Grąžinkite lietuviams pardavimus #2

Kaip jau pranešė Užkalnis, šį savaitgalį į politbiurą rinkosi kalbainiai, ir štai ką nutarė:

Diskusijoje apie būsimosios veiklos gaires buvo aptarti pastaruoju metu suaktyvėję išpuoliai prieš lietuvių kalbą, jos valstybinį statusą. Apie naujausią viešąją polemiką dėl lietuvių kalbos puoselėjimo, bendrinės kalbos išsaugojimo sistemos kalbėjo Draugijos narys doc. Aldonas Pupkis. Draugijos pirmininkas prof. B.Stundžia pakvietė Draugijos narius aktyviau dalyvauti viešosiose diskusijose ir kartu neskubėti smerkti visuomenės veikėjų (tarp jų ir lituanistų, tokių kaip Lietuvių kalbos instituto Kalbos kultūros skyriaus vedėjos L.Vaicekauskienės), kurie kritikuoja dabar veikiančią lietuvių kalbos apsaugos ir norminimo tvarką, o geranoriškai su jais kalbėtis, profesionaliai nurodant jų klaidas ir netikslumus.

Su sąlyga, kad prieš tai paskelbtame įraše išpuolyje esmė paskendo komentarų gausoje, leiskite susifokusuoti.

Pone Aldonai Pupki,

prašau geranoriškai, kaip žadėjote, atsakyti į šį konkretų klausimą:

 • jei pirkimas neįmanomas be pardavimo,
 • jei pirkimas ir pardavimas yra antonimai,
 • jei pirkimo ir pardavimo gramatinė sandara yra identiška,
 • jei pirkimas ir pardavimas yra vienodai abstraktūs,
 • jei pirkimo ir pardavimo gramatinės savybės yra identiškos,

kodėl leidžiate viešuosius pirkimus, tačiau draudžiate pardavimus?

Maloniai lauksime Jūsų, p. Pupki, atsakymo, kurį paskelbsime čia ir visur kitur.

komentarų yra lygiai 24

 1. Drįsčiau spėti, kad VLKK niekas neklausė dėl tų pirkimų. Surašė seimūnai įstatymą, patvirtino, ir tiek. Įstatymų kalba yra tragiška. Kai kurie kalbininkai bando laisvalaikiu bent šiek tiek logiškumo ir tvarkos ten įvesti, bet… Jei net lietuvių kalbos įstatyme pridaroma kalbos klaidų, tai ką daugiau sakyti.

  • Gediminas

   Nesamone.
   Tai ka jei as padariau 16 viesuju pirkimu per praeitus metus tai tureciau sakyti as padariau 16 viesuju pirkima. Aisku kalbininkai isvartys i kazka panasaus kaip kad reikia sakyti viesuoju budu pirkta 16 kartu.
   Bet esme paprasta. Lietuviu kalba nuo atsiradimo keitesi tiek n kartu kad patys kalbininkai galetu net neegzistuoti. Kalbos esme kad suprastume vieni kitus, jei mums zargonai ar kiti kalbos naudojimo budai yra aiskus ir priimtini tai kodel tam trugdyti.
   O taip mes norim islaikyti Lietuviu kalbos indentiteta, tai gal dar sugalvojam islaikyti vergove, socializma ar nacizma nes tai istorines politines santvarkos ir kaip mes jas galim pamirsti uzmirsti ir nenaudoti juk tai indentitetas. Visi dalykai vystosi, tobuleja ir keiciasi ir jei mes prisirisim prie kazkokiu nekeiciamu dalyku ar apribojimu tai mes atsiliksim nuo pasaulio vystimosi.
   Mano durna galva anksciau ar veliau visa zmonija vis tiek pereis prie vienos kalbos, nes tai bus kur kas efektyviau, o juk visi einam link efektyvumo.

   • Juozas

    Įžeidžiantis komentaras pašalintas.

    – galvazmogupuosia

    • Čia šitas prieštaravimas netinka, nes VLKK veikla yra paremta išimtinai ideologiniais motyvais, susijusiais su nacionalistiniu diskursu, o valdymo metodai (ir, beje, tęstinumas) – iš sovietmečio. Tad sugretinimas su nacizmu ir socializmu – adekvatus.

 2. Kalbos tausotojas

  Palaikau kalbainius!

 3. Taškas

  Argumento jėga prieš jėgos argumentą paprastai pralaimi.

 4. Skelbsim referendumą dėl “ar tu pritari pardavimams?” :)

  O jei rimtai, tai reikėtų jiems pasiūlyti dažniau rengti viešas diskusijas dėl kalbos papildymo naujais žodžiais. Nes uždaroje terpėje daug neiškomunikuosi, užjauskim juos…

  Kad ir tokiam”blogo” formate, kokiu jiems “vožtelėjo” galvazmogupuosia.

 5. Valstybė – tai aš (Prancūzijos karalius)

  Lietuvių kalba – tai mes (VLKK)

  VLKK veiklos metodų kvescionavimas tolygu išpuoliams prieš kalbą ? Gal nereiktų taip susireikšminti…

  • Tas vyrukas (Liuidvikas XIV), tapo ilgiausiai valdžiusiu monarchu Europos istorijoje, nuramino peštukus bajorus ir padarė savo šalį viena stipriausių jėgų tų laikų Europoje. Tad gal tai nėra pats blogiausias variantas?

   /@irony off

   • Prancūzijos karalius Liudvikas XIV Didysis (1643 – 1715) buvo vienas iš garsiausių Prancūzijos istorijos valdovų, kurio valdymas truko ilgiausiai.
    1661 metais Liudvikas XIV paskelbė, kad jis nesirinks pirmojo ministro, bet valdys šalį vienas ir per 54 valdymo metus jis savo žodį tesėjo. Jis norėjo būti vienintelis valdantysis ir manė, kad Prancūzijos karalius gali daryti ką tik panorėjęs. Liudvikas XIV nepakentė jokio protesto ar pasipriešinimo. Jis reikalavo, kad jam paklustų visi šalies gyventojai ir manė, kad karalius, tai “Dievo pasiuntinys žemėje”.

    Tikslas pateisina priemones ?

    • Paulius Paulaitis

     Nepamirškim dar “Nanto edikto” (arba dar kitaip vadinamo “Tolerancijos edikto”) atšaukimo. “Ilgaamžis” vėl pradėjo religinius persekiojimus, vienaip ar kitaip privertė 300 – 400.000 tūkst. hugenotų atsiversti į katalikybę, o dar 200 – 300.000 buvo priversti palikti tėvynę.

     Be to, Liudviko XIV valdymo metu Prancūzija nuolat kariavo. Na ir kas, kad iš dalies sėkmingai.

     Beabejo viskas priklauso kaip žiūrėsim į istoriją. Tų laikų požiūriu jis greičiausiai tebuvo “savo laikų produktas”, bet iš laiko perspektyvos galime jį vertinti ir kitaip.

     Asmeninė nuomonė – tikslas nepateisina priemonių :)

 6. vadas

  Jūsų vakarykštės diskusijos galinga jaunatviška energija užspaudė pralaiduma kažkurioje grandyje. prastas veiklos optimizavimo pavyzdys ))) kažką reikia keist.

  • Pralaidumas ir optimizavimas yra priešingi dalykai, tad arba patikslinkite savo pareiškimą, arba liks neaišku, ką keisti.

   • vadas

    na jeigu liks neaisku, tai vargu ar kas bepadės.

 7. vadas

  optimizavimas butu zodzio pardavimas-pardavimai naudojimas, vartojimas.
  pralaidumas – diskusijos tankis. jeigu po pirmo pranesimo vyko labai energinga diskusija, tai po antro zmones nelabai jau diskutuoja. netgi nebediskutuoja.
  žinoma sąvokų naudojime, ko gero, suklydau. iš anksto atsiprašau.
  pardavimas – pardavimai, koks skirtumas?
  abu zodziai iki galo aiskus tik “pašvestiesiems”. jeigu, kaip Jūs teigiate, žodis pardavimas turi daug reikšmių tai gal neverta draskytis ?
  o pasiūlyti galėčiau surengt pora smegenų šturmu ir parinkt ar sukurt šiuos proceso etapus apibūdinančius žodžius. kalbainiai Jums dar ir kokį prizą duos, o gal net medalį )))
  ir visi bus laimingi.

  • Tiesiog viskas išdiskutuota ten (jei išvis diskusija galima pavadinti elementarių dalykų aiškinimą su bukai absurdus kartojantiems veikėjams). O čia – paskutinis faktas, kuris kaip plyta kakton. Šia tema tiesiog jau nėra apie ką kalbėt.

  • Tiesą pasakius, nelabai supratau nei su optimizavimu nei su pralaidumu… Man sunku suvokti, kaip tankis gali būti pralaidumu ?

   • Čia aš taip galvoju, kad gal turi ans omeny, kad mums smegenų pajėgumo tik vienai diskusijai užtenka, t.y., smegeninė – kai butelio kaklelis, dviejų konvejerių neužpildo 😀

    • vadas

     apie Jūsų smegenų pajėgumą esu labai geros nuomonės. Jūsų reikalavimą pilnai palaikau. nuo savęs pridėsiu, kad ta žodžių prievartos organizacija ŽPO (kol kas VLKK) tiesiog privalo įsiklausyti į visų lietuvių nuomonę.

   • vadas

    sunku – nereiškia kad neįmanoma )))

 8. anoniminis bailys

  Manau atsakymo sulaukti nepavyks, nes cia kazkoks tinkliarastis, su kazkokiais neaiskiais vardais, neaiskiais zmonem, net nemokanciais taisyklingai rasyti! O jie gi KOMISIJA ir dar VALSTYBINE, nemanau, kad verta tiketis, kad jie nusileis iki tokio zemo lygio ir prades atsakineti i kazkokius neaiskius internetus ir prisistatineti savo vardais ir pavardem :) Bet kad uzmeta cia aki tai net neabejoju.

  • bst

   Tikiuosi. Prablaivejimas visad buna po pagiriu.Nemalonu, bet nesivengiama. Tikiuosi sveikas ir blaivus protas laimes.

 9. […] 2011-02-08 – Grąžinkite lietuviams pardavimus #2 (commonsense.lt) […]

 10. Vytė

  Vienas garsiausių nūdienos kalbininkų dr. Aldonas Pupkis nėra VLKK narys. Jos ir reikėtų klausti.
  Kodėl įstatymuose lieka kalbos klaidų, klausti neverta: mus, tarp jų ir kalbininkus, dar valdo noras įsiteikti, neužkliūti beraščiams ponams, kausto baimė prasižioti, patarti ministrui ar seimūnui.
  Kadaise Seimo koridoriuose prof. Aloyzas Sakalas yra pasakęs šventą tiesą: tai, kas pasakyta VLKK, turi būti šventa visiems (nuo eilinio kareivio iki prezidento liokajaus). Deja, nors atsarga gėdos nedaro, bet bėdos dėl kalbos tikrai esama.

Jūsų komentaras