Ir vienas vadovas akivaizdžiai nebuvo vertas savo pareigų.” Tai jeigu vadovas butu visus atleides, ir nusisamdes kvailesnius uz save tikriausiai verslas butu pradejes klestet, nes niekas isviso klausimu neuzdavinetu?

     “jei komanda protingesnė, tai vadovo autoritetu, tikrai, nelaikys.” visiska nesamone.

     Pats pavyzdys labai nevykes sitai situacijai, tai gal ir nelabai verta plestis diskutuojant,

 2. MS

  Pirmoje dalyje puikus zodziai, atspindintys harmoningo verslo savoka. Juose yra ivertinta padorumo savoka ir godumo apribojimas.
  O vat antra dalis pagal savo esme priestarauja pirmajai. Daryk viska ka gali, kad is saves, is kitu ir is aplinkos isspaustum maksimuma. Kitaip sakant tikslas pateisina priemones. Del situ magisku burtazodziu skurdinamas zmogus, alinkiniai, gamta, o rezultatas po 1-3 metu keliauja i siukslyna. Kitaip sakant Amerikos “stebuklas”, vezinio auglio pavidale.
  Verslas ir pinigas negali buti auksciau visko. Sita straipsni reiketu rasyti atvirksciai. Antroji dalis – va kaip yra dabar, o pirmoji kaip reiketu daryti.

 3. Vytenis

  (patinka), (labai) (patinka).
  Puikus įrašas metų pabaigai pažymėti.

 4. Arvydas

  Uždirbti pinigus yra blogis (c) sovietmečio ideologija.
  O dar didesnis blogis, jei jie uždirbami sąžiningai konkuruojant – nebėra kaip prikišti nuodėmių.
  Kadangi tada viską valdė viena partija, tai iš jos ir buvo laukiama visapusiškų visus patenkinančių sprendimų. Nors būtent tada buvo labiausiai alinama ir niokojama gamta. Jei kas pamiršot, pasižiūrėkit į dabartinę komunistinę Kiniją – per Pekino olimpiadą teko sustabdyti pramonę dėl smogo.
  Verslo įmonė turi kitus tikslus – kurti, patenkinti poreikius laikantis įstatymų. Tai ir yra gerovės kūrimo šaltinis. O jei kas užsiima kriminaline veikla – atsako pagal įstatymus.
  Tad prikaišiotojams reikia rūpintis savo politinėmis nuostatomis ir aktyviu dalyvavimu formuojant valstybės politiką. O dar geriau – parodyti savo pavyzdžiu, kaip geriau daryti verslą ir tausoti gamtą bei visa kita. “Nori pokyčių – pradėk nuo savęs, pats būk tuo pokyčiu”.

 5. Belieka kažkam sekančiam, kitame blog’e, sujungti abu sąrašus į vieną :) ?

 6. Candy

  10. Samdyk geresnius uz save.

  Už*

 7. Povilas

  Pirmame įraše yra žodis “sąžiningai”. Negi jis nepakeliui su siekiu uždirbti pinigus?

  • Mintis teisinga, bet realizuoti sunku. Ziauriai sunku surasti geru specialistu.

 8. Labai geri patarimai.

  Tik geresni su blogesniais niekada neprasideda ir neprasidės, tai reikia suvokti.

  Kaip gali pasamdyti geresnį už save, jei pats esi niekas?

  Tik būdamas kažkas gali padaryti iš nieko kažką.

  Niekas iš nieko, nieko nepadaro. :)

  Gerų metų!

  • Mūsų įmonėje dirbantys darbuotojai VISI yra kažkurioje srityje geresni už mane. Kas geriau buhalterinius popierius sutvarko, kas geriau gali atlikti darbo vietų tvarkos auditą, kad su statybininkais geriau susibendrauja, kas geriau tekstus rašo. Ir jie visi prasidedėjo su manim. Juk tai aš juos nusamdžiau, o ne jie mane.
   Čia ir yra skirtumas, kad dauguma žmonių nenori samdyti, o nori būti samdomi, todėl tas kas samdo nėra niekas, jo stiprioji pusė – verslumas.

   • Taigi samdyti lengviau negu pačiam kažką daryti, negi tai nėra tiesa?

    Patiko man Jūsų atsakymas, dar kartą įsitikinau, kad mano stiprioji pusė – verslumas. :-)

    Tarnai, svaigalų!

    • hm...

     Priimkite kada nors sprendimą neapibrėžtoje atsakymų erdvėje. T.y. be atsakymo variantų. Tada iš naujo užduokite pirmą klausimą.

 9. Mauras

  Įdomus atsiranda konfliktas pvz. tarp “verslui uždirbti pinigus” ir dalinimosi su tais, ką wanabe sveiko proto atstovai (su lengva panieka?) vadina samdiniais. Nebus čia vieno sąrašo, pinigai nekvepia, verslumas yra menas išspausti pelną, o ne dalintis, ir nemažai iš tų 80% tą propaguoja kasdien.

  • Kur jūs mano ar kolegų pasisakymuose įžvelgėte panieką samdiniams ? Neslėpsiu, kad jaučiame lengvą (o kartais ir sunkią) panieką tiems, kurie nenori UŽSIDIRBTI, o nori GAUTI. Bet darbuotojai (ar samdiniai) nėra tarnai. Jie yra pridėtinės vertės kūrimo proceso dalis. Tarnų turėjimas dar nereiškia verslumo. Ir samdinys gali turėti tarnų.
   O dėl pelno išspaudimo – viena pirmųjų verslo pamokų, kurią gavau iš savo tėvo “Хочешь жить – умей делиться”. Bet prieš dalinantis reikia uždirbti tai ką dalinsiesi.

Jūsų komentaras