Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (šilumos išpardavimas) #9

Reikjavike beužkandžiaudami keptais banginiais su draugais ex-lietuviais (Lietuva atėmė iš jų žalius pasus, kai šie gavo mėlynus) dalinomės naujienomis, kas vyksta šalyje, iš kurios mes dar neemigravome. Kai keliais sakiniais nupasakojau šildymo skandalo eigą, draugai uždavė logišką klausimą: “O tai koks “Vilniaus energijai” tikslas padidinti šilumos vartojimą?”. Geras klausimas, į kurį iki šiol negalėjau rasti atsakymo. O ir komentatoriai čia bent keliolika kartų rašė, kad mūsų “sąmokslo teorijos” neturi pagrindo, nes gi “Vilniaus energijos” pelnas nepriklauso nuo pardavimų. Tačiau besidarbuojant su lopeta (šiąnakt Reikjavike iškrito daugiausia sniego per visą matavimų istoriją, bent jau taip kažkas per vietinį radiją sakė), šovė mintis. Ko gero, turime atsakymą.

Dėmesio! Neturiu galimybės patikrinti šių prielaidų, pašnekėti su atsakingais Lietuvoj žmonėmis, nes minutė pokalbių kainuoja 1,44 Lt, o ir dubliuoti atsakingų komisijų darbo nederėtų. Todėl visa tai, ką toliau parašysiu, yra kol kas nepagrįsta, ir Vidas su Jonu (VE gerbėjai komentatoriai) tai pavadins sąmokslo teorija, bet kas mums, banginių priėdusiems.

Taigi:

Kodėl “Vilniaus energijai” naudinga padidinti šilumos suvartojimą?

Liberalai (Eligijus Masiulis ir Arūnas Štaras) portalui Delfi.lt (kuris nededa nuorodų į blogerius, todėl ir aš į jį nedėsiu) išreiškė liaudyje sklandančią versiją, kad taip esą rubikonai keršija prezidentei:

„Mano asmeniniu įsitikinimu, tai yra iš tikrų kerštas. Dabartinės „Vilniaus energijos“, valdomos „Dalkios“, kerštas už tai, kad prezidentės iniciatyva Seimas priėmė šį rudenį Šilumos ūkio įstatymo pataisas, pagal kurias uždraudė tai pačiai bendrovei kartu ir tiekti šilumą, ir kartu administruoti šilumos punktus“, – Lietuvos radijo laidoje „Forumas“ ketvirtadienį kalbėjo E. Masiulis.

Ši versija neatrodo įtikinama, nes verslas, net ir monopolinis, vis tiek grindžiamas pinigais, o ne myliu-nemyliu isterijomis. Todėl reikėtų paieškoti piniginio intereso.

Ir čia randasi įtarimų, kad padidinti šilumos suvartojimą gali būti naudinga pačiai “Vilniaus energijai”. Bet “Vilniaus energija” tai neigia.

Pasak R. Germano, “Vilniaus energijos” komercijos direktoriaus, jo firmai didinti vartojimą nėra jokio tikslo:

“Kainų komisija pernai išaiškino oficialiai, kad “Vilniaus energija” neturi jokio motyvo pumpuoti kuo daugiau šilumos į pastatus. Kuo daugiau parduodame šilumos, tuo mums blogiau”, – tvirtino R.Germanas.

O čia dar viena R. Germano frazė ta pačia tema:

“Turi būti motyvas kažkoks kilnoti tą temperatūrą. Tai, kad motyvo nėra – galite Kainų komisijos tinklalapyje pasiskaityti, seniai tas visiems yra išaiškinta valstybinių institucijų. Jei nėra motyvo, tai kam mums kilnoti tą temperatūrą? Nuo lapkričio 1 dienos yra atjungtas nuotolinis valdymas (…)”, – BNS kalbėjo R.Germanas.

Visa laimė, kad saloj turime internetą, todėl googlinam ir randame tą išaiškinimą, apie kurį spaudai kalbėjo R. Germanas. Skaitome labai atidžiai:

Atsižvelgiant į tai, kad būtinųjų šilumos tiekėjo sąnaudų suma yra fiksuota (metų laikotarpiui) ir žinoma prieš prasidedant ataskaitiniam laikotarpiui, o faktinė realizuoto šilumos energijos kiekio apimtis yra žinoma jau pasibaigus ataskaitiniam laikotarpiui, Šilumos kainų nustatymo metodikos 115.1 punkte yra numatytas realizuotos šilumos kiekio pokyčio koregavimo koeficientas. Šio koeficiento naudojimas užtikrina, kad vartotojai nepermokėtų, jei faktinis realizuotos šilumos kiekis yra didesnis nei buvo prognozuota, ir kad šilumos tiekėjai padengtų nustatytą sąnaudų sumą, jei realizuotos šilumos kiekis yra mažesnis nei buvo prognozuota. Taigi, jei praėjusį ataskaitinį laikotarpį šilumos energijos buvo realizuota daugiau nei prognozuota, ir šilumos tiekėjas dėl to turėjo daugiau pajamų, šia papildoma pajamų suma yra mažinama šilumos tiekėjo per ateinantį laikotarpį dengtinų metinių sąnaudų suma, įskaitant normatyvinį pelną, t. y. atitinkama dalimi mažinama ateinančio laikotarpio šilumos energijos kaina.

Kadangi jūs paskaitėte nelabai atidžiai, atskirai nukopijuoju vieną sakinį. Skaitome dar kartą, ypač tą vietą, kur pastorintas šriftas:

Šio koeficiento naudojimas užtikrina, kad vartotojai nepermokėtų, jei faktinis realizuotos šilumos kiekis yra didesnis nei buvo prognozuota, ir kad šilumos tiekėjai padengtų nustatytą sąnaudų sumą, jei realizuotos šilumos kiekis yra mažesnis nei buvo prognozuota.

Taigi, jei žiema pasirodo esanti šiltesnė, nei buvo prognozuota, o šilumos tiekėjas prisipirko (ar sudarė kontraktų dėl įsigijimo) per daug kuro (dujų ir mazuto), nei sąnaudos per tą šiltesnę žiemą, tuomet atsiradęs skirtumas tarp didelės prognozės ir mažo fakto turi būti padengtas šilumos tiekėjo sąskaita.

Nežinome, kiek ir kada “Vilniaus energija” pirko (ar sudarė sandorių) kuro, tačiau žinome, kad metų vidury apie šiltesnę žiemą nebuvo kalbos:

Kadangi visa tai, ką čia surašiau, yra tik prielaidos, visos komisijos (tiek valstybinės, tiek zuokinės) turėtų patikrinti šiuos du dalykus (ko man nepavyko sužinoti):

1. Kiek ir kada “Vilniaus energija” pirko kuro?

2. Kiek nupirkto (užsakyto) kuro kiekis šiam sezonui skyrėsi nuo praėjusių metų fakto?

Dirbdami su distribucinėmis kompanijomis kasdien susiduriame su viena šventa karve, apie kurią jau esame rašę “Verslo klasėj”:

Kuo didesnę nuolaidą gausiu, tuo daugiau uždirbsiu pardavęs.

Todėl nenustebsiu, kad norėdami gauti geresnę kainą, “Vilniaus energija” užsisakė didesnį dujų kiekį…

Ką tokiu atveju daryti? Štai “Vilniaus prekyba”, kai nepataiko su paklausos prognozėm, miestiečius džiugina išpardavimais. Negi laikysi pinigus atsargose. Logiška išsiparduoti, kai nesusitvarkai su atsargomis, ar ne? O ką daryti, jei overstock’as atsiranda pas tokią firmą, kaip “Vilniaus energija”?

Nežinant atsakymų į minėtus du klausimukus, negalime kategoriškai teigti, kad “Vilniaus energija” nepataikė su orų prognozėmis, ir dėl to, kad šio nepataikymo netektų dengti savo sąskaita, truputėlį padidino suvartojimą. Šitai tegu teigia/neigia komisijos.

Mes čia tik šiaip sau rašinėjam, maža koks komisijos narys paskaitys.

***

Ankstesnės šilumos skandalo tyrimo blogeriškos serijos:

Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Atsakymas čia
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (termometrai išdavikai) #2
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (žurnalai nedega) #3
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Nr.4: Atsakomybės, įgaliojimai ir techniniai fokusai
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (failas netyčiukas) #5
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Nr.6: kas taupo, tam didėja.
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Nr.7: pardavimų valdymas, faktai ir statistika
Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (valdiški nemokšos) #8

komentarų yra lygiai 42

 1. Tadas

  Tai galima specialiai priprognozuoti daugiau nei reikėtų šilumos. Tada neteks ir dengti sąnaudų, nes priprognozavom. Kas reguliuoja tas prognozes dėl reikiamo kuro kiekio? Čia jau vidinis VE reikalas? Kas tvirtina prognozes?

  • Jonas

   Nu va, dar surado naują temą paloti.

   TU, GERIAU, PROTINGUOLI, PASVARSTYK KODĖL MONOPOLIJOS IŠSKAIDYMAS IR KONKURENCIJOS PADIDINIMAS DVIGUBAI PAKĖLĖ ŠILUMOS PUNKTŲ PRIEŽIŪROS ĮKAINIUS (kai punktus pradėjo prižiūrėti administratoriai)?
   Ir kaip tau akis apdūmė iš vienos sąskaitos į kitą sąnaudas perkėlę politikai…

   Nesu aš joks gerbėjas (nes pats gavau didesnę sąskaitą), bet pats sugebėjau sau pasiaiškinti kodėl taip buvo.

   O kadangi visi kiti loja bele loti, tai kažkam reikia teisybės pusėje būti.
   Gerai, kad tokių kaip Vidas yra.

   Dabar dėl šitos temos. NU TAI NAFIK LOTI, JEI NETURI ARGUMENTŲ PAGRĮSTŲ FAKTAIS????!!!!

   Jei toks protingas, tai tu imk (užuot čia tuščiai liaudį kiršinęs) ir pasakyk kokia tiksliai (geriausia būtų kokių 6 skaičių po kablelio tikslumu) kitais metais oro temperatūra bus kiekvieną mėnesį.

   O dar geriau – pasakyk kiek kuro reikės užpirkti. Tai čia bus išvis super.

   Taip pat:
   1. uždrausk visiems vartotojams reguliuotis;
   2. sugalvok kaip per sekundę nuskaityti visus Vilniaus m. skaitiklius (nes nuotolinio nuskaitymo jau naudoti nebegalima).

   Tada sudėk visa tai į gražią metodiką ir lentelę bei nusiųsk raštą Vilniaus energijai, nes jie, durniai, 1m3 tikslumu nuspėti tiksliai metams į priekį kiek kuro reikės, nemoka.

   Galėčiau bandyti paskaičiuoti kiek 1 laipsnis m3 duoda, bet tingiu ir nematau prasmės.

   TAIGI, PASITARNAUK MIESTUI! MIESTAS, MANAU, TAVĘS NEPAMIRŠ!

   Jei viską nuspėsi idealiai tiksliai, tai gal kaip Microsoft (kai kas nors nulaužia slaptažodį) priims tave Vilniaus energija į darbą kokiu vyriausiu kuro planuotoju.

   Arba jei ne Vil. en., tai tikrai Hidrometeo tarnyba priims. Nes kiek sutaupytų nepirkdami superkompiuterių simuliacijoms ir t.t.!!!

   • Mes ir nesakom, kad “Vilniaus energija” turi būti ekstransensai dėl prognozių metams į priekį. Mes tik klausiam, kas daroma tuo atveju, kai “Vilniaus energija” užsipirko per daug…

    • Jonas

     Paklauskit Gazpromo – jis diktuoja sąlygas.

     Arba Sekmoko, kuris vis derasi ir nesusidera dėl geresnių kainų.

   • Jonas

    Vo, nuėjau į LHMT puslapį ir suradau: http://www.meteo.lt/vkl_projektas.php?prid=2
    Išleido 4 mln. Lt stebėjimo tinklui.

    Dar čia 5 mln. Lt išleido: http://www.meteo.lt/naujiena.php?id=421

    Tai šio puslapio autorius, kadangi gali pateikti tikslias oru prognozes, tai jam nebūtų ir grunto, vandens ir kitas temperatūras nuspėti.

    BET ALE DURNIAI LHMT – TAŠKO TOKIUS PINIGUS, KAI UŽTEKTŲ Į COMMONSENSE vyr. rašytoja ir blogerius KREIPTIS IR JIE VISKĄ TIKSLIAI PASAKYTŲ.

    TRŪKSTA ŽODŽIŲ – DAUGIAU NIEKO NEGALIU PRIDURTI. VAI VAI VAI (Jonas linguoja galva)…

    • Jonai, nešvaistykit veltui energijos: nesakom, kad VE turi geriau prognozuoti. Mes klausiam, kaip jie elgiasi, kai blogai suprognozuoja?

   • Negaliu nesutikti su Interneto komentatoriumi Jonu. Visatos darnumas siektinas tik per sąjungą išsibarščiusiųjų. Klaidingos nuostatos yra apie energijos kvantavimą.

    Tik pasiekus darną, apjungiant gerosios energijos šaltinius, galime tikėtis gerų rezultatų. Minusas su pliusu duoda minusą, minusas su minusu pliuso neduoda – tai yra didžiausia žmonijos klaida. Tik pliusas su pliusu duoda pliusą. Deja, tiesa yra tokia.

    Tiesa, negerai, Jonai, kad diskretizuoji savo energetiką tik miesto kontekste. Negalime gi sakyti, kad gamta yra ne miestas, o miestas yra negamta, kad kosmosas yra tik už žemės atmosferos ribų, kad visata tik tai kas yra labai toli. Visata, kosmosas, gamta, miestas – tai ir esame viena.

    Tai yra puikus pavyzdys, kai žmogaus, besiremiančio klaidingomis nuostatomis, žvelgiančio ne iš Visatos, o tik iš savo kvanto taško, siekdamas teigiamos energijos sėja tik neigiamą.

    Gal būt kiek painiai išdėsčiau, bet aš nekantrauju, laiko mažai. Labai svarbu, kad mes visi suprastumėm, kaip galima greičiau, kur daromos klaidos, kad tokie neigiamos, juodos ir tąsios energijos skleidėjai, šio, atsiprašau, tinklaraščio autoriai, tarsi aštunkojis čiuptuvais vagia perlą. Tas perlas tai pažinimas, tiesos pažinimas.

    Tikiu, kad mano žodžiai suras kelią į jūsų Visatą ir suprasite, jog savo energiją švaistyti nevalia. Svarbu, kad veiksmai ir sprendimai daromi būtų kryptingai ir būtų pasiekta darna, būtų pasiekta kosmoso politika (kosmopolitiškumas). T.y. kad tik vienybėje jėga. Labai svarbu kaip galima greičiau perimti energijos sėją į darną ir neleisti gundyti šio “aštuonkojo”.

    O jums, comonsensininkai, linkiu greičiau nusisukti nuo tamsios energijos kelio ir žvelgti darnos kryptimi, lai mano šios eilutės pasėja sėklą jūsų juodoje sieloje.

    • KGB

     sėkmės pas breiviką

  • Jonas

   Bet čia tai geras.
   Nuėjau į skiltį “Apie tinklaraštį” ir štai ką radau:

   2. Netolerancija – tinklaraštyje toleruojamos kitokios nuomonės, bet netoleruojamos kvailystės – šmeižtas, įžeidinėjimai, keiksmažodžiai ir kt. Panašaus turinio komentarai bus šalinami.

   Netoleruojamas šmeižtas, nors tik tuo šis tinklaraštis ir užsiima.

   UŽUOT KAŽKĄ NAUDINGO NUVEIKĘ tai užsiima šmeižtu.
   (Šmeižtu vadinu ir teiginius neturint faktais pagrįstų argumentų)

   • Nukopijuokite frazę, kur ką nors apšmeižėm, plz.

    • Jonas

     “Nežinome, kiek ir kada “Vilniaus energija” pirko (ar sudarė sandorių) kuro, ”

     Ir iš vis nieko nežinote. O prielaidų ir teiginių – tai nors vežimu vežk.

     Viešai paskelbta prielaidą galima vadinti šmeižtu, nes yra daug, kurie yra tokie patys nežinantys, bet priima “už gryną pinigą”.
     Paleisti antį yra milijoną kartų lengviau, nei paskui įrodyti, kad taip nėra.

     TODĖL KIEKVIENAS TURI ATSAKYTI UŽ TAI KĄ KALBA.

     Va, kai pradėsite rašyti:
     1. tiek kuro: …
     2. tas įtakoja:…

     Tai tada jau bus galima rimčiau šnekėti.

     O tu galvoji, kad Maxima ar kitas prekybcentris į nuostolį eina per išpardavimus?

     x kartų užsikelia kainą, o per išpardavimą nuleidžia iki x/2 ir parduoda.

     Tai jei Vilniaus energija ar kitas šilumos tiekėjas taip dirbtų, tai pasikeltų kainą iki kokių 60 ct/kWh, o paskui padarytų “kalėdinį išpardavimą” už 30 ct/kWh.

     Kitaip sakant, Jums patvirtintos metodikos, mokslininkų išvados, Kainų komisijos vaidmuo yra 0. Taip?

     Nes kitaip gautųsi, jog čia visi viską pažeidinėja, o vieni Common… mato realią situaciją.

    • Jonai, jūsų galva nepuošia jūsų, jei manote, kad ta frazė yra šmeižtas.

     Va pavyzdžiui jūs mane apšmeižėte, nes caps lock’u prirašėte raidžių. Jūs norite pasakyti, kad aš nedažiūriu? Kad esu kušlas? Negana to, kad šmeižiate, tai dar ir tyčiojatės!!!!

    • Deja, Jonai, turiu jums parašyti, kaip jums buvo parašyta: nešvaistykite energijos. Nors šis “aštuonkojis” ir gviešiasi jūsų perlo, bet kažkuri šviesios energijos dalis pas jį dar likęs, jo virpesiai rezonuodami pasiekė išorę ir pasklido po Visatą.
     Tad nešvaistykite energijos. Elkitės apgalvotai, sėkite sėklą, kurios medis užtemdys juodus krūmynus, kurie nudžius, negaudami juodosios energetikos. Nebelskite taip pat to paties. Laikykitės!

    • to Jonui

     Man tai gaila darosi JONO, kuris taip nuosidziai (kaip koks suniukas) gina savo “seimininka”. Visuose straipsniuose aktyviai dalyvauja. Tikriausiai eiminikas gerai “priziuri” ir “siltoje” budoje laiko.

     Vis laukiu , kada cia valstybes vyrai koki zodi tars. Bet panasu, kad gal ir nebetars, bus tik tylus ir ramus pyptelejimas.

     “Kak vsiegda – vsio zakonno”.

     O tada iskarto klausimas “pasistoja”, nax… tokie ZAKONAI, kad visada “vsio zakono”

 2. simas

  tai kad berods pats Germanas sake, kad temperaturini neuztaikyma jie “reguliuoja” mazutu. suprask duju baze nekintanti.

 3. Ernestas

  O ar negali čia būti šalutinio biznio plano. Yra didelis VE tiekėjas, dar vienas monopolis, iš kurio perki daug dujų. Tarkim sutari nupirkti dar daugiau dujų ir šildyti geriau, oficialiai tokia pačia kaina, realiai mažesne, o skirtumas realizuojamas jau kaip nors per aplinkui, “masažais” Mergelių salose…. Tai tuomet vėl, kuo daugiau dujų nuperki, tuo daugiau dovanų kuponų gauni… Ir Gazpromas patenkintas lieka, daugiau dujų pardavęs… Bet čia tik dar viena sąmokslo teorija.

 4. Vidas

  Ne visi supranta, Kad „prekybininku“ ekonomikos dėsniai nelabai tinka šiuo atveju.Energetikų pelnas priklauso nuo veikloje naudojamo turto dydžio, o ne nuo parduotos produkcijos kiekio.
  Nustatant šilumos energijos vieneto kainą, pelnas, kaip ir pastovios sąnaudos, įskaičiuojamas planuojamam parduoti energijos kiekiui, o jeigu planuojamas kiekis buvo viršijamas (parduota daugiau) ta dalimi sumažinamos sąnaudos nustatant mažesne kaina sekančiam periodui, arba atvirkščiai, sąnaudos padidinamos ir taip didėja kainą.
  Mazutu „reguliuojama“ tada kai dėl šalčių išauga dujų paklausa ir jas tektų pirkti „pikinėmis kainomis“

  • O nuostoliai nuo ko priklauso, t.y. kas ieina i islaidas. Ypatingai domina sutektos garantijos kurios buhalteriskai neapskaitomos, kaip isiskolinimai. As nezinau situ skaiciu, ir nemanau, kad jus irgi zinote :) Tegul del to aiskinasi komisijos.

   • Vidas

    Apie kokius nuostolius klausėte jeigu nuostoliai trasose tai nustatytas leistinas nuostolių dydis ir jie įskaičiuoti į kainą Kas kartą persvarstant kainas tas dydis mažinamas, nes investicijos, , į trasas (kurios taip pat kainų reguliuotojo reglamentuojamos ) turi pasiteisinti nuostolių mažėjimu.
    Nuostolių dėl vagysčių iš tinklo tikrai nėra daug , nes apskaita tvarkinga, o nelegalūs prisijungimai prie tinklo nelabai įmanomi. O tai kas sunaudojama ir apskaitoma skaitikliais, bet neapmokama tai jau skolos, o ne nuostoliai. Na visada yra ir beviltiškų skolų čia jau nuo sugebėjimų jas administruoti priklausantis dalykas. Tokių sąnaudų kainų komisija nepripažįsta ir tada tenka sumažinti teisėtas sąnaudas. Kokias? Čia, kaip neretai lietuviškame versle taikomoje praktikoje, nukenčia darbuotojai nes ten lengviausiai sumažinti.
    Apie kainas daug informacijos yra http://www.regula.lt tik gal surasti reikia per posėdžių medžiagas panaršyto štai vieno iš posėdžių darbinė medžiaga

    http://www.regula.lt/lt/naujienos/2010/Vilniaus%20energija_2010-06-15_viesas%20paskelbimas_koreguotas.pdf

    Ir dar vienas raštas gal ne apie nuostolius bet su kainomis turi bendro

    http://www.regula.lt/lt/naujienos/2011/2011-10-14/VE_2011_04_15.pdf

    • k999

     p.Vidai, jau kurį kartą teikiate nuorodas į nesusijusius dokumentus ir tinklapius, o juk klausimas yra visiškai aiškus, prašoma pagrįsti teiginį, jog VE nuostoliai tinkluose vienareikšmiškai atsispindi tik (sic!) šilumos kainoje. Jei nerandate nuorodos, kur tai būtų aiškiai surašyta, tai bent savais žodžiais išsklaidykite abejones.

  • Vidai, žiūrėkite mano patarimus Jonui. Argi nematote, jog čia skleidžiama juodoji energetika? Nejau nejaučiate?

   Nesistebėkite tuo kas akivaizdu. Šių juodžių skleidžiamos erezijos bando pasėti jūsyse tamsos sėklą, tamsos krūmynų sėklą, kurie apželia ir naikina visa, kas šviesu.

   Nejau norite gyventi šlykščių krūmynų Visatoje?

   Prieš sėklą, kovojama sėkla, prieš krūmyną kovojama ąžuolais! Tad pasėkite savąją sėklą ir rūpinkitės ja. Jei reikia pasėkite antrą. Bet žinokite, kad švaistymasis kirviu, tik išsiurbia iš jūsų šviesią energiją, kuri praryjama tamsiąja. Pliusas ir minusas duoda minusą. Nukertat vieną krūmyną – užauga trys. O vienas ąžuolas užstoja dešimt krūmynų.

 5. Vasia

  Niekas nepades kol neidraskysim voratinklio- Icoras- rubikonas- city servisas- abonentas-dalkia- aptarnavimas – gamyba- konstravimas, diegimas -icoras – rubiconas-abonentas-….. Komisija paverks paverks, ai ai kaip blogai, o ka pensininkams grazins pinigus, nifiga… na kaip ir su abonentu buvo- faktas, abonentas yra , bet faktas , nekaltas abonentas. Meras – abonentas! :0)

  • Vidas

   Vienoks ar kitoks Voratinklis yra bet kurio didžiojo verslo strategijose. Aš pritariu jums, juos reikia plėšyti, o dar geriau nesudaryti prielaidų jiems atsirasti.
   Čia įdomu tai, kad dabartiniai aktyvūs “voratinklių plėšytojai” yra tie patys asmenys kurie savu laiku buvo pripynę savo voratinkliukų ir labai pyksta kad jie lieka tušti , arba šių procesų pradžioje savo neveikumu sudarė sąlygas tiems voratinkliams augti.gal net gaudami vieną kitą muselė.
   Gali gautis kaip toje pasakoje drakonas nugalėtas – tegyvuoja drakonas.

   • Jonas

    Paantrinčiau dar ir apie tai, kokios buvo išnuomotų šilumos tinklų būklės prieš nuomą: nudrengtos ir prasiskolinusios įmonės.

    Kai politikas kelia kainą, tai rinkėjai jo nerenka, o kai jis išnuomoja ūkį ir kainas pakelia nuomininkas, tai tada jis labai gražiai prieš rinkėjus atrodo.

    Nuvažiuokite į keletą savivaldybės valdomų šilumos tinklų ir pamatysite realią situaciją – kainos nekylą, bomba didėja.

    Kai viskas pasiekia kritinę ribą, tada jau išnuomoja.

    KODĖL IŠ VIS REIKĖJO PARDUOTI PELNINGAS LIETUVOS VALSTYBINES ĮMONES? Pvz. Mažeikių naftą?

    Vat nuo to pradėti reikia.

    • to Jonui

     va va nuo to reikia ir pradeti.

     taciau geraiu TAISYTI dabar negu niekada.
     O tu dar gini tuos “sunis” (sunys – ICOR valdzia, o VE darbininkai ir vadybinkai cia ne prieko)

  • Jonas

   Sutinku su Vidu. Visi loja loja arba nieko nedaro kol voratinkliai nepradeda formuotis iš neveiklumo, o tada jau visus pradeda kaltinti…

 6. asd

  Cia reiketu ne kazka irodineti apie termofikato temperaturas, o paimti ir irodyti, kad VE be namo zinios atsuko sklendes. Daug komisiju tirs, bet beveik esu tikras, kad aiskiu isvadu garsei nei viena nepaskelbs. Nes isvados greiciausiai bus, kad patys namai nesugebejo tinkamai susireguliuoti, o pries rinkimus tokios isvados nei viena politine jega nedris paskelbti.
  Tiesiog turim pripazinti, jog istatymas pakankamai naujas, ir prie jo prisitaikyti nebuvo speta.

  • Jonas

   Sklendės ir taip atsuktos būna. Kitaip vanduo netekėtų ir šilumos nebūtų :DDDD

  • to asd

   ” … istatymas pakankamai naujas, ir prie jo prisitaikyti nebuvo speta. ”

   geriau pasakytum , kad NENORETA prisitaikyti, o kaip tik atvirksciau, noreta parodyti “kas namuose seimininkas”

 7. Jonas

  Nu va, dar surado temą paloti.

  TU, GERIAU, PROTINGUOLI, PASVARSTYK KODĖL MONOPOLIJOS IŠSKAIDYMAS IR KONKURENCIJOS PADIDINIMAS DVIGUBAI PAKĖLĖ ŠILUMOS PUNKTŲ PRIEŽIŪROS ĮKAINIUS (kai punktus pradėjo prižiūrėti administratoriai)?
  Ir kaip tau akis apdūmė iš vienos sąskaitos į kitą sąnaudas perkėlę politikai…

  Nesu aš joks gerbėjas (nes pats gavau didesnę sąskaitą), bet pats sugebėjau sau pasiaiškinti kodėl taip buvo.

  O kadangi visi kiti loja bele loti, tai kažkam reikia teisybės pusėje būti.
  Gerai, kad tokių kaip Vidas yra.

  Dabar dėl šitos temos. NU TAI NAFIK LOTI, JEI NETURI ARGUMENTŲ PAGRĮSTŲ FAKTAIS????!!!!

  Jei toks protingas, tai tu imk (užuot čia tuščiai liaudį kiršinęs) ir pasakyk kokia tiksliai (geriausia būtų kokių 6 skaičių po kablelio tikslumu) kitais metais oro temperatūra bus kiekvieną mėnesį.

  O dar geriau – pasakyk kiek kuro reikės užpirkti. Tai čia bus išvis super.

  Taip pat:
  1. uždrausk visiems vartotojams reguliuotis;
  2. sugalvok kaip per sekundę nuskaityti visus Vilniaus m. skaitiklius (nes nuotolinio nuskaitymo jau naudoti nebegalima).

  Tada sudėk visa tai į gražią metodiką ir lentelę bei nusiųsk raštą Vilniaus energijai, nes jie, durniai, 1m3 tikslumu nuspėti tiksliai metams į priekį kiek kuro reikės, nemoka.

  Galėčiau bandyti paskaičiuoti kiek 1 laipsnis m3 duoda, bet tingiu ir nematau prasmės.

  TAIGI, PASITARNAUK MIESTUI! MIESTAS, MANAU, TAVĘS NEPAMIRŠ!

  Jei viską nuspėsi idealiai tiksliai, tai gal kaip Microsoft (kai kas nors nulaužia slaptažodį) priims tave Vilniaus energija į darbą kokiu vyriausiu kuro planuotoju.

  Arba jei ne Vil. en., tai tikrai Hidrometeo tarnyba priims. Nes kiek sutaupytų nepirkdami superkompiuterių simuliacijoms ir t.t.!!!

  • to jonas

   Jonai, arba tu trenktas arba girtas. Nes skleidi nesamones.

   Jokie prieziuros ikainiai nepadidejo.
   Normalus administratoriai (ne tokie kaip sity servisas) ir bendrijos nepadidino ikainiu kokie buvo tokie ir liko,

   O kadangi atsirado laikina “nisa” tai sustiprejo konkurencija ir kainos kaip tik krenta, nes visi deretis pradejo.

   Herfindalio indeksas keiciasiasi (ne per viena diena) – nuo oligopilijos gal kitame sezone turesime tobula konkurencija.

 8. Tomas G.

  Jonai, tu kartais ne Artūras?

 9. Tomas

  Manau kad klausimas būtų kur įtraukiami nuostoliai iš netesybų už neišnaudotą kurą. Ir jei jie minusuojami iš pelno, tai ir būtų motyvas didinti suvartoto kuro kiekį.

 10. xem

  kadaise maciau Vilniaus Energijos apskaitos pragramines irangos projekta…
  Tikrai nezinau kas su anuoju nutiko bet panasu pagal rezultatus kad idiege.

  Ten buvo sugalvota mazdaug tokia tvarka. Prognozes sudaromos pagal oru prognozes, istorinius namo duomenis plius pagal namu tipus. …detales praleidziu…

  Orai orais, o kadangi jie patys reguliuodavo sildyma, namus skirste i “prognozuojamus” ir “sunkiai prognozuojamus”. Nelabai prognozuojami buvo naujieji namai, kur zmogus gali pats pasireguliuoti silumos suvartojima. Tuo tarpu labiau prognozuojami tie, kurie yra grynai centrinio sildymo.

  Atsakingiems vartotojams uz teisinga prognozavima dargi turejo buti skaiciuojamos premijos. (prognozes turejo sudaryti tie patys zmones kurie reguliavo siluma. Tuo metu dar pati VE reguliuodavo karsti).

  Pasikeitus istatymams, matomai rado buda pakaitinti ir namus su atskirais skaitikliais. Kas gi nakti kelsis reguliuoti sildimo?
  Pakaitini nakti or ryte atvesini.

  Taigi nebutina piktavaliskai sukioti rankeneliu, jeigu uztenka sukioti rankeneliu sukiotoju premijas…

 11. Arvydas

  Nebejuokinga ši istorija su “Vilniaus energija”. Faktas yra tas, kad 2011 metais lapkritį vartotojai sunaudojo šilumos daugiau nei 2010 metais. Kitų miestų statiskika yra priešinga – pvz., Šiauliuose 15 (!) procentų suvartojo mažiau nei 2010 metais. Legenda apie apskaiton įtrauktų dienų skaičių tuoj subliūkš, kai bus paimti kelių mėnesių duomenys.
  Rimtas klausimas yra ir toks – kodėl visos Lietuvos mokesčių mokėtojai turi permokėti už valdiškų įstaigų Vilniuje perteklinį šildymą?
  Netgi keliu elementarų klausimą: jeigu nesugeba dirbti “Vilniaus energijos” vadovai, juos reikia paprasčiausiai išvaikyti? Kaip ir tuos politikus, kurie prisideda prie tokio rezultato? :)

  • Vidas

   Teigaima Kad Vilniaus, 2011 lapkritį palyginus su kitais miestais, sunaudojo daugiau šilumos, bet niekur žiniasklaidoje nemačiau pateiktų skaičių kuriuos galima būtų objektyviai sulyginti.
   lyginama tik šilumos (o kai kur tik litų sąskaitose) kiekiai.ir tik su praėjusiu metų lapkričiu. net neatsižvelgiama į skaitiklių nurašymo datas. Niekas neklausia kiek ir kodėl 2010 lapkritį buvo Vilniuje sunaudota šilumos ir nepalygina nei su 2009 ar dar kitais metais Vilniuje nei su kitų miestų sunaudojimu tą patį 2009 ir 2010 lapkritį .
   Tiek patys dienolaipsniai, teik skaičiai išreiškiantys tikrą šilumos sunaudojimą , šilumos kiekis/dienolaipsniui/ šildomų patalpų m2, žurnalistams sunkiai suvokiami ,todėl vadinami šilumininkų būrimais., o juk juos suskaičiavus galima lyginti bet kuruos periodus ir daryti gilesne analize.
   Ko norėti iš žiniasklaidos jeigu net energetikos viceministras radijo laidoje prisipažįsta kad jis savo protu sunkiai suvokia tai kas dedasi, supraskite kiek proto tiek ir suvokimo.
   Tikėkime sveiku proto ir laukime energetikos inspekcijos ir kitų kompetentingų ekspertų išvadų.
   Gaila kad, kaip besibaigtu tyrimai žiniasklaidą ir visokie “ekspertai entuziastai” jau pasiekė savo, kaltininkai jau aiškus. Belieka nuo x dienos užgesinti visus monopolistų katilus, išjungti siurblius ir Lietuva taps laimingesnė.
   Neretai pagalvoju. Kas dar yra likę Lietuvoje nesugriauta, kad sugriovus taptume dar laimingesni, o gal ir visiškai laimingi.

   Visiems laimingu naujųjų metų

   • przt

    Lapkritis 2009 – 1,07 MWh, 2010 – 0,88 MWh, 2011 – 1,36 MWh.
    Laukiam nesulaukiam naujos kaimyniskos saskaitos :)

    • As irgi - kaimynas

     As taip pat laukiu. Juk MES VISI – KAIMYNAI. :)

    • Vidas

     Gal galite dar spalio mėn. skaičius už 2009;2010 ir 2011 metus

   • asd

    Kai proto statyti neuztenka, belieka tik griauti :)

 12. nb

  Take or pay sąlygos (apmokėti už nupirktas bet nesunaudotas dujas) Lietuvoje dujų vartotojams praktiškai nėra taikomos, nors kai kuriose sutartyse tai ir numatyta (pasaulinėje praktikoje yra neapmokestinamas 10 – 15 procentų neatitikimas) . Be to, dujų vartojimo prognozės koreguojamos kas ketvirtį, kas mėnesį ir kas dieną. Reikia būti visiškai apsileidusiam, jei nepakoreguoji savo užsakytų kiekių.

 13. A

  Tai ką, komisija nustatė, kad viskas tvarkinga. Koks sekantis žingsnis?

 14. […] valdymas, faktai ir statistika Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (valdiški nemokšos) #8 Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (šilumos išpardavimas) #9 Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (доверяй, но проверяй) #10 Kodėl […]

 15. […] baudos tiekėjams nereikės mokėti. Sveikiname. Tačiau kadangi esame vriedni*, priminsime, kad klausimas buvo ne apie baudą, o apie VE prievolę padengti “numatytą sąnaudų sumą, jei realizuotos […]

 16. […] Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Atsakymas čia Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (termometrai išdavikai) #2 Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (žurnalai nedega) #3 Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Nr.4: Atsakomybės, įgaliojimai ir techniniai fokusai Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (failas netyčiukas) #5 Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Nr.6: kas taupo, tam didėja. Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? Nr.7: pardavimų valdymas, faktai ir statistika Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (valdiški nemokšos) #8 Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (šilumos išpardavimas) #9 […]

Jūsų komentaras