Mano pasirinkimas

Stebint rinkimų kampaniją, mintyse kaupiasi kratinėlis, kurį dabar iškratysiu.

Grafikai ir statistika

Internetuose nūdien pasipylė krūvos grafikų, kurie esą turėtų padėti žmonėms susidaryti tikslų vaizdą apie realybę. Buržujus epiniame įraše publikuoja šitą:

Bet nepublikuoja, pavyzdžiui, valstybės skolos grafiko.

Buržujus publikuoja šitą:

Bet nepublikuoja, pavyzdžiui, Vidaus reikalų ministerijos ar Žemės ūkio ministerijos išlaidų grafikėlio.

Jis taip pat publikuoja šį savadarbį grafikėlį:

Bet būtų nuostabu, jei kas paviešintų darbo vietų (nepainioti su nedarbo statistika) skaičiaus dinamiką ir remiamųjų maistu skaičiaus dinamiką.

Šnekėti apie rodiklius post factum yra myliu-nemyliu lygio analizė. Kai asmuo sau priimtinais laiko tuos argumentus, kurie patvirtina jo išankstinę nuostatą, ir nepriimtinais laiko tuos argumentus, kurie jį verčia jaustis nepatogiai. Panašiai gyvenime: kai įsimyli, tai partnerės (-io) ir svoris geras, ir gamina skaniai, ir vairuoja pusėtinai.

Todėl:

 • pagrindinių rodiklių turi būti mažai (5 jau yra daug),
 • išplaukiantys rodikliai turi būti aiškūs, jų taip pat turi būti mažai,
 • visos partijos turėtų sutarti dėl rodiklių kadencijos pradžioje.

Išpildę šias tris sąlygas galėtume kiekvieną mėnesį (dar geriau – savaitę) paišyti grafikėlius ir dusinti valdžią (mėlyną, geltoną ar raudoną) kelti kreives aukštyn.

Bet kadangi rodiklių jokia valdžia nemėgsta, ateityje diskusijos apie pasiektus rezultatus bus tokios pačios. Vieni duos, tarkime, tiesioginių užsienio investicijų grafikėlį, o kiti – į užsienį pabėgusių įmonių apyvartas. Arba dar blogiau: vieni puikuosis eksporto rodikliais, o kiti prikaišios varganus litus, vidutiniškai likusius pas pensininką apmokėjus sąskaitas už šildymą.

Agitka už atominę

Žurnalistas ir blogeris Romas Sadauskas gan taikliai siureziumavo, kaip vyksta neva diskusija apie atominės elektrinės reikalingumą:

VAE nepritariantys žmonės, mano nuomone, yra kelių rūšių. Pirmajai priskirčiau tuos, kuriems buvo skirtos Rusijos spec. tarnybų lėšos, numatytos VAE projekto žlugdymui. Kadangi pinigai keliauja ne tiesiai iš kokio nors agento su lietpalčiu ir tamsiais akiniais rankų, o per daugybę tarpininkų, tai dauguma gavusiųjų nė patys to nežino. Antra rūšis yra jų sumobilizuoti ir suagituoti žaliojo ir pseudožaliojo mąstymo entuziastai. Šitie daro tą patį, tik dykai. Kai kurie iš jų net įsižeistų, jei už tai pinigų būtų pasiūlyta. Trečioji rūšis, tai žmonės, kurie taip smarkiai nepasitiki savo šalies politine klase, kad nepritartų jokiam projektui, jei tik jų kas nors klaustų, nes “vis vien viską išvogs” ir “bus tik dar blogiau”. Yra dar ir smulkesnių porūšių, bet šitie svarbiausi. O kuriam save prisiskirsite jūs?

Susidarė kontekstėlis, kai keldamas klausimų dėl svarbiausio valstybės projekto ever, būsi durninamas. “Yes, but” yra lemiamas etapas pardavinėjant bet kokią idėją (arba, kaip TOC bendruomenė vadina, darant “buy-in”, t.y. gaunant visuotinį pritarimą pokyčiams). Bet viešumoje girdime tik “Yes” arba “No”. Jeigu žmogui nekyla “bet”, vadinasi, jis to pokyčio nepriima racionaliai, o plaukia su minia. Smagu plaukti su draugais, tačiau kiekvienas neužduotas klausimas reiškia negautą atsakymą, ir atitinkamai reiškia valdžios neįsipareigojimą. Kaip elgiasi neįsipareigojusi valdžia aš jums nepasakosiu. Taip pat nepasakosiu, kas yra minia, ir kaip ji gali keisti plaukimo trajektoriją.

Tarkime, man irgi patinka Manto Atomėno asmeninės savybės, tačiau savo apsisprendimui pagrįsti jo šukuosenos man nepakanka, nes turiu ne vieną “Yes, but”.

Tarkime, konservatoriai savo agitkoje rašo:

Dabartinę el. energijos kainą sudaro:
 • 15,94 ct/kWh elektros energijos įsigijimo (rinkos) kaina;
 • 14,67 ct/kWh perdavimo ir skirstymo kaina;
 • 7,04 ct/kWh viešuosius interesus atitinkančios paslaugos (VIAP)  ;
 • 7,91 ct/kWh PVM.

Grubiai matome, kad paskirstymas elektros kainos struktūroje sudaro trečdalį. O kažkur girdėjau, kad kitose šalyse, kurios truputį gudresnės už mus, gamybos/įsigijimo kaina sudaro pusę visos kainos. Taigi lyg ir turėčiau klausimą apie tai, kodėl mes neadekvačiai daug mokame už paskirstymą, ir ar toji kainos struktūra keisis į vartotojams palankesnę. Bet nežinau, kur gauti tokį atsakymą, nes paštininko įteiktame lankstinuke pateikti atsakymai į darželinukų klausimus.

Taip pat norėčiau sužinoti, ką gi tokio valdžia padarys, kad šis projektas bus pirmasis Lietuvos istorijoje, iš kurio politikai nevogs. Žiūrėdamas į Valdovų rūmus, stadioną prie “Akropolio” ir prisiminęs “Porsche Canyon” autoparką, demonstruotą Ignalinos atominės elektrinės  paprastų darbuotojų aikštelėje, kažkaip turiu abejonę. Visko, kaip sako Romas Sadauskas, tikrai neišvogs. Bet ką jie padarys kitaip nei iki šiol, kad nebūtų išvogti tradiciniais prie šios valdžios tapę 20% (nuo 17 mlrd. Lt), niekas nepasakė.

Beje, skaidrumo tema buvo ta, kurios labiausiai vengė Andrius Kubilius, kažkada vasarą neformalioj aplinkoj susitikęs su blogeriais. Jam smagiau šnekėti vektoriais ir paradigmomis, nei užsiimti, pavadinkime tai kokybės kontrolės diegimu savo vadovaujamoje partijoje. Jei nepripažįsti broko, tai kaip jį pašalinsi?

Adomavičius ir socialdemokratai

Šiai partijai priklauso keletas dorų žmonių, už kuriuos balsuodavau pastaraisiais metais. Negaliu balsuoti už žmogų, jei jo nepažįstu asmeniškai. Todėl partija man ne tiek svarbu, kiek įsitikinimas, kad mano balsas nepasitarnavo žulikams ar melagiams (jei kas nors manote, kad egzistuoja kokios nors ideologijos, tai labas rytas).

Agitkos manęs neveikia – lankstinukų man galite nesiųsti. Juolab nesu Žirmūnų gyventojas, ir manęs nekamuoja Žirmūnų problemos, kurias jūs spręsite (formaliai mūsų gyvenvietė priklauso Žirmūnų apygardai, bet iki Katedros man turbūt arčiau, nei iki Žirmūnų). Savo problemas mūsų bendruomenė jau daug metų sprendžia pati, ir jokie Seimo nariai mums nesutrukdys.

Taigi balsuodavau už dorus žmones, formaliai raudonus, ir niekad nesigailėjau (tiesa, ne visi maniškiai praeidavo). Bet šį kartą taip nebesielgsiu. Tam yra nemažai priežasčių, bet kone pagrindinė – socdemų tolerancija korupcijai.

Apie Adomavičiaus skaidrumą mieste sklando legendos. Apskritai Zuoką supti gali tik dori ir sąžiningi žmonės. Taigi toks buvo ir Adomavičius. Apie vicemero skaidrumą žinojo ir partijos vadovybė, bet toleravo. Su kuo nepašneki, vis skėsčioja rankomis: “O ką mes galim padaryti?”.

Kai socdemai dabar gaus valdžią, tokių Adomavičių į postus sės N+1. Dorieji bičiuliai toliau skėsčios rankomis, tik mostai bus didesni. Leiskite pacituoti patį Jo Nekaltybę:

Mieli bičiuliai, nuoširdžiai tikiu, kad Jūs, kaip ir aš, esate suinteresuoti užkirsti kelią politinių oponentų juodosioms rinkiminėms technologijoms, kurios vieną dieną gali atsisukti ir prieš kiekvieną, ypač užimantį aukštesnes politines pareigas.

Kitais žodžiais tariant, kadangi jūs, mieli bičiuliai, kaip ir aš, na, suprantate, tai ir jus, ypač užimančius aukštesnes pareigas, vieną dieną gali pagauti.

Ir dar citatėlė:

Savo ruožtu užtikrinu Jus, kad esu nekaltas ir tai sieksiu įrodyti teisinėmis priemonėmis.

Kitaip tariant, bandysiu įrodinėti, kad nusikalstamos veiklos imitavimo modelis buvo pritaikytas su teisinėmis spragomis, kad pinigai buvo sužymėti ne eilės tvarka, kad pareigūnai pažeidė ikiteisminio tyrimo duomenų slaptumą ir kt.

Geriausias būdas išvengti teismo ir cypės – patekti į Seimą ir tapti antru Lementausku (“Tvarka ir teisingumas”, jei ką). Kurį pagavo nusikaltimo vietoje, bet nenuteisė, nes Seimas nepanaikino imuniteto. Adomavičius raudonam sąraše yra Nr. 48, taigi jei socdemai pakartotų pergalingą 2000-ųjų rinkimų pergalę (kai laimėjo ~50), Adomavičius turi neblogų šansų. Išvengti bylos taip pat.

Todėl atleiskite, davai aš šitam nedalyvauju. Kad ir kaip norėčiau padėti tiems keliems tikrai doriems, bet jų kiaušiai per silpni, kad pasinaudotų mano balsu.

“Mano balsas nieko nelemia”

Ąnadien internetuose pasklido šis paveikslėlis:

Viskas su šiuo paveikslėliu gerai, išskyrus 7 punktą.

Nereikia, kad nebalsuotų trečdalis Lietuvos, kad įvyktų tragedija. Užtenka vienui vieno nepateikto balso. Vienui vienos nepakeltos sėdynės.

Leiskite, priminsiu Jums 12 metų senumo istoriją.

Veiksmas vyko Plungės-Rietavo apygardoj. Pirmąjį kartą apygardos komisijai suskaičiavus balsus, socialdemokratas Visvaldas Nekrašas penkiais balsais aplenkė liberalų kandidatą Audrių Klišonį. Už V. Nekrašą balsavo 5319, o už liberalą A. Klišonį – 5314 rinkėjų.

Pagal įstatymą, jei balsų skirtumas tarp nugalėjusio ir antrą vietą užėmusio kandidato yra mažesnis kaip 50 balsų, rezultatai perskaičiuojami. Taigi perskaičiavus balsus, paaiškėjo, kad vieno balso persvara šįkart laimėjo A. Klišonis.

Tuomet VISI BIULETENIAI buvo nuvežti į Vilnių ir perskaičiuoti stebint visiems, kas tik norėjo. Susigrūdo pilna salė. VRK perskaičiavo ir atidėjo abejotinus biuletenius. Viename brūkšniukas nutįsęs per du langelius, kitame X su dviem / linijomis. VRK narys ima kiekvieną abejotiną, rodo salei, o visa VRKomisija balsuoja – ar tasai biuletenis už Nekrašą, už Klišonį, ar negaliojantis. Ir taip šimtus lapelių. Basibaigus balsavimui paskaičiuoja visus balsus, ir žinot kas gaunasi?

Ogi abu kandidatai surinko po lygiai!

Spėkite, kuris praėjo į Seimą? Ogi vyresnis – socialdemokratas Nekrašas (anas liberolas Klišonis tuomet praėjo per sąrašą).

Taigi jei balsų yra po lygiai, jaunimas pralaimi. Sveikinu visus, kam iki 40.

Jeigu tokia situacija pasikartos Kaišiadorių-Elektrėnų apygardoje, kur Bronių Bradauską iš nepajudinamo sosto bandys išversti Skirmantas Tumelis, tuomet Tumelio Seime neturėsim. Nes Bradauskas matė Brenžnevo kalbas gyvai, o Tumelio atmintis tesiekia Baltijos kelią.

Todėl jei norime turėti savo, o ne savo močiučių atstovą Seime, svarbus yra kiekvieno balsas. Asmeniškai tikiuosi, kad Kaišiakai ir Elektrėnai plūs prie balsadėžių, antraip Bradauskas mus visus džiugins dar vieną kadenciją.

Skirmantas Tumelis, kandidatas Nr. 102, sąrašas Nr. 1

Taip, tai internautų favoritas ir viltis. Nerius minėjo, kad mūsų karta turime šansą įgrūsti savo žmogų į Seimą. Ir ne šiaip jauną, bet tokį, kuris nesugadintas partinių intrigų, pataikavimo lyderiams ir rinkėjams. Liberalų sąjūdis šiemet mums, internautams, davė šansą, ir neaišku, ar Skirmanto Tumelio nesėkmės atveju kada nors dar turėsime tokią progą.

Už Skirmantą balsuos net Aurelijus Katkevičius, bet jei jūs nežinote, kas yra Aurelijus Katkevičius, tuomet jūs nežinote, kas yra intelektualieji internetai.

Štai Skirmanto Tumelio prisistatymas, jei kas nors dar nematėte:

Mūsų kandidato programa čia.

Taigi šiemet aš balsuosiu už Skirmantą Tumelį.

Už ką balsuoti vienmandatėje?

Man pasirinkti lengva. Mano apygardoje kandidatuoja Šarūnas Gustainis, vienas iš minios žalių krepšinio fanų, su kuriais bastomės po pasaulį.

Su juo praėjom daug šilto (tarp varžybų paprastai būna smėlis, jūra ir kt.), šalto nepraėjom, nes Šarūnas nevartoja alkoholio, net šalto alaus. Be to, daug laiko praleidom stovėdami po Lietuvos trispalve, tad žmogus turėtų žinoti, ką iš tiesų reiškia priesaikos žodžiai.

Be to, aš jam pažadėjau prabalsuoti, ir tesėjęs pažadą būsiu priverstas reikalauti iš savo bičiulio maksimalios atsakomybės tuo atveju, jei jį išrinktume.

Parašykite ir jūs, už ką balsuojate, kad išrinktieji žinotų atstovaujantys ne pilkoms masėms, elektoratams, bet konkrečiai Jonui Petraičiui, Petrui Jonaičiui ir t.t.

Rodiklis

Pabaigai pateiksiu dar vieną rodiklį, atskleidžiantį, ko vertos yra partijos. Geriausias būdas patikrinti žmogaus ketinimų rimtumą, pasiūlyti jam finansiškai prisidėti (investuoti) prie idėjos.

Atleiskite, bet aš negaliu balsuoti už partijas, kuriomis netiki pusė jų narių. Tarkime, kad paksistų gretose daug pensininkų, šiaip neturinčių darbo pajamų (taigi ir negalinčių sumokėti 1%), bet negi jų vaikai netiki savo tėvų partija?

Tuo tarpu šaunuoliai lenkai, kad asmeniškai ir masiškai investuoja į tai, ką daro jų partija.

Liberalų sąjūdžio rodiklis taipogi nuteikia optimistiškai, kad savo balso neišmesiu į balą. O kad taip nenutiktų, visą kadenciją stebėsim juos per padidinamąjį stiklą.

komentarų yra lygiai 19

 1. Mindaugas Kuprionis

  Padariau tiksliai pagal instrukciją, pirmam langely 102. O va pasidarė įdomu – jei parašysiu FB šeštadienį, kad 1dienį, išrinkus Skirmantą, statau alaus visiem, kas už jį balsavo, tai čia taip ok ar ne?

  • Iš principo OK, tik pasiskaičiuokit santaupas, kad nenuveitumėt į bankrotą.

   • Mindaugas Kuprionis

    sure, reiktų pridėt:

    * kol baigsis biudžetas

    Anyway, jei rezultatai bus palankūs 1/5, reiks daryt afterparty.

    • Kol kas dar anksti planuot afterius, nes Darbo partija vežioja rinkėjus autobusiukais

 2. giedrius

  neblogai, atreipčiau tik dėmesį kad VAE statys japonai. Manau abejonių japonų vadybos sugėbejimais nekyla?

  • Nekyla. Tačiau projektą iš užsakovo pusės valdys lietuviai. Jų sugebėjimais kai kuriose srityse abejonių taip pat nekyla.

 3. agnema

  o kokios Manto Adomėno asmeninės savybės pačiam patinka? nes aš už pirmus pasitaikiusius balsavau ir todėl, kad Tumelį pareitinguočiau, ir todėl, kad po Algio Greitai pajutūbinto pokalbio prisiminiau, kaip labai man nepatinka arogancija, susireikšminimas ir išstorėjimas kažkadais perspektyvaus ir gaivaus jauno klasiko.

  • Pabendravęs su Mantu Adomėnu susidariau įspūdį, kad tai eruditas plius žmogus prie bajerio

 4. joe doe

  Už liberalų sąjūdį balsuosiu, bet nors Gustainį asmeniškai pažįstu dar iš tų laikų, kai jis gėrė, ir ne tik šaltą alų, tai gink dieve mus nuo tokių seimo narių…

  • Matyt, skirtingus Gustainius pažįstam.

   • Joe Doe

    Tą patį. Vienas iš didžiausių mano gyvenime sutiktų materialistų..

 5. Pastebėsiu, kad Seimo rinkimų įstatymas jau pakoreguotas ir jei vis tik būtų lygiosios tiek pirmame, tiek antrame ture, tai dėl patekimo į Seimą būtų sprendžiama burtais, o ne pagal amžių. :)

  Anyway – balsuoti būtina!

 6. as

  Prabalsuociau uz Tumeli, bet as Plungej :/ O cia ir belieka uz Klisoni – liberala prabalsuot, likusieji tragediniai…

  • Galite LS sąraše prabalsuoti ir prareitinguoti

 7. Julius

  Dėl paskutinio grafiko, jis nevisai atspindi realybė kalbant apie lenkų rinkimų akciją. Turiu draugę kuri yra iš Šalčininkų krašto, o mama dirba darželyje. Ten nėra tikėjimo ar netikėjimo ta partija, savivaldybių, įstaigų pagrindiniai darbuotojai yra LRA nariai kurie nedviprasmiškai liepia pervesti paramą partijai. Jei nepervesi – gali prarasti savo darbo vietą, o kas regione norės prarasti? tas pats liečia ir visus “savanoriškus” protestus. Apie išankstinio balsavimo navarotus net nešneku.

 8. Evaldas

  to as: Už Tumelį daugiamandatėje balsuoti galima.

  Balsavau už partiją Nr.1, o dėl atominės nusprendžiau, kad “Taip” mesdamas monetą, nes neturėjau labai tvirtos nuomonės. Esu iš tų, kuriems ekologija ir rusofobai neįdomūs, bet nemėgstu, kai iš manęs kiti vagia.

 9. Gemidinas

  Esu liberalų sąjūdžio “megzta beretė” – už juos balsuojantis nuo pat įkūrimo laikų. Ne tai kad jie man labai tinka ar patinka – tiesiog juos laikiau ir laikau mažiausiu blogiu iš visų šiuo metu prieinamų. Plius pas juos yra keli žmogėnai, kuriuos aš mėgstu, galbūt galima sakyti pažįstu… na gerai gal nevisai pažįstu, gal su kai kuriais esu prasilenkęs kokiam vyriausybės koridoriuje, o gal tiesiog draugo-draugas jį pažįsta ir sakė jog žmogus geras. Šiais metais, neplanavau nieko keisti – lygiai taip pat laikyti savo beretę ir lėtai pėdinti atiduoti savo vienišo balso ir sudėlioti savo penketuką: lyderiai ir tie keli-kuriuos-aš-pažįstu.
  Bet prieš savaitėlę kažkas pradėjo keistis. Savo ramiam gyvenimėlyje darbo diena pradedu nuo google readerio apžvalgos, kur be pagrindiniu temų yra registruoti keli lietuviški blogeriai. Ne tai kad jie man labai patinka, tiesiog jie arba pakankamai įdomus (buržujus, grumlinas ir dar keli tokie) arba labai protingi ir net kartais ne viską suprantu ką jie rašo (dėl to ir skaitau) , tokie kaip čia – commonsensėjai. Taigis prieš gerą savaitėlė kaip iš gausybės rago pasipylė raginimai balsuoti už Skirmantą Tumelį (ST).
  Taip aš balsuosiu už ST na gal ne pirmu punktu, jį paliksiu p. Šimašiui nes ministerio-oskarą laimėjo jis, bet antruoju tikrai taip. Ir ne todėl kad jis man baisiai patiktų, bet todėl kad tie kurie man patinka labiau taip pataria. Masinis blogerių agitavimas už ST – jie negali visi klysti! Bet dar svarbiau, jog visi agituojantys prisiima tylų įsipareigojimą kontroliuoti savo atstovo veiksmus.
  Ponas Skirmantai, jeigu papulsite į seimą, jūsų veiksmai, sprendimai ir pasisakymai bus kontroliuojami akyliau ir kritikuojami stipriau nei bet kurio kito iš 144, nepamirškite to! Ir galbūt dar po ketverių metų, kai vėl pėdinsiu su savo beretę pirmuoju numeriu įrašysiu naujojo oskaro laimėtoją – Skirmantą Tumelį.

 10. […] jau prasidėjo apsisprendimų buzas, o ir komonsensavičiai apie savo pasirinkimą parašė, ir garsusis Kleckas Buržujus tarė žodį, tai ir aš apie tai parašysiu. Ir daugiau parašysiu […]

 11. Tomas Medzelas

  Who da hel is Skirmantas Tumelis? Paaiškinkit kas nors. Nes http://www.skirmantas-tumelis.lt/ nuoroda nuvedė į kažkokio trolio tinklapį… :)

 12. […] paieškoti prie apribojimo. Tai ir padariau sekmadienį 18:00, palydėjęs žmoną pabalsuoti už Skirmantą Tumelį Vilniaus Muitininkų apylinkėje. Vaizdelį radome […]

 13. […] paieškoti prie apribojimo. Tai ir padariau sekmadienį 18:00, palydėjęs žmoną pabalsuoti už Skirmantą Tumelį Vilniaus Muitininkų apylinkėje. Vaizdelį radome […]

Jūsų komentaras