Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (žurnalai nedega) #3

Kadangi Vilniaus meras truputėlį neprimato, mes vis negalime palikti šildymo temos*. Vis tenka jam, kaip tam katinėliui (kuris pridarė kambary, bet tipo nesupranta, ką padarė) kasdien baksnoti snukutį į kakučius, kol atpras šikalioti ant savo rinkėjų.

Apžvelkime, ką meras doro prikalbėjo per antradienį (vakar):

„Galim pasakyti labai aiškiai, kad mes nematome tokių dalykų (rubikonų piktnaudžiavimo – red). Jeigu šiandien „Vilniaus energija“ mums dar nesugeba pateikti statistinių duomenų įvairiausiais pjūviais, vadinasi, niekas jų neturi. O kalbėti be skaičių, be faktų, emocine kalba – tai nėra specialistų kalba , – DELFI prezidentės patarėjos žodžius komentavo A. Zuokas.

Prezidentė, kaip žinia, antradienį pasakė tai, ką mes rašėm dar sekmadienį:

“Tiesioginę atsakomybę už tai (gyventojams padidėjusias šildymo sąskaitas – red.) turi prisiimti sostinės savivaldybė, patvirtinusi perteklinę šilumos tiekimo temperatūrą, kuri leidžia manipuliuoti šilumos suvartojimu“.

Bet grįžkim prie mero nematomų dalykų. Niekas, jo teigimu, neturi jokių duomenų apie tai, kad buvo užkačegarintas Vilnius, tik “Vilniaus energija”. Jis klysta. Duomenys yra. Apie juos truputėlį vėliau.

Kol kas prisiminkime, ką antradienį šnekėjo “Vilniaus energija”:

“Vanduo nebuvo nei aukštesnės, nei žemesnės temperatūros, o toks, koks nustatytas pagal grafiką. (…) Na, negalime mes į tuos namus pripumpuoti šilumos. Mūsų net nėra namuose. Reikia išsiaiškinti, kas darosi name, kodėl jis tiek suvartoja, o būtinai eina pas šilumos tiekėjus, kurie yra niekuo dėti“, – kalbėjo jis („Vilniaus energijos“ komercijos direktorius Rimantas Germanas).

Spaudos apžvalgos pabaigai dar viena antradieninė ištrauka iš internetų:

K. Karosas (Vilniaus m. savivaldybės tarnautojas energetikos reikalams) tvirtino, kad termofikacinio vandens temperatūra tiek šiemet, tiek pernai nesiskiria.

Taigi prieš eilinį kartą besdami snukučius į kakučius, sureziumuokime:

 • Meras sako, kad nėra jokių duomenų,
 • “Vilniaus energija” sako, kad jie negali užkačegarinti Vilniaus,
 • Tūlas valdininkas sako, kad termofikacinio vandens temperatūra pernai ir šiemet nesiskyrė.

Ar tikrai? (tai antras pagal dažnumą klausimas, kurį užduodame firmose darydami assessment’us. Pirmas yra “kodėl?”)

Pasikeliame vieno Ukmergės g. Vilniuje šilumos punkto apskaitos prietaisų rodmenų žurnalą, ir plačiai atsimerkę žiūrime.

2010 m. lapkričio įeinančio termofikacinio vandens temperatūros (laipsniais Celcijaus) parodymai apibraukti raudonu flamasteriu, kurį rubikonai jau turbūt regi košmaruose:

O žemiau – atitinkami 2011 m. lapkričio termofikacino vandens laipsnių parodymai:

Ką reiškia įeinančio termometro parodymai, skaitykite #2 serijoje, o kokiu būdu buvo užkačegarinta – skaitykite #1 serijoje.

Vėl primenu iki šiol nepaneigtą aksiomą, kad nepamestume fokuso:

Kuo karštesnį termofikatą jums tiekia šilumos tiekėjas, tuo labiau išauga jūsų šilumos sąnaudos.

Žinote, kas liūdniausia minėtiems trims veikėjams? Ogi “Vilniaus energijos” šilumininko parašai žurnale, patvirtinantys, kad duomenys teisingi ir nesuklastoti.

Tokie žurnalai yra pildomi ir jūsų daugiabučio šiluminiame punkte. Kadangi visi jau palyginote savo sąskaitas, dabar pats laikas palyginti parodymus mazguose.

Ir tuomet su duomenimis ateiti pas Artūrą Zuoką į diskusiją. Kuri vyks gal iki Kalėdų, o gal ir po jų. Jeigu žmonės nusprendė vaidinti demokratiją, tai kodėl nesudalyvavus?

*Dar reiktų aprašyti apie MSV-I ventilį, apie kurį užsiminė skaitytojas Stasys, bet tam tektų pasiimti išeiginę. Gal kas nors kitas norėtų tuo užsiimti?

PAPILDYTA NAUJAIS BŪTINAISIAIS SKAITINIAIS:

komentarų yra lygiai 97

 1. Vidas

  Man patinka jūsų pastangos
  Štai jau artėjame prie tiesos
  Fizika sako kad:
  Šilumos kiekis lygus šilumnešio kiekio ir temperatūrų skirtumo sandaugai , tikuosi su tuo sutinkate

  Tad suskaičiuokime jūsų pateiktus skaičiukus
  2010 lapkritis fiksuota 2 kartus
  15 diena : (66 – 34 ) x 2,9 (debitas m3/h) = 92,8
  30 diena : (69 – 39) x 2,8 (debitas m3/h) = 84,0
  Sudedame ir išvedame vidurkį
  (92,8 + 84,0) : 2 = 88,4
  Gauname 88,4
  2011 lapkritis fiksuota 4 kartus
  7 d : (76-34) x 2,38(debitas m3/h) = 99,96
  15d: (78-37) x 2,43(debitas m3/h) = 99,63
  23d: (72-29) x 1,58(debitas m3/h) = 67,94
  30d: (72-33) x 2,20(debitas m3/h) = 85,80
  Sudedame ir išvedame vidurkį
  (99,96 + 99,63 + 67,94 + 85,80) : 4 = 88,33
  Gauname 88,33

  88,4 ir 88,33 panašūs skaičiai , tikuosi su tuo sutinkate

  Suprantama kad tai tik momentinių kiekių vidurkis, bet jeigu jūs nufotografuotute ir pateiktute praleistą žurnalo lapą galėtume palyginti ir šilumos kiekius
  Nufotografuokite tą lapą kuris yra tap jau pateiktų nes pirmame lape jūsų skaitiklio parodymai baigiasi skaičiais 997,29 o antrame prasideda 1451,833 kur tie tarpiniai skaičiai?

  Tai gal jau kasamės iki galo? Ir gal tada prisikasime prie taip geidžiamos tiesos.

  • Teisingas

   Tai gal Jūsų pageidavimu reikėjo vien dėl eksperimento nemažint ir vandens pralaidumo ir kepint eksperimentinio namo gyventojus? Skaičiuojate daug, bet visas straipsnis sukasi apie veikėjų sapaliones ir realius skaičius apie paduodamo vandens temperatūrą. O jūsų paskaičiavimai tik rodo, kad šis punktas prižiūrimas gerai. O jei kitame punkte debitas nesumažinamas, tai ir energijos sunaudojimas kyla.

   “skaitiklio parodymai baigiasi skaičiais 997,29 o antrame prasideda 1451,833 kur tie tarpiniai skaičiai?” Skaičiuot mokate, tai matyt ir pirmuose stulpeliuose matote 02.28 ir 11.07. Man tai kyla įtarimas, kad nuo vasario iki lapkričio buvo užpildytas 1 lapas, o šių metų kovo su kitų metų kovu matyt autorius nemoka palygint, tai to lapo ir neįdėjo :)

  • Vidai, kaskimės iki galo.

   Minėtasis namas vasarą (tarpe tarp 2010 m. lapkričio ir 2011 m. lapkričio) į balansavimo ir termostatinių ventilių projekčiuką investavo papildomus 60k Lt.

   Todėl dabar Zuokas šitą namą turbūt paskelbs pavyzdiniu.

   Deja, tokių pavyzdinių namų Zuoko sąraše bus mažuma.

   Jei išvengti šilumos kiekio didėjimo (atsiradusio dėl VE savanoriško pumpavimo) būtų paprasta (be papildomų investicijų), turbūt nebūtų tokio išmislo kaip temperatūriniai grafikai. Nustatytų vieną temperatūrą ir laikytų visus metus – o jūs, žmogeliai, reguliuokitės savo gale.

   Kokiems velniams buvo sugalvoti tie temperatūriniai grafikai (ypač tas, skirtas namo mazgams)?

   • Galiu paaiškinti kodėl tuo pačiu grafiku negalima tiekti šilumos esant skirtingiems sezonams/lauko temperatūrai:

    raktinis žodis yra NUOSTOLIAI. esant mažam poreikiui (vasarą) stengiamasi laikyti kuo mažesnę temperatūra trasose, nes poreikis nedidelis (šilumos vistiek niekas “nenusiima”) tai kiekvienas papildomas laipsnis duoda papildoma nuostolį.

    Žiema.. kai šalta ir šilumos “nuėmimas” didelis paleidus “vasarinį grafiką parasčiausiai neužteks šilumoms visiems norintiems. Dėl to reikia kelti išėjimo temperatūrą..

    O tie papildomi šilumos padidėjimai atsirado būtent dėl to.. kad niekas nereguliuoja punktų.

    • Sito namo gyventojas

     TAIGI VISA TAI YRA NUMATYTA GRAFIKE, JUK IR VALSTIECIUI AISKU, KAD VARASA NEREIKIA TIEKTI TIEK SILUMOS NES “NENUSIIMA”.
     Kitaip tariant grafikuose ir yra reikalaujama, kad —- kuo salciau -tuo kastesni termofikatas paduodamas. Taciau siemet esant tokiom pat aplinkos salygom kazkodel paduodamas didesnes temperaturos. tai cia tas pats butu jei vasara sildytum radiatorius.

    • Grafikai nustato… minimalią temperatūrą

  • Yra ir kiti lapai. Čia publikavau tik tuos lapus, kuriuose matosi lapkričio mėnesiai.

   Neabejoju, kad žmonės jums papasakos, ką rado savo žurnaluose.

  • Sito namo gyventojas

   p.Vidai, kaip matau jus vis stengetes irodineti, kad viskas ok, nieko neatsitiko.

   Taciau autorius ir NEPASAKE , KAD KONKRECIAI SITAS NAMAS sunaudojo daugiau, jis pasake, kad IVADO TEMPERATUROS SKIRESI (t.y. BUVO PADIDINTOS) – tai ir yra apibraukta zurnale.

   NEIESKOK SLIEKU VIDAI – Temperaturos paduodamos i nama 2010 metais buvo zemesnes ir tai faktas, kaip blynas, o siemet jos zymiai akstesnes.

   Del konkretaus zurnalo – tai mano namo zurnalas. Taciau sia vasara musu namas investavo apie 70 000 litu i blansavimo ir termoreguliavimo prietaisus tai 22 stovai ir per 300 radiatoriu. taip “naxren” nukirpome jusu susikta rubiseifo reguliavimo per nuotoli laida, del kurio jus praejusi sezona savavaliskai, bet 2-u kartus “tyliai” pakeitete musu nustatytus kompiuterio parametrus. – TAIGI ememes kai kuriu atsargumo priemoniu todel ir rezultatas liko praejusiu metu, taciau salia musu yra dar 3-ys tokie pat namai ju vartojimas isaugo 20%, kurie nieko neinvestavo ir rubiseifo nemoka programuoti (per kuri jus galite ne tik sildymo pavara kiloti, bet ir naktimis karsta vandeni uzvirinti )

   Taip, kad p.Vidai nenukreip snekos i 2-os klases matematika. Tegul zmones pasilygina savo namo zurnalus ir pamatys kad ne tik temperaturos pasikeite, bet gal net vandens kubarura kuri buvo prasukta padidejusi.

   Atsakyk i esmini klausima
   AR TEMPERATUROS NAMO IVADE PAKEISTOS AR NE ?

   • Esminis klausimas: ar temperatūros padidėjimas įėjime į namą automatiškai reiškia sunaudota šilumos kiekį (jei namas normaliai reguliuojamas) ?

    • jau G+ kažkam rodžiau, tai ir čia parodysiu – rekomenduoju visiems bediskutuojantiems pasigilinti fizikos žinias – pavyzdžiui, http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_meter, o tada aiškintis :)

     p.s. čia, Daliau, ne pačiam pastaba

    • RR

     Žinoma, kad ne . Pvz. Įeinančio termofikato T1 temperatūra sakykim , kaip parodyta žurnale 66 laipsniai. Termofikato išėjimo T2 temperatūra 34 laipsniai. Skirtumas T1-T2 66-34=32
     Ir tarkim pratekejusio termofikato kiekis per namo apsildymo kontura 10000m3. Ziurim ka turim. 10000×32=320000kwh

     Dabar imam aukstesnes temperaturos ieinanti termofikata,pvz 78 lapsniu, o termofikato isejimo temperatura yra 46 laipsniai. Skirtumas irgi 32 laipsniai. termofikato kiekis toks pats kaip 1 pvz. 10000 m3
     Aritmetinis veiksmas 10000×32=320000 kwh

     Pagrindiniai veiksniai kaip matom Delta T ir termofikato kiekis perpompuotas per sistema. Delta T dides, jei namas saltas. Viskas paprasta

   • Vidas

    ATASKAU

    kokia buvo temperatūra rodo termometras eš nginčiju jo parodymų bet suvokit jūs pagaliau
    JEIGU PUNKTAS VEIKIA GERAI NETURI TA TEMPERATŪRA ĮVADE ĮTAKOS šILUMOS SUVARTOJIMĄ
    Kontroluokite temperatūrą vidiniame kontūre jeigu ji neišlaiko ma (per aukšta) blogai dirba jūsų šilumos punkto reguliatorius.

    Čia pagal jūsų logika automobilio kuro sąnaudos priklauso nuo kuro bako dydžio.

    • Ne nuo kuro dydzio, nuo kuro kokybes. Tarkim pas mane puslitriu maziau sunaudoja 98 benzo simtui kilu lyginant su 95. Bet as turi pasirinkima kuri piltis, o ne spelioti kokio benzino isipyliau. Diskusija ir vyksta apie tai, remiantis jusu analogija, kad pyliausi vieno oktaninio benza, o ipyli visai kita. Tik benzo oktanini skaiciu pakeiskite i temperatura ir gausime tuos neatitikimus

 2. mid

  offtopic, bet kai katinelio snukuti baksnoji i kakucius, tai katinelis kaip tik ipranta toje pacioje vietoje palikti dar ir dar kakuciu.

  :)

 3. Vytautas

  Filadelfijuje rašė:

  “„Prieš metus buvo taikomas 18-19 laipsnių parametras. Šiemet yra taikoma 21-23 laipsniai. Šitas temperatūrinis grafikas yra suderintas su visomis institucijomis“, – konstatavo A. Zuokas”

 4. swodis

  Ačiū už straipsnį.
  Vat kas man labai patinka, kad vis atsiranda aršiai ginančių šilumininkus ir bandančių parodyt, kad čia viskas gerai. Piar’o mašina užkurta visu pajėgumu, nors ką čia internete komentuot, kai visas Vilnius plakatais iškabinėtas, kokie jie geri. Įdomu kodėl dabar? :) Ar tik ne todėl, kad pasimatė būsimos sąskaitos ir reikėjo uodegas pakelt patiems sau?

 5. Knit

  Visgi Lietuva demokratinė valstybė ir tikiuosi, kad mūsų protingi piliečiai civilizuotais būdais ‘išris’ šį gudrų sukčiavimo mechanizmą.
  Ačiū commonsense už skleidžiamą informaciją! Skaitau kiekvieną straipsnį su susižavėjimu.

 6. Pas mane pasistojo klausimas, ar cia tik Vilnius savanoriskai pasididino saskaitas 40%? O kaip su Kauno, Siauliu ar Panevezio namais? Nes jeigu pas juos neisaugo, tai manau, kad jau nebeliko ir ko irodineti.

 7. Pasakorius

  Gyvavo karta viena imperija pavadinkime ja Saules vardu. Kadangi ji buvo viena, tai ji puikiai zinojo, kad nei vienas valstietis ir netgi kaino prezidantas pries “saulute” papasokines.
  taigi buvo saules imperijoje klimatas vesus, visi ir gyvunai ir valstiesiai prisiderino savo peciukus, kad silumos pakaktu ir moketi daug nereiketu.
  Taciau viena diena saules imperija uzkniso valstieciai ir ju kaimo prezidentas su savo reikalavimais, todel ji nutare parodyti kas tikrasis seimininkas kaima – ir nutare – pakeisti klimata …. O va tada “tyliai” viskas ir prasidejo :

  Kad Mamutas atsikratytu siltu savo gauru – reikia tukstantmeciu.
  Taciau niekinga saule nieko nesiklause (negera monopoliste) Klimata susilde per simta metu – Mamutai nespejo (pamiro, arba tapo iskrypeliai) – neprisitaike ir ju niekas bebemyli (kazkoks AZ net nubausti zada).
  Taciau – buvo keletas Mamutu, kurie turejo “Blata” saules karalysteje ir is anksto zinoje, kad kepinti prades. Todel gaurus nusiskuto ir sortus nusipirko.

  dabar jie sedi “saules” desineje ir apsimeta “plikais tropiku drambliukais” kurie visiems pades.

  —————————–
  Isvada :
  visi gali prisitaikyti ir prie 70 ir prie 90 laipsniu – tik reikia zinoti is-anksto, kad planuojama kelti temparaturas ir slegius
  tada visi (bent jau dauguma) suspes prisitaikyti.

  AISKU – sityzervizas tikriausiai zinojo – todel tiketina, kad kai kur prisitaike :) (taciau ir tai ne visur, mano nama reguliuoja sityservizas, o virsyjimas 38 %)

  ———————————

  Dabar – AZ ir VE + CS bus tautos isgelbetojai …. taip sakant giedosime kaledine gelbejimo giesme “…….. ir gelbek mus Arturai nuo pikto. Amen” – ir ateis Arturas lydimas p.Lapinnsko , p.Karoso ir p.Germano ir ismokys PONAI Valstiescius reguliuoti savo peciukus.

  Aciu Arturui, kad baus kaltuosius
  Aciu VE, kad rupinasi musu svietimu.
  Aciu Dalkijai – kad mus “dalkina” (tipo dulkina) kiekvienais metais
  ir t.t.

 8. […] minimalus grafikas padidinti tiekiamo termostatinio vandens temperatūros. Nesiginčysiu, temperatūrą tikriausiai buvo pakelta. VE, galbūt, pasinaudojo pasikeitusios įstatyminės bazės sukurtu chaosu. Man kažkodėl atrodo, […]

 9. Diadia Flap

  Šios trilogijos autoriai su “šiupeliu” duobę kasa. Didelės įtakos kokios temperatūros šilumnešį tiekia VE nėra. Tempaeratūrą nustato tokią, kad visiems miesto vartotojams jos užtektų. Pagrindinis elementas yra šilumos punktas. t.y. kiek jis šilumos pasiima (šilumos namo šildymui/karštam vandeniui) paruošimui. Vidas su savo skaičiavimais parodė, kad dėl šilumnešio iš VE pokyčio įtakos beveik nėra. Čia ir su degaline, man visiškai neįdomu kiek saugykloje yra degalų ar 1000L ar 2500L – piluosi į baką tiek kiek reikia. Ir čia tas pats. O jei lyginat temperatūras reikia lyginti kokią temperatūrą tiekiama į šildymo prietaisus ir kokią grįžta atgal. Taigi visa problema yra šilumos punktų automatikos nustatymuose ir valdyme. Neatmetu galimybės, kad vadovaujantis naujo šilumos ūkio įstatymo pataisomis apleisdama (perduodama administratoriams) šilumos punktų priežiūrą paliko tam tikrų “dovanų”. Namas kuriame gyvenu kruopščiai prižiūrėjo savo šilumos punktą, todėl suvartojimas 2010 11 mėn. – 64 MWh VS. 2011 11 mėn – 60 MWh. (-6,6%).

  • Štai jums su šiupeliu duomenys. Visi patikrinti ir su parašais (tame tarpe VE).

   Data faktinė temperatūra Šaltinio grafikas Faktas įvade
   2011-11-07 +2,9 +75 +76!!!!
   2011-11-15 +4,0 +72 +78!!!
   2011-11-23 +3,5 +75 +72
   2011-11-30 +1,1 +80 +72

   Paaiškinkit man be šiupelio, kaip sugeba VE, laikydamasi temperatūrinio grafiko 2011-11-15 dieną, įpareigojančio ją šaltinyje (elektrinėje) užkaitinti iki +72, paduoti temperatūrą į įvadą +78???

   Faktinei oro temperatūrai patikrinti please call į Lietuvos hidrometrologijos tarnybą tel. 8-5-2715055

   • Diadia Flap

    Dėl VE tiekiamos temperatūros man tik tiek, kad jos pakaktų namo šilumos punktui. Ar jie tieks 60, 75 ar 120 laipsniu bet vis tiek i namą toliau aš tieksiu tik apie 37-40 laipsniu. t.y. namo šilumos punktas pasiima tiek energijos (per šilumokaitį) kiek jam reikia paruošti iki minėtų 37-40 laipsniu. Ir daugybėje komentarų Jums (galvazmogupuosia) sveiku protu paaiškina, kur tu klysti ir kaip viskas yra iš tikro, tokiu būdų giliai su purvais sutrypia pagrindinę tinklaraščio idėją.

    • Man patinka su jumis, rubikoniniais, diskutuot. Iš pradžių gulat kryžium, kad temperatūra nedidėjo. Kai parodom, kad didėjo, sakot, kad namui tai įtakos neturi.

     Savo propagandas pasakokite bobutėms.

 10. Smegenys rūroj

  Situacija kaip krautuvėj. Pardavėjas vaizdingai išdėstė patrauklias naujas prekes. Jūs užėjot nusipirkti batono, bet pamatėt dar daugybę visokiausių blizgučių, prisipirkot nereikalingo šlamšto ir neužteko batonui. O paskui kaltinat pardavėją, kad jus apmulkino, nes įkišo, ko jums visai nereikėjo.

  Šilumos irgi neįmanoma įkišti daugiau, negu kažkas sutinka paimti. Visai įmanoma, kad VE energija ėmėsi manipuliavimo temperatūra, tikėdamasi, kad bus žioplų, kurie nesirūpina kiek jiems kišama ir suės viską, kas pasiūlyta. Bet jeigu šilumos punkte reguliuojama tvarkingai, tai nieko ir neįkiši. Netrukus VE energijai teks mažinti paduodamo vandens temperatūrą, nes kai šiluma nepaimama vartotojo, aukštesnė tiekiamo vandens temperatūra virsta didesniais nuostoliais.

  Užtat jei kažkas pereikvojo šilumos, tai kaltų turi ieškot ten, kur valdomas šilumos punktas. O va čia ir yra daugiausia neaiškumų. Kiek suprantu, Vilniuje didelė dalis šilumos punktų tebėra VE naguose, arba su jais susijusių kontorų. Kitokių gal nelabai ir buvo. Visiškai perduoti šilumos punktus nesusijusiems su Rubikonu operatoriams reikia iki kitų metų liepos. Todėl labai tikėtina, kad dar ilgai šilumos punktai bus reguliuojami VE naudai.

  Su ta nauda irgi yra neaiškumų. Jie teigia, kad jų pelnas nepriklauso nuo generuotos šilumos kiekio. Bet tikėtina, kad vis dėlto priklauso per kažkokius netiesioginius mechanizmus. Tada ir atsiranda poreikis reguliuoti punktus kuo didesniam šilumos kiekiui.

  Bet sakau, pagrindinė tezė yra ta, kad jei jums prikiša daugiau šilumos negu reikia, tai jūs patys ir kalti, ir nėra ko ieškot rūroj smegenų.

  • Dėl krautuvėlės. Tamstai siūlau pamėginti nueiti į kitą krautuvėlę, kur jūsų nemulkins. Pamėginkite išeiti iš VE krautuvėlės. Sėkmės!

   • Smegenys rūroj

    Monopolis nėra besąlyginis gėris, ką ir bekalbėt. Bet jis lemia tiktai kainą, ir tai ji dažniausiai yra reguliuojama priverstinai. O kiek pirkti jo prekės, priklauso nuo pirkėjo. Jeigu monopolis sugeba aptavarint pirkėją tam pirkėjui net nespėjus apsižiūrėt, tai jau ne monopilis kaltas, o tai, kas žmogų puošia. Tamstos visos sapalionės apie termometrus ir yra viso labo beviltiškos paieškos rūroj. Nes visa tai, ką tamsta bejėgiškai aprašinėjat, yra viso labo šilumos skaitiklis. Kad tas skaitiklis būtų neteisingas, įrodymų tamsta neturit, o ir tikimybė to labai maža. Todėl šitoj istorijoj yra trys reikšmingos aplinkybės: 1) šilumos kaina, kurią jūs žinojot iš anksto; 2) sunaudotas šilumos kiekis, kurį (greičiausiai teisingai) išmatavo šilumos skaitiklis ir kuris yra objektyvi realybė; 3) iš tikrųjų jums reikalingas šilumos kiekis, kurį jūs pats ir turėtumėt pasirinkti pagal savo poreikius. Jei visas tas aplinkybes įvertinot tinkamai, taikokias ir kam galit reikšti pretenzijas? O pretenzijų šaltinis yra būtent trečioji aplinkybė. Nu bet protingas žmogus nesugalvos reikšti pretenzijų maksimos savininkui, jeigu jis pats savitarnos skyriuje prisipylė 1 kg siemkių vietoj 100 g vien dėl to, kad jų buvo pastatytas visas maišas? Nors taip, parduotuvės irgi griebiasi visokiausių gudrybių, išdėstydamos prekes, apkabinėdamos lentynas raudonom etiketėm, leisdamos salėj malonią muzikėlę, parinkdamos apšvietimą, išdėliodamos salėj pistacijų didmaišius arba kramtoškes ir šokoladukus sudėliodamos prie kasų, kur žmogus nori nenori privalos sustoti ir žiovauti eilėje.

    • pradėkim nuo to, kad skaitiklius statė rubikonai. Šilumos kiekį padidino irgi rubikonai.

     O dar meras sėdi ir pilsto siemkes publikai, katra jas perka už SMS kreditus.

    • Smegenys rūroj

     Čia atsakymas galvažmogiui.

     Taigi, elektros skaitiklius irgi stato LESTO, o vandens – “Vilniaus vandenys”. Į maksimas irgi savo svarstyklių nesinešiojat. Ir tikriausiai tamstai nekyla noras kaltinti “Vilniaus vandenų”, jeigu jie pridėjo slėgio atmosferą ar porą. Nors gal per dušą dabar išvarot daugiau. Vienintelis skirtumas tarp šitų dviejų situacijų – kad vandens kranelį jūs prisisukat pats, o šilumos punkto – namo administratorius. Kuris turi vykdyti jūsų pageidavimus. Tai ir ieškokit, ar jis vykdo jūsų, ar RUBIKONO. Ar išvis nieko neveikia. Žodžiu, ko labiausiai trūksta jūsų rypavimuose, tai būtent common sense.

    • Manau, vienas kitą supratom.

 11. Nezo

  Kažkaip persistengėte su Popsu ir pasiekėtę vidutinio Filadelfijaus lygi. . Suprantu, tema aktuali, diskusija naudinga, kraujas ir vanduo plėtimosi induose beveik užverda. Todėl bet kokios “subjetyvios” ir “pagreitintos” išvados pateisinamos. (kaip politikoje). Na pažiūrėkime į jūsų įrodymą Nr. 1. -žurnalą.
  a) Kiek supratu esate sukonstravę naujos kartos mechaninį termometrą, kuris rodo dviejų savaičių temperatūros vidurkį? Sveikinu, neužmirškite užpatentuoti.
  Taip, galim bandyti imti temperatūros vidurkį iš skaitliuko, jo smegenyse tie duomenys yra. Bet nesu tikras, kad jis moka vidurkinti pagal laisvai pasirinktą intervalą.
  b) Jei vis dar neturite vidutinio mėnesio temperatūros termometro, tai kodėl nepaėmus tezės, kad lapkričio temperatūra tiek 2010, tiek 2011 buvo – vienoda visą laiką ir mėnesio bėgyje nėra susvyravus daugiau 1C.
  Juk tai leistų eliminuoti “tiekiamo vandens Grafiko priklausomybę nuo lauko temperatūros” ir … žurnalas taptu svariu įrodymu. (o ne galimybe prielaidai ). Bet kad nereikėtų kalbėti apie prielaidas ir įvesti nereikalingų abejonių skaitytojui “akivaizdžiais argumentais”, tai daug geriau paskirti vox populi paragrafą apie zuoka ir katinuku kakučius. Vot eto po nashemu, po filadelfski.

  • Svyravaimai pagal dienas buvo abejus metus, bet pažiūrėkite, kokiam lygyje tie svyravimai.

  • Pasakorius

   Oi nereiktu zaisti savo sapalionemis jog visa esme silumos punkte. Beabejo visi punktai renovuoti pagal “rubikonine” shcema apie kuria turetu kas nors dar parasyti, kodel visi valdikliai, termometrai, pavaros ir kiti zaislai stovi ant to vamzdzio kuri kontroliuoja VE, ir mokame mes uz butent VE vamzdzio parodymus, o silumokaitis geras ar ne , tai dar klausimas ? ka rodo namo vamzdziai niekam neidomu ir niekas pagal tuos parodymus niekam nemoka, kaip suprantu mokame uz VE vamzdzio parodymus. Na bet cia geriau koks inzinierius pasneketu … Nes “blia…” norisi kazkodel skaitiklio daviklius prijungti pris namo konturo , o ne prie VE konturo. Taip pat labai noretusi ismesti rubiseifa ir axio skaitikli, + dar ismesciau ta MVS-I ventili ir istatyciau savo patikima ventili (kur tikrai zinociau , kad slegi laikys) – bet ventilio ismesti negaliu, nes jis uzblombuotas VE.

   TAIGI :
   kaip suprantu, tai autorius iskele problema, taciau nieko oficialiai nekaltina, tiesiog iskele problema del kurios kreipesi simtai zmoniu. Ir ta problema pasirodo yra visuotine , nes tokiu ne simtai , o tukstanciai.

   Todel darau teorine prielaida, kad visa silumos mazgu “renovacija” buvo taip “suprojektuota”, kad atejus “juodai” dienais galima butu pasakyti – BE MUSU JUS NIEKAS, JUS TIK PAPRASTI VALSTIECIAI.

   Reiktu dar rimta tyrima ir ekspertize padaryti, kodel mazgai perdaryti butent pagal tokias schemas – taip sakant – vartotoja PRIRISANT prie tiekejo dar labiau.

 12. Ničniekiausio nesuprantu fizikoje, taipogi ir šildymuose, tačiau bandau suprasti priežastis, kodėl padidėjo šilumos suvartojimas. O jis padidėjo, nes buvo patiektas karštesnis vanduo (didesnis kiekis), tiesa?

  Kam to reikėjo? Ekonominės logikos VE, kam reikia didinti sąskaitas, visiškai nėra, nes jų pelnas yra reguliuojamas (!). Taip, šiemet gauti pelną geriau nei kitais metais, bet prisidaryti rizikų (kurios jau materializuojasi) dėl nepasitenkinimo visiškai logiška.

  Labai daug padėtų pilna informacija: kokiems namams padidėjo/sumažėjo sąskaitos, kokia tokių namų dalis, kas jų administratoriai?

  City Service komentavo, jog jų administruojamuose namuose šildymo kiekis sumažėjo, o kituose didėjo. Gal tai palanku CTS? Pamatę jų rezultatyvų darbą, rinksis namus administruoti šią kompaniją? Logikos yra, logiškiau nei VE pelną gauti šiemet, o ne kitais, bet rizikų vėlgi begalės.

  VE tiesiog keršija už įstatymą? Savo administruojamuose namuose mes susitvarkysime, bet kiti liks “pagaidinti” ir visi kaltins politikus su prezidente dėl įstatymų? Sunku patikėti, žmogiška, bet nelogiška…

  VE įtaria ir jaučia, kad juos išmes nuo šilumos gamybos, todėl nori gauti pelną čia ir dabar, kuo greičiau. Man tai bene vienintelė logiška priežastis. Bet kokiu atveju, jei buvo planuojama nutraukti sutartis, šis įvykis tai tik paspartins.

  • Turiu vieną prielaidą, kodėl VE pakėlė suvartojimą, t.y. kodėl jiems tai naudinga. Bet dar renkame įrodymus.

   • „Vilniaus energijos“ komercijos direktorius Rimantas Germanas DELFI teigė, esą sostinėje pagamintos šilumos kiekis, palyginti su pernykščiu lapkričiu, išaugo tik 2,4 proc.”

    Pagal šią informaciją arba išpūsta problema egzistuoja keliuose namuose, arba pusėje namų šilumos suvartojimas ryškiai išaugo, o kituose tiek pat sumažėjo (kuriuose!?). Nes poros procentų bendrą skirtumą galima pateisinti laipsniu šaltesniu lapkričiu.

    Jei gali, pasidalink saviške prielaida arba teks laukti įrodymų. Įdomu :)

 13. as

  del zurnalo parodymu tiesiog nueini i bendrija ir paprasai parodyt?

 14. Bite

  Aciu zmonems, kurie isdrysta pabandyti pasakyti savo nuomone, ir isdrysta suabejoti “sventaja” rubikono ir visos jo gimines tiesa.

  Nezinau kas teisus , kas ne … -> bet mano bobiska nuomone, jeigu jau cia sukilo toks shirsalynas ir silumos tiekejas (beje vienintelis ir kaip suprantu nepakartojamas savio zavesiu, kompetencija, rupesciu liaudziai ir t.t.) desperatiskai ginasi ir varo jog jis cia ne prie ko. Labai jau blogas “kvapas” jauciasi.

  kuo daugiau silumos tiekejas ir savivaldybe ji gina, tuo labiau tikiu – kad buvo uzkabinta labai rimta “schema” (beje tikriausiai visai netycia – nes lapkriciai tokie patys gavosi) .

  Taciau palikim tai istorijai, Jei Rubikono komanda nekalti, tai ko pries sventes taip nervintis – rupinkites dovanomis gerkite sampana. Tegu nuspres tie kas turi sprendimo teise.

  Taciau as palaikau iniciatyvu jaunima kurie visgi isdrysta suabejoti “Tikraja Tiesa”

 15. Teisingas

  Kažkaip esminio dalyko nerandu. Ar šilumos punktas automatiškai sumažintų pralaidumą, jei įeinančio vandens temperatūra pakeliama?
  Matyt nuo punkto priklauso? (pavyzdyje paminėtas punktas matyt reguliuoja pralaidumą, finale paimdamas šilumos tiek kiek reikia)
  Kaip susižinot ar namo šilumos punktas modernizuotas tiek, kad jam negalėtų daryt įtakos VE tiesiog pakeldama paduodamo vandens temperatūrą?
  Ar tas pralaidumo reguliavimas vyksta rankiniu būdu?

  • RR

   I namo apsildymo reguliatoriu suvest trys parametrai. 1.ieinancio termofikato temperatura. 2. Iseinancio trmofikato temperatura. 3. Lauko temperatura. Siu 3 parametru santykiu, silumos reguliatorius el. vopztuvo pagalba reguliuoja termofikato temperatura. . Jokiu rankiniu valdymu senai nera.

   priklausomas šildymo sistemų jungimas yra toks, kai šildymo sistemoje
   cirkuliuojantis vanduo neturi galimybės susimaišyti su termofikaciniu
   vandeniu, kuris cirkuliuoja šilumos tinkluose. Nepriklausomo jungimo
   atveju šiluma iš termofikacinio vandens į šildymo sistemą patenka šilumokaityje
   per skysčiams nelaidžią vamzdelio ar plokštelės (priklauso
   nuo šilumokaičio tipo) sienelę.
   Šiuo atveju šildymo sistemoje cirkuliuojantis vanduo šildomas
   šilumokaityje iki reikiamos temperatūros taip pat, kaip ruošiant
   karštą vandenį buitinėms reikmėms. Šis būdas turi daugelį privalumų,
   tačiau pagrindiniai yra keli. Galima reguliuoti šildymo sistemoje
   cirkuliuojančio vandens temperatūrą ir taip išvengti patalpų
   perkaitinimo ir bereikalingo šilumos vartojimo. Taip pat pastato
   šildymo sistema apsaugoma nuo šilumos tiekimo tinkluose esančio
   didesnio vandens slėgio ir galimų plyšimų. Tai labai svarbu senesnėms
   sistemoms, kurių šildymo vamzdynai susidėvėję.

   Saltinis.http://www.lsta.lt/files/Leidiniai/SILUMOS_vartotojo_vadovas/Silumos_vartotojo_VADOVAS.pdf

   • k999

    Kyla abejonių dėl to pirmojo p.Donato pateikto privalumo. Koks skirtumas iš kurios sitemos vanduo cirkuliuoja radiatoriuose? Jei yra vožtuvas, tai bet kuriuo atveju namas turi galimybę pasiimti šilumos tiek, kiek jos reikia. Gal dvi cirkuliuojančios sistemos kažkiek supaprastina technologiją, bet iš esmės reguliuoti leidžia ir viena ir kita schema, todėl abejotinas įvardijimas šio privalumo pagrindiniu. Jokio esminio skirtumo teoriniams skaičiavimams ir lyginimams nėra.

    Kitas dalykas, kad skaitiklis (bent jau kaip parodyta pavyzdyje) stovi ne ant vidinės namo vamzdyno dalies, o ant išorinės, t.y. tos, kuri ateina iš šilumos tiekėjo. Vadinasi, pakėlus temperatūrą ir slėgį tiekėjo tinkle susidaro galimybė per tam tikrą laikotarpį (ne momentine išraiška, o būtent per tam tikrą laikotarpį) patiekti šilumos daugiau nei vartotojui jos reikia.

    Šiaip tai įdomu būtų panagrinėti teorinį modelį kas atsitinka tiekėjo vamzdynuose pakėlus slėgį ir temperatūrą. Iš vienos pusės vartotojo užduoti savo sistemos temperatūriniai parametrai neleidžia paimti daugiau nei reikia šilumos iš sistemos. Kita vertus, neaišku kaip reaguoja šilumos apskaitos prietaisai į pagreitėjusią cirkuliaciją ir pakitusią temperatūrą?

    • Pakėlus slėgį (ar padidinus cirkuliacijos greitį) vamzdžiai pradeda triukšmauti (nuo nominalo reikia kilstelti kokius 25%)

     pakėlus temperatūra ir nesant šilumos nuėmimo.. gryžta šiltesnis vanduo (t.y. didėja perdavimo nuostoliai)

     O prietaisai neturėtų reaguoti. Skaičiuojamas pratekėjęs vanduo ir temperatūros kritimas.

    • Smegenys rūroj

     Tai kur pagal jus turėtų stovėt skaitiklis, jeigu ne įvade? Nuo skaitiklio įrengimo vietos priklauso tik tai, kam bus priskirti nuostoliai name, tiekėjui ar namui.

     O dėl jūsų įžiūrimos galimybės kažkaip pripumpuoti šilumos kai yra sistema su šilumokaičiu, tai įsivaizduokit, kad tas blizgantis vamzdis šildo baką, kuriame yra 1 tona vandens. O prie bako prijungti namo radiatoriai, bet namo šildymas užsuktas ir niekas ten necirkuliuoja. Tai vat tokiu atveju bake vanduo šils, kol temperatūra susilygins su termofikacinio vandens temperatūra – tarkim, 60 laipsnių. Ir viskas, toliau nebešils, o įeinančio ir išeinančio termofikacinio vandens temperatūra bus vienoda. Skaitiklis matuos srautą, daugins jį iš temperatūrų skirtumo (kuris =0) ir fiksuos nulinį suvartojamos šilumos kiekį (jei neskaitysim vieno kito procento nuostolių). Viskas. Dabar galit pakelti termofikacinio vandens temperatūrą 10 laipsnių. Vanduo bake irgi sušils dešimčia laipsnių ir šilumos mainai sustos, kad ir kokį vandens kiekį bepumpuotumėt. Užfiksuosit maždaug 11,6 kWh šilumos, kuri bus išeikvota bakui pašildyti ir tiek – toliau vėl bus 0. Kol neatsuksit namo šildymo sistemos. O tada jau matuosit tai, ką suvartojat iš tikro.

 16. RaUn

  Dar siulau pasidomet, kokias dar cia VE skolas isradineja kiekvienam butui po keliasdesimt litu, matyt pagal plota ir dar kazka, 2008 – 2009 m. ? Vel turbut simtai milijonu litu susidaro. Kur visa tai plaukia ? Apskritai visu pirma reiktu isdraskyti ICOR + AXIS + VE + Vilniaus m. savivaldybes + metodiku ir teises aktu tampru rysi / sistema, arba pakeist tai taip, kad nebutu monopolio ir besaikio lobizmo bei zmoniu skurdinimo. Manau jei butu vidurine socialine klase LT dauguma, uzdirbanti po mazdaug 3000 – 9000 Lt/men., o pensijos 2000 – 4000 Lt/men., dabartines sildymo kainos labai nekliutu. Siandiena daugumos paprastu zmoniu, apie 75 %, pajamos nesiekia 1100 Lt/men., o pensiju vidurkis yra apie 700 Lt/men. . Va kur visa matematine esme, gerb. Kurmiai.

 17. Jums dar šiek tiek malkų. Iš IQ.lt straipsnio (http://iq.lt/ekonomika-ir-verslas/sildymo-kainu-kriminalas-vieni-atsuko-per-karsta-vandeni-kiti-neprisuko-ciaupu/):

  „Vilniaus energijos“ komercijos direktorius Rimantas Germanas aprašytą versiją vadino nesąmone: „Šita teorija… Aš girdėjau ją. Yra nesąmonė visiška, techninio analfabeto vaisius“.

  „Kiekviename name yra automatizuotas šildymo punktas, kuris pasiima šilumos tiek, kiek jam reikia. Arba tiek, kaip jį valdo pastato atstovas. Lygiai taip pat, kaip yra su elektros tinklu – jūs savo bute iš jo pasiimate elektros tiek, kiek jums reikia. O kaip keičiasi iš šaltinio išeinančios temperatūros – tiesiogiai susiję su metalo deformacijomis ir oro temperatūra. Tai yra daugiau mūsų reikalas, o ne galutinio vartotojo“, – aiškino R. Germanas.

  Tai vat rodo pono R. Germano analfebetiškumą. Palyginimas su elektros energijos tiekėju yra labai net neblogas. Paaiškinu kas būtų, jeigu elektros tinklai padidintų įtampą (šiuo atveju analogija su temperatūra).

  Tarkim yra elektrinis šildytuvas, kurio galia 1,000kW, tinklo įtampa 220V. Tekanti srovė bus 4,54A, ir šildytuvo aktyvioji varža, dėl kurios jis ir šildo, yra 48,4Om.

  Per 1 mėn(30d). šildytuvas sunaudotų 30x24x220Vx4,54A=719.136kWh elektros energijos.

  Taigi kas nutiktų, jeigu elektros tiekėjas padidintų tinklo įtampą iki iki 230V? Tada pradėtų tekėti 4,75A srovė. Srovė pasikeistų, nes varža nekintamas dydis. Tad galia padidėtų ir būtų 1,093kW. Kaip gi tada atrodytų elektros energijos sunaudotas kiekis per mėn?

  30x24x230Vx4,75A=786,6kWh.

  Tad tokia manipuliacija, padidintų sąnaudas 786,6kWh-719,136kWh= 67,46kWh, kas yra 8,57%.

  Taip bus, jei šildytuvas be termo reguliatoriaus arba paprasta kaitrinė lemputė yra elektros imtuvas.

  Tad nepudrinkite smegenų su netinkamomis (gal kaip tik labai taikliomis? :) ) analogijomis ir energijos paėmimu “kiek reikia”.

  Viskas priklauso nuo to, kas ima tą energiją. Jei šildytuvas įkištas į rozetę – jis paims kiek duosi ir kiek leidžia max įtampa. Šildymo sistema be reguiavimo taip pat paims kiek duosi.

  Visas “magic” ir yra automatizuoti šilumos punktai, kuriose yra padaryti korektiški nustatymai ir jie moka paimti tik tiek energijos, kiek reikia. Klausimas, kiek tokių šilumos punktų yra ir kiek iš jų teisingai nustatyti?

  Antras svarbus dalykas – šilumos nuostoliai trasoje. Nežinau kokią jie dalį sudaro, bet padidinus temperatųrą ir/arba termofikato srautą, šilumos nuostoliai taip pat padidėja, o už juos visi taip pat sumoka.

  • Diadia Flap

   Vilniuje automatizuoti ir modernizuoti kokį 95-99% punktų Dėl šilumos nuostolių trasoje tai jie sėdi šilumos kainoje, t.y. nepriklauso nuo temperatūrų.

   • skurdzius

    O tu Diadia Flap esi gerai informuotas tikriau sildaisi toje pacioje kedeje), gal galetum pakomentuoti ;
    ———————————
    galvazmogupuosia atsakymas:
    Gruodis 21st, 2011, 16:34

    Prieš kabindami administratorius ant medžio (ko labai norėtų Zuokas), pirma paklauskime VE,

    1) KODEL jie (tipo VE) padidino temperatūrą.
    2) Ir kodėl jie jos nedidindavo, kol patys administravo mazgus.

    • Diadia Flap

     bandysiu atsakyti
     1. Šilumos tiekimo tinklas tokiam mieste kaip Vilnius yra žiauriai sudėtingas ir tai kad vienoj vietoj tiekimas šilumnešis yra +75, kitoj jis gali būti ir dešimt laipsnių mažesnis. Pati VE pripažino, kad šilumos gamybą padidino 2,4%.

     iš to seka ir atsakymas į antrą dalį
     2. VE iš tie nenaudinga tiekti per aukštų parametrų šilumnešį, jei jo suvartojimas bus toks koks pernykštis, gausis per didelės temperatūros grįžtamajame (t.y. šiluma ratą apsuks bet patirs nuostolius sistemoje), nebent tas patiekta aukštesnė temperatūra bus sunaudota. Todėl neatmetu galimybės, kad VE priversta nutraukti ŠP priežiūra atsisveikindama paliko tam tikrų “dovanų” automatikos nustatymuose. dalis.us blog’e esu parašęs komentarą apie kitus VE “gudravimus”.

   • Iš praktikos puikiai žinau, kad sumontuotas gudrus valdiklis dar nereiškia, kad jame gudrūs parametrai įrašyti. Ta vat įdomu yra kiek iš tų 95-99% šilumos punktų, kurie teoriškai gali reaguoti iš tiesų sureagavo?

    • Tie kurie gali reguliuoti.. suregavo visi. Toks jau keistas daigtas tas automatika. O pirmasis klausimas lieka atviras: kokie parametrai ten buvo/yra palikti :)

     va čia ir galima daryti kriminalą: ar buvo “perreguliuoti” šilumos punktai ar ne.

     Beje, su elektra palyginimas yra tikrai geras ir teisingas. Tik nevisi jį supranta. Pabandysiu paaiškint:

     Jei elektros prietaisas yra bukas (pvz el. šildytuvas be termorėlės), tai jis paims visą jam duodamą energiją (pakeitus įtampą keisis energijos suvartojimas). Kaip ir nereguliuojamame šilumos punkte.

     Jei elektkros prietaisas yra protingas (pašildo patalpą iki reikiamos temperatūros ir išsijungia) jis sunaudos panašiai elektros prie kintamų įtampų. Kaip ir su reguliuojamais šilumos punktais.. kurie pasiima tik tiek šilumos kiek jos reikia.

    • pzrt

     galiu pastebeti konkreciu atveju reguliuojancios kontoros senamiestyje rezultatu – 54% isauges silumos suvartojimas. vienu metu namo gyventojai skambino ir prase sumazinti temperatura nes namuose 28 laipsniai. klausimas tada kokie VE rodikliai buvo palikti kaip “dovanele” ir ka jie ten toje sistemoje mato? dar vienas idomus dalykas namo temperatura galima didinti ir mazinti telefonu be jokio identifikavimo mechanizmo.

 18. dl

  Manau kad VE nieko nepripaisysi – buvo liepta laikyti ne maziau 70 – prasom. 78 juk yra ne maziau 70.
  Problema su isaugusiu sunaudojimu, kuri turi reguliuoti namo administratorius – mano atveju UAB “Šilėja”. Manau pradedi reikia butent nuo pastaruju, ir issiaiskinti kokiu budu ir ar isvis buvo reguliuojama siluma lapkricio menesi.
  Pasikartosiu, bet namuose, kuriuose silumos sklendes dirba automatiniu rezimu nuo lauko temperaturos silumos vartojimas liko ~toks pat ar net sumazejo.
  O kaip paaiskinti mano +72%? tik netinkamu reguliavimu ar isvis nereguliavimu.
  Kadangi VE patys nieko nereguliuoja, paliko savo sklendes atidarytas ir padave silumos – kur administratorius gudresnis, uzsuko, srautas sumazejo ir vienodai ta pakilusi temperatura. Kur pavelavo ar specialiai pavelavo – debiliskai isauges sunaudojimas. Gal administratoriu kabint ant medzio?

  • Prieš kabindami administratorius ant medžio (ko labai norėtų Zuokas), pirma paklauskime VE, kodėl jie padidino temperatūrą. Ir kodėl jie jos nedidindavo, kol patys administravo mazgus.

  • skurdzius

   Jauciu, cia visas cirkas ir yra – tipo administratoriai blogi, vienintelis geras yra CS. Cia garantuotai, kaip rase kazkuriam komentare – buvo susitarta.

   Kitaip tariant kas zinojo, tai ir nuleke reguliuoti, o kas tikejosi temperaturinio grafiko kaip praejusiais metais tie nelekdavo, o ramiau sau vykde aptarnavimo grafika. t.y. eiles tvarka visus namus apeina berods sildymo sezonu turi 3-is kartus apsilankyti per menesi.
   Na pas kuri nama priziuretojas pagal planini gtafika atejo pirmas, tam namui pasiseke – suvarto tik 10% daugiau, i kuri nama atejo siek tiek veliau pas ta jau 20% suvartojimas.

   Reiskia jei visi nepriklausomi (ne rubikoniniai) administratoriai butu zinoje, kad bus specialiai “pakisti” budu dirbe ne planiniu rezimu, bet AVARINIU rezimu. Tada suvartojimas but mazesnis. O dabar kur spejo ten mazesnis virsyjimas, kur veliau nuejo didesnis. Isivaizduoju bendriju ir nepriklausomu administratoriu akis , kai jie atejo i mazga ir pamate, kad skaitiklai kaip ruletes sukasi ….

   BEJE : Taip pat niekas dar neirode, kad prie vadinamojo automatinio reguliavimo, nebuvo prikista nagu is VE puses. Juk kaip supratau VE gali tai daryti (valdyti iejimo kieki i nama) per interneta neiseidami is kabineto.

 19. Vidas

  Panašu kad autoriui nereikia išsiaiškinti tikros priežasties jam reikia tik intrigos , pakiršinti žmonės, supratimo jis neturi nei apie šilumos punktą nei apie fiziką , pamatė termometrą ir kaip ožys užsispyrėlis daugiau nežiūri į nieką.
  Gerbiamasis, pasakykite koks jūsų tikslas ar išsiaiškinti priežastis ir sureguliuoti sistemą ar “sąmokslo teorijas” pinti.
  Man patiko jūsų iniciatyva aiškintis, todėl skyriau jums laiko, bet matau jums suvokti esmės nepavyksta, nes tikriausiai ir nenorite.
  Kalbėti su “kurčiu” sunku , šauki negirdi, bandai gestais nugara nusuka, prieini lekia už kampo.Bandau fizika nesuprantate, bandau aritmetika nesuprantate, bando kiti pavyzdžiais (apie degalie) nesuprantate.
  Gerb. Autoriau parašykite aiškiai ar norite išsiaiškint ar ne.
  Jei norite : nufotografuokite tą trūkstamą žurnalo lapą ir aš jums pateiksiu paaiškinimus ,aš jau aiškinausi su savo namu ir turiu skaičiavimus
  Jei nenorite: kurkite „sąmokslo teorijas“ visada atsiras kas jomis patikės

  Lauksiu atsakymo.

  • Mielai.

   Aš įdėsiu trūkstamų lapų foto, o jūs, Vidai, savo namo lapų foto. Tinka?

   • skurdzius

    As tai specialai nedeciau, nes jam reikia fizikos ir matematikos.
    Jie dar nesurato, kad zmones pyksta, kad buvo taip ciniskai ir suplanuotai apgauti. O matematika tai – nCia tokia strategija – tipo uzdusinsime jus formulemis ir bus “vsio zakonno”. Siulau autoriui nepasiduoti provokacijai … veltis i skaiciavimus del vieno namo.
    Tegul pasiima is sity servizo ta 1000 zurnalu ir skaiciuoja sau laisvalaikiu.

    • Ačiū, aš neįsivelsiu.

     Mes mokam fokusuotis ir žinom fokuso naudą. Aplinkiniams atrodo kaip užsiciklinimas, bet sprendžiant bet kokią problemą yra tam tikras procesas.

     Ir pradžioje svarbu susitarti dėl problemos.

     Todėl mums visiems, rinkėjams, labai svarbu, kad rubikonai pradžioje pripažintų, kad padidino šilumą.

     Tuomet galėsime žengti kitus žingsnius:

     1. Kodėl pakėlė temperatūrą (kam naudinga)?
     2. Kas priėmė sprendimą, kas leido (kas kaltas)?
     3. Kokio reikia sprendimo (naujos taisyklės ir matavimai), kad situacija pasikeistų?
     4. Kas turi priimti šituos sprendimus.
     5. Kaip tuos sprendimus priimti.

     Kol kas esame nuliniame žingsnyje, artėjame prie pirmojo, nes rubikonai jau nebeneigia, kad temperatūra buvo užkelta.

    • bubata

     Atsiprasau, bet cia sitas dalykas vel kvepia eilinie populistine rasliava.
     Pasiskaitykime kokie klausimai uzduodami:

     1. kam naudinga?
     2. kas kaltas?
     3. naujos taisyklės ir matavimai, kad situacija pasikeistų?
     4. Kas turi priimti šituos sprendimus.
     5. Kaip tuos sprendimus priimti

     Labai jau primena Vakaro su Ruta anonsa.
     As tikrai gerbiu protingus zmones, bet kiek galima taip atvirai imetus KAZKASKALTASREIKIAKAZKADARYTIANTLAUZOVISUS poziuri ir neklausant argumentu smegenis pudruoti.
     As suprantu, kad galima tureti skirtinga nuomone ir poziuri, bet po simts, prasom isklausyti ir ISGIRSTI ir kitos puses argumentus.
     Leiskite man i jusu klausimus atskyti kitais klausimais.

     1. Uz ka mes mokame silumos suvartojima ar termofikato temperatura trasoje?
     2. Kas yra Silumos suvartojimas (kam jis lygus)?
     3. Kaip reguliuojamas silumos suvartojimas?
     4. Kas reguliuoja silumos suvartojima?
     5. Kodel jus sulyginate termofikato temperaturos padidejima silumos suvartojimo padidejimui?

     Atsakymai i siuos klausimus ir yra pagrindiniai i kuriuos reikia atsakyti, nes reikia ne ieskoti kaltu (zr. jusu pirma klausima), o bandyti problema spresti

    • to bubata: kazkaip uzmirstama, kad vartotojas kuris moka pinigus turi buti teisus. Jeigu jis nera teisus, tada jus klausimai korektiski, bet jeigu yra teisus tai GZP klausimai yra kuriuos reikia klausti simta kartu, kol atsakymas itikins.
     Bet pereikime per jusu klausimus is vartotojo poziurio.
     1. Uz ka mes mokame silumos suvartojima ar termofikato temperatura trasoje?
     Nu sulyginkime su automobiliu, uz ka mes mokam uz benzina ar pravaziuotus kilometrus? Man kaip vartotojui atvirai pasakius yra nesvarbu, as noriu, kad esant tam paciam kilometraziu per menesi, mano saskaita butu ta pati. O sita klausima palikime PR, tegul pasimeto “ziukis puikis” ar “kiskis piskis”, esmes tai nekeicia, visvien man moketi reiks pinigais
     2. Kas yra Silumos suvartojimas (kam jis lygus)?
     Atsakymas labai paprastas, komforto lygis, kas yra 20 laipsniu bute, ir saskaitos dydziu. O jus tenai matuokites iki ausu, ka tik norite. Nors ir skyles dydi. As gi vaziuodamas automobiliu nesiaiskinu, kas tai yra benzino suvartojimas. Tuo tegul uzsiima inzinieriai kuriu darba as jau apmokejau ir ju paslaugomis naudojuosiu.
     3. Kaip reguliuojamas silumos suvartojimas?
     Koks skirtumas ar automobilyje karbiurotorius ar elektronis ipurskimas. Manes kaip vartotojo tokie techniniai bu…it nedomina, mane domina, tik saskaitos.
     4. Kas reguliuoja silumos suvartojima?
     Nu is kur man zinote, kas reguliuoja benzino suvartojima auto. Gal kinieciu parasyta programa, arba nykstukai po kapotu. As ju darba apmokejau ir noriu, kad jie dirbtu savo darba gerai. Jie nesikisa i mano reikalus ir as nesikisu i ju. O ju darbo efektyvuma matuoju saskaitos dydziu. Jeigu nykstukai nori pas save tureti dar koki simta matavimu, tegul turi, bet atvirai pasakius jie manes nedomina.
     5. Kodel jus sulyginate termofikato temperaturos padidejima silumos suvartojimo padidejimui?
     Todel, kad energija is niekur neatsiranda ir niekur nedingsta. Kazkur jinai turejo nusesti, ir ta nusedima, as kaip vartotojas, matau saskaitoje. Tai vienintelis matavimas kuriu galiu aiskiai ir ismatuotai pateikti savivaldybeje ir uzduoti GZP klausimus.

     Gal pagaliau supraskime, kad sudejus visus skaitytojus, mes nesiruosiam is naujo israsti ‘rata’, t.y. apsiginklave fizikos ziniomis suorganizuoti olimpiada, kas daugiau zino apie sildyma. Nes tos zinios mano pinigu nesugrazins. Todel yra naturalus noras, kad as noriu, kaip vartotojas suzinoti, kieno kiseneje nuses mano pinigai, ir ka padaryti, kad tas nepasikartotu. Juk kai masina sugenda, tai vezate ja remontuoti ir nesiaiskinate su serviso darbuotoju fizikiniu formuliu. O kai pataiso, tai uz kiekviena barskejima, jau atsakingas servisas. Ne bent jus manote, kad sildymas yra visiskai ne tokia pati paslauga, kaip elektros ar vandens tiekimas. Ir kai sumoka uz ta pati per daug nereikia taisyti sistemos? O kaip jau tenai gaunasi, tegul skaiciuoja inzinieriai, tik kyla klausimas, kokie jie inzinieriai, jeigu nesugeba 80 metu turinciai senutei paaiskinti, ka cia jie pridirbo? Nes atvirai pasakius as dar negirdejau ne vienos aiskios versijos, kaip cia atsitiko, kad saskaitos sugebejo padideti 50% ar net daugiau. Suprantu, kad stebuklu nebuna, tai kodel taip sudetingai viska aiskinti bando, arba dar geriau apsimesti ramiais “kaip belgais”?

     Tiesiog norejau grazinti komentarus “prie musu aviu”, o ne aiskintis kieno kieme vistos svaresnes.

    • bubata

     1. tai, kad jum nesvarbu uz ka mokate, reiskia, kad jus ir mokate uz tai, jog jum nesvarbu, nes apmokestinamas yra silumos suvartojimas
     2. vaziuojant automobiliu velgi, tai kiek jis suvartoja benzino labai turi itakos galutinei keliones kainai, nes ta pati atstuma nuvaziuoti galima labai skirtingu vartojimu priklausomai nuo pasirinkto vairavimo stiliaus ir greicio. su sildymu taip pat, jei jums nerupi ir jus jo nereguliuojate, galutiniame variante saskaita uz jusu “kelione” bus ganetinai didele
     3. zr. 2 komentara, jei jums nerupi, tai jus ir neturit reiksti pretenzijos del to, kad vairavote sleivai-kreivai ir kelionei tik i prieki sudeginote kura ir kelionei atgal, o siuo atveju butent VE tik tiekia kura, kiek spausti gaza priklauso nuo jusu
     4. Skaityti reikia istatyma, nes silumos suvartojima reguliuojate butent jus, taip kad jei nenorite galite sumazinti temperatura savo name kad ir iki 16 laipsniu ir tureti per pus mazesnes saskaitas, nei kad pries metus
     5. Butent, kadangi Energija is niekur neatsiranda ir niekur nedingsta, jus, mano mielas, esate ta vieta, kur Uzdara sistema tampa neuzdara, ir ta energija prazuna, jei jus nieko is jos neimtumete, tai ir cirkuliuotu vamzdziais VE duotieji 73, 78 ar kad ir 90 laipsnkiu, su nereiksmingais praradimais trasose, bet kadangi esate jus, kurie neprisiurite savo siluminio punkto, nelabai galite skustis

     Kitas dalykas, sudetingus dalykus ne visada yra paprasta paaiskyti lengvai, kad 80 metu senute suprastu, nes tai butent ir yra sudetinga. Sakyk, ar Vilniaus vandenys butu kalti, jei tu nusiploves rankas namuose paliktum atsukta ciaupa? Ne, nes tu supranti, kad pats kaltas esi, o vandentiekis tiesiog tieke tiek vandend, kiek tavo ciaupas prase. Tai va, siuo atveju vandentiekis yra VE, o ciaupas tavo namo siluminis mazga. Taip, as manau, kad VE pasinaudojo proga ir pries perleisdami administravima namu bendrijoms, atsuko “ciaupus” ant visos katuskes, taciau nepamirsk, kad tu turejai visa menesi juos uzsukti.

    • to babata: kazkaip tik Vilniaus vartotojai yra kalti. Kituose miestuose gyventojai nera kalti?
     O valdymas tai labai idomus dalykas, kuris yra uz plombuotas, uzrakintas ir dar kieno nuosavybe? Galima valdyti, tik ta ka turi. Gyventojai radiatorius uzsuko, bet yra labai gera islaidu paskirstymo sistema. Kai nuostolius galim paskirstyti net ir tiems kurie nesinaudojo. Ir visiskai nepriklauso ar radiatoriai buvo ijungti. Nes VE ziuri pagal siluminio mazgo parodymus, kurie nera gyventojo nuosavybe, arba disponuojama. Klausimas kas situo valdymo punktu disponuoja?
     Ir beje as kaip gyventojas prie jokiu ciaupu priejimo neturiu ir niekada neturesiu, visu pirma vien todel, kad nesu specialistas. O VE, kaip specialistai paeme ir jusu zodziais man atsuko “ciaupus”. Dabar patys prisiminkite savo analogija apie vandeni. Isejai i darba ir visi ciaupau buvo uzsukti, grizti, o kazkas ciaupus atsukes ir vaidinasi, kad yra nekaltas. Aciu nors tiek, kad pripazisti, kad VE, kaip specialistai aiskiai suprato, kad isduria savo klientus. Ta ir reikejo irodyti.

  • skurdzius

   Esi rimtas vyras p.Vidai.
   kaip supratau is komentaru tiesiogai niekas nei taves nei tavo kolegu nekaltina.
   Tiesiog klausia , kodel ? kodel ? isdidziai pakele galvas specialiai pakisote visus. aiskiai zinodami is anksto ko siekete savo tokiu elgesiu.
   Jus viska zinojote (juk Jus tokie kompetetingi) ir tam ruosetes is anksto, tai patvirtina ir Jusu PR’ines reklamulkos Mes visi – kaimynai.

   Tai vietoj autoriaus paklausciau taves pacio:
   Koks gi tavo ginamuju tikrasis tikslas buvo ?
   1) Pasitycioti is prezidentes ir pademonstruti savo “kompetecja” ?
   2) O gal ciniskai issitycioti is dar vis i jusu itaka nepakliuvusiu administratoriu ir namu bendriju , kurios visokius servisus pro duris senai isvare ?

   Todel man asmeniskai visai nesvarbu ar jus yrodysite savo matematine ir fizikine tiesa ar ne.

   As asmeniskai jau pamaciau tikraji jusu veida – Jus patenkinote savo EGO – dziaukites , galite toliau irodineti savo matematika man jau nesvarbu.

   Jei butumete sazingi ir socialiai atsakingi butumete patys sau be niekieno prievartos reikiamos ir protingus grafikus pasitvirtine, administratorius ir bendrijas tam paruose – instrukcijas parase.

   O dabar ka padarete ?
   Tikriausiai smagiau sau krizenote kabinetuose zinodami kas bus “bum”

   Tai koks jusu ten tikstas buvo ….A?
   Tik gerau be matematikos.

 20. dl

  na del administratoriu kabinimo, manau kad rubikonas labai noretu kad visas vilniaus silumos ukiu adminstravimas gultu ant jam artimu (nenusizengiant istatymui) imoniu peciu – juk dideli pinigai sukasi, negalima buvo tiketis kad taip ims ir atiduos?

 21. RR

  2.43 paveikslėlyje pavaizduotoje schemoje, kai srovinis siurblys
  pakeistas trijų eigų vožtuvu ir siurbliu su elektros varikliu.
  Palyginus šias dvi schemas matyti, kad padaryti pakeitimai yra
  minimalūs, tačiau į šildymo sistemą tiekiamo vandens temperatūros
  reguliavimas pakeistas iš esmės. Trijų eigų vožtuvas, keisdamas
  tiekiamo ir grąžinamo vandens santykį, pagal lauko oro temperatūrą
  palaiko reikiamą vandens temperatūrą šildymo sistemoje. Esant
  tokiam reguliavimui išvengiama patalpų peršildymo ir nenaudingo
  šilumos naudojimo.

  http://www.lsta.lt/files/Leidiniai/SILUMOS_vartotojo_vadovas/Silumos_vartotojo_VADOVAS.pdf

 22. Arvydas

  Specialiai palyginau šilumos sunaudojimą (Šiauliai) lapkričio mėnesiais, kilovatvalandėmis:
  +18 procentų 2010 metais ir +36 procentais daugiau 2009 metais, lyginant su 2011 metais. Užuojauta vilniečiams.

 23. Bazzz

  Perskaiciau visus komentus visu 3 reikalu apie silumos kainas. As opakes :) Atsiprasau uz proziskuma, bet – tai kaaaai cia tu su****tu rubikonu nusamdytu/arba ten dirbanciu priviso skirtingais vardais komentuot :) Respekta CS, jau rimtas lygis jusu rasliavu kad cia ju tiek daug sh**a ir visaip kaip pasitelke branduolines fizikas, “kulturingas diskusijas”, provokacijas, psihologijas ir kitas technikas savo arogantiskas ir ciniskas tiesas demonstruoja. Nera cia ka diskutuot – shitai mafijai smegenu netruksta ir an popiero viskas vsio zakono, o jei ka atkapstysit – tai kyst myzt ir viskas vistiek bus vsio zakono :) Pagarba CS kad dar su jais gan pagarbiai kalbat ir bandot kovot.

 24. rainfall

  Gerai, dar vienas faktorius i kuri niekas neatsižvelgia ir kiek matau baksnojančių į fizikos tiesas neatsižvelgs :)

  Oro temperatūra. Temperatūra kurią skelbia meteorologijos tarnyba yra matuojama Trakų Vokėje, tai yra Vilniaus temperatūra kurios vidurkiu ar dydžiu yra operuojama.
  J. Tiškevičiaus g. 4-1

  Tolokai už bendro “miesto” ribų taip sakant.
  Vilnius yra pakankamai didelis miestas, kad jame dėl automobilių, elektros,individualaus šildymo, ir tos pačios šilumos tiekimo šildomos žemės temperatūra skirtųsi nuo užmiesčio. Populiariai sakant šilumos sala, ir nereikia kad tai būtų Niujorkas kad toks dalykas pasijaustų.

  Praktiškai šiemet tai matėsi bent keletą kartų, kuomet tolimesniuose miegamuosiuose rajonuose kai kur plonytė sniego danga buvo, artimesniuose nebuvo, o centre jo tiesiog nerasta. Spėčiau skirtumas tarp miesto – nemiesto (žiūrint ką laikome riba) gali būti 0.5-1 laipsnis, ir žiemą tai aišku į neigiamą pusę užmiestyje.

  Tad jeigu šiemet toks skandalas kilo dėl vidurkio skirtumo 0.6 ar 0.8 laipsniais (spaudoje nurodoma skirtingai), gal dar būtų klausimų dėl papildomo 0.5 – 1 laipsnio skirtumo VE naudai matuojant temperatūrą?

  Kodėl pvz ne 3-4 termometrai skirtingose Vilniaus vietose ir iš jų vedamas dydis?

  p.s jokios konspiracijos čia neįžvelgiu, tik klausimas dėl paties matavimo patikimumo.

  • DL

   Esme ne tame kur ,kas ir kaip matuoja ta temperatura ir daro Vilniaus vidurkius. esme tame, kad 95, o siaip tiketina , kad ir 99 % DN turi silumini punkta esanti namo rusyje. Rusyje yra silumos reguliatorius. I ji atvestas signalas nuo lauko termometro, kuris paprastai yra ant siaurines namo sienos. stai pagal ta termometra reguliatorius ir nustato termofikato sildancio namo radijatorius temperatura. manau, kad visas sis sarsalas kilo del keliu priezasciu. Kadangi pagal nauja istatymo pataisa VE ir jos satelitai, City servis , Axis, trumpiau visos su Rubi konia susije imones negali aptarnauti imoniu, sie priziuretojai pagal Rubi konia vadu sumanyma daugelyje aptarnaujamu namu sureguliavo silumos punkto reguliatorius taip, kad pleskintu visu maximumu. prie to pacio VE uzkele 10 laipsniu termofikato temp. Pasekmes aiskios. Kur buvo suzaista tokiu budu(Tokius reguliavimus nuotoliniu budu galima atlikti ir is VE dispecerines, juk niekas tos irangos neismontavo) silumos vartojimas isaugo desimtimis %. VE ir jos satelitai nusiplauna rankas-nes tipo mes nieko negalim reguliuoti ir nereguliuojam. Cia norima parodyti, kad jus be musu reguliavimo-kaimo plugai, o Prezidentes pasiulytas istatymas nieko gero jums neduos, jus nelaimingi runkeliai. O sitos chebros nustumimas nuo situ reikalu jiems duoda tik pajamu praradima. Tai juk ne tik pinigai uz silumos punktu aptarnavima, bet ir remontai, remontui reikalingu medziagu tiekimas ir pa., ir t.t.Namai, kuriuos aptarnavo ne Rubi konia satelitai, silumos suvartojimas nepadidejo, nes tokiu namu gyventojai nesiskundzia. Musu name , palyginus su praeitu metu lapkricio silumos suvartojimas sumazejo 13%. Zinoma saskaita padidejo, bet tik del padidejusios silumos kainos. Tokia stai mano nuomone.

 25. Norintiems skųstis dėl šilumos kainų, Vytautas turi keletą patarimų:

  1) Parašykite skundą atsižvelgus į savo namo situaciją (pvz. kainų/suvartojimo skirtumas lyginant su praeitais metais) ir siųskite skenuotą kopiją elektroniniu paštu, originalą pateikite „Vilniaus energijai“ (paštu arba nuvežkite į aptarnavimo skyrių), pasilikite kopiją.

  2) Parašykite kreipimąsi, kuriame išdėstykite faktus bei savo susirūpinimą dėl susiklosčiusios situacijos ir prašykite atsakingas institucijas imtis veiksmų, ginančių jūsų teises. Siųskite skenuotas kopijas elektroniniu paštu institucijoms, kurios nurodytos žemiau, laiške būtinai prašykite patvirtinimo apie gautą raštą. Pagal galimybes surinkite kuo daugiau gyventojų parašų, originalą palikite sau.

  3) Kai gausite atsakymą iš „Vilniaus Energijos“, kuris Jūsų netenkins, rašykite toms pačioms institucijoms tik jau skundą dėl nepagrįsto sąskaitų dydžio bei pridėkite ankstesnius dokumentus iš susirašinėjimo su „Vilniaus energija“.

  Ginčus dėl įvairių nesklandumų energetikos sektoriuje nagrinėja:

  1) Valstybinė energetikos inspekcija – dėl energetikos objektų, įrenginių ir apskaitos priemonių gedimų, eksploatavimo, energijos kokybės reikalavimų, energijos apskaitos ir apmokėjimo už suvartotą energiją pažeidimų, avarijų, energijos tiekimo nutraukimo, sustabdymo ar ribojimo, dėl šilumos ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojo veiklos ar neveikimo;

  2) Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija – dėl energetikos įmonių veiklos ar neveikimo tiekiant, skirstant, perduodant, laikant energiją, dėl teisės joms pasinaudoti tinklais ir sistemomis nesuteikimo, dėl prisijungimo, energijos tiekimo srautų balansavimo, kainų ir tarifų taikymo;

  3) Savivaldybės vykdomoji institucija – dėl šilumos ir karšto vandens tiekimo organizavimo, dėl daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros tarifų nustatymo, dėl administracinę priežiūrą atliekančių pareigūnų įgaliojimų bei šios priežiūros atlikimo tvarkos. Vartotojas turi teisę kreiptis į vietos savivaldos instituciją;

  4) Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba – dėl šilumos energijos pirkimo – pardavimo ar paslaugų teikimo sutarčių nesąžiningų sąlygų taikymo ir kitose nenumatytose valstybinės vartotojų teisių apsaugos srityje.

  Rašto pvz: http://www.15min.lt/images/photos/616292/big/1324469260skundasdlilumos.jpg

 26. Gediminas

  Manau kad jau galime daryti isvadas:
  1. Kodėl pakėlė temperatūrą (kam naudinga)?
  Tikrosios tiesos niekada neatskirsim, bet tiketina kad motyvas buvo parodyti bloga silumos punktu priziurinciu imoniu ar bendriju darba, kaip kersto priemone priimtam istatymui. Taciau gali buti ir kitu priezasciu. Gal dare ekspermenta, gal pakeite nustatymus siekiant tiekimo ir sildymo sistemos efektyvumo, o gal koks vienas inzinierius netycia nustatymus blogai uzdejo :)
  2. Kas priėmė sprendimą, kas leido (kas kaltas)?
  Sprendima prieme VE akcininkai arba kitos suinteresuotos asmenu grupes (jei ziurim per samokslo teoriju prizme). Niekieno leidimo nereikejo, nes nera ribojama maksimali temperatura. To priezastis paprasta, jei tiekia didesne temperatura tai namas gali ir turi pasisimt tik tiek kiek jam reikia, taciau ribojama minimali temperatura, nes tokiu atveju gali neuztekti silumos kiekio tam kad patenkinti namo poreikius. Kas kaltas: formaliai tai kalti patys namo gyventojai, nes jie gali pareikalauti ar patys nusistatyti norima silumos kieki (galu gale butu efektyviausia tureti radiatorius su reguliatoriumi, tada nereiketu jaudintis del silumos tiekejo ir silumos punkto priziuretojo veiksmu, taip pat sumazetu problema del per siltu ir per saltu butu visame name, bet tada atsirastu nepasitikejimas ir nepasitenkinimas kaimynais, kurie megsta siltai gyventi, o tam jau reikia skaitliuku kiekvienam butui). Zodziu nepasitiki tai investuok i kontrole. Jei neformaliai ziureti tai kalti VE nes nieko neispeje apie temperaturos pakelima tiekimo sistemoje ir to pasekmes (kurias tikrai puikiai zinojo, nes yra geri fizikai, matematikos ir dar zmoniu psishologijos zinovai) tai padare. Zinoma ju kaltais nepripazinsi, nes nebuvo ir nera tokiu taisykliu, bet visi puikiai suprantam kad taip apdurnino neveiklius ir nieko nesuprantancius gyventojus. Kiek tokiu yra galima butu isskaiciuoti pagal padidejusi energijos suvartojima :)
  3. Kokio reikia sprendimo (naujos taisyklės ir matavimai), kad situacija pasikeistų?
  Sprendimai yra du. Pirmas patiems gyventojams investuoti i kontrole; Antras nustatyti tiekimo sistemoje temperaturos min. ir max, bei gal but nurodyti VE kad informuoti apie planuojamus temperaturu pokycius. Sitas gali buti sunkiai įgyvendinamas priklausomai nuo galimybių reguliuoti visą šilumos tiekimo tinklą, bet teoriškai turėtų būti įmanoma.
  4. Kas turi priimti šituos sprendimus.
  Dėl primo tai patys namo gyventojai, dėl antro žinoma savivaldybės (P. Zuokas tures proga pasireiksti)
  5. Kaip tuos sprendimus priimti.
  Na šito nedrysiu komentuoti. Per daug sudėtinga, nes Zuokui bus sunku įtikti ir vieniems ir kitiems. Reiktu daug daugiau įsigilinti į situacija kad surasti win win sprendimą.

 27. Nezo

  Kažkaip komentarai pasirodė įdomesni už straipsnį.
  Juos reziumuojant:
  1. Bet ką piktina padidėjusi sąskaita.
  (Bendrumas tautai)
  2. Jeigu supranti fizikoje, tai esi VE atstovas (= prigimtinis blogis). O jei dar išmanai kas yra šilumokaitis tai išvis MAFIJA.
  (Būtinas antiherojus vietiniams dialogamsi)
  3. Autorius ieško “TIESOS”, todėl “FOKUSUOJASI” į – “KAS KALTAS” (Ats.: VE = prigimtinis blogis).
  Tautai patinka kraujas. Nesvarbu kieno.
  (Pataikavimas)

  5. Common – liet.:”bendras”. O “bendras” gaunasi suvidurkinus skaitytojus . Todėl geras blogeris turi sekti tautą, nes tai kelias į palaimą ( = “mygtukas “Like” >1500).
  (Objectives – kam viso to reikėjo)

  6. Fizikos dėsniai įdomūs tik looseriams (kurių “Like” 1500)
  (Priemonės)

  Šis mano komentaras – susireikšminimas.

  O realiai – dėkui komentatoriams. Iš žinančių galima buvo pakankamai sužinoti, dar su kitais bus galima susitikti kokiam nors “pasipiktinusių” mitinge ar kokios nors “Common Emmotions” partijos veikloje. O autoriui dėkui, kad išmanydamas tik bloging && googling nepagailėjo laiko, ir pritraukė komentuotojų dėmesį. Tai ne toks jau lengvas menas, kaip kad kam atrodo. Ir tebūna jam palaima (“Like”>1500 )

  • aser

   to: NEZO

   Gerai rasai, be emociju – bet is iskaiciavimo.
   Beabejo jeigu kovosi “emocijos” korta busi “nusluotas”, tad vienintelis tavo kelias BUTI KITOKIU (taip sakant isiskirti solidumu, protingomis vadybos ir psihologijos ziniomis, igaunant konkurencini pranasuma)

   Zinai NEZO, ne visa tauta yra profesoriai ir vadybos magistrai. Taciau zmones jaucia neteisybe, net ir nesuprasdami fizikos. O tai yra svarbu. Nes kazkam pvz: 20 mil. grynasis pelnas yra vadinamas nuostoliu, nes planas juk buvo 40.

   Tu galetum paieskoti ir kitos teisybes, su savo skaiciavimais, filosofiniais isvedziojimais – Gal ja rastum ? Tokiu budu savo kompetencija , ziniomis galetum prisideti prie tokios Lietuvos kurioje noretusi gyventi.

   O dabar tarp eiluciu vadini tai neteisetu “VE linco teismu”, tipo viskas tvarkoje. Jei vienas arba kitas autoriaus arba komentatoriaus “faktas” visai nera faktas – tai padek surasti ta tikraji fakta, nes tikrasis faktas yra giliau, zymiai gyliau.

   Cia tik viena istorija “kaip Lietuvoje verslas daromas – perskirstant valstybinius resusus”, taciau tokiu istoriju yra ir daugiau.

   O ICOR’as uzaugo tikrai ne pacioje sazingiausioje verslo aplinkoje (daug ka nuskriaude, daug isko ateme, zmones nuskurdino, uz pavogtus pinigus “vertes grandine” sukure)

   Tad verciau padetum Lietuviams Lietuva pakeisti , o ne pliusus, minusus ir lygybes rases.

   Pokyciau tau neidomus, nes ir dabar tau silta. (taciau sotus alkano neuzjaucia)

   Sekmes tai NEZO.

 28. Gintaras

  VE pagrindinis produktas yra elektros energija. Termofikatas tai yra atidirbęs ir ataušintas garas.

 29. Darius

  Gera mintis yra pereiti prie diskusijos dėl galimų sprendimų:
  Pvz.:
  1) reguliuoti šilumos punktą savarankiškai (reikia licenzijuoto žmogaus);
  2) įsidiegti alternatyvų šildymą (saulės kolektorius, šilumos siurblys)

  kas dar?

  • aser

   Reikia licenzijuoto zmogaus ???? :), cia gal tau kas nors is rubikono imoniu gaujos pasnibzdejo.

   Tu matai, licenzijuoto zmogau butinai reikia ??? :)

   Kad apmokyto, tai sutikciau, bet kad Licenzijuoto. Nu blin cia nax… specialiai, kad sudaryti “barjera” taip sakant konkurencineje kovoje. Neleisti kitiems to daryti – tipo licenzijos reikia.

   Idomu kas toj licezijavimo komisijoje dirba – ar ne bus kaip su tais bankais (tetukas banku kontrole vykdo, o vaikuciai bankuose siltai sedi)

   • Darius

    Licenzijavimą vykdo Valstybinė energetikos inspekcija http://www.vei.lt/index.php?id=652
    Nieko prieš licenzijavimą neturių – dundukui arba samopalui leisti krapštytis apie prietaisus yra kitokia pražūtis.

 30. Diadia Flap

  visos sąmokslo teorijos paneigtos
  http://www.vilnius.lt/doc/silumos_suvartojimas.xlsx
  galima patikrinti visus Vilniaus namų suvartojimus bendras skirtumu vidurkis nesiekia 4% padidėjimo.

  • Darius

   The requested URL /doc/silumos_suvartojimas.xlsx was not found on this server.

 31. aaa

  Ant Z FB sienos:

  Meras Zuokas

  Dėkoju visiems už išsakytas mintis, pasiūlymus ir komentarus dėl šilumos kainų Vilniuje bei Lietuvoje. Noriu pasakyti, ši tema sudėtinga ir nepaprasta, kad būtų galima teisinti ar kaltinti ištraukus vieną ar kitą skaičių. Jau kelios dienos klausau ir klausiu specialistų ar gyventojų. Vakar namuose iki pirmos nakties pats skaičiavau ir tikrinau žmonių pateiktas sąskaitas. Ir dabar prieš mane ant lovos raštai ir atsakymai skirtingų institucijų. Šilumos kaina per metus Lietuvoje padidėjo daugiau nei 20 proc., o Vilniuje beveik 25 proc, nes nieko nebuvo daroma, kad sumažėtų dujų vartojimas, o padidėtų biokuras ir t.t. Turiu pasiūlymą, surenkime diskusiją mero kabinete, pakviesime reikalingus specialistus ir tuos, kurie norėtų dalyvauti bei viską išsiaiškinti. Organizuosime videotransliaciją ir debatus facebook ar skype. Kas nori, prašome registruotis ir užduoti klausimus, kad galėtume pasiruošti. Ir kada darome tokią diskusiją? Iki šv.Kalėdų ar po jų?

 32. Smegenis

  Šiaip, kalbant apie matematiką, jeigu šilumos vartojimas padidėjo 2,8% ar, kitų šaltinių teigimu 4,0%. Tai visų šių namų sąskaitų suma lyginant su praeitais metais irgi padidėjo 2.8-4.0% + pačios šilumos pabrangimas. Jei šilumos suvartojimo grafikas normalus – būtų įdomu pamatyt sąskaitų grafiką (kiekvienam namui paskaičiuotas pokytis). Mano atveju:
  šilumos pokytis +3%,
  sąskaitos (apytiksliai) + 60-80% (nebent žmona sau ant saldainių prisiskaičiavo:) .
  Net pačiam šypsnį kelia – kur čia vamzdžiai nesueina?

 33. Fabijoniskes

  P.Zadeikos 13
  2010 2011 Pokytis
  1) MwH 0,769128 – 1,095752 – 42,47% – isaugo suvartojimas
  2) MwH Kaina su PVM 229,99Lt – 292,99 Lt – 27,39% – padidejo MwH kaina
  3) Suma su PVM 176,89 Lt – 321,05 Lt – 81,49% – saskaitos padidejimas

  • Fabijoniskes

   O VE popieriuje – parasyta,
   suvartojimas vidutiniskai dienolaipsniui 3%.
   O MwH jau 23 % gaunasi.

   bet savo saskaitoje matau suvartojima + 42.47%, o pagal ta doc’a turetu buti > < apie 23%

   Nu blin tikrai , kazkur vamzdziai nesueina.

   gal tas .doc'as "antis", nes as labiau tikiu tuo dokumentu uz kuri moketi turiu, o ne bevarde lentele. Taip sakant ant "masiskumo" norima suzaisti – tipo "tiek daug nesufabrikuosi", bet kaip skura dega , tai tikriausiai ir per nakti galima pasedeti, kad tik graziau atrodytu.

 34. Bazzz

  Zinote, as turiu draugeli, dirbanti Lietuvos dujose. Paprastas klierikelis. Ziauriai protingas prietelius. Nei ten jam asmeniskai turetu but silta nei salta del tu kainu. Bet kai susitinkam su juo alaus pagert, ir kai iseina kalba apie duju kaina, tai jis man aiskina visokias formules ir branduokines fizikas, nuosirdziai, iki pamelynavimo ir bando irodyt kad Lietuvoj duju kaina didesne nei visur kitur Europoj ir net toj pacioj Latvijoj ir Estijoj del objektyviu kzkokiu tik jam suvokiamu priezasciu, o ne del Rusu noro “pastatyt” LT i vieta. Rasineja jis ten forumuose, komentuoja issijuoses, Lietuvos dujas gina, apie vokiska vadyba kazka peza ir t.t. Niekaip nesuprantu ko jis tas savo dujas gina. Tai taip ir cia – protingu kurmu milijonas labai intelektualiai mintis reiskianciu, kaip Nezo ir dar ten visi kiti. Arogancija liejasi per krastus. Kokie mes visi protingi, o visi kiti kaimieciai Vilnieciai durniai. Koks tikslas Jusu ? ko jus taip savo nacalnika ginat ? gi jum nemoka uz tai niekas :) Niekaip nesuprantu – Jums ten kazkokiu milteliu rubikone i ofiso vandeni pripila ? :)

 35. Smegenis

  Dokumentas “antis” savivaldybes puslapyje? (Tiesa neturiu įdorymų kad tikrai šiuo adresu dokumentas buvo)
  Bet diadia flap jį ten matė:
  http://www.vilnius.lt/doc/silumos_suvartojimas.xlsx
  Ar ne, diadia?

  • Diadia Flap

   taip buvo koki 10 min 😉

 36. […] Kodėl padidėjo sąskaitos už šildymą? (žurnalai nedega) #3 […]

 37. arn

  Į Jūsų paskutinį #10 šildymo komentarą. Gruodyje visur buvo “trimituojama”, jog gruodžio sąskaitos bus didesnės už lapkričio nes mėnuo yra šaltesnis ir t.t. ir panašiai… ir o stebuklas – gavau sąskaitą beveik 100 Lt mažesnę už 50 kv. m ploto butą!? Darau tik vieną išvadą – “Vilniaus energija” kiek nori, tiek ir priskaičiuoja.

 38. Geras įrašas, padedantis suformuoti kritinę masę, kuri galbūt padės panaikinti šilumos ūkio monopoliją.

Jūsų komentaras