Visi durniai, mes – protingi

Kol kasdien malkų priskaldantys politikai užima kone visą eterį, “Verslo žinios” ėmė ir paklausė įvairių verslininkų, ką jie apie tas malkas galvoja. Tarp apklausiamųjų papuoliau ir aš, ir ta proga autorinių teisių sumetimais publikuoju savo pareiškimą šio nišinio (ne visiems duota) tinklaraščio lankytojams.

Tas blaškymasis, kokį šiomis dienomis matome Seime ir Vyriausybėje, yra šios valdžios sisteminio neveiklumo pasekmė. Ši valdžia, kaip ir ankstesnės, orientuojasi į perskirstymą, bet ne į pridėtinės vertės didinimą. Kai pinigai yra apribojimas, joks perskirstymas iš esmės situacijos nepagerins. Bet koks kompromisas tėra problemos sisteminio sprendimo atidėjimas, kai yra absoliuti garantija, kad toji problema antrąkart smogs dar stipriau. Ir kai valdžia mano, kad kompromisai yra gėris, ir jų siekia, tai nėra ko stebėtis, kad turime tiek daug neišsprendžiamų problemų. Šito neveiklumo rezultatas – nedidėjantis ekonomikos pyragas. Todėl valdžiai tenka atiminėti iš ne savo elektorato ir dalinti savajam. Mąstančiam, veikliam, iniciatyviam žmogui šiuo metu neatstovauja jokia partija, todėl mes mokėsime nepriklausomai nuo to, ar bus apmokestinti kilovatai, metrai, ar pintos”, – kitais žodžiais pakartojau, ką šią savaitę jau buvau rašęs, ir prisnigo.

Įdomu, ką galvoja kiti? Prenumeruokite “Verslo žinias” 2012 metams ir kasdien, išskyrus savaitgalius ir šventines dienas, žinosite, ką galvoja ir ką daro lietuviškas verslas.

Čion tuo tarpu pakopypypinau po sakinį iš verslininkų pasisakymų. Detaliau – šios dienos VŽ numeryje.

Tautvydas Barštys, „KG group“ generalinis direktorius:

Pavyzdžiui, PVM maisto produktams Didžiojoje Britanijoje – 0%, Lenkijoje – 5%, o Lietuvoje – 21%.

Algimantas Variakojis, KŪB „Verslo angelų fondas I“ fondo valdytojas:

Nesuprantu, kodėl didėja kai kurių ministerijų biudžetai. Jei matome, kad grįžome 10 m. atgal, tai imkime 10-ies metų senumo biudžetus ir pagal juos gyvenkime.

Tiesą sakant, Audrius tą ir siūlė anądien.

Vytautas Meištas, alaus daryklos „Volfas Engelman“ generalinis direktorius:

Tokie įstatymai turi būti priimami prieš 2–3 metus iki jų įsigaliojimo, kad žmonės, rinkdamiesi automobilius ar namus, jau žinotų, kokie bus mokesčiai, ir atsižvelgiami į juos galėtų pasirinkti, kokį turtą įsigyti.

(Lygiai prieš savaitę su p. Vytautu ir jo team’u Kauno arenoj kartu su kitais blogeriais šventėm “Žalgirio” pralaimėjimą “Panathinaikos”. Kai kurie bendražygiai blogeriai savo įspūdžius jau parašė (Leo Lenox, pipedija, gal dar kas). Vytautas yra labai šviesus žmogus, atviras (kiek tai įmanoma su blogeriais), mąstantis ir susifokusavęs. Tokių politikoj turbūt nėra.)

Laima Vėželienė, UAB „Ex Prompto“ direktorė ir savininkė:

Pasakymas, jog tokia praktika taikoma kitose šalyse, manęs neįtikina, nes pirma reikia pasiekti tų šalių pragyvenimo lygį, o skurdinant žmones vargu ar toks lygis bus pasiektas.

Vytautas Jokužis, UAB „Elinta“ direktorius:

Užuot ieškoję naujų mokesčių, politikai turėtų skatinti gamybą ir stengtis, kad darbdavių ir turtingų žmonių Lietuvoje būtų kuo daugiau.

Gintaras Bleizgys, UAB „Knygų namai LT“ bendraturtis:

Kitaip pateksime į užburtą ratą – keliam mokesčius, krenta apyvarta ir pajamos į biudžetą, vėl keliam mokesčius, vėl mažėja apyvarta.

Arturas Mackevičius, UAB „Talismanas tau“ savininkas:

Valstybė vis dar gyvena labai netaupiai, tiesiog bedieviškai taškosi pinigais, biurokratinis apartas iki šiol nesumažintas, žadėto saulėlydžio taip ir nesulaukta.

Vytas V. Petrošius, „Vagos“ leidyklos generalinis direktorius:

Kiek mes visi matome, pradinės prieš dvejus metus darytos reformos efekto nedavė, biudžetas nesubalansuotas, manau, kad ir šie pokyčiai efekto neduos.

Arvydas Padvaiskas, UAB „Padvaiskas ir Ko“ vadovas:

Vienintelį tikslą matau – mažinti valdininkų skaičių, ministerijos tarnautojų gaunamas priemokas. Valdžia tegul apsikarpo, parduoda valdiškas vilas, poilsio namus, pirtis. Savivaldybės daug turto turi. Ir atsiras milijardai, nereikės net skolintis.

Tomas Bagdanskis, advokatų profesinės bendrijos „Bagdanskis iLAW“ advokatas:

Manau, visų šių mokesčių nereikėtų ir mes apie tai net nekalbėtume, jeigu valstybės valdymas būtų efektyvesnis, nebūtų korupcijos, politikai žiūrėtų ne asmeninių, o visuomeninių interesų, o kiekvienas litas būtų išleidžiamas apgalvotai.

Žinoma, visi šie žmonės yra durniai, ir tik valdžiauninkai yra išmintingi. Geros dienos visiems!

komentarų yra lygiai 38

 1. pow

  norėjau parašyt apie valdininkų mažinimą, bet patylėsiu :)

  Aš irgi norėčiau žinoti apie būsimus mokesčius prieš kažką perkant, o ne po keletos metų, kad vat nuo rytojaus man reiks susimokėt.

 2. soso

  galvazmogupuosia, parasytum posta apie ministeriju viesinimo skyrius ir projektukus. ten tokia skalbykla, kad ja uzlenkus bent 50 mln. per metus nebutu isvaistoma. bet kokia propaganda reikia uzdrausti.

  laikas 0:52 “bendraujant su valstybiniu instituciju direktoriais… po antro bokalo alaus jie sako: pas mane yra viesinimo skyrius, 22 zmones. as nezinau ka jie veikia. nu jie yra.”

  http://www.lrytas.lt/videonews/?id=13233658491322447672

 3. Gytis

  Demagogija… Tiek šis įrašas, tiek verslininkų pasisakymai. Visi mes kiekvienas atskirai protingi, kartu – durniai. Už korupciją ir valstybės valdymo neefektyvumą esam atsakingi visi, bet ne lygiai – daugiausiai visuomenės, o pirmiausiai verslo, elitas.

  • Už korupciją tikrai atsakingi ir verslininkai, sutinku. Bet už valstybės valdymo neefektyvumą?..

   • >> Už korupciją tikrai atsakingi ir verslininkai, sutinku.
    >> Bet už valstybės valdymo neefektyvumą?..

    Įdomus požiūris :) Tarsi verslininkai nebūtų tos pačios valstybės piliečiai – t.y. gali iš valdžios reikalauti adekvačių sprendimų, o ne populistinių papezėjimų.

    Ir kiek prisimenu, tai lyg tai verslininkai dar turi galimybę ir užsiimti lobinimu, ar klystu?

   • Susidomejes

    Prie neefektyvumo prisideda ir verslininkai ir kiekvienas is musu duodamas kysi policininkui ar gydytojui, ar pro pirstus ziuredamas i tokius dalykus.

    Neteisinga sakyti, kad emigracija skatina valdzia. Skatina ir kiekvienas verslininkas kuris kasininkes iesko su bakalauro ir magistro laipsniu, ar pardavejo su dvieju metu patirtim – WHAT THE FUCK?

    Lygiai skatina ir kiekvienas pilietis nutaises savo pikta veida, ir nenorintis padaryti kitam gera uz dyka uz nieka.

  • anoniminis bailys

   Verslo tikslas yra daryti versla, o valstybes vaidmuo viesuose pirkimuose yra uztikrinti visiems vienodus reikalavimus ir galimybe dalyvauti. Tamstos bandymas permesti moraline atsakomybe ant kazkokios abstrakcios visuomenes primena seimo nariu demagogija ir yra lekstas bandymas teisinti ju impotencija.

   • Susidomejes

    Tai del to Lietuva ir sedi siknoj, uz tai kad versliniko poziuris ir yra tik daryti versla. Tik nesuprantu, kodel tie patys verslininkai po to verkia, kad Lietuvoj bloga, va visi emigruoja, niekas neperka, visi pinigus kojinej laiko?

    Cia joks bandymas permesti moraline atsakomybe, ir juolab ne Seimo nario demagogija, o objektyvi emirine jauno zmogaus nuomone. Atsakyme uz esama suda turi prisiimti visi, o ne ja versti Seimo nariam ar kazkam. Kaip minejau, Kubilius neliepia i kasininkes vieta prasyti universitetinio issilavinimo, magistro laipsinio ir patirties, todel cia klausimas pas ka egzistuoja impotencija.

 4. Mindaugas

  Pritariu Gyčiui. Nė karto negirdėjau nei vieno verslininko prisipažįstant, kad dėl dabartinės situacijos yra kalti ir jie. Nes tiek politikai tiek verslininkai (bent jau daugelis) nesugeba mątyt toliau savo nosies ir artimiausių metų planų. Taip pat atsižvelgti į tai, kad situacija pasaulyje keičiasi bei Lietuvos ypatumus.

  • Tamsta turbūt su verslininkais nebendraujate.

   • Navarotas

    Ir aš negirdėjau. Tai, ką jie šneka tarpusavyje – yra jų reikalas. Juk paklaustas apie ištikimybę neištikimas vyras garsiai irgi aiškins, kad žmonai visada ištikimas, nors artimų draugų rate pasigirs, kaip užvertė vieną kitą meilužę kokiam nors motelyje arba automobilio galinėje sėdynėje.

    Kalba eina apie viešus pasisakymus. Kodėl nesakoma, kad taip, verslas stengiasi bet kokiomis priemonėmis padidinti pelningumą, sumažinti sąnaudas – slėpdami, apeidami mokesčius, siūlydami kyšius, ir taip, galų gale, iškraipydami konkurenciją.

    Beje, valdžios žmonės irgi analogiškai nepripažįsta savo klaidų. Kaip ir eiliniai žmonės sako, kad kalti visi aplinkui – ir dėl to, kad algos daugiau negauna, ir dėl to, kad nesiseka, ir dėl to, kad naują automobilį per brangu išlaikyti.

    Šiuose verslininkų pasisakymuose yra objektyvios tiesos ir išminties, bet daug yra ir “tautos balso” arba “visi juk žino”. Pavyzdys su valdininkų mažinimu (Padvaiskas, Mackevičius) – gi visas valdžios (!) sektorius kiek ten kainuoja? 1,3 mlrd. litų, berods, sakė Šimonytė? Ką galima pasakyti apie tokį verslininką?

    Petrošius tuo tarpu iš kažkur ištraukė mintį, kad 2008 metais priimta reforma per dvejus metus berods 10 proc. biudžeto deficitą neva turėjo panaikinti.

    Jokužio pasakymas “skatinti gamybą” – kaip nukabintas iš populistų maldaknygės apie ekonomiką “mažinti mokesčius, skatinti verslą, mažinti skolą ir išlaidas” (nesuprantantiems – ieškokite prieštaravimų).

    Bet – labai geras Meišto pasakymas – išties, kodėl NT, automobilių mokesčių projektų nebuvo galima bent jau sukurti prieš 2-3 metus, o gal net ir priimti su atidėjimu iki 2012-ųjų?

    • >> Bet – labai geras Meišto pasakymas – išties,
     >> kodėl NT, automobilių mokesčių projektų nebuvo galima bent jau sukurti prieš 2-3 metus,
     >> o gal net ir priimti su atidėjimu iki 2012-ųjų?

     Na, tikriausiai sunku ateitį nuspėti, tačiau pagalvojus, ar neįmanoma LT’e įvesti tokios taisyklės kaip Ge’e?
     Returning to citizens to the power to tax – no new taxes or
     tax rate increases without a nationwide referendum

     pagal
     http://www.slideshare.net/zmaisuradze/georgian-economy-overview-august-2010

   • Mindaugas

    Kalbėti galima daug ir bele ką. Bet emigracijos mąstai pakankamai ojektyviai iliustruoja, kad nelabai visiems su planavimu sekasi.

    • Navarotas

     Laurynai M., kažkada buvo Valatkos ironiškas komentaras apie Pakso panašias idėjas apie tiesioginę demokratiją.

     Apie kokius referendumus galima kalbėti, kai žmonės neskiria valdžios nuo valstybės, viešojo sektoriaus nuo valdžios aparato ir sekoje “mažinti mokesčius, mažinti skolą, skatinti verslą, didinti atlyginimus ir pensijas” neįžvelgia prieštaravimų?

     Taip, galima sakyti, kad valdžia tada turėtų įdėti kur kas daugiau pastangų, kad paaiškintų, kodėl tai reikalinga, kitaip sakant, gerokai padirbėti komunikaciniame fronte. Bet jeigu tautoje įsišaknijęs suvokimas “valdžia – blogai, valdžia – vagys, valdžia – apgaus”.

     Nežinau, man atrodo, kad toks dalykas tik dar pablogintų situaciją – atimamas dar vienas įrankis dinamiškai reaguoti į pokyčius.

 5. giedrius

  korupcijos viešuosiuose pirkimuose nebūtų jeigu nebūtų viarslinkų duodančių otkatus

  • Alius

   O gal pagalvojam kitaip?…
   Įsivaizduokim, kad yra valdininkai, kurie gavo pasiūlymus “otkatams” ir:
   a) pranešė apie tokias įmones FNTT
   ir/arba
   b) išplatino apie tai informaciją žiniasklaidoje.

   Kaip manai, kiek verslininkų pagalvotų prieš pasiūlydami?

   O dabar yra labai paprasta: yra paklausa – verslas generuoja pasiūlą. Taigi korupcijos šaknys vis dėl to yra valdininkų kabinetuose… vat taip va…

   • Kai procese yra užburtas ratas, jį reikia sulaužyti. Ir geriausiai tai darosi jį… sulaužant. Sunku, bet visada padeda.

    • Susidomejes

     Butent. Nes isiutines pasiula sitoj mazoj Lietuvoj gali greitai susigadinti gyvenima ir susilaukti galingu priesu – nei vienas gyvenimiskai mastantis atstovas nenori rizikuoti sita pozicija. Todel reikia sulauzyti uzburta rata.

   • Tomas

    O jei patys valdininkai sako: Cituoju – jei nori laimeti, turesi tiek ir tiek sumoketi….man kaip pardavimu vadybininkui svarbu parduoti, juk is to gyvenu…gali cia juos skusti, iduoti…nors jie ir keiciasi, salygos visada islieka vienodos, tik vieni izuliai reikalauja, o kiti atsargiai uzsimena…:)

    • Susidomejes

     Tai blogai. Reik kad tokie ismirtu greiciau ir tokiu nerinkti i Seima ir kitiem reik pranest kad tokiu nerinktu. Yra gi tokios institucijos kaip STT manau kazkaip anonimiskai irgi galima kreiptis ir piliecio pareiga atlikt, ne?

     P.S. Bet tikrai nesinori tiketi, kad visi tokie yra…

 6. Sirvydas

  Akivaizdu, kad kai kurie verslininkai net nepasistengė pasidomėti biudžeto išlaidų dalimis ar kažką pasiskaičiuoti. Nežinau, kuo čia protingiau už fizinius asmenis, kurie irgi rėkia, kad tik rėktų.

  „Arvydas Padvaiskas, UAB „Padvaiskas ir Ko“ vadovas:

  Vienintelį tikslą matau – mažinti valdininkų skaičių, ministerijos tarnautojų gaunamas priemokas. Valdžia tegul apsikarpo, parduoda valdiškas vilas, poilsio namus, pirtis. Savivaldybės daug turto turi. Ir atsiras milijardai, nereikės net skolintis.“

  • Sirvydas

   Vietoj „fizinius asmenis“ turėtų būti „ne verslininkus“. Verslininkas irgi yra fizinis asmuo. Trololo.

  • Sirvydai, paskaičiuokite, kiek turto (labai efektyviai naudojamo ir tikrai labai susijusio su viešųjų paslaugų teikimu) turi savivaldybės, ir mums pasakykite čia visiems susirinkusiems.

   • Navarotas

    Pasakykite man, žmogau pasipuošęs galva, per kiek laiko parduodamas turtas, kokia jo vertė tokiu metu, ir kokia jo vertė būtų išmetus didelį kiekį tokio turto į rinką? Ir kiek laiko šildytumėmės rankas ant tų pinigėlių laužo? Turbūt nereikia sakyti, kad įplaukos būtų vienkartinės. Gal geriau nuomoti?

    Be to, jūs selektyviai labai jau ginate verslininkus – štai va pono Arvydo Padvaisko akivaizdi kliurka apie valdžios aparatą ir jo mažinimą jums neužkliūva? Ar tik nebūsite tamstos demagogai?

    Egzistuoja kažkoks keistas suvokimas. Žmogus, kuris dirba viešajame arba valdžios sektoriuje turi dirbti ir gerai, ir pigiai. Pageidautina – už dyką. Tuo tarpu patys lyg ir supranta, kad viliojant gerą specialistą, jį vilioji tikrai ne atlyginimu čiužiniais, lovomis ir tachtomis.

 7. giedrius

  aš pirmadienį išgirdau Finansų ministrės mintį kad reikėtų mažinti darbo apmokestinimą bei įvesti visuotinius NT ir automobilių mokesčius.

  vat ir galvoju kas gi trukdo Vyriausybei tai pasiūlyti

 8. kestutis d

  Jau panižo rankos suręsti komentarą, bet čia jau Navarotas su Sirvydu mane aplenkė :)
  Bet čia jau ko gero tokia sisteminė-postsovietinė bėda, kad pas mus net elita verslininkų nelabai nutuokia, kaip viskas su ta valstybe turėtų būti, todėl ta populiarščina – ‘mokesčius mažinti-verslą skatinti-valdininkus naikinti’ ir eina. Turės dar pora dešimt metų prabėgti, kol ir vidutinis pilietis praprus.
  Beje, commonsensai (neskiriu aš jūsų :) ), irgi atitinkamo lygio populiarščina užsiiminėjat (jau vien rėmimasis cituojamais verslininkais :) ). Gal savo galo specialistai jūs ir geri, bet apie valstybę jums dar mokytis reiktų. Gal pradėkit nuo to, kad studijuokit ką sako Šimonytė, Kuodis, Lazutka – kuo jie panašūs, kuo skirtingi, apie kokias problemas kalba – tada ir diskutuoti su jumis bus galima :)

  • Tamsta, jei norite diskutuoti, tai sakykite savo nuomonę, o ne bletsvas kažkokias.

  • Susidomejes

   Jo, apie valstybes aparata verslininku suvokimas tai nulinis. Gi aiskiai pasake Simonyte, kad atsisakius viso valdzios aparato liktu 700,000 ant ministeriju ir Seimo… Bet tai kas tada mus valdytu… Reiktu kazkaip toliau uz savo verslo paziureti, nes man tai graudu ir neramu, kai sedi tokie Antanai, Butkutes ir ypac tokie naujieji verslininkai kaip Sedzius…ale jaunoji karta su proftechniniu issilavinimo ir visisko asilo protu. Manau nevagiantis ir saziningas politikas irgi nesimegauja labai prabangiu gyvenimu… Bet tai kiekvienam verslininkui turetu buti aisku, kad tokie zmones yra labiau is idejos, ir tokiu visada yra mazuma. O kol nebus valdzios tokie atlyginimai, kad noresis dirbti ne is idejos, o is realios naudos, tol turesim sudinus sprendimus ir Sedziu.

   Isvada: visiem reikia kazka galvot ir kazka daryt.

 9. kestutis d

  oi, ir verslo žinios – galvojau, kad laikraštis solidus, o į vieną gretą su kitom bulvarkėm atsistojo 😀

 10. ghoul

  „Žinoma, visi šie žmonės yra durniai, ir tik valdžiauninkai yra išmintingi.“

  O gal tiesiog visi šie žmonės yra labai labai smarkiai suinteresuoti? Ir jų interesai nebūtinai ir ne visada sutampa su ne verslininkų interesais, kuriais valdžia taip pat turi (ar bent jau turėtų) rūpintis?

 11. Diskusija jau primena dvieju bobuciu kliediesius apie zakrijono meiles reikalus.
  Jeigu tokia valstybe su savo aparatu gera, tai tegul viesai paskelbia ir krauju pasiraso, kokias visuomenes problemas isspres. Kaip ir kada bus ismatuotas problemu sprendimas. Nes dabar viena diena esu grazi, sekancia protinga, o ketvirta is viso prosali ejau ir i snora uzsukau.
  Su verslu viskas aisku, tikslas uzdirbti pinigus dabar ir ateityje. Ir verslo komentarai aiskiai i tai orentuoti. Cia komentatoriai daug siule pasidometi, kaip valdoma valstybe, bet taip pat ir jiems butu galima pasiulyti pasidometi, kaip versle uzdirbami pinigai. Neretai, buna talka, t.y. nieko neuzdirbai. Bet uz tai su visais pasidalinai.

  • Navarotas

   Belieka tamstai tik pacituoti ir atkreipti dėmesį į pačią post’o antraštę: “Visi durni, mes – protingi”. Juk taip, ar ne?

   • O gal tiesiog nereikia susireiksminti? Juk tekste aiskiai parasyta, kad visvien mokesime mokescius nepriklausomai ar esi protingas, ar durnas.

    • stasas

     ..o gal laikas būtu nebekelti tokius klausimus, kaip mokesčių mokėjimas ..tada turbūt netektu ir prasmės tas klausimas kuriems gi nešioti tą juokdario kepurę.Kas dėl straipsnio sunku būtu pakomentuoti žmogaus(verslininko) nuomonę..kai jį sutelpą į kelias eilutes :)…pvz. kodėl pas Povila toks PVM o pas mus toks .. reikia matyti bendra visuma ..

 12. Majus

  padvaisko vadovas, tai taip nusisnekejo, kad sunku isivaizduoti, kad jis dar ir versla vysto. Visi mandri pabambeti, o kazka racionalaus pasiulyti miekas nesugeba

 13. Dimi

  o kdl, negalima būtu atlikti visiems valdininkams privalomąjį ir viešai stebimą IQ testą su tam tikra minimalia riba? (pvz. 105)
  tiesiog – nepraėjo – vyti lauk. arba nušauti.

  nes, kaip žinia, idiotus galima išgydyti tik eutonazija.

  ir šiaip klausimas: kdl yra išradinėjamas mokesčių dviratis, jei galima būtu tiesiog pasiskolinti jau patikrintą ir veikianti modelį iš kitų šalių? (asq adaptavūs Lietuvai).

Jūsų komentaras