Seimo narys irgi žmogus: elgsis taip, kaip matuosime

Šiandien Seimas neleido patraukti įtariamo kyšininko Evaldo Lementausko, nes pritrūko 3 balsų.

Kaip pranešė visi internetai, už nutarimą patraukti balsavo 68 (dar 4 susilaikė), o patraukimui reikėjo 71 už-balsuotojo. Todėl deputatas dabar džiaugsis laisve ir tuo džiugins artimuosius savo.

Apžvalgininkai raito ūsus ir kaso pakaušius: “Kur likę 69 deputatai, nesudalyvavę traukimo rungtyje?” (papildyta: vienas mano mėgiamas autorius ta proga subrendo dideliam nx).

Bet nėra čia ką kasyti: žmonės elgiasi taip, kaip juos matuoja. Kadangi deputatai taip pat žmonės, jų elgesį taip pat veikia matavimai. Skaitom Seimo Statutą:

11 straipsnis. Seimo narių dalyvavimas posėdžiuose ir užsienio komandiruotės

1. Laikoma, kad Seimo narys dalyvavo Seimo posėdyje, jeigu jis užsiregistravo daugiau kaip pusėje iš anksto numatytų ir numatytu laiku įvykusių balsavimų dėl teisės akto priėmimo ir užsiregistravo visuose tos dienos Seimo posėdžiuose.

Taigi, jei deputatas nori, kad jo alga nesumažėtų, beigi nebūti svarstomas etikmat komisijoj, jis turėtų išpildyti šias abi sąlygas:

1. užsiregistruoti daugiau kaip pusėje iš anksto numatytų ir numatytu laiku įvykusių balsavimų dėl teisės akto priėmimo.

Tokių balsavimų šiandien buvo numatyta 2:

į pirmą, kuris buvo “iš anksto numatytas” 12:00-12:30, o įvyko  visa valanda anksčiau (11:09-11:12), užsiregistravo 87 dūšios;

į antrą, kuris buvo “numatytas” 13:30-14:00, o ir įvyko panašiu laiku – 13:2113:45, užsiregistravo 77 deputatai.

Su sąlyga, kad numatytu laiku įvyko tik vienas iš dviejų balsavimų dėl teisės akto priėmimo (balsavimai dėl pateikimo ir pan. į lankomumo apskaitą nepatenka), gaunasi, kad deputatai neturėjo galimybės išpildyti lankomumo sąlygą “užsiregistruoti daugiau nei pusėje balsavimų”, nes gi pusė įvyko nelaiku (gal teisininkai kitaip išaiškinsit, pasisakykit).

Kitaip tariant, jeigu nors pusė iš numatytų balsavimų įvyksta kitu laiku, nei planuota, Seimo narys negaus per kepurę, net jei nesudalyvaus nė viename.

2. užsiregistruoti visuose tos dienos Seimo posėdžiuose.

Tokių posėdžių šiandien vyko cieli du: rytinis – jame per 4 valandas bent kartą atsižymėjo 130 iš 140 deputatų, ir vakarinis – jame per 4 valandas registravimosi mygtuką numygo 124 iš 140 išrinktųjų. Kaip žinia, kad patektum tarp posėdžio dalyvių, užtenka savo mygtuką numygti nors vieną kartą per tą posėdį.

Taigi, laikantis Statuto nustatytų lankomumo apskaitos taisyklių, gaunasi, kad šiandien Seimo posėdžiai buvo gausiai lankomi (atitinkamai 130 ir 124 dalyviai). Nors, pavyzdžiui, 12:38:47 salėje buvo vos 43 gyvos dūšios.

Kas trukdo pagerinti deputatų tankumą Seimo salėje?

– Statuto pirmosios sąlygos neišpildomumas. Tikimybė, kad balsavimas įvyks “iš anksto numatytu” laiku yra labai nedidelė. Net kai balsavimus sugrūda į rytinio posėdžio pradžią, vis tiek retai kada jie įvyksta tuo metu, kaip buvo numatyta. Juolab Seimo nariai turi visas sąlygas pasistengti, kad planas sugriūtų: galima užkalbėti dantį, galima pasiūlyti sukeisti darbotvarkę.

Įdomiausia, kad paspartinus tempą (ir klausimą išnagrinėjus ne per numatytas 30 min., bet per 5 min.), vėlgi – planai griūna. Nes kitas klausimas pradedamas svarstyti ne numatytu laiku, o iškart po to, kai baigiamas svarstyti prieš tai buvęs. Rezerviniai klausimai eina į darbotvarkės galą, “jeigu lieka laiko”, jais nekamšomos skylės dienos vidury.

– Pirmosios sąlygos neapskaitomumas. Paieškokite Seimo saite info apie tai, kaip deputatai lankosi “iš anksto numatytuose balsavimuose” – jos nėra. Nors Statutas lyg ir įpareigotų apskaityti. Algoritmas būtų visiškai nesudėtingas, žinant, kad visi duomenys (planuotas balsavimo laikas, realus laikas, deputato atsižymėjimas prieš balsavimą) yra šiaip jau apskaitomi.

– Lankomumo pjūvio pagal Seimo narį nebuvimas. Taip, dabar mes, rinkėjai, galime skaidriai pamatyti, kaip Seimo nariai registravosi svarstydami konkretų klausimą. Tačiau pažiūrėti, kaip konkretus Seimo narys dalyvavo (registravosi) svarstant klausimus – nėra galimybės. Užtat galime paskaityti kiekvieno Seimo nario biografiją. Reikia arba labai mylėti, arba nekęsti Seimo nario, kad surinktum info apie jo posėdžio in-out dinamiką. O mėnesio? O kadencijos?

Taigi, ko galime pasimokyti iš tautos išrinktųjų?

Jeigu norite, kad jūsų žmonės netupėtų darbe, savo kontorose įdiekite šiuos pakeitimus:

 • sugalvokite tūpą taisyklę, kurios nebūtų įmanoma išpildyti. Pavyzdžiui, leiskite neiti į darbą, jeigu komanda vėluoja (atsilieka) arba pranoksta terminus pusėje užduočių, projektų,
 • neapskaitykite šitos tūpos taisyklės vykdymo,
 • apskritai nebereikalaukite, kad darbuotojai dalyvautų projektuose ar užduotyse. Pakaks to, kad jie porą kartų per dieną apsilankys biure (ar gamyboje) kelioms minutėms.

komentarų yra lygiai 25

 1. Klausant žinių ir man šie skaičiai užkabino ausį. Tada pagalvojau, kad pakankamai neblogas darbas. Atlyginimas geras, darbo valandos puikios, o ir pačio darbo sumoje vos keletas savaičių per metus gaunasi. Eičiau ir aš ten, bet pažinčių trūksta ir esu per protingas :)

 2. Primena viduramžių prancūzijos karališkųjų rūmų dvarininkus, kurie darydavo ką norėjo – tokios jų pareigos ir buvo…

 3. Rinkis

  Prasciau nei mokykloje, gaudavai pylos nuo mamos kad nelankai pamoku, o cia niekas negali pabarti dieduku.

 4. Laura

  Puiki izvalga!

  Idomu ar ateis tokia diena, kai bus galima pakeisti sia statuto dali..

 5. Hm. Susidomėjau, kaip sudėtinga būtų tą lankomumo apskaitą padaryti… Duomenys yra – tereikia suprogramuoti jų nusiurbimą. Atrodo, kad būtų visai įmanoma :)

  • Su sąlyga, kad nenumaldomai artėja Seimo rinkimai, toks saitas sulauktų deramo populiarumo :)

  • azartas

   Aš jau seniai galvojau apie tokį reikalą, net pažiūrinėjau, kaip tai įgyvendinti praktiškai. Įmanoma. Tik paskui pagalvojau – o kas iš to? Dar kartą konstatuosim faktais tai, ką ir taip visi akivaizdžiai matome…

   • Dabar matome (jaučiame) akivaizdžiai, bet ne konkrečiai. Teisingi matavimai ir jų kontrolė (konkretumas) visuomet pakeičia žmonių elgesį.

 6. Bet

  Ar Seimas nėra tautos atspindys… ? Nusukti, prasukti, prasisukti, apgauti, “nutrešti” ir ant visų “tapšnoti”? 😉 Juokas pro ašaras, bet deja deja realybė tokia… Kad ir kokia ji būtų skaudi, bet čia jau yra mūsų “ale” tautinis mentalitetas ;(.

  • Taip, memai, vertybės turi didelę įtaką elgesiui, bet teisingų matavimų pagalba galima šią įtaką primažinti :)

   • Kaip

    klausiau kaip tik nuostabios vokiečių muziko Shiller ir dainininko Heppner dainą, nžn kiek čia mokančių vokiečių kalbą, tačiau mūsų tautai būtent to ir reikėtų apie ką Heppner’is dainuoja (apie tautos vienybę, kurios mums vėl trūksta), dainos pavadinimas yra Wir sind wir (mes esame es)… www youtube com/watch?v=Ugm5l4E-xus&feature=related

 7. Šiaip seimo narius gali kontroliuoti rinkėjai, jei jiems rūpi. Susigadinai reputaciją ir viskas neberinksim kitą kartą. Žmonės iki kitų rinkimų dažnai pamiršta apie renkamojo nusižengimus ir vėl balsuoja. Gaunasi, kad reputaciją susigadinti sunku…

 8. giedrius

  IMHO, iš dalies šš trūkumą kompensuoja, kad galima matyti individualius kiekvieno balsavimo rezultatus.

  Šia tema rezultatai http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_sale.bals?p_bals_id=-11143

  • …bet ne kiekvieno Seimo nario balsavimų (nebalsavimų) istoriją…

 9. Bushas

  Jūs juokingi, komentuojat ko nesuprantate, kas tam Seime ir aplamai vyksta. Valdžia yra vienetas, ji nedaloma, dengiamasi vieni kitais, yra keli išsišokėliai, kurie dėl reklamos ir geresnių savo reitingų bando pasirodyti.

  O kas renka tą valdžią? Patys renkate. O kas dar? Taigi… tauta. O kokia likusi LT žmonės. Būtent, sudalyvaukite patys kaip kandidatai ar stebėtojai. Pamatysit ir padarysit išvadą, jei ne mano ir kitų į mane panašių balsai, tai aplamai būtų p…dec.

  Kada paskutinį kartą buvot kaime? Kada užėjot į kokį servisą ir pabendravot su paprastais darbininkais. ir daugiau klausimų nekils, kodėl tokia valdžia pas mus ir niekas nesikeičia.

  Išvada, auginkim Lietuvoje ar užsienyje jaunąją kartą gerai ir gal dar kažkas pasikeis kada nors.

 10. bst

  keist lauk ta sistema kai renkama pagal sarasus. ismeztu ker kelis rinkimus visus tuos ismincius kurie issidirbineja. laimejus rinkimus tegu automatiskai pereina i laimeta vieta( ir atsisakoma senosios – gal jau taip padaryta,nzn), o tai cirkai kai laimeje atsisako mandato ir ji gauna kiti, is saraso kaip suprantu. bet realiai tai rasineju ir jauciuosi idiotu, nes niekas nesikeis…

 11. pro

  “nebus tvarkos kol nesutrates kalasnikovai seime”

 12. pro

  jauciu netgi jeigu butu koks perversmas ir valdzios skerdynes – liaudis ramiai sedetu ir nereaguotu – nes taip visus jau viskas uzpiso, kad daugiau neber kur

 13. giedrius

  manai, jei visus 141 rinktume vienmandatese, seimo sudetis kitokia butu?

  • ghoul

   Žinoma. Visas Seimas būtų sudarytas iš Valinskų ir Uspackichų. Tai bent laimė ir džiaugsmas Lietuvoje stotų. 😀
   Vienmandatės apygardos apskritai yra anachronizmas, bet kadangi tauta vis dar tiki, kad tereikia „išrinkti dorą žmogų“ ir nekenčia partijų, tai atrodo, kad dar ilgai jo neatsikratysime.

   • giedrius

    tokio atsakymo ir tikėjaussi :)

    aš rinkimams į seimą pasiūlyčiau tiktai sarašų sistemą

    • bst

     Vienos kadencijos zvaigzdes per kitus rinkimus islektu. Dabar gi turim kruva asmenu, kurie ten sedi 2,3,4 kadencijas is eiles. Patenka ten per sarasus, asmeniskai ten patekt jiems yra netoli 0 sansu. Sakykit aisku ka norit, bet sitas nebaudziamumo jausmas nera gerai.Praktiskai visose partijose yra galiorka, kuri “vadovauja”, visi kiti yra pieskos. Tol kol tas partijos sarasas laimi, tol ta galiorka nepaisant nei zmoniu nei “eiliniu” partijos nariu nuomones patenka i seima.Kitaip mastantys yra visokiu prezidiumu ar ten partijos komitetu priemonemis pasalinami is partijos.
     Beje.Mazu maziausiai naivu manyti, kad savo laiku Naujoji sajunga ar Valinsko “partija” butu nepateke net jei butu renkami vien tik pagal sarasus. Partijos Lietuvoje nera tokios, kokios pat UK ar USA.

 14. Mauras

  GŽP,
  dėl visos matavimų ekvilibristikos – gal jūs ir teisūs, bet ar norite pasakyti, kad matavimais/atlgos karpymais privertus daugiau deputatų susirinkt į salę, rezultatas pasikeistų? Ar tai atmuš politverslininkams norą traukti bendražygius iš teismuose metų metus valkiojamų bylų, nes juk gali tekti paprašyt tokios pat paslaugos sau? Negi tikite, kad dauguma jų dirba tik už valdišką algą ir nesaistomi interesų ar tiesiog mainų “natūra”?

  Jie juk “v zakone”, nekontroliuojami ir nebaudžiami. Todėl vienintelis ginklas – prieš akiplėšišką korupcijos dangstymą yra viešumas, o įtariamųjų kaltę turi nustatyti teismas, o ne privilegijuotasis seimas.

  Taigi – po balsavimo dėl lementausko neliečiamybės atėmimo kovos už įteisintą korupciją lyderiai aiškūs, jie sąrašo topuose:

  Frakcija “Už” Yra frakcijoje %

  Frakcija “Tvarka ir teisingumas” 1 17 6% Darbo partijos frakcija 1 10 10%
  Krikščionių partijos frakcija 1 8 12,5%
  Liberalų sąjūdžio frakcija 4 12 33%
  Jungtinė (Liberalų ir centro sąjungos ir Tautos prisikėlimo partijos) frakcija 7 13 54%

  Mišri Seimo narių grupė 5 9 55% socialdemokratų partijos f. 14 24 58%

  Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija TSLKDF 36 46 78%

  Taigi, tvarkingai-teisingai, darbingai ir krikščioniškai pridenkime vargšą husarą nuo teismų ir skundikų savivalės. Vistiek, kaip ciniškai postringavo per Ž.radiją tūla baltraitienė, pasitikėjimas seimu beviltiškai žemas, suprask – ko čia rūpintis, o lementauskas taip nuoširdžiai kalbėjo, net neprašė pasigailėti…

  Tokie balsavimai kaip šis ar pvz. dėl seimo nario atlyginimų mažinimo 2009-ais, automobilių – tiesiogiai įtakoja pasitikėjimą politikais kaip šalies lyderiais. Galima kalbėti ką tik nori apie konservų suinteresuotumą ir t.t., jų balsavo didžiausias % – bet gėda ir jiems, kad nesurinko partijos narių į vieną svarbiausių balsavimų.

  Prie seimo protestuoja tik kontrabandos samdiniai, o politverslas toliau klesti ir spjauna į teisingumą.

 15. bst

  As papastinsiu ne savo. Kito tautiecio/-ies komantara. As ten matau saves atspindi…
  Nu,paziurekim tiesai i akis,
  2011 05 14 01:19
  Eiti i mitinga,ir protestuoti Lietuvoje ? Ta prasme ? Yra lyderiu ? Ar keisim suda juoda,sudu rudu ? Mes jiems antrarusis meslas.Laiptelis,ant kurio uzlipti galima.Kad pasiekti lovio auksti.
  Dirbti Lietuvoje ? Ta prasme ? Tapti nemirtingu ? Kad uzsidirbti savo kampui ? Atsiprasau,bet vaistu nuo mirties nera.
  Kurti versla Lietuvoje ? Ta prasme ? Skaiciuoti,kiek otkatu sumoketi,kad dar pelnas liktu ? Sutinku,galima versla daryti saziningai.Bet tokiu verslo saku yra minimumas.
  Gerbti tevyne emigravus ? Ir atvaziuoti,i Lietuva.Paziureti i zenklus Privati Valda ? Kad koks sunsnukis tau rektu i veida ? Ar tu zinai KAS AS TOKS,SUDE TU ?
  Ne aciu.Man uztenka buti lietuviu,emigravus.Kalbeti su vaikais lietuvskai,svesti Velykos ir Kaledas pagal lietuviskas tradicijas.Ir prisiminti Lietuva.Draugus,vaikyste.Nes ir Lietuva is manes pavoge.

  • Mauras

   bst,
   tai kapituliavusio žmogaus komentaras. Ne visiems užtenka kantrybės ir užsispyrimo daryti tai ką gali čia, tikėti ir matyti, kad kažkas nuo to keičiasi.

 16. […] čia atsikrausčiau. Prie viso to pridėjus šiek tiek painų Common sense straipsnį apie tai, jog ir Seimo nariai yra žmonės, įspūdingus Aurimo PHP sugebėjimus ir nors ir nepatogiai, bet viešai prieinamą informaciją […]

Jūsų komentaras