Darbuotojai prasti (?), o verslą statyt norisi

Ar pastebėjote, kad vis dažniau girdime kalbas apie apie darbuotojų trūkumą? Netgi vakar, ketvirtadienio, “Verslo žiniose” galima rasti skundų šia tema:

„Liūdnai juokauju, kad personalo paieškos ir atrankos bendroves reikia pervadinti tik į užsiimančias paieška, nes atsirinkti nėra iš ko. Kur tai matyta: šalyje 14% nedarbo lygis, o dirbti nėra kam“, – stebisi Andrius Francas, tarptautinėms kompanijoms personalo paieškos paslaugas teikiančios bendrovės „Strategic Staffing Solutions“ direktorius.

Taigi, analitikai vienu balsu kalba apie kilsiančius specialistų (t.y. gerų darbuotojų) atlyginimus.

Ir čia turime paradoksą: lietuviški darbdaviai skundžiasi prastais darbuotojais, kai tuo tarpu užsienio investuotojai, priešingai, lietuvius giria:

Dažnai patys niurzgame, kad mūsų specialistai neva blogi, be kompetencijos, bet, pavyzdžiui, „Barclays” ar „Western Union” vadovai yra sakę, jog į Lietuvą atėjo dėl darbuotojų žinių ir gebėjimų.

Tai kaip čia gaunasi, negi personalo atrankos firmos ir galvų medžiotojai užsieniečiams sumedžioja šaunuolius, o lietuvių verslininkams tyčia atrenka vėplas ir kerėplas?..

Kalbant Rašant rimtai, didžiosios įmonės ir korporacijos su brangstančių darbuotojų reiškiniu susitvarkys, tačiau smulkiam ir vidutiniam verslui (SVV) tai gali reikšti bankrotą.

Ką daryti SVV, kad jis ne tik išliktų brangstant energetikai, žaliavoms, bet ir darbuotojams, o dar sugebėtų pasinaudoti ekonominiu atsigavimu ir pasididintų pardavimus bei pelną? Atsakymo kryptį rasime, jei sugebėsime suprasti, kodėl daugeliui užsienio korporacijų mūsų darbuotojai geresni nei lietuviškiems darbdaviams. O gi todėl, kad užsieniečiai sugeba geriau panaudoti darbuotojus (nepainioti su išnaudoti). Kaip jiems tai pavyksta?

Apie procesizavimą ir geresnį darbuotojų panaudojimą/efektyvumą jau rašėme ne kartą. Didelės užsienio kompanijos yra susitvarkiusios savo procesus, ir jų darbuotojai daro mažiau mudos. Tačiau smulkus verslas irgi gali pasinaudoti tais pačiais principais.

Neseniai startavome tinklaraštį) rusų kalba, skirtą plačiau pažinti Rytų rinkas, kuriose dirbame, todėl turėjau progos peržiūrėti senus commonsense.lt įrašus. Netikėtai atradau, kad prieš daugiau kaip dvejus metus rašyti straipsniai vis dar aktualūs, lyg būtų parašyti vakar. Niekas nepasikeitė: smulkaus ir vidutinio verslo vadovai/savininkai vis dar suinvestuoja į įrengimus, pastatus, interjerą, o pataupo (ar pamiršta) padaryti paprasčiausius mokymus (išaiškinimus, kaip dirbti) darbuotojams.

Natūralu, kad darbuotojų įtaka verslui labai didelė. Tačiau SVV savininkai/vadovai gerų darbuotojų trūkumo problemą sprendžia ne visai teisingai. Jie yra savo srities (kuriai vadovauja) specialistai. Daugelis smulkiųjų verslininkų verslus pradėjo paskatinti “verslumo priepuolio” (apie verslumo priepuolį ir smulkaus verslo probolemas nemažai parašyta M. Gerber knygoje “Verslumo mitas“). Jiems patinka ir jie moka dirbti procese, t.y. daryti tą darbą. Tuo tarpu proceso statymas jiem atrodo neįdomus, sunkus bei tuščias laiko švaistymas. Bandymas sistemingai (t.y. ne mažiau nei 2 val. atsidėjus) pamąstyti apie savo verslą paprastai baigiasi tuo, kad po kelių minučių suskamba telefonas (nenumesi, juk skambina KLIENTAS), ir vadovas imasi spręsti kliento problemą ar pasiūlymą. Apie savo verslą pagalvos vėliau. Kitą kartą.

Rašėm, kad idealių procesų nebūna ir tobulėjimui ribų nėra. Bet labai svarbu, kad SVV vadovas/savininkas standartizuotų ir procesizuotų savo verslą, pasakytų “ne” laiko ėdikams, ir susifokusuotų į tai, kas svarbiausia – verslo statymą. Tik tokiu būdų gali suburti mąstančių robotukų armiją, kurie nustatytus procesus vykdys kaip robotukai, tačiau bus mąstantys ir dalyvaus procesų tobulinime.

Artimiausiu metu vyks mano seminarai – “Verslo pelningumo didinimo principai” – būtent apie tai.

Jeigu nuspręsite imtis esminių verslo pokyčių ir sistematizuoti savo smulkųjį verslą, tuomet kviečiu į programą “Nuo AMATO prie VERSLO“.

Seminarai mokami, todėl laukiu juose tų, kurie iš tiesų susiduria su minėtomis problemomis ir iš tiesų nori pagaliau jas išspręsti.

Beje, turbūt pastebėjote, kad SVV savininkai nuo TOP100 Lietuvos verslininkų šiek tiek skiriasi. Ne tik tuo, kad smulkieji nieko neprivatizavo, neprichvatizavo ir neturi ryšių valdžioje. Jie taip pat neturi pakankamos vadybinės (procesų organizavimo) patirties. Žmogus dažniausia daro tai, kas jam patinka, o ne tai, ką reiktų daryt. Todėl dauguma vadovų dirba procese dažniau kaip ištekliai, o ne virš proceso kaip proceso valdytojai. Mano kolega Heiti Pakk tai aprašė savo straipsnyje (rusų k.).

Žinoma, yra ir kitas būdas (bent jau Lietuvoj gan efektyvus) pastatyti verslą – eiti į politiką ar politikus. Tačiau šioj vietoj sveikas protas (win-win) baigiasi, ir aš apie tokio verslo statymą neturiu ką pasakyti :)

komentarų yra lygiai 19

 1. karpienis

  Darbuotojai prasti?Paskaitykit kuo argumentuoja “darbdavys”:)))))

  karpienis atsakymas:
  Sausis 15th, 2011, 23:45

  Iš viĄrslininkų komentarų galima suprasti ,kad darbuotojas,kuris pasamdytas kalti kokybiškas taburetes,yra atsakingas,jei viąrslininko partneris bankrutavo,atsakingas,jei viąrslininkas susapnavo plėstis ,nes viąrslininkui reikia mokėti mokesčius ir t.t.Bet-ponai.:)Darbuotoją pasamdėte kalti taburetes,tačiau savo atsakomybę verčiate jam?Juk jūs gaunate 50 000 lt būtent už atsakomybę-už tai,kad pasirinktumėt normalius partnerius,kad turėtumėt realius fin.planus ir t.t.Darbuotojas tikisi už savo produktą gauti padorų atlyginimą,o ką veiksite su taburetėmis ir kaip jas realizuosite-tik jūsų reikalas.Ne darbuotojas sugalvojo jūsų verslą ir ne jis už jį atsakingas.Jis jums parduoda savo žinias,įgūdžius,fizinę jėgą.Jei jūs nesugebate jos panaudoti-tai jūsų ,o ne jo problema.

  nerius atsakymas:
  Sausis 16th, 2011, 00:48

  Oi, jau bebuvau įsitraukiantis į diskusiją, bet ačiū broliams blogeriams, paprotijo. http://rokiskis.popo.lt/2010/09/18/banai-2/

  Manau, kad šitą linką nuo šiol dėsiu prie visų karpienio komentarų.
  Sakyciau, rokiskio citata labai tiktu: “Karpienis kiekvianm internautui suteikia puikią galimybę pastudijuoti schizofreniją visame gražume “

 2. kiras

  Darbuotojų trūkumas iš dalies yra įdarbinimo agentūrų prasto formalaus darbo pasekmė. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad įdarbinimo agentūros tėra biologinis priedas prie kompiuterinių duombazių. O kompiuteriai darbuotojus nufiltruoja pagal formalius kriterijus.

  Jei kokiam darbui dirbti pakaktų papildomai pasimokyti savaitę, tai pro agentūros filtrus prasibrauti nėra šansų.

  Per pažintis ieškotis geriau, bet jos neapima visos rinkos. O kai trūksta pažinčių, net geram darbuotojui darbo paieška tampa labai sunkiu uždaviniu. Ir nesvarbu, kad tokio žmogaus kažkam labai reikia.

  • Mode

   Like’inam Kiro komentarą!

 3. Kalbant apie gerus darbuotojus – valdžioje jų trūkumo tikrai nebus :)

  Labai rekomenduoju pasižiurėt (nebent dirbate švietimo srityje Kaune – tuomet nesigadinkite nuotaikos)

  http://www.youtube.com/watch?v=bqushYiqdbw

  http://www.youtube.com/watch?v=DMZ8iTOZ6FQ&feature=player_embedded

 4. Briedis

  Manau yra ir trečias būdas tam smulkiam viarslinykui išlikti. Spaudimą patiria iš visų pusių. Kiaulės klientai kelnes jau seniai numovė, dabar ruošiasi mauti ir triusikus. Kiaulinai darbuotojai kone kas diena tiesiogiai ir netiesiogiai grasina jį palikt, ypač narsūs tie kurie jaučia kad kokią nors smulkmeną moka padaryti, kurios jis ne(be)moka. O dar atvyksta konsultantas ir pasako, kad plėstis būtina, jei nesiplėsi – tu žmogau žlugęs.

  Tai gal visai neblogas būdas mesti būti (vaidinti)verlslinyku ir tapti amatininku. Ir gyventi laimingai. Mokėčiau daryti seminarus, tai ruoščiau temą „Nuo verslo prie amato“.

  • Vilkas visada žiūri į mišką. Taip ir verslininkas.

   O jei jau darysite seminarus, tai darykite ir dar vieną: “Nuo amato prie samdomo darbo”.

   • ghoul

    Klausimas, ar visi tie, kurie užsiima SVV, yra tie „tikrieji“ verslininkai, norintys plėstis, turintys ambicijų ir t. t. Galbūt daugeliui jų iš tiesų būtų kur kas geriau tapti amatininkais? Kam ta ironija ir siūlymas grįžti prie samdomo darbo?
    Aš pats turbūt irgi prie tų „amatininkų“ priskiriamas turėčiau būti – mikroverslą turiu, dirbu vienas pats sau. Plėstis galėčiau, bet nenoriu, nes kam man tas galvos skausmas, laisvės praradimas ir visa kita, jei laisvą darbo grafiką ir neribotas atostogas kada tik noriu vertinu kur kas labiau nei kelis papildomus litus?

  • karpienis

   Gal nesvaikim apie tai,kad bent kažkada darbdavys ką nors “mokėjo”:)Darbdavys neištekins sudėtingesnės detalės ir neatskirs žemo dažnio tranzistoriaus nuo aukšto dažnio,o ką jau kalbėti apie rimtesnius dalykus.:)Matyt omeny turimas “tradicinis” lietuviškas NT verslas,kur visiems viskas aišku -plytas dėliot ar lentą prikalt -visi “specialistai”:)

   • karpienis

    Atsiprašau-pamiršau savo reklamą:)

    “Oi, jau bebuvau įsitraukiantis į diskusiją, bet ačiū broliams blogeriams, paprotijo. http://rokiskis.popo.lt/2010/09/18/banai-2/

    Manau, kad šitą linką nuo šiol dėsiu prie visų karpienio komentarų.
    Sakyciau, rokiskio citata labai tiktu: “Karpienis kiekvianm internautui suteikia puikią galimybę pastudijuoti schizofreniją visame gražume “

 5. Mane užkabino: “Žmogus dažniausia daro tai, kas jam patinka, o ne tai, ką reiktų daryt.”
  Matyt tuo ir skiriasi smulkus verslininkas ir darbuotojas, vienas dar kas patinka, kitas – ką reikia. Tada suprantama, kodėl nėra kvalifikuotų darbuotojų… Juk sunku suderinti darbdavio “patinka” su darbuotojo “reikia”

 6. Tamosius

  Sveiki, kodel jusu rss pasikabina FeedDemon’e?
  Is visu mano subscraibinamu rss srautu pasikabina jusiskis ir dar Rokiskis. Seniau kabindavosi ir uogadugu, bet kai jiems parasiau, jie kazka patvarke ir dabar veikia

 7. Labą dieną, aš čia dabar jus apdovanojau apdovanojimumi, nes jūs labai stiliovas blogas, tai labai dabar noriu jus pagerbt ir šitame linke jums teikiu Labiausiai Stiliovo blogo titulą – http://pipedija.livejournal.com/14590.html

 8. Dodd

  Bet ar tikrai plestis yra butina?

  • Nu plestis nera butina, butina yra augti. Tiesiog gamtoje yra dvi busenos arba augi, arba mires.
   As turejau du pazystamus kurie sia tema turejo savo posakius.
   1. Iki dvidesimt augau i auksti, o dabar i ploti. Svarbiausiai nesustoti augime.
   2. Versle, augimo sustojimas vadinamas stabilumu, stabilumas greitai pereina i stagnacija, o po stagnacijos visada seka paralyzius su mirtimi. Todel visada bukite auganciu, o ne stabiliu verslu.

 9. Briedis

  GVP: Aš ne prieš verslą jokiu būdu! Dabartinį savo stoną apibrėžčiau kaip amatininko, bet kone visi mano klientai – verslas. Jei aš būčiau prieš verslą nusiteikęs, jausčiausi l. blogai kas diena kurdamas blogį.

  Ką aš norėjau pasakyti – kad tam tikromis sąlygomis amatas turi savo žavesio, ir jam prašau palikti vietos po saule.

  • O kur parašyta, kad jam neturi likti vietos po saule ?
   Tiesiog nereiktų to vadinti verslu ir tiek. Man atrodo, aš niekur nesakiau, kad BŪTINA is amato tapti verslu. Tiesiog rašiau, ką daryti, jei nebenori būti amatininku.

 10. Na nereikia tik del western union ar barclays, paziurekit skelbimus kiek jie zmoniu iesko, ir vis dar iesko. Taip pat is dirbaciu barclays girdejau, kad jau spjaudos, nes lietuvos IT rinkoj nera tiek zmoniu ir atlyginimus tikrai padorius reikia moket. O cia juk outsourceingas buvo sugalvotas.

  O tos kompanijos, taip pat ne del darbuotoju atejo, o del valstybes paramos..

  P.S. Nemazai ir geru ideju siam straipsny :)

 11. bst

  Kokios dar paramos. Jie ta parama per kelis menesius atlyginimo forma ismokejo. Tam regione UK kur ju tech. centras irgi specu nebera tiek kiek reik.
  Dabar del ko cia dar iesko: del to kad lietuviai perspjove lukescius ir jau kelinta kart virsija planuotus zmoniu skaicius.
  Ir dar. Su indais ir ju mentalitetu yra niuansu: dirba jie pagal procesa. Grieztai pagal procesa ir nieko daugiau. Nei gramo.
  Latviu salia dar maziau, o lenkai brangesni. Rusai/kinai del kitu dalyku bankiniuose reikaliukuose negali dalyvaut.

 12. […] veislinius, brangius, išsilavinusius šunis, kurie dažnai tampa parodų čempionais , ar apie prastus kiemsargius – kaip tu su šunimi, toks ir bus tavo […]

Jūsų komentaras