Investavimo tiesos, kurias supratau

Užimtas spalis, ir toks pats lapkritis. Tema retam įrašui – investavimas. Kaip įprasta – profaniškai.

Spalį sudalyvavau LHV “Ryklys 2011” investavimo žaidime. Sakydamas “sudalyvavau” truputį meluoju: dalyvauti nebuvo laiko, todėl tiesiog pasiėmiau iš sąrašo eilinę strategiją ir ją panaudojau negalvodamas. Todėl ir rezultatai lyg plaktuku įsukus medvaržtį. Nors uždirbau iš akcijų daugiau negu 3 procentus, sumoje likau minuse su dviem procentais – valiutos rizika. T.y. jeigu nebūčiau investavęs, būčiau gerokai turtingesnis.

Bet prieš tęsdamas pasakojimą, nuklysiu šalin link mano mokslų. Kadangi negaliu ko nors nesimokyti, neseniai išsilaikiau „Scrum Master“ sertifikatą, o dabar griaužiu investavimo tiesas. Dar iki galo neišsimokinau, bet jau galiu pasidalinti savo mintimis.

Nors šiaip svarbu yra viskas, kas susiję su pinigais, pasirodo, investavime yra svarbūs 3 esminiai dalykai.

Pirmas – tai pasirinkti investavimo objektą. Specialiai parašiau objektą, nes tai gali būti ne tik akcijos ar obligacijos, o kas nors labiau apčiuopiama. Pasirinkimo strategijų šunys nelesa: nuo elementarios patinka-nepatinka iki knygose išreklamuotų „Magic Formula“ ar „CAN SLIM“. Kai analitinį darbą padarėte, lieka psichologinis, iš kurio plaukia likę 2 investavimo pagrindai: t.y. kaip kovoti su savo godumu ir baimėmis.

Kovai su godumu padeda išėjimo iš investavimo taisyklės. Tarkime, uždirbus 15% parduodi ir iš naujo ieškai investavimo objekto. O su baimėmis kovojama įsivedant „stop loss“ taisykles. Geriausia, kai jos automatinės. Kompiuteris dar nepasigavo psichologinių marazmų.

Bet pradėdamas žaisti ryklius, aš to dar taip aiškiai neįsisamoninau, todėl pasirinkau strategiją, kuri užims man minimaliai laiko, o tai vadinasi „buy and hold“. Kadangi žaidime kasdien duoda babkių, tai pasirinkau periodinį investavimą.

Analizei daug laiko neskyriau, tiesiog peržiūrėjau IT naujienas ir pasirinkau du kandidatus: Apple ir Google. Abu turėjo išleisti mobiliakus, o tai geros naujienos, taigi akcijos turėjo pakilti. Pelnas garantuotas! Pasirinkau iš A raidės, pradžia buvo nebloga. Net tarp 300 geriausiai investuojančiųjų papuoliau.

O vėliau mirė dievas. Vat čia ir turėjo suveikti anti-godumo taisyklė. Turėjo, bet nesuveikė, kaip ir visi mūsų geri norai. O augimą dar labiau sumušė analitikų pareiškimas, kad obuolys neuždirbo tiek, kiek jie prognozavo. Nuostolio nebuvo, todėl baimės taisyklė irgi nesuveikė, bet tik dabar supratau, kad „pirk ir laikyk“ strategija neturi išėjimo iš strategijos taisyklių. Todėl šansas, kad su ja uždirbsi, yra 50 prieš 50. T.y. arba uždirbsi arba neuždirbsi. Dedu ant jos riebų minusą, nes ji primena lošimą. Strategija turi duoti nors 70% šansą, kad uždirbsi.

Per seminarus susipažinau su dar keliomis strategijomis, taigi dar kelerius metus turėsiu ką veikti rykliuose.

komentarų yra lygiai 6

 1. A

  Dar pavasarį galėsi išbandyti ir Baltijos šalyje vykstantį Investment-Game. Du kartus per mokytis yra du kartus geriau.

  • Reiktu per darbus nepraziopsoti

 2. Įdomu. O ta strategija pirk ir laikyk labiau tikėtina, kad suveiktų naujai įkurtoms bendrovėms.

  Kaip P.A.Fisheris sakė (berods) — “geriausias laikas parduoti akcijas yra beveik niekada”. Jis pats buvo nusipirkęs Motorola akcijų 20 a. vidury kažkur ir išlaikė iki mirties. Aišku pelans buvo tikrai labai neblogas. :)

  Bet taip investuojant reikia gerai išanalizuot kompaniją ir žiūrėt ilgalaikių perspektyvų. :)

  Gaila, manęs kažkaip niekad netraukė akcijos… Vis tas forex lenda į galvą…

 3. ghoul

  Kadangi apskritai ilgu laikotarpiu akcijų rinkos turi tendenciją augti (prieš kokius 5 metus parašytos knygos teigia, kad vidutiniškai beveik 10 proc. per metus, remiantis paskutiniojo šimtmečio duomenimis), tai „pirk ir laikyk“ strategija kaip tik užtikrina, kad pakankamai ilgu laikotarpiu ir su pakankamai didele diversifikacija uždirbsi būtinai (nebent pasaulio ekonomika labai labai ilgam nustos augti. Bet tikėtina, kad tuomet turėsime kur kas rimtesnių bėdų nei nuplaukę investicijos.)

  Visos kitos strategijos yra kaip tik lošimai. Bendru atveju rezultato vidurkis yra būtent tas vidutinis atitinkamo indekso augimo tempas, o nuokrypiai tiek į didesnę, tiek į mažesnę pusę yra vienodai tikėtini. Tiesa, neužmirštant papildomų išlaidų dėl aktyvaus portfelio valdymo – maklerio mokesčių, analizei ir pirkimui bei pardavimui sugaišto laiko.
  Kol kas statistika rodo, kad nėra būdo ilgą laiką pralenkti biržos indeksą, reikėtų tik siekti nuo jo neatsilikti.

  Apskritai norint jį pralenkti reikalinga bent viena iš šių sąlygų:
  1. Turėti informacijos, kurios neturi likę rinkos dalyviai (insider trading).
  2. Turėti analizės metodą, kurio nežino likę rinkos dalyviai ir kuris tiksliau už jų turimus metodus prognozuoja akcijų rinkos pokyčius.
  3. Rinka, kurioje prekiaujama, turi būti neefektyvi, t. y. jos dalyviai dėl kokių nors priežasčių turi ne visiškai išnaudoti turimą informaciją arba ne visiškai racionaliai į ją reaguoti.
  Įmanoma, kad Lietuvos rinka yra neefektyvi.
  Jei investavimo žaidime sukuriama atskira rinka, izoliuota nuo realybės, ji beveik garantuotai bus neefektyvi (per mažai žaidėjų ir per mažai paskatų jiems eikvoti daug laiko ir pastangų analizuojant žaidimo kacijas). Jei žaidime naudojami realūs pasaulinės akcijų rinkos duomenys – žymaus neefektyvumo, kurį būtų galima išnaudoti tikimybė yra labai nedidelė.

  • As megstu tokius komentarus, nes juose yra visada dalis tiesos. Kadangi megstu issiaiskinti kuri dalis tiesos, tai turbut tektu pradziai susitarti del terminu, ir cia dazniausiai as uzluztu, nes kiek zmoniu tiek nuomoniu. Tarkim kas yra ilgas investavimo periodas? Tarkim zmogui 10 metu yra daug, tai turbut ir 10 metu yra ilgas investavimo periodas. Apskritai statistika gali irodyti, ka tik nori, bet kai paimi konkretu atveji, tai nesigauna pasinaudoti statistika. Pasiciupau pirma indeksa kuris papuole. Pries 10 metu DOW buvo apie 9323, o dabar 11700, taigi CAGR yra apie 2.36%. Ir ne visai 10%, kaip megsta rasyti knygu autoriai. Del ramybes jie palieka vilti ir sako, kad net 5% investuotoju visdelto aplenke indeksa.
   O del rinkos efektyvumo, tai net geriau nepradeti, nes yra milijonai pavyzdziu kurie irodo, sio teiginio teisinguma, ir dar daugiau, kad jis neveikia. Kiekvienas pasirinka sau priimtinesni varianta.
   Bet atvirai sakant, visada reikia paklausti saves, o kas man is to? Jeigu tos zinios kurias as disponuoju neleidzia aplenkti indekso, tai jos tiesiog uzima vieta galvoje ir trukdo teisingo varianto paieskai.
   O del zaidimo, tai vienintelis variantas kuris gali duoti gera rezultata, tai “Pump And Dump” akcijos. Aisku, kelis metus gali ir nepasisekti, bet kada nors pasiseks :)

 4. e

  Tarkim yra patikima investavimo strategija.
  Tarkim ji veikia.
  Tuomet ja pradeda naudoti didesne investuotoju dalis.

  Tada nutinka du dalykai:
  1) Jei patampa nuspejami – jais galima manipuliuoti.
  2) Tai reiskia kad “visi” gali nepralosdami zaisti. Ar taip gali buti?

  Primena “buratino nuotykius”…

Jūsų komentaras