STOP ACTA teisės aktas: beliko priimti

Su sąlyga, kad Lietuvos tinklaraštininkai vienareikšmiškai prieštarauja ACTAi, vienam iš jų – tokiam Skirmantui Tumeliui – kilo idėja, kaip sustabdyti ACTA įsiteisėjimą.

Iki šiol visuomenė savo protestą reiškė visuomeninėmis priemonėmis (šeštadienio protesto akcijos, laiškai politikams, straipsniai internete, buzz’as socialiniuse tinkluose), tačiau atėjo laikas imtis vienos teisinės lobistinės priemonės.

Su sąlyga, kad jau antrą mėnesį esu registruotas lobistas* (mano numeris – 28), turiu įstatymu man suteiktą teisę “daryti įtaką, kad lobistinės veiklos užsakovo interesais būtų keičiami, papildomi ar pripažįstami netekusiais galios teisės aktai, priimami ar nepriimami nauji teisės aktai”. Taigi Skirmantas Tumelis yra mano neatlygintinas užsakovas, o aš pasigooglinęs parengiau pirmą gyvenime teisės aktą ir viešai teikiu jį Vyriausybei svarstyti ir priimti.

Jeigu šį teisės aktą Vyriausybė, posėdžiausianti šį trečiadienį, įtrauks į darbotvarkę ir priims, ACTA istorijoje bus padėtas taškas (jei LRV priims vėliau, taškas padėtas bus vėliau).

Galima atsipūsti ir wordinį failą.

Pagal Lietuvoje galiojančias tarpautinių sutarčių ratifikavimo procedūras, kad Lietuvoje įsigaliotų ACTA, turi būti įvykdyti tokie veiksmai:

 • Vyriausybė priima nutarimą, kuriuo kreipiasi į Prezidentę, kad toji pateiktų Seimui ratifikuoti Lietuvos pasirašytą ACTA susitarimą,
 • Prezidentė paskelbia dekretą, kuriuo teikia Seimui ratifikuoti ACTA susitarimą,
 • Seimas priima įstatymą dėl ACTA ratifikavimo.

Taigi trumpiausias kelias, kaip užkirsti kelią ACTA įsigaliojimui, yra artimiausiame žingsnyje priimti teisingą teisės aktą, t.y. Vyriausybei nutarti denonsuoti (pripažinti negaliojančiu) ACTA susitarimą, kurį Lietuvos vardu pasirašė Albertas Algirdas Dambrauskas, laikinasis reikalų patikėtinis Japonijoje.

Ši klaida bus ištaisyta, kai Vyriausybė priims tinklaraštininko Skirmanto Tumelio sugalvotą teisės aktą.

Galbūt jau šį trečiadienį.

Padėkime Vyriausybei apsispręsti.

*Anksčiau lobisto pažymėjimas žmogui kainavo 2000 Lt, dabar kaina sumažėjo iki 500 Lt (visam gyvenimui). Kartą nusipirkęs gali legaliai vaikščioti po įstaigas (arba nevaikščioti) ir siūlyti visokius pakeitimus vardan savo verslo klientų ar bendruomeninių interesų.

komentarų yra lygiai 30

 1. D.R.

  Turiu pastabų dėl ratifikavimo procedūros. Bijau suklysti, tačiau skaičiau, jog ACTA turi ratifikuoti bent šešios ją pasirašiusios valstybės, kad sutartis įsigaliotu visose pasirašiuosiose valstybėse. Taigi Lietuvoje ACTA gali įsigalioti net ir be ratifikacijos.

  PS. O tai dar kartą įrodo, kad denonsavimo nutarimas yra vienintelis kelias, palaikau!

  • c'mon

   Na nu va po tokiu pasisakymu ir eina jaunimas valdzios verst, nes ACTA “uzdarys interneta”. Taip, ACTA sutartis isigalioja, kai ja ratifikuoja 6 valstybės. Tai nurodyta pacioje sutartyje (niekaip nesuvokiu, kaip galima viesoje erdveje oponuoti istatymui jo neskaicius), taciau tai reiskia, kad ACTA bus laikoma galiojancia kaip sutartis. Jokia sutartis negali isigalioti valstybeje, kuri jos neratifikavo, priešingu atveju Kioto protokolas irgi turetu tokia sistema ir jo atsisakancios salys butu priverstos laikytis, bet taip juk but negali! Taigi nei ACTA nei smakta Lietuvos teritorijoje negali galioti tol, kol mes jos neratifikuosime. Jei is visu pasirasiusiu ratifikuos tik 5 valstybes, ACTA neteks galios is principo. Prisiskaito zmones forumuose ir wikipedijoje ir sugedusio telefono principu skleidzia toliau…

 2. Visgi, tik Lietuvoje. Kas yra gerai, neneigiu sumanymo jėgovumo, bet tiems, kuriems teks iškeliauti už saugių Vilniaus ar Kauno oro uostų sienų, reikalingas visuotinis sutarties užbuksavimas.

 3. Titas

  Na ką, konservatoriai tikrai gaus mano balsą per rinkimus, jeigu šitas bus priimtas.

  • petras

   Mano irgi. Girdit, konservatoriai?

  • babausis

   Mano taip pat.

 4. RascalLT

  Labai teigiama iniciatyva, pritariu ir tuoj atsistojes paplosiu! Saunuoliai!

 5. Rimantė

  Bravo, commonsensavičiai, bravo!

  Dar galima paminėti, kad Meksikos senatas yra priėmęs rezoliuciją nepritarti ACTAI. Lietuvos Seimas galėtų išsiversti ir priimti savo ruožtu: http://www.senado.gob.mx/index.php?ver=sp&mn=2&sm=2&id=9376&lg=61

 6. vokiets

  Tarptautinių sutarčių įstatyme yra parašyta:

  15 straipsnis. Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių registravimas
  Visos Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys registruojamos Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių registre Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje.

  Tačiau URM’o registre ACTA sutarties nėra: http://www.urm.lt/index.php?907816153

  Negi užregistruos tik tuomet kai bus ratifikuota? Kitaip tariant, kur skelbiamos Lietuvos _pasirašytos_, bet dar neratifikuotos sutartys? Ar mes žinome, ką mūsų valstybės vardu pasirašė įgalioti atstovai?

 7. […] Na, o TOC specialistas commonsensietis nebūtų TOC specialistu commonsensiečiu, jei neimtų ir nepaduotų to čiur-ne ten kur reikia. […]

 8. […] sense (dar vienas puikus lietuviškas tinklaraštis) siūlo padėti tašką ACTA istorijoje bent jau Lietuvos Respublikos teritorijoje – tam tereikia denonsuoti šią tarptautinę […]

 9. Dfrss

  idijotai, nesuvokiat kas yra ACTA, ir kaip ji pakeis musu kasdieni gyvenima, tad gana shuda malt, del jusu abejingumo kyla gresme zmogaus zodzio laisvei.

 10. aivis

  kol konservatoriai losia pokeri ir svarsto kaip pasielgt, tvarkieciai renka parasus.. :) Nepamirskit ir uz juos pabalsuoti

 11. Sibelė

  STOP ACTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. rapolas

  Pirmyn Vyrai,
  as irgi jungiuosi su savo sluba koja uz si judejima. Tikrai saldu ant sirdies, kai Zmones susivienija vardan geru tikslu.Pirmyn!

 13. Kalbant apie “common sense” – įkvepiantis Naujosios Zelandijos pavyzdys.
  CFF organizacija, vienijanti 10 000 menininkų pasisako prieš ACTA ir turi racionalių pasiūlymų kaip apsaugoti autorių teises.

  Nuoroda per mano blogą:

  http://kava-su-pienu.blogspot.com/2012/02/menininkai-taip-pat-pries-acta.html

 14. Darius

  Visuomenė savo protestą reiškė dar ir krūva laiškų visiems euro-parlamentarams, politikams, prezidentei, ir pan:
  http://parasykjiems.lt/threads/

 15. Vaidas

  Pritariu ir labai palaikau tokia iniciatyvą. Denonsavimas geriausia išeitis, nes kitaip net neabejoju, kad ši sutartis bus ratifikuota.
  Liūdniausia tai, jog Lietuvos politikai tarptautines sutartis pasirašinėja ir ratifikuoja jų net neperkaitę. Pakanka prisiminti sutarti dėl Konstitucijos Europai, kurią patys pirmieji ratifikavome… gerai, kad buvo protingesnių tautų kurios blokavo tą iniciatyvą.
  Bet šiuo atveju tos protingesnės tautos negalės sustabdyti viso ACTA sutarties galiojimo, nes jei sutartis bus ratifikuota 6 šalių ji įsigalios ratifikavusiose šalyse ir jei Lietuva bus tarp tų ratifikavusių valstybių turėsim didelę bėda. Privalėsim laikytis tarptautinių įsipareigojimų ir būsim visiškai kitoje situacijoje nei likusios ES šalys (tokios kaip Lenkija) kuriose ta sutartis negalios.
  Galim teoriškai pasienyje netgi grįžti prie tokio režimo kuris buvo iki Šengeno sutarties įsigaliojimo, tik šį kartą muitininkai ieškos ne cigarečių ar alkoholio bet kompaktini plokštelių, kompiuterių, USB raktų su informacija.
  Apie teisės į žmogaus asmeninį gyvenimą pažeidimus kurios leis ACTA aš net nekalbu… čia akivaizdžiau nei akivaizdu.. įsigaliojus tai sutarčiai bet kurio ryšio paslaugų tiekėjo darbuotojai žinos, kur naršiau ir ką siunčiausi, ką draugui siunčiau ir pan… vienu žodžiu ACTA’i – NE

 16. agaa

  http://www.youtube.com/watch?v=oMYV7B6Gr1s

  Kaunas – StopActa – Flashmob’as

 17. Pamastymui

  Gal netycia kas matete reklama, kur reklamuojamas “TV imtuvas”? Atsakykite, kaip ten su intelektualine nuosavybe, jei net reklamuojama, kad TV imtuvas turi 320 GB kitaji diska, i kuri galima irasyti apie 160 val.(ar min(?)) televiziju transliaciju. Taip pat reklamuojama, kad si TV imtuva lengva naudoti – jis suderinamas su visais televizoriais, tad jei isirasete ka nors idomaus, tai galite nusinesti pas drauga ir paziureti…

  Kaip jums sis “TV imtuvas” ir dabar galiojantys intelektines nuosavyves apsaugos budai? Nesikerta?

 18. […] Taigi, tikėkimės pavyks priimti STOP ACTA teisės aktą: http://www.commonsense.lt/2012/02/12/stop-acta-teises-aktas-beliko-priimti/. […]

 19. STOP ACTA ! Nes ACTA, luošina LAISVE !

 20. […] į protestuotojų širdis ietį varantį Andrių Užkalnį. Tiesa, jį gana klastingai outflankino commonsense.lt su supertėčiu Skirmantu, tačiau vėliau, nei pasisakė Petras ar Pigi Keulė. Aš, tiesa, […]

 21. Justinas Žilinskas

  Gerbiamieji, tarptautinės sutarties negalima denonsuoti, kol ji – neratifikuota, taigi, iniciatyva nelabai prasminga. Kaip sakiau, tikslas – kad sutartis _nebūtų ratifikuota_. Idealiu atveju – atšauktas ir parašas kaip signatarų. Nors tai nėra paplitusi praktika tarptautinėje teisėje, bet bent vieną tokį precedentą tikrai žinau.

  https://plus.google.com/u/0/105862367634975137377/posts/WcXH4NBTJYs

  • Ačiū, Justinai, už pastebėjimą.

   Teisės acta’s parengtas atsižvelgiant į šią Tarptautinių sutarčių įstatymo 14 straipsnio 2 dalį:

   2. Denonsuoti Lietuvos Respublikos tarptautinę sutartį ar sustabdyti jos galiojimą pagal visuotinai pripažintas tarptautinės teisės normas ir šio įstatymo nuostatas nusprendžia Lietuvos Respublikos Vyriausybė, išskyrus Lietuvos Respublikos galiojančias ratifikuotas tarptautines sutartis, dėl kurių denonsavimo ar jų galiojimo sustabdymo Lietuvos Respublikos Prezidento teikimu (jo iniciatyva ar Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlius) sprendžia Lietuvos Respublikos Seimas.

   http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=260053

   Taigi padariau prielaidą, kad kadangi ACTA dar neratifikuota, tai dėl jos denonsavimo sprendžia Vyriausybė.

   Jei kiltų teisinė diskusija, į ją nesivelčiau, nes tikrai neskaičių visų įstatymų, teismų nutarimų ir t.t.

 22. […] Jau trečiadienį, 13:30 LR Vyriausybė plepės apie ACTA sutartį ir nuspręs, ką su ja daryti. Genijų blogerių dėka ją galima gan paprastai atšaukti. […]

 23. Gedas

  Šaunu! Neveltui yra pasakyta uždaro duris, bet atidaro langą

 24. Sibelė

  STOP ACTA STOP ACTA STOP ACTA

 25. Ramunas

  isigaliojus acta,as si akta vadinu actu,atsigerus nebus gerai,actui isigaliojus visas internetas taptu viena nuobodzia nesamone,ir sio akto kurejai JAV tikisi,kad mes patys pirksime ju prekes uz nezmoniskas kainas,pvz Windows, kas pusmeti po 500lt?! Ar tai normali kaina,internete perkant viska legaliai,per pora dienu isvaistytum visa menesio alga,pvz. Zaidimas kainuojantis 100-150lt,pereinamas per pora dienu,kartais net valandu,gi tai visiska nesamone! Kas mokes pinigus,uz tai,kad pazaistu nuobodu zaidima,kuri pereis per pora valandu…
  Stop ACTA

  Wap Sirius

 26. Darius

  Pasisakau prieš ACTA, nes tai gali pakenkti mano asmens privatumui, ir tokia sutartis yra gėdinga ir nereikalinga, jeigu daro nepasirašiusias šalis dar labiau konkurencingas.

  Pavyzdžiui, kalbant apie studentus ir itin brangių programinių paketų prieinamumą, kurie būtini mokymosi procesui, ir tai, kad Lietuvoje jie neužtikrinami kaip būtinoji mokymosi priemonė(nekompensuojamas įsigijimas), darys šalis, kuriose už jų piratavimą nėra baudžiama, itin konkurencingas mokslo srityse. Toliau, vadovėliai, kurių net Lietuvos knygynuose nerasi, kurie taip pat būtini tiksliųjų mokslų studentams, vėl taps, nepasirašiusių šalių privalumu.
  Nors studentas patapęs specialistu, gerai susipažinęs su minėtomis programomis ir knygomis, kaip profesionalas pagal prestižą ir nutylėjimą yra įpareigotas jas įsigyti.

  Papildomai, jeigu interneto tiekėjai įgaus neproporcingų įsipareigojimų prižiūrėti interneto vartotojus, tai yra, jų duomenų srautus. Kaip paprastas žmogus gali naudoti internetą, kaip komunikacijos priemonę? Jeigu programuotojas dirba namuose, ir siunčia savo bendrovei savo darbo rezultatus internetu, ta informacija, be šifravimo pagalbos (ką uždraudžia ACTA, kaip priemonę apeiti apsaugas, kurios bus naudojamos, tikrinti ar nepažeidžiamos kokios nors autorių teisės) gali pakliūti per interneto tiekėjo ar teisėsaugos rankas(vien pateikus įtarimus) į trečiųjų asmenų rankas, kada padaryta žala minėtai firmai, dėl informacijos nutekinimo, gali būti didesnė, negu galės būti numatytos baudos ar pan…
  O kaip pavienių piliečių teisės į asmens privatumą? Hipotetinė situacija: tėvai siunčia, savo dukrelės vaizdo įrašą, kaip ji vaidino darželio žiburėlyje, seneliams. Pagal ACTA ir interneto tiekėjo įsipareigojimus, jeigu interneto tiekėjas suabejos ar tai ne piratinė filmo kopija ir sumanys patikrinti, tai į minėtų tėvų dukrelės pasirodymą galės paspoksoti ir neapibrėžtas skaičius nepražystamųjų, tas pats atvejis įmanomas ir vien kažkam pareiškus įtarimus.

 27. Marius

  Denonsuojam ta acta

 28. Paulius

  Denonsuojam ACTA, isvis idijotas tas kuris pasirasom del acto lietuvoje

 29. ACTA kontrolė suvaržys žmogaus laisves
  ACTA-labai pavojinga karo provokacija
  ACTA idėja nr.1-nesantaika pasaulyje
  Du mušasi-trečias laimi

 30. Nu bet žmonės, pas mane vienintelis legalus dalykas tai mozilla ir unreal2, karočia, einu susirasiu savo 3310. Neeee bl, ten nelegalus pyptonas, 10000Lt baudą ir ną į kalėjimą, žinosi kaip nelegaliai siūstis pyptonus…… vargšos visos svetainės, užjaučiu….. Neturi jie ką veikt, ta acta….
  Kam to reikia?? Jau geriau nenulaužiamas sistemas padarytų, o ne FBI į namus kviestų, manau labiau sutaupytų padarę apsaugos sistemą, negu naudoję benziną ir gamtos išteklius važiuojant į mano namus.
  Čia jau gaunas planetos išeikvojimas iš neturėjimo ką veikti ir prigalvoti bereikalingo šūdo. Čia jau kaip žaidimas, tuoj karas prasidės, jie čia įstatymus kuria tarakonai, patys pirmi ir praloš, kas juokiasi pirmas tas juokiasi paskutinis. Šaunuoliai Anonymous, gerai pagalvojus, aš su jumis. Ir jeigu kas nežino tai facebook jus seka, ir man nusispjaut kad šitą nieko nereiškiantį komentą “acta” įrašys”. Ir gal kuris darbuotojas perskaitys ir susivoks kokį šūdą mes čia visi darom. Taip sutinku, taisyklės būtinos, bet ne davedančios iki karo, juk tokiam kaip man aišku iki ko šitas gali davesti.

  Trumpai:
  -Taigi, gerb. “acta” pagalvokit ką jūs čia malat, nes tuos žmones jūs po truputį verčiat savo priešais. O priešai reiškia karą.

 31. […] Sukilome ir mes. Prieš ACTA. Molotovo kokteilių nemėtėme, bet užtat išsiuntėme kelis tūkstančius el. laiškų ir SMS ministrams. Dėl cypcinčių telefonų praleidę bemiegę naktį, ministrų kabintas paryčiais paskelbė kompromisą: užšaldys ACTA ratifikavimą neribotam laikui, tačiau Lietuvos parašo, Tokijuje suraityto ant tarpautinės sutarties, neatšauks. […]

 32. […] į valdiškas įstaigas. Pagrindinis mano užsakovas – Skirmantas Tumelis, kurio užsakymu parengiau teisės aktą prieš ACTA. Skirmantai, jei tave susems, pažadu padaboti […]

Jūsų komentaras