Zuoko formalumai ir Žyliaus privalumai

Žinomiausias Lietuvos blogeris Rokiškis Rabinovičius anądien pamėgino perrašyti istoriją, ir jam nepavyko. Paaiškėjo, kad Andrius Kubilius yra ne pirmasis premjeras, pakviestas į Davoso forumą, o išaiškinimą paskelbė pats Artūras Račas. Jis pasiknaisiojo BNS naujienų archyve (kuris šiaip jau kainuoja pernelyg brangiai, kad kiekvienas blogeris turėtų prieigą), ir rado 10+ metų senumo tekstų, kurių šiaip jau neprigooglinsi. Mes irgi tos prieigos neturime, todėl prašome pagalbos visų turinčių.

O reikalas štai koks.

Kad Artūras Zuokas yra doras ir sąžiningas, absoliučiai nekorumpuotas politikas – žino visi. Šito net googlinti nereikia. Be to, kad jis skaidrus kaip krištolas, Zuokas dar ir išradingas beigi kūrybiškas. Be to, jam rūpi Lietuva ir jos žmonės:

Lietuvoje vis dar dominuoja visko neigimo požiūris. Įvairios institucijos nuo Seimo iki Vyriausybės dažnai tiesiog principingai idėjas atmeta iš karto formaliai vadovaujantis tuo, kaip išdėstyta įstatymuose. Nors į dažną situaciją galima būtų pasižiūrėti kitaip – išradingai ir kūrybiškai. Dabar gi nuolat įsikiša visos pasaulio jėgos, stojama ant ausų, kad tik niekas nevyktų. Ir tuo mes, pripažinkime, tik juokiname pasaulį.

Taigi, Zuoko nuomone, formalumai kiša koją progresui.

#1 Vienas iš tokių formalumų yra “Vilniaus energijos” finansinės ataskaitos, kurių ši rubikoninė firma Registrų centrui neteikia ir taškas. Kadangi finansinės ataskaitos neegzistuoja, niekas – net ūkio ministras Rimantas Žylius – negali pažiūrėti, kaip išradingai ir kūrybiškai tvarkomasi su “Vilniaus energijos” sąskaitosna patenkančiais ir nepatenkančiais pinigais. Kol maklės neįrodytos, tol jų nebuvo, taigi skaidrumas klesti.

#2 Antrasis formalumas yra susijęs su Vilniaus savivaldybės vykdomais viešaisiais nupirkimais. Viešųjų pirkimų tarnyba 2011 m. gruodžio mėnesį kreipėsi į policiją, kad toji padėtų surasti prasikaltusius Vilniaus miesto savivaldybės administracijos tarnautojus, katrie buvo patraukti dėl VPĮ pažeidimų (leido valdiškus pinigus ne pagal įstatymus). Taigi be policijos tie tarnautojai nesidavė surandami. Įdomiausia, kad šių prasižengėlių nepavyko rasti net policijai. Nesuradus Zuoko žmonių, jiems negalima surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolų (apie tai rašėm vienoje iš šildymo sąskaitų serialo serijų), o nesurašius pastarųjų — niekas nekaltas ir niekas nieko nepažeidė. Būtent taip nutiko ir šį kartą: ar minėjau, kad Vilniuje turime patį skaidriausią merą?

#3 Trečiasis formalumas mena praėjusį šildymo sezoną, kai žmonės savo akimis matė, kaip dvasios nuotoliniu būdu reguliavo šilumos punktų skaitiklius. Kad užgesintų skandalą, rubikonai pasamdė audito firmą, kad toji nepriklausomu būdu patvirtintų, kad skaitiklių niekas nereguliavo. Pasamdytieji auditoriai parašė raštą, kuriame išdėstė, kad “UAB “Vilniaus energijos”darbuotojai Vilniaus m. daugiabučių namų šilumos punktų įrenginių nuotoliniu būdu nevaldė”. Bet auditoriai nieko neparašė apie tai, kad galbūt įrenginius valdė ir reguliavo kuri nors kita rubikoninė firma. Formaliai nugalėjo skaidrumas ir dora.

Taigi reikalas toks. Kadangi A. Račas aiškiai parašė, kad tinklaraščiai yra visiškai nepatikimi (įskaitant ir jūsų dabar skaitomą), visos mūsų prielaidos yra formaliai nepagrįstos. Vadinasi, neatmestina, kad Zuokas nėra toks skaidrus, kaip rodo formalūs duomenys (galimai jis yra dar skaidresnis). Kad netyčia neperrašyčiau istorijos, kaip tai padarė Rokiškis, kreipiuosi į formaliuosius žurnalistus, turinčius prieigas prie BNS ir ELTOS archyvų, registrų centro, CVPIS ir kitų formalių sistemų beigi neformalių kuluarinių šaltinių: maloniai prašau išradingai ir kūrybiškai patikrinti, kaip baigėsi formalios Zuoko istorijos #2 ir #3, ir užtikrinti, kad taip nesibaigtų #1. Ačiū.

Taip pat kviečiu jus į du renginius, vyksiančius tą pačią dieną už dviejų savaičių. Viename, Palangoje, prezentaciją, pavadinimu “Verslo kaina”, skaitys vienas doriausių Lietuvos verslininkų beigi blogerių Andrius Janukonis. Jis be kita ko papasakos, kodėl valstybinės investicijos yra neefektyvios, o vėliau vyksiančioje diskusijoje į visus verslininkus dominančius klausimus žada atsakyti “tiesiai ir be užuolankų”. Auditorijos laukia puiki proga sužinoti kainas, sumas ir mechanizmus.

Tą pačią dieną Vilniuje, Litexpo, pranešimą skaitys nei formaliai doriausias, nei skaidriausias politikas ir net ne blogeris Rimantas Žylius. Jis savo laiku nepabijojo įvardinti valdiškų įmonių problemų (žiauriai mažas efektyvumas ir pelningumas) užuot jas dangstęs, ir ėmėsi reformuoti: pradėjo stebėti rodiklius, iš dalies centralizavo (įmonių savininkai yra įvairios ministerijos, tačiau veiklą koordinuoja ūkmin’as), užtikrino nepriklausomas valdybas, o visą reformą prižiūrėti pakvietė 1 bankininką ir 6 nusipelniusius verslininkus, tarp kurių, beje, nėra verslininko Žilvino Grigaičio. Auditorijos laukia proga sužinoti, kaip R. Žylius apskaičiavo “Vilniaus energijos” pelnus nepažvelgęs į neegzistuojančią pelno-nuostolio ataskaitą.

Beje, ūkio ministras turi kitokį požiūrį į formalumus, nei Vilniaus meras irba rubikonai:

Jei griežtai laikydamiesi įstatymų ir metodikų sudarome sąlygas pasakiškiems tiekėjų uždarbiams, vadinasi, reikia keisti įstatymus ir metodikas.

Kuo skiriasi šie politikai? Tuo, kad Zuokas blogus formalumus siūlo apeiti, o Žylius – pakeisti. Skiriasi ir šių politikų tikslai: vienas nori, kad “Vilniaus energijos” privatūs akcininkai uždirbtų kuo daugiau pelno, kitas gi nori, kad “Vilniaus energijos” akcininkų pelnas didėtų dėl efektyvesnio darbo šiluminėse trasose ir katilinėse, o ne buhalterijoje.

Yra ir dar vienas skirtumas. R. Žylius LITEXPO rūmuose šnekės pakelta galva, o A. Zuokas ir jo artimiausia aplinka nedalyvaus nė viename iš minėtų renginių. Palangoj Zuoko nebus dėl to, kad jis negali sėdėti arti Janukonio:

O LITEXPO rūmuose Zuoko ir jo artimiausių žmonių iš savivaldybės nebus dėl to, kad ten juos gali pastebėti Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius Žydrūnas Plytnikas, ir lygiai kaip VRK narys Liutauras Ulevičius, tiesiog koridoriuje pabandyti surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolus už senus darbelius. Galimas daiktas, kad ne visiems dar suėjusi senatis. Bet šitai reikia patikrinti. Žurnalistams, žinoma.

komentarų yra lygiai 2

 1. Povilas

  Na, kiek žinau tai #3 tuo ir baigėsi: “Formaliai nugalėjo skaidrumas ir dora.” nes, o kas daugiau turėjo atsitikti? Jokio ten tyrimo ikiteisminio ar kokio kitokio niekas nepradėjo nes nu gi nėra už ką. :)

  Dėl #2 – challenge accepted, pabandom paknist :)

 2. Viešpats

  Kadaise, skaidriausias miesto abonentas turėjo beprecedentį jaunimo palaikymą, ant ko yesmenai tikisi ir plaukti, šių metų rinkimuose. Šią vasarą buvo prarasti paskutiniai skutai tokio palaikymo ir buvo parodyta, kad mūsų nuolankusis tarnas yra visiškas vadybos lūzeris. Jam juk ryškiai nedašuto, kad tie, kas jį anksčiau palaikė yra pagrindinė miesto transporto klientūra ir kad šio projekto sklandumas turėjo būti visos vasaros darbotvarkės prioritetas.
  Na, ką padarysi, kieno ratuose sėdi – to ir dainas dainuoji, matyt neužteko laiko, tarp agitacijų prieš atominę energetiką ir išganingojo biokuro promoutinimo.

 3. […] Pasakysiu dar vieną subjektyvų pastebėjimą: per paskutinius metus šios partijos vertė smuko greičiau, nei bet kurių kitų, nepaisant nuolatinės reklamos. Zuokinius jau žino ne tik vilniečiai, tačiau žino taip, kad vargu, ar kas nors džiaugtųsi: tai ir abonentinis bilietas, ir vis neužgestantys šilumos ūkio skandalai. […]

 4. […] tą daro faktiškai nesustodamas pastaruosius metus. Blogosferoje ta tema trinktelėjo commonsense.lt, kad mažai nepasirodytų. O dabar net tokia smulkmė kaip aš, priėjo gerajam merui spirti, kol […]

 5. […] tą daro faktiškai nesustodamas pastaruosius metus. Blogosferoje ta tema trinktelėjo commonsense.lt, kad mažai nepasirodytų. O dabar net tokia smulkmė kaip aš, priėjo gerajam merui spirti, kol […]

Jūsų komentaras