Lietuviška pagarba japonams

Kai paaiškėjo, kad Lietuvai apsisprendus statyti atominę elektrinę, tai darytų japonai (“Hitachi), tautinė verslo bendruomenė lengvai nuščiūvo. Vieni dėl galimų užsakymų, kurių vietiniams vis tiek pametės, kiti – dėl japoniškos verslo kultūros, kuria japonai neabejotinai pasidalins su imliais lietuviais.

Japonišką verslo kultūrą geriausiai išreiškia šie skaičiai pagal Pasaulio ekonomikos forumo pamatavimus:

#9 vieta (iš 142) pagal šalies konkurencingumą

#1 vieta pagal vertės grandinės plotį (kokią dalį vertės grandinės užima šalis)

#1 vieta pagal orientaciją į klientą

#1 vieta pagal gamybos procesų efektyvumą

Taigi japonai yra gėris, ir mes vienaip ar kitaip jų norim.

Tačiau versle svarbu, kad norėtų abi pusės. O japonų norai yra tiesiogiai susiję su jiems demonstruojama pagarba. Kalba eina ne tik apie dviem rankomis įteikiamas vizitines korteles, nusilenkimus vietoje rankų paspaudimo ir kt. tips&tricks’us, kuriuos žino net ir neturėję reikalų su japonais. Turiu minty pagarbą iš esmės.

Čia vaizdelis iš Visagino atominės elektrinės statybos Koncesijos sutarties parafavimo.

“Hitachi” viceprezidentui Masaharu Hanyu yra 60 metų. O energetikos viceministrui Žygimantui Vaičiūnui – jau 30. Neabejoju, kad jaunasis viceministras yra energetikos vunderkindas ir dėl jo džiaugiuosi.

Bet Japonijoje supratimas kiek kitoks:

A strong hierarchical system still exists in Japan with respect, responsibility and authority being rewarded based on age, status and experience.

Net ir lietuviški šaltiniai rašo, kad:

Oficialus bendravimas su žemesnį statusą verslo pasaulyje turinčiu asmeniu reiškia įvaizdžio sumenkinimą. Taigi, japonai jau pirmame susitikime nustato, ar kitą pusę atstovauja tinkamo lygio žmogus. Jei nesilaikoma šio lygybės principo, tai japonai vertina kaip etiketo nesilaikymą ir įmonė tampa nevertinama.

Tikiuosi, Žygimantas suskubs atnaujinti ir iš esmės pagerinti savo aprašymą Linkedine, idant pasigooglinus japonams, kurie peržiūrinės parafavimo ceremonijos nuotraukas, nekiltų abejonių apie lietuvių parodytą pagarbą* būsimam partneriui.

*Suprantam, kad pagal protokolą turėjo pasirašinėti šis viceministras. Taip pat suprantam, kad jis nekaltas dėl savo amžiaus. Taip pat suprantam, kad A. Kubiliui ar A. Sekmokui nesinori raityti savo parašų. Viską suprantam.

komentarų yra lygiai 10

 1. toto

  o gali bičas 30 metų gerai raukti apie energetiką ? nors kokio **** jam reikėtų raukti ? Už jį turbūt kiti viską nusprendžia, o jis tik šiaip parašiukus delioja.

  Komentaras pacenzūruotas by commonsense.lt

  • Metai – ne kliūtis raukti. Anyway, tam jaunam pareigūnui, kuris pasirašinėjo, renginio metu pasisakyti nepatikėjo.

 2. pow

  čia ne balandžio pirmos pokštas? :) jei rimtai, tuomet reikia jam kuo greičiau plaukus dažytis žila spalva ir dar kokią barzdą prisiklijuoti, o tuomet pasitikrinti su amžiaus nustatymo pagal nuotrauką programa ar tikrai atrodo senesnis :)))))

 3. laisvamanis

  Yep. Good point.

 4. gyro dog

  na jei ziuret is kitos puses, kad japonai pirmi pagal orientacija i klienta (O Lietuva, ar jos atstovas = klientas) tai japonai neturetu labai del to sukti sau galva, jei klientas butu jie tada visai kitaip. Zodziu kieno $ to ir taisykles. Brunonas tai su pagaliu per galva gavo, tegul dziausias japaskes, kad jiem taip nebuvo…

  • Ricardas

   Labai gera mintis.

 5. Zilvinas

  Mane tai išmušė mūsų valdžios vyrų negebėjimas sulinkti per nugarą. Radau tik tokį, bet TV buvo vaizdelis, kur Kubilius kaip pagalį prarijęs, o Hitachi prezidentas beveik 90% kampu palinkęs. Nefaina, nepagarba..

  http://img.lrytas.lt/show_foto/?id=439001&s=11&f=4

 6. giedrius

  pagal protokolą Ministras pirmininkas yra gerokai aukščiau už korporacijos viceprezidentą

 7. Jura

  Teko su Z.Vaiciunu bendrauti. Nezinau ar jis vurdenkindas energetikos srityje (butent si sritis liko bendravimo uzribyje), bet kad tai neeiliniu gebejimu, erudicijos ir isprusimo zmogus galiu drasiai tvirtinti. Be to, pareigingumas, darbstumas, ryztas, valia- tikrai isskirtiniai (lyginu su kitai jaunais zmonemis, su kuriais teko susidurti, analogiskose situacijose). Gal kiek ne i tema sis mano postas – autorius kalba apie lietuviska pagarba japonams (nors skepticizmas ir lengva ironija p. Zygimanto atzvilgiu juntama), bet manau, kad bent jau asmeninemis sio jauno viceministro savybemis, japonai tikrai neliko nusivyle.

 8. Kazin kazin

  Stebuklu nebuna, buna tik stebukladariai. Storos knygos per 3 sekundes neperskaitysi. Gamta tokia. Jei 30 metu zmogutis sugeba stot uz vairo salies branduolines energetikos programoj, tai jau si ta pasako apie procesa.

Jūsų komentaras