Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (vilnietiškieji wikileaks) #11

Šiandien paskambino iš TV3 laidos “Paskutinė instancija” ir paprašė žodžiais į kamerą papasakoti šildymo skandalo blogeriško tyrimo eigą. Niekada neatsisakome duoti interviu, ta proga sušnekėjau tai, ką čia rašinėjom (ne tik aš, bet ir Skirtumas ir Rokiškis).

Interviu užbaigiau pasakymu, kad mes (na, visuomenė) sėdim ant fronto linijos pasislėpę apkasuose, juose lindėdami keliam įvairias prielaidas, uždavinėjam Zuokui ir jo svitai klausimus, o atsakymų negaunam. Nes aplink didelis triukšmas: pro ausis į abi puses zvimbia kulkos, abiejose apkasų pusėse sproginėje granatos. Mes tame Kubiliaus&Co ir Zuoko&Co kare dalyvauti nenorim, mes tik norim, kad atsakytų į mūsų (na, visuomenės) keliamus klausimus, kad žinotume, kad mūsų niekas neapipipinėja, ir tiek žinių. Pasakiau gal kitais žodžiais, bet mintis buvo daugmaž tokia.

Be kita ko, papasakojau apie prielaidą, kodėl “Vilniaus energijai” naudinga padidinti suvartojimą (jiems nenaudinga nusipirkti pernelyg daug dujų ruošiantis šaltai žiemai, ir likti su neišnaudotu dujų kiekiu, kai žiema, pasirodo, buvo šiltesnė). Pasakiau, kad šią prielaidą patvirtinti arba atmesti galima tik žinant, kada ir kiek dujų šiam sezonui VE pirko. O su salyga, kad šito niekas viešai nesako, tai ir sėdim apkasuose su nuomonėmis, o ne su faktais.

Beveik valandą šnekėjau į kamerą, tad pasižiūrėsite montažą, jei parodys (sakė, gal rodys ketvirtadienį, sausio 19 d.).

Taigi grįžtu namo ir galvoju, kad būt gerai dar kartelį paieškoti info apie tas dujas ir prognozes. Ir ta proga pagooglinu:

Ketvirtasis google rezultatas mane perkelia į puslapį, kuris, kaip suprantu, skirtas vidiniam Zuoko&Co naudojimui, ir nėra prieinamas per jokias vilnius.lt saito nuorodas jau prieinamas viešai:

Kaip tyčia, jau išjungus TV kameras, užsiminiau žurnalistui, kad gaila, jog Vilniaus savivaldybė nebendradarbiauja su visuomene: galėtų pateikti ne tik dozuotas išvadas, bet ir įvairius duomenis (open source principu), taip pat ir “Rubisafe” skaitliukų audito išvadas, o gal net audito metodiką. Juk tarp tūkstančių Vilniuje gyvenančių programuotojų tikrai rastųsi keli, kurie nepatingėtų paanalizuoti net ir programinio kodo. Juk kuo daugiau akių, tuo mažiau klaidų, ypač, kai toks kelbus klausimas, kaip pastarasis.

Taigi šiuo įrašu, užuot apgailestavę, imsim ir visuomenės domėn pateiksim tą info, kokia disponuoja Zuoko PR komanda. Tikiuosi, mūsų neapkaltis autorinių teisių pažeidimais, nes dokumentai nepasirašyti (tik vienoj vietoj, kiek pastebėjom).

Tarp šių duomenų nėra “Rubisafe” audito išvadų, bet gal Zuokas jas dar pateiks. Pažadame išpublikuoti.

Tačiau tarp šių duomenų rasite tai, ką meras ir jo komanda nutylėjo per spaudos konferenciją. Patys pajuskite atradimo džiaugsmą.

Taigi, vilnietiškieji wikileaks jūsų dėmesiui!

***

Šilumos kainos Lietuvos miestuose

***

Nepriklausomų ekspertų išvada dėl 2011 m. lapkričio mėnesio sąskaitų

Originalus MS Word failas atsipūtimui.

***

Daugiabučių šilumos suvartojimo lentelės

2011 m. lapkritis

2011 m. gruodis (!)

***

Skaitiklių duomenų nurašymo lentelė (2011 lapkritis)

***

Dar yra krūva PRinių atsakymų į galimus klausimus. Tarp jų – ir keletas atsakymų į commonsense.lt ir mūsų komentatorių iškeltus teiginius.

Kadangi atsakymai PRiniai, tai tegu juos skelbia pati savivaldybė. Čia paminėsiu tik vieną, kurio ieškojau, kai googlinau. Gaunasi, apsimelavau televizoriui, nes gi Zuokas atsakymą turi. Gaila tik, kad ne viešą. Dabar jau viešą:

Pacituosiu įdomią atsakymo vietą:

Sutartimis su dujų tiekėjais, tiekiančiais „Gazprom“ dujas, numatyta, kad „Vilniaus energija“ moka baudą tuo atveju, jeigu  suvartoja mažiau negu 80 proc. užsakyto dujų kiekio. 2011 metų sutartinis gamtinių dujų kiekis „Vilniaus energijai“ sudaro virš 352 mln. kubinių metrų. 80 procentų šio kiekio (virš 282 mln. m3) buvo suvartota dar iki gruodžio 1 dienos. 85 procentai (beveik 300  mln. m3) buvo suvartoti iki gruodžio 11 dienos.

Taigi spėju, kad apie 7-10% užsakyto dujų kiekio iki 2011 metų galo nebuvo suvartota. “Vilniaus energijos” laimei, baudos tiekėjams nereikės mokėti. Sveikiname. Tačiau kadangi esame vriedni*, priminsime, kad klausimas buvo ne apie baudą, o apie VE prievolę padengti “numatytą sąnaudų sumą, jei realizuotos šilumos kiekis yra mažesnis, nei buvo prognozuota” (kaip tai numatyta VKEKK išaiškinime).

Kaip suprantu, procedūra yra daugmaž tokia: “Vilniaus energija” padaro prognozę šilumos kiekiui. Tuomet pagal tai sudaromos dviejų rūšių sutartys:

– su dujų tiekėjais (tiesiogiai)

– su klientais (netiesiogiai, per krūvą teisės aktų)

Dabar jau žinome, kad nepaisant to, kad nepataikė į 2011 m. lapkričio-gruodžio prognozę, dėl sutarčių su dujų tiekėjais “Vilniaus energija” nenukentės. O kaip dėl susitarimo su klientais?

Su klientais susitariama pagal Šilumos kainų nustatymo metodiką, kuri iš principo nustato tokią veiksmų seką:

Primenu, kad yra išaiškinta, ką vis nutyli Vilniaus savivaldybė, kad šilumos tiekėjai turi padengti nustatytą sąnaudų sumą, jei realizuotos šilumos kiekis yra mažesnis nei buvo prognozuota.

Taigi PRinis Zuoko atsakymas, taip ir neišsakytas viešai, verčia patikslinti anksčiau išsakytą klausimą: koks buvo suprognozuotas šilumos kiekis, kuris nulėmė dabartinę šilumos kainą? Ar tik jis nėra didesnis už faktą? Ir kas bus, jei gyventojai mokėjo kainą, nustatytą pagal prognozuotą suvartojimą, o realybėje “Vilniaus energija” kuro sąnaudų patyrė mažiau?

Bet čia tik vienas iš daugybės klausimų, į kuriuos galima gilintis skaitinėjant vilnietiškuosius wikileaksus. Na, kad ir apie per spaudos konferenciją nutylėtuosius “Rubisafe” (žr. spravkės pirmą skyrių). Kurie, kaip suprantu, buvo įsigyti neteisėtai.

Beje, prieš TV kamerą pasišaipiau iš savivaldybės susimovimo apskaičiuojant temperatūros pokytį procentais. Bučiau apie tai išvis nešnekėjęs, jei Zuokas&Co užuot išėmę iš internetų info apie tuos kvailus procentus, būtų taip ir pasakę:

Suklydom. Atsiprašom. Turėjom minty ne laipsnius, bet dienolaipsnius.

Kadangi jie to nepasakė, teko tai perskaityti wikileakse.

Persiųskite šią info savo namo administratoriams ar bendrijų pirmininkams – pravers susirašinėjant su Vilniaus savivaldybe.

*vriednumo mus išmokė ilgi metai dirbant su įvairiaus plauko klientais (daugiausia gamyboj ir distribucijoj), kuriems norėdamas padėti uždirbti pinigų, turi po kelis kartus klausti to paties, kol išsiaiškini realybę. PRinius atsakymus pateikia ne tik Zuokas, bet ir pirkimų vadybininkas (pričiuptas užsakinėjantis prekes ne pagal realios paklausos-papildymo rodiklius, bet pagal pranašiškus paklausos prognozių sapnus), pardavimų vadybininkas (tiek daug dirbantis, kad net neturintis VIENOS MINUTĖS laiko užpildyti simple stupid dienos reportą), ar parduotuvės direktorius (manantis, kad dėl prekių trūkumo lentynose prarandantis vos 2-3 proc. visų pardavimų).

***

Ankstesnės šilumos skandalo tyrimo blogeriškos serijos:

Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Atsakymas čia
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (termometrai išdavikai) #2
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (žurnalai nedega) #3
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Nr.4: Atsakomybės, įgaliojimai ir techniniai fokusai
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (failas netyčiukas) #5
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Nr.6: kas taupo, tam didėja.
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Nr.7: pardavimų valdymas, faktai ir statistika
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (valdiški nemokšos) #8
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (šilumos išpardavimas) #9
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (доверяй, но проверяй) #10

komentarų yra lygiai 20

 1. Įdomus atradimas. Vakare reikės pasiknisti po tuos failus.. jei dar bus online.

  Beje, iš šilumos kainų palyginimo lentelės atosi.. kad reguliuojama kainos dalis Viliuje viena mažesnių Lietuvoje :) čia šiaip. senas pastebėjimas.

  P.S. jei čia tikrai Jūs atradote priėjimą prie Vilniaus savivaldybės intraneto.. tai jų adminas už tai turėtų iš darbo išlėkti.

 2. antakalnietis

  na šį kąrtą truputį paskubėjote su skambia fraze wikilieaks. Ta nuorod a gi prieinama jau seniai per pagrindinį vilnius.lt puslapį (kairėje pusėje žemiau yra toks radiatoriaus paveiksliukas su užrašu “šiluma”). Tai nėra kažkoks Zuoko vidinio naudojimo puslapis.
  Per anksti apsidžiaugėte.

  • Pataisiau tekste, kad jau prieinama ir viešai. Nuostabu. Vakar šito dar nebuvo, nes maigiau po saitą (bet nesu tikras, nes negaliu patikrint).

   • antakalnietis

    buvo ir vakar tikrai.
    Pries kelias dienas tikrai jau sia visa info maciau. Kada ji atsirado tiksliai, nezinau.

   • hm

    Kažkur nuorodos tikrai turėjo būt, kitaip googlo robotas nebūtų užėjęs, suindeksavęs ir išmetęs paieškoj.

    • Vadinasi, mano žioplumo dėka Vilniaus savivaldybės info bus prieinama dar platesnei auditorijai.

 3. Vidas

  “kas bus, jei gyventojai mokėjo kainą, nustatytą pagal prognozuotą suvartojimą, o realybėje “Vilniaus energija” kuro sąnaudų patyrė mažiau?”

  Atsakymą į šio klausimą jūs surastute jūsų straipsnio nuorodoje į Šilumos kainų nustatymo metodiką jeigu ją skaitytute.
  Pacituosiu:
  113. Šilumos bazinės kainos dedamosios antrais bei kitais jų galiojimo metais taikomos perskaičiuojant ir koreguojant šilumos kainų dedamąsias pagal atskiras šilumos tiekimo veiklas. Pastovioji dedamoji p e r s k a i č i u o j a m a atsižvelgus į realizuotos š i l u m o s k i e k i o p o k y č i o , infliacijos, investicijų nusidėvėjimo (amortizacijos) pokyčio, kitų, nuo šilumos tiekėjo veiklos nepriklausančių veiksnių

  • Kai bus viesai paskelbtas “atsizvelgimo” algoritmas, is karto numirs simtai samokslo teoriju. Ar tai tokia paslaptis kurios negalima viesinti?

   • Vidas

    Paskaitykite, atidžiau,visą metodiką tikrai surasite atsakymus, ten yra visos formulės.

    115.1. realizuotos šilumos kiekio pokyčio koregavimo koeficientas skaičiuojamas pagal priklausomybę: … (pateiktos formulės)

  • Gintaras

   Tai čia tūrėtų padidėti kaina. Lieka neatsakytas klausimas, kaip įpūsti vartotojams daugiau šilumos.

 4. Pamastymui

  Idomu…

  “Šilumos kainos Lietuvos miestuose” darbiniame faile nera duomenu – yra nuorodos(links ar linked data).
  Paziurejus i “Šilumos kainos Lietuvos miestuose” grafika kyla klausimai:
  1. Ka reiskia skaiciai salia miestu pavadinimu?
  2. Kodel kuro dedamoji parodoma dviejomis spalvomis(geltona ir zalia)?

  Dekui Vidui uz paaiskinima…

  Bet visgi neaisku ar
  kai realizuotos silumos kiekis mazesnis – siluma pinga ar brangsta?
  kai realizuotos silumos kiekis normalus – kaina nesikeicia?
  kai realizuotos silumos kiekis didesnis – siluma ? – pinga ar brangsta?

  Ir si kaina buna ateinanciam laikotarpiui.

  • antakalnietis

   del zalios spalvos – taip pateikiama jei 100% naudojamas biokuras

  • Vidas

   Kai pastovios sąnaudos kurios tiesiogiai nepriklauso nuo pagamintos šilumos kiekio (darbo užmokestis, mokesčiai, įrengimų amortizacijos ir remontai) buvo nepadengtos gautomis pajamomis pardavus mažesnį šilumos kiekį pripažįstamos kaip nuo bendrovės veiklos nepriklausiusios (oro sąlygos) negautos pajamos todėl perskaičiuojant kainas ta suma padidinus sąnaudas pastovioji kainos dalis didinama.
   Tokios Kainų reguliavimo metodikos tikslas ir yra tas, kad būtų tiekiamas šilumos kiekis pagal poreikius, nesuinteresuoti monopolisto didinti pardavimus. “įpompuoti perteklinės šilumos”

   Dėl to aš ir nematau jokio poreikio monopolistams „mistiniais metodais“ didinti pardavimus, kai po tokio šilto sezono pateikus kainų komisijai duomenys apie negautas pajamas viskas įskaičiuojama į naujo periodo kainą.

   Aš jau buvau rašęs kad šiuo atveju netinka analogija taikoma krautuvėlių pardavimų vadyboje .

   Gal aš neteisus? Galite paprieštarauti. Būtų labai įdomu išgirsti kitokius argumentuotus pamąstymus.

   • Pamastymui

    Didinama pastovioji kainos dalis. O kaip kintamoji kainos dalis?

    Vadinasi, kai realizuojama mazesnis silumos kiekis, siluma brangsta?

    O pagalvojote, kad naujos kainos taikomos sekanciam ataskaitiniam laikotarpiui? Butu idomu pamatyti tokio ivykio simuliavima.

    • Vidas

     Kintamoji dalis priklauso nuo pagamintos energijos ir tam sunaudoto kuro kiekio. Jeigu pagaminai daugiau tai ir kuro sudeginai daugiau jeigu nepagaminai tai ir kuro nesudeginai (neturėjai kuro sąnaudų).

     “kai realizuojama mazesnis silumos kiekis, siluma brangsta?”

     Jeigu sumažėja laikinai ir dėl tokio naudojamos šilumos sumažėjomo, nesumažėja bendrosios sanaudos (šilta žiema laikinas dalykas ir dėl to nenaudojamų įrengimų negalima sumažinti parduoti ar demontuoti) tada taip, brangsta, bet tikrai labai nedaug ( metodikoje yra visos formulės galite pamodeliuoti visus variantus su skaičiais).
     Jeigu sumažėja pastovus suvartojimas , (pvz. dėl pastatų renovacijos) mažinami ir pertekliniai gamybiniai galingumai (uždaromos nereikalingos katilinės) bendros gamybos sąnaudos taip pat sumažėja ir šilumos vieneto kainos nepadidina.

    • Pamastymui

     Vidui

     “Jeigu sumažėja pastovus suvartojimas , (pvz. dėl pastatų renovacijos) mažinami ir pertekliniai gamybiniai galingumai (uždaromos nereikalingos katilinės) bendros gamybos sąnaudos taip pat sumažėja ir šilumos vieneto kainos nepadidina.”

     Sumazejusios sanaudos silumos vieneto kainos nepadina… Truksta zodziu… Konkreciai, zodzio “sumazina” :)

    • Vidas

     Aš tik pakomentavau jūsų teiginį su klaustuku.

     ” Vadinasi, kai realizuojama mazesnis silumos kiekis, siluma brangsta?”

     Kai nenorima suprasti esmės, galima kabintis ir prie žodžio.

    • Pamastymui

     Svarbu ne zodis. Isiskaiciau i jusu komentara del mano klausimo – viska supratau, taciau man uzkliuvo poziuris. Ir tik nereikia sakyti, kad “Sumazejusios sanaudos nepadidina silumos kainos” yra tapatu “Del sumazejusiu sanaudu, sumazinama silumos kaina”.

 5. aaa

  Jūs didvyriai :) skaitau visą istoriją nuo pirmos dalies ir negaliu patikėti, pagfaliau revoliucija, pagaliau teisybė!
  Myliu, bučiuoju :*
  A.

 6. Vytautas

  Istorija po truputį atsiriša. Kažkas eis į rinkimus su biorubikuras ir pigesnio šildymo vėliava :)

 7. […] #9 Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (доверяй, но проверяй) #10 Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (vilnietiškieji wikileaks) #11 Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Nr. 12: Auditas esą parodė… Kodėl padidėjo […]

Jūsų komentaras