Paaiškėjo, kas Lietuvoje statys naują atominę elektrinę

Turiu tokią kvailą madą – grįžęs po “out of office” klajonių skaityti senas naujienas. Paprastai tai būna šūsnis neperskaitytų “Verslo žinių” numerių, portalų verso rubrikos beigi politikų tinklaraščiai.

Ir šit skaitau, kad tuo metu, kol mes blaškėmės po užsienius, valdžia susitiko su galimais investuotojais į Visagino AE. Pirma susitiko su Japonijos-JAV* “Hitachi GE Nuclear Energy”. Po savaitės susitiko su JAV-Japonijos** “Westinghouse Electric Company”.

Pirmoji atsiuntė savo korporacijos pirmą žmogų – patį pačiausią prezidentą – Hiroaki Nakanishi. Štai jis spaudžia ranką mūsų Kubiliui:

Antroji atsiuntė savo ne pirmą žmogų – regiono prezidentą Anders Jackson. Štai jis nuotraukoj apačioj bespaudžiąs ranką tam pačiam Kubiliui:

Šis Anders Jackson ne tik paspaudė lietuvių valdžiai rankas (2011-06-23), betgi ir davė interviu laisvai spaudai (2011-06-01). Be kita ko ėmė ir pasakė:

Taip, pateikėme pasiūlymą, sekdami VAE pradėtą procesą. Žinoma, į pasiūlymą įeina mūsų technologija – AP1000. Tačiau negaliu detaliau nupasakoti, ką pasiūlėme VAE. Tai dar aptarsime. Be to, pasirašėme konfidencialumo susitarimą.

Štai tasai naujasis AP1000 visame gražume:

Bet delfi.lt žurnalistas Šarūnas Černiauskas domisi technologijomis, todėl paprašė patikslinti: “Skelbiate, kad AP1000 yra pirmasis III+ kartos reaktorius, kuris netrukus turėtų būti licencijuotas JAV ir Europos Sąjungos (ES) institucijų. Taigi technologija dar ne iki galo patvirtinta?”. Į ką minėtasis Anders Jackson atsakė:

JAV turime pilną licenciją. Europoje turime 4 reaktorius, kurie laukia visų statybinių licencijų. Tikimės, kad tai įvyks vėliau šiemet. O bendras licencijas jau turime. (…) Licencijavimo procese esame arti pabaigos.

(Tasai ženklas – (…) – reiškia, kad p. Jackson Šarūnui dar kažką pasakė, bet tos mintys į tekstą nepateko. Žurnalistai paprastai išmeta tai, kas nesvarbu.) Žinoma, galima patikėti tuo, ką sako garbūs užsienio firmų regionų prezidentai, bet galima ir papildomai pasigooglinti. Ir štai randame 2011-05-20 “Reuters” žinutę:

May 20 (Reuters) – The U.S. Nuclear Regulatory Commission on Friday said its ongoing review of Westinghouse’s amended AP 1000 nuclear reactor design has uncovered additional technical issues that Westinghouse must resolve before the agency certifies the design.

Two U.S. utilities, Southern Co (SO.N) and SCANA Corp (SCG.N) are awaiting approval of the Westinghouse design to move forward with plans to build the first advanced nuclear plants in the country.

Paskaitę suabejojame, jog žodžiai, kuriuos Šarūnui išsakė p. Jackson, esą AP1000 turi JAV licenciją, yra ne visai tikslūs. Susidomime ir googliname toliau. Randame 2011-06-16 “Reuters” žinutę:

Environmental groups, on Thursday, again asked the U.S. nuclear regulator to delay approval of Westinghouse Electric’s AP1000 reactor design. They claim, among other things, the company continues to change the design during the certification process.

(…)

The Nuclear Regulatory Commission had planned to approve the AP1000 design as early as this summer and to issue construction and operating licenses to Southern and Scana to build two 1,100-megawatt reactors each this year.

Westinghouse spokesman Scott Shaw told Reuters the company still expects the NRC to certify the AP1000 design later this year.

Iš perskaityto sprendžiame, kad super-duper reaktorius dar nesertifikuotas. Na, iki sertifikavimo nedaug trūksta, trukdo visokie environmentalistai, bet faktas, kad JAV sertifikato Lietuvai siūlomam reaktoriui (1100 MWt) dar nėr. Prielaidą užtvirtiname amerikoniškos įstaigos – Nuclear Regulatory Commission – duomenimis. Na, matyt p. Jackson, sakydamas apie sertifikatus, turėjo minty senesnės versijos AP1000 (galingesnius, 3400 MWt).

Atsižvegliant į tai, kas paskaitinėta ir pagooglinta, tinklaraštis commonsense.lt daro išvadą, kad Lietuva pirks reaktorių, gaminamą firmos “Hitachi GE Nuclear Energy” (tosios, kuri į Lietuvą atsiuntė patį prezidentą, beigi apie kurios reaktorių nesertifikavimą nepavyko nieko išgooglinti).

Nes jei A. Kubilius, A. Sekmokas ir visa dabartinė koalicija pasirinks nesertifikuotą reaktorių, tai kaži ar galėsim priekaištauti baltarusiams, kad jie stato eksperimentinį reaktorių, jei patys statytume eksperimentuodami.

O jei lauksime, kol firma “Westinghouse Electric Company” (toji antroji, kurie atsiuntė ne patį prezidentą) baigs sertifikavimo procedūras super-duper reaktoriui AP1000, tai, žiūrėk, ir nauji Seimo rinkimai nenumaldomai priartės. O valdžiažmogių ciklas, kaip žinia, yra nuo rinkimų iki rinkimų, tad laukti niekas nenorės.

Taigi, galime pasveikinti “Hitachi GE Nuclear Energy” su japoniška pergale lietuviškame atominiame konkurse. Beje, iš japonų yra ką pasimokyti visiems verslams. Tikimės, kad tuo pasinaudosime, su sąlyga, kad AE statybos truks keliolika metų.

*Japonijos-JAV – reiškia, kad firma yra labiau Japonijos, nei JAV. Pavyzdžiui, “Hitachi GE Nuclear Energy” yra labiau japonų, nes “Hitachi” stovi pirma “GE” (General Electric). Tačiau kita šių partnerių firma “GE Hitachi Nuclear Energy” yra labiau amerikonų, nes “GE” stovi pirma “Hitachi”. Kitaip tariant, GE ir “Hitachi” turi dvi dideles firmas, kurių pavadinimai skiriasi tiek, kad visiems būtų aišku, kas toj firmoj vierchas. Taigi į Lietuvą atvyko labiau japoniškasis Hitachi & GE darinys.
**JAV-Japonijos – reiškia, kaip jau išsiaiškinom aukščiau, kad pirmu smuiku groja amerikonai. Pagal protokolą tas pasireiškia, kai ateina laikas spausti ranką A. Kubiliui. Pirma spaudžia amerikietis, o tik po to – japonas.

komentarų yra lygiai 21

 1. Dalia

  Štai ir atsirado nauja tema visos savaitės politikos naujienoms, diskusijų laidoms ir t.t. :)

 2. laisvamanis

  Nebučiau toks tikras dėl daromos išvados. Japonai gali būti labai neparankūs valdžiažmogiams, o ypač konservatorių penktąjai kolonai energetikoje, nes gali taip atisitikti, kad norės ir sugebės pastatyti. Tuo tarpu, Westignhouse yra labiau patyręs tęstiniuose statybų ir modernizacijų procesuose, kas by default yra labai paranku, bet kuriam valdžios klerkui nepriklausomai nuo tuo momentu nešiojamos partinės livrėjos. Sakau taip, nes yra tekę nemažai leiko turėti reikalų su Westinghouse ir dar dėl to, kad pastarosios kompanijos emisarai vieninteliai buvo įleisti į IAE dar pirmojo konsevų reicho laikais.

  • Kaip ir maniau. Kai galų gale dingo (pageidautina paniškai išklyktinas) argumentas „niekas čia nenorės nieko investuoti“, dabar liko tik „partinės livrėjos“ ir „konservatorių reichas“. Rusiškas ruporas pralaimėjo. Galime ir radiotaškus prisitylinti.

   • laisvamanis

    Manau, kad tamstos isterija ne vietoj. Apie investavima is dalyviu puses kol kas nera jokos info, o bendru atveju tik kvailys su partine livrėja tegali nesuprasti, kad visos investicijos eina iš mokesčių mokėtojų kišenės ir tik klausimas per kiek laiko. Žinant, kad kažkoks EM klerkas pagal ūpą gali vienu plunksnos potėpiu pagal kilstelti elektros kaina prisidengdamas mistiniu VAIP(berods taip trumpina) ir partijos nė nesukriuksi, tai gali neabejoti, kad sekmoko viražų kaina bus iščiulta iš eilinio piliečio kišenės. Viskas prisidengiant šentu šūkiu: Vardan tos…

 3. AM

  Manau, nereiktų taip kategoriškai. Pirma, gali būti kad DELFI žurnalistas ne visai tiksliai viską pacitavo. Antra, iki sertifikavimo tikrai gali būti likę, pvz., kelios savaitės. Tai iki pasibaigiant deryboms galime turėti ir kitokią situaciją. Be to, fiziškai reaktorius būtų pradėtas montuoti tik po metų-kitų. Iki to laiko jis bus 100% sertifikuotas. Nes realiai, kiek suprantu, ten likę tik smulkūs niuansai.

  Turėkim omeny, kad tokius dalykus derybininkai gali išnaudoti, tarkime, mušdami kainą.

  Vienu ar kitu atveju, derybininkams linkiu sėkmės. O apie žaliagalvių destruktyvius veiksmus (ypač branduolinės energetikos srityje, kur mirtingumas yra 4000(!) kartų mažesnis, nei anglies energetikos srityje, apie aplinkos teršalų kiekį net kalbėti nėra ko) tai galima knygas rašyti.

  • Net jei DELFI žurnalistas pacitavo ir netiksliai, tai nepaneigia amerikoniškosios Nuclear Regulatory Commission info, kad sertifikatas naujam AP1000 nesuteiktas, ir neaišku, kada bus suteiktas.

   O pasirinkimo deadline – vasaros pabaiga.

   Štai kodėl mes taip kategoriškai :)

 4. Kastytis

  Manau, pirmadienį ryte Energetikos ministerijoje kai kas neapsidžiaugs paskaitę šitą straipsnį.

 5. rimas

  man asmeniškai arčiau širdies japonai (tie kurie pas jus įvardinami kaip laimėtojai). Amerikiečius (Williams) jau turėjom, ačiū, daugiau nebesinori. O kad japonas apgautų, tai neįsivaizduoju tokio dalyko. Jei ateitų japonai, tai būtų nuostabiausias dalykas, koks tik gali būti, pakiltų bendra verslo kultūra.

  • Comment

   Rimai, kuo Williams susijęs su Westinghouse kad taip dalinasi jūsų neapykantą? Ir aplamai iš jūsų emocionalaus komentaro nelabai aiškų ką konkrečiai jūs turite prieš Williams kad sakote daugiau nebesinori?

 6. kazi

  Keista, kad amerikiečiai negali savo valdžios viduje paspartinti sprendimo priėmimo dėl AP1000. Juk ta NRC yra jų valdiška įstaiga, kuri dabar gali užstabdyti biznį savo tautiečiams. Bet matyt ir Amerikoj valdiškoms įstaigoms yra dzin jų valstybės verslo interesai :)

  • ghoul

   T. y. dzin, kad reaktorius nesaugus, sertifikuojam ir statom, pinigų gausime. Ir tikėsimės, kad radiacijos nutekėjimas įvyks reaktoriuje, kurį pastatėme kur nors Lietuvoje, o ne pas save JAV? :)

 7. sim

  statys tai statys. o kas investuos slamancius? ubagai latviai, gerieji kaimynai lenkai? o gal estai? hmmmm

  Didžiausia Baltijos šalių elektros gamintoja „Eesti Energija“ statys naują skalūnus ir biokurą deginsiančią elektrinę netoli Narvos. Pirmasis jėgainės blokas bus užbaigtas iki 2015 m. pabaigos, o dėl antrojo statybos ketinama apsispręsti 2012 metais.

  o gal japonai? kazin, jei jau apie schemas kalbama…

  Anot “Hitachi GE Nuclear Energy” prezidento, tokius didelius projektus reikėtų įgyvendinti naudojant naujas finansavimo schemas: “Priešingu atveju, mažai tikėtina, kad naujos elektrinės bus pastatytos”.

  • sim

   Latvija neturi lėšų dalyvauti naujos atominės elektrinės Lietuvoje projekte, sako naujasis Latvijos prezidentas Andris Bėrzinis. Pasak jo, net jei Latvijos valdoma „Latvenergo“ dėl to paimtų paskolą, ją vistiek tektų garantuoti valstybei. „Tačiau „Latvenergo“ skola yra tokia didelė, kad šis klausimas nesvarstomas“, – sakė prezidentas.

 8. Lietuvos pasirinktas strateginis investuotojas į naują AE – „Hitachi“
  Tokį sprendimą ketvirtadienio spaudos konferencijoje paskelbė energetikos viceministras Romas Švedas.

  • Mes visi labai nustebę :)

  • bst

   :) Cia ta pati kontora kuri atleidineja inzinierius, kurie randa reaktoriu flaws ir apie tai pranesa.

  • Che che, puikus įrašas ir įžvalgos. Visai kaip skaitant rytojaus laikraštį 😉

 9. julijusg

  sveikinimai. labai gilios ir, kaip parode sios dienos pranesimai, teisingos izvalgos :)

 10. […] paaiškėjo, kad Lietuvai apsisprendus statyti atominę elektrinę, tai darytų japonai (“Hitachi), tautinė verslo bendruomenė lengvai nuščiūvo. Vieni dėl galimų užsakymų, kurių vietiniams […]

Jūsų komentaras