Čempionas arba verslas

Kartais tenka aplankyti klientus kartu su praktiką atliekančiais studentais. Ir dažnai tenka susidurti su jų nuostaba: kokiais brangiais automobiliais važinėja savininkas, arba koks turi būti savininko atlyginimas, kad segi “Rolex”? Tuomet mes pereiname į skaičiavimus.

Taigi siurbėlė savininkas iš darbuotojų atima visus pinigus ir jiems moka minimalų atlyginimą. Aš visada paklausiu, ar darbuotojas mano, kad yra teisinga, jeigu jis su įmone  uždirbtus pinigus pasidalins per pusę. Praktiškai visi sutinka, kad tai yra teisinga. Toliau: reikia mokėti mokesčius valstybei už gydymo paslaugas, pensijas ir t.t. Tai irgi kaip ir nieko naujo.

O dabar topinis klausimas: tai kiek norėtumėte uždirbti? Tarkim, 2500 Lt. Pagal skaičiuoklę gaunasi, kad reikia  uždirbti 4311 Lt. Ei, mes užmiršom įmonę. Jai irgi reikia 4311 Lt palikti. Juk taip susitarėm, kad dalinsimės po lygiai. Įmonė šiuo pinigus leis darbo vietų išlaikymui, investavimui į naujas darbo vietas ir galų gale mokesčiams. Taigi darbuotojas turi uždirbti 8622 Lt, jei nori gauti 2500 Lt “į rankas”.

Kitas klausimas: tai kiek gali sau išsimokėti įmonės savininkas nuo 8622 Lt atlyginimo pavidalu? Na, statistika sako, kad iki 5% gamybinėse įmonėse. Neretai esu susidūręs, kad tas skaičius siekia vos 2%. Taigi jeigu darbuotojas nuo 8622 Lt pasiima 2500 Lt,  o tai sudaro apie 29%, tai savininko 2% sudarys apie 173 Lt. Savininkas gauna 15 kartų mažiau.

Laikas pradėti džiaugtis, kad kažkam yra blogiau. Taip skaičiuojant visai neatrodo, kad savininkas yra siurbėlė. Tačiau, jeigu įmonėje dirbs 16 darbuotojų, tai įmonės savininkas jau gaus daugiau negu darbuotojas. O jeigu paimam gamybines įmones, kur dirba 200 darbuotojų, tai gausis, kad savininko atlyginimas gali siekti 30-35 tūkstančius litų. Aišku, galima sakyti, kad gamybinėje įmonėje darbuotojas uždirba apie 1.000 Lt, t.y. 2,5 karto mažiau negu mūsų nagrinėtame pavyzdyje. Bet vis vien gautųsi, kad savininko alga gali siekti 10-15 tūkstančių litų ir tai yra socialiai neteisinga. Nors pinigų dalinimos principas yra socialiai teisingas. Tiesiog logikos paradoksas.

Po tokio pasiaiškinimo lieka tik vienas argumentas: o kaip yra kitose šalyse? Kiek man teko ieškoti informacijos, tai Japonijoje vidutinio atlyginimo santykis su brangiausiai apmokamo vadovo yra apie 5 kartus, o JAV – neretai viršija ir 30 kartų. Pagal lietuvišką socialistinį mentalitetą, jeigu direktoriaus atlyginimas santykinai neperlipa dešimtuko, mes dar galime pakęsti.

O dėl automobilių viskas dar paprasčiau. Kaip tik su studentu vaikščiojom po gamyklą. Gamykla skundėsi, kad nespėja atlikti užsakymų. Todėl aš galėjau ramia sąžine efektyvinti darbuotojų darbą, nes buvau tikras, kad darbuotojų neatleidinės. Taigi prie vienų staklių studentui pademonstravau, kaip darbuotojas užsiima MUDA. Vietoje 800 detalių gamino 360. Aišku, už toki našumą gaudavo atitinkamą atlyginimą. Todėl ir nedirbo našiai. Žodžiu, tautologija. Pakėlėm našumą, ir našumo padidėjimą užtvirtinom didesniu atlyginimo.

Kitoje vietoje po 10 minučių pokalbio su staklių operatoriumi sužinojome, kad staklės veikia lėčiausiu greičiu. Jau kitą valandą gavome 15% našumo padidėjimą. Paklausiau: “O kodėl anksčiau greičio nepadidinote?”. O kam, atlyginimą ir taip moka, kuo ilgiau darysiu, tuo daugiau atlyginimo gausiu. Nesupranta, kad su tokiu našumu jam atlyginimą mažina prie kiekvienos progos ir jis praranda daugiau negu gauna dirbdamas lėtai.

Dar kitoje vietoje pakeitėme darbo vietos išdėstymą ir darbuotojai dviejų dienų darbą padarė per dieną. Realiai įmonė panaikino vėlavimą užsakymuose ir tą mėnesį gavo papildomai 60 tūkstančių pelno. Po to, kai viską suskaičiavome, aš paklausiau studento, kiek, jo manymu, kainuoja savininko mašina. Sako, apie 200 tūkstančius. Gaunasi, kad jeigu taip gerinsime įmonės veiklą, kaip mes padarėme per pastąjį mėnesį, tai per kokius 3-4 mėnesius ir užsidirbtų sau naują automobilį. Bet taip nebus, nes tie pinigai reikalingi įmonės vystymuisi, darbo užmokesčio fondui didinti ir dar visokiems reikalams. Todėl bus paimta tik tiek, kiek reikia lizingui apmokėti. Ir šiuo atveju neatrodo, kad daug sau savininkas susigriebė.

Ir tada lieka paskutinis ir geležinis argumentas: savininkas visada savo turtus susikrauna išnaudodamas darbuotojus. Ar tikrai? Pradėkime nuo to, kad niekas jūsų į darbą su botagais nevaro. Yra du maži stimulai, kurie mus stumia: tai noras valgyti ir nesėsti į kaliūzę už mokesčių nemokėjimą. Aišku, yra atskira kategorija žmonių kurie bombžauja. Neseniai teko žiūrėti dokumentinį filmą, kaip rusai atominę bombą kūrė. Kiek tenai yra tiesos, aš negaliu spręsti, bet patiko žurnalisto požiūris. Taigi visame atominės bombos kūrimo projekte dalyvavo daugiau negu 50 tūkstančių žmonių. Bet rusai suprato, kad jie atsilieka nuo amerikonų, todėl nusprendė nusisamdyti vokiečius. Ir dar suprato, kad vergų darbas neefektyvus, todėl vokiečiams pasiūlė labai geras sąlygas. Netgi pagal vokiškus standartus sąlygos buvo kelis kartus geresnės negu Vokietijoje.  Į tokias geras sąlygas papuolė apie 500 vokiečių. Galim greitai paskaičiuoti, kad tai sudarė apie 1% visų darbuotojų. O gal taip yra ir Lietuvoje?

Tarkim, Šarkinas yra samdomas darbuotojas, nesiginčysite, taigi jo atlyginimas po sumažinimo siekia apie 13 tūkstančių. Galite pasiieškoti bankų ar kitų didelių įmonių samdomų vadovų atlyginimų ir sulyginkite su vidutiniu tos įmonės atlyginimu. Dabar galite šaukti, kad jūs išnaudoja toks pats samdinys, kaip ir jūs. Beje, 90% Lietuvos verslo savininkams tokie pinigai tik sapnuojasi. Ne savininkai ar darbdaviai užsiima išnaudojimu. Šiam momentui tai vienintelė įstatymais įteisinta sistema, kuri kažkiek bando subalansuoti visų šalių interesus. Ir kiekviena šalis mano, kad ji labiausiai yra nukentėjusi.

Ir visiškai pabaigai. Jei nenorite savo verslo turėti, bet gerai gyventi, turite būti tarp 1% geriausių. Čia tas pats, kaip sporte: arba esi čempionas ir viską turi, arba esi tarp tų kurie sugalvoja šimtus priežasčių, kodėl nelaimėjo. Todėl nesiskųskite, kad išnaudoja, kol nesate čempionai.

P.S. “Volvo” įmonę nusipirko kinai. “Volvo” darbuotojus, atvykusius dirbti į Kiniją, ištiko šokas, kad reikia dirbti šešias arba septynias dienas per savaitę.

komentarų yra lygiai 60

 1. […] ir nekalbėti, kai kalba protingi žmonės, bet man pasidarė graudžiau juokinga, paskaičius šiandieninį straipsnį, tai pasisakysiu, „kame replės“… Jei nenorite savo verslo turėti, bet gerai […]

 2. giedrius

  “Čia tas pats, kaip sporte: arba esi čempionas ir viską turi, arba esi tarp tų kurie sugalvoja šimtus priežasčių, kodėl nelaimėjo”

  arba laimi bronzą ir tuo vistiek džiaugiesi

 3. bst

  1. Pala pala. O tai is tu 4311lt darbo vietos kainos mokestis Sodrai sudaro (30.98% – 1019.08lt). Staiga ta pati suma – 1019 – atitenka dar ir darbovietei. Darboviete ka irgi pensija samdiniui mokes?

  2. “Jei nenorite savo verslo turėti, bet gerai gyventi, turite būti tarp 1% geriausių.”.
  40% high profile samdiniu dirba privaciuose versluose. 39% anot jusu verti kapeiku. Visi teisininkai, inzinieriai, ir t.t.

  3.Toliau ivedama asociacija su sportu (kur darbingumo periodas trumpas, o marza uz talenta – eksponentine). Taigi pagal si palyginima tarp kokio nors desru kimsejo ir cempiono dedama lygybe.

  4. “Na, statistika sako, kad iki 5% gamybinėse įmonėse.” 5% nuo ko? Galima butu nuoroda i statistika?

  5. Galima butu palyginima tarp atlyginimu dydziu ir Vokietijoje ar kokioj Norvegijoj idet, ne tik USA :-)

  P.S Steve Jobs atlyginimas per metus – 1$. Retorinis klausimas: Kam gi samdiniai verslo verte augina?

  • 1. Imone turi sumoketi PVM nuo 8622 Lt. ir tai sudaro 1810 Lt. bet uz tai ji negaus jokios pensijos. Ir sita suma imone sumokes is 4311 lt. Ar manai, kad jeigu jau mokescius dalinames, tai si reikia pasidalinti?
   2. Pasaulyje veikia Pareto desnis. Tiesa ten kur pinigai Pareto desnis yra ne 80/20, bet 90/10. Procentai toks daigtas, kad tarp high profile yra higher profile, cia ka su kuo lyginsi :)
   3. Sutinku, kad yra tokiu cempionu, kuriems ir desru kimsti nepatikeciau.
   4. Nuo pralaidumo.
   5. Nu kai surasiu info apie Vokietija, galesiu ideti. Bet mane visada domino, koks buvo lietuviskame TEO santykis, kai jis buvo parduotas?
   P.S. Uhu, ir 871K USD premija http://www.delfi.lt/news/daily/technology/apple-direktorius-per-metus-uzdirbo-1-doleri.d?id=27255493

   • bst

    1. Paskutini kart kai skaiciau ekonomikos vadovelius, tai PVM sumoka galutinis vartotojas. Ir tai nera imone.
    2.Apsispreskim visgi koks yra Pareto desnis ir prie ko cia jis sitam kontekste.Gryztu prie pradinio klausimo: inzinieriai bet kurie high profile samdiniai nepapuolantys i 1% verti kapeiku? (ir fone pasitikrinkim kiek jie kur uzdirba)
    3.As irgi pazystu zmoniu kuriems negaleciau raktu nuo buto duot. Visgi sportas yra labai specifine sritis ir argumentacija i ji turetu but labai argumentuota ir pasverta – velgi vadovelines ekonomikos zinios.
    4.Pralaidumas nera statistika.As prasiau statistikos :)
    5.Idekit Vokietija.Labai idomi socialaus atsakingumo salis. Neveltui uzprasiau.
    6. Ir 871K pagal jusu 50/50 dalybas ir 5% (pagal statiskika kurios nemaciau) yra per mazai. Siulyciau paziuret Apple finansinius pastaruju metu duomenis. Kazkas cia nesusieina.
    P.S. Jusu blogas nuostabus anyway.

    • Dėl 1.:
     iš tiesų, ir vadovėliuose rašo, ir logika tokia, kad PVM sumoka galutinis vartotojas. Tačiau pavedimus į VMI sąskaitą kažkodėl daro įmonės.

    • Sakau tiesa, tik tai tiesa, bet nevisa ir nevisiems. Tai liecia ir PVM. Visi vadoveliai raso, kad PVM moka galutinis vartotojas. O dabar noriu paklausti, jus kaip galutinis vartotojas pervedate PVM mokescti finansu ministerijai? Reiktu sakyti, kad jums uzkraunama prievole kompensuoti imoniu sumoketa PVM’a. Nes imone nuo visu pardavimu turi sumoketi PVM. Taigi nuo tu 8K turi buti sumoketas PVM. O dabar kai gauna darbuotojas atlyginima jis gali pirkti prekes su PVM ir taip sis mokestis turetu susikompensuoti, bet yra PVM nuolaidos, ir dar visa kruva budu kaip isleisti pinigus ne PVM paslaugom. Todel tos imones kurios moka PVM visada yra blogesnese pozicijose lyginant su tomis kurios nemoka.
     Manau, kad nera prasmes nagrinetis, kas sumoka kiek mokesciu ir kas daugiau. Mokestineje aplinkoje visada galima surasti situacija kai 2+2=5

     Nu Steve Jobs yra nevenintelis vadovas, kaip ir nevienintelis akcininkas (savininkas). Todel irgi turbut reiktu ziureti visa apimti :)

   • karpienis

    Įmonė PVM mokestį tik ADMINISTRUOJA,o ne jį “moka”.:)Tai iš esmės skirtingi terminai.:)PVM moka galutinis vartotojas.

    • Imone pardave prekes kitai imonei su atidejimu. PVM reikia sumoketi nuo PVM saskaitos israsymo, net jeigu pinigu negavai. Pirkejas bankrutavo ir pinigu nesumokejo. Netiketai administravimas tapo mokejimu. Tarp administruoti ir moketi yra labai maza riba ir mokestineje bazeje daznai 2+2=5. :) Neviskas taip paprasta, kaip raso vadoveliai.

   • karpienis

    Vadovėliai tce neprieko:D.Jei esi vadovas,tai ir turi galvoti,ką pasirenki partneriu.Ir darbuotojas gali numirti,susižaloti ir t.t.Vėl -išlaidos ir pan.PVM.sumoka prekės-paslaugos pirkėjas.Tačiau PVM nėra įmonės nuosavybė.PVM įmonė tik surenka ir perveda tam ,kam jis ir priklauso-valstybei.:D

    • Va, va, va. O dabar reikia nueiti pas darbuotoja ir jam paaiskinti, kad jo darba kuri jis padare pavyko parduoti uz 8000 Lt,O dabar is ju PVM 21 % sumokesime, o nuo likusiu reikia dar Sodrai atseiketi 31%, dar po to pajamu mokesti. Nu korocia, jeigu liks 4000 tai bus gerai. O isivaizduoji darbuotojo reakcija. Ima ir siuncia is kur negrizti. Jis gi netiki, kad puse gautu pinigu mokesciams nueis. Mano, kad sau i kisine susidejai.
     Daug statybininku mane, kad gali uzdirbti daugiau dirbdami savarankiskai. Greitai issiaiskino, kad uzdirbs daugiau, jeigu dirbs nelegaliai. Jiegi vadoveliu neskaite ir nemasto, kad pirkdami PVM sumoka. Sumoka, tas kas i daro pavedima i mokesciu ministerija. Va tokia, daugumos darbuotoju, gelezine logika.

 4. Marijus

  Didžioji dalis darbuotojų, bent jau mano aplinkoje, negalvoja, kad darbdaviai siurbėles ar panašiai. Bet jiems pikta dėl to, kad jie važinėjasi įmonės automobiliu, pilasi benziną įmonės sąskaita, remontuoja namus irgi įmonės sąskaita ir net važiuoja atostogauti ne už savo algą. Na ir kas, kad darbdaviui priklauso įmonė. Žmonės pyksta dėl to, kad šitokiu būdu nesumokamas pelno mokestis. Taigi jei darbdavys pasiimtų tik 1000 lt “į rankas” vistiek tie pinigai lieka tik prabangai, o gerovę susikuria įmonės pelno sąskaita.

  • Mane vienas toks darbuotojas irgi pamokino. Eme viena diena ir personaline imone isteige. Taigi nuo tada su juo turejome ne darbo santykius, o komercinius santykius. O jis nurasinejo auto lizinga, benzina, telefona i sanaudos. Kai nori, gali ir darbuotojai ta pati daryti.
   Kiek mane bande itikinti, tokios vieno darbuotojo imones yra normalu UK. Kiek tiesos nezinau.

   • Tuo ir skiriasi turtingi nuo vidutinioku. Turtingi gauna pajamas, daro išlaidas ir nuo likučio moka mokesčius. Ir tai yra LEGALU daugelyje pasaulio šalių. Vidutiniokai gi gauna pajamas, moka mokesčius ir iš likučio mėgina išgyventi.

    • sim

     “turejome ne darbo santykius, o komercinius santykius”.

     andriau, argi santykiai realybeje pasikeite? abejociau. pasikeitei santykiu teisine forma. negi viena diena dingo visi darbo sutarties pozymiai?

     neriau, legalu? ar legalu imones turta naudoti asmeniniais tikslais? pvz. pirkti dyzelina, traukti i atskaita, “nemoketi” PVM ir vaziuoti kur nors savaitgali? o gal plepeti telefonu ne darbo klausimais? labai gerai suprantu visus pliusus, nes tiek asmeniskai, tiek ir nemazai pazistamu turi savo mini 1 zmogaus UAB’us. atlyginimas 200lt, mokesciu 150lt, 5% pirkiniu be saskaitu fakturu (cia tie kur akis labai drasko), like 95% “uzdirba” pelna. kai kurie perka kostiumus, laikrodzius, batus ir t.t. ir t.t. o ka argi tai ne darbo drabuzis? o ka argi nelegalu verslo pietus? verslo dovanos? verslo reprezentacines islaidos? tik spek rinkti saskaitas, nes pradzioje atrodo kaip nesamone uz cukraus kg prasyti saskaitos :) taigi kas liko metu pabaigoje, jei liko apmokestinama 5% ir toliau sau “turtingai” gyveni. sakyciau gyveni bent 20% pigiau nei vidutiniokai. legalu? jei saziningai ne, o jei kokia bobele kada nors is mokesciu inspekcijos prisikabins… na sumokesim ta PVM uz koki vena kostumeli. o gal ta bobele irodys, kad kazkas kazkur vaziavo imones automobiliu savaitgali ir ne imones darbo metu? aisku kad ne, nes kelioniu lapuose visi km bus tik darbo diena, darbo laiku. na nereikia apsimesti slangu, visi viska supranta :)

     na o pabaigai stai, tikiuosi patiks :)
     http://community.livejournal.com/ru_architect/534532.html

    • gerb Sim, o kodėl specovkė (tipo statybininko kombinezonas) darbo drabužis, o kostiumas – ne ? Aš 95% atvejų vilkiu kostiumą darbiniais tikslais, nes pas labiau megstu džinsus, ir jei tik nereikia pas klientą, nevilkiu kostiumo.
     Dėl reprezentacijos – neseniai teko bendrauti su vienos olandų konsultacinės kompanijos vadovu (400 konsultantų įmonėje), tai sakė kad virš pusės pardaviminės veiklos – pusryčiai, pietus ar vakarienės su klientais. Ir tt.
     Ir tik nereikia sakyti, kad pats nesinaudoji darbine infrastruktura savo tikslams (pvz is darbo neskaitai delfi.lt ar pan.)

   • Ignas

    nenormalu, UK HMRC irgi zino, jog turinys svarbesnis uz forma, ir jei darbuotojas isteigia tokia vieno darbuotojo – vieno kliento imonele, tai neretai labai liudnai baigiasi. Aisku, pasitaiko, kad prasisuka zmones, tada gimsta vienas kitas mitas.

 5. giedrius

  man tai atrodo, kad įmonėse žmonės labiau piktinasi ne savininkais, bet samdomais top manageriais – tais kurie taiko dvigubus standartus

 6. Man asmeniškai visiškai dzin, kuo važinėja 😀 Visiškai dzin, kiek pasiima 😀 Manes neerzina terminas „išnaudoja“ nes taip ir yra 😀
  Kad jie geriausi – na, turbūt rastume kokią kategoriją, kurioje jie geriausi; šitas aspektas net nedomina – ten, viršūnėse, taip gera, kad netekus turto (ne klojos, ne rankos, ne galvos, ne sveikatos – o turto) neretas net ir nusižudo. Bala nematė – sakykim, kad geriausi 😀
  Bet kad savo gerumu įtampą kelia – na, juk jie už tai sumoka? 😀
  Nori vaikščiot kaip erelis įmonėj – vaikščiok; bet tada algas reikės kelti – nes papildomas stresas irgi kainuoja 😀
  Nori juodnugarius į vietą pastatyti – prašom, rėžk „šimtai už vartų stovi“ – tik paskui reikės papildomai mokėti juodnugarių paieškai 😀
  Viskas čia yra gerai – nematau jokios problemos 😀
  P.S. O, žinau kuo geresni – jie turi lėšų samdytis psichologus vietoje draugų 😀

  • Del psichologu tai geras pastebejimas. Juk USA dirba puse pasaulio teisininku ir tiek pat psichologu :)

 7. MX

  Mazas komentaras del 2500 i rankas ir 4311 imones sanaudu. Papildomai reiketu ivertinti ir darbuotojo atostogas tai galutine suma butu 4311+4311/11 ~4700.

 8. ghoul

  Problema tame, kad tas „pasidalinimas per pusę“ visiškai nebūtinai yra teisingas. Tam būtina prielaida, kad kapitalo ir darbo pajamos yra lygios (nepaisant investuojamo į vieną darbo vietą kapitalo kiekio). Tačiau akivaizdu, kad taip nėra.
  Tarkime, aš pasamdau 50 darbuotojų, nuperku kiekvienam po kastuvą už 20 litų (viso 1000 Lt investicijų) ir siunčiu griovių kasti. Pajamos, tarkime, 100 000 Lt per metus. Pasidaliname po lygiai, jiems po 1000, man lieka 50 000. Investicijų grąža 5 000 proc.

  O jei nuperku ekskavatorių už 200 000, samdau vieną darbuotoją, kuris iškasa tiek pat griovių, pajamos ir vėl 100 000. Vėl pasidaliname po lygiai, jis gauna 50 000 algą, man lieka 50 000. Investicijų grąža 50 proc. Ar su tokiu „teisingu“ pasidalijimu man apsimoka investuoti į ekskavatorių (ar apskritai į ką nors investuoti)?

  • anoniminis bailys

   Tamsta, cia kalba eina ne apie turgaus lygio bizni, ala radau pora durneliu kur iskas man griovi ir as pasiimsiu pinigus. Jusu poziuris tik rodo visiska bobu pletku lygio suvokima apie versla.

   Isvardinsiu trumpai, ko verslininkui reikia, kad gauti ta 50 000 vis dar ne pelna.

   Ikurti imone, pasamdyti zmones kurie uz 1000lt greiciausiai nedirbs, t.y. buhalteri, vadybininka (kad rastu kam ta griovi reikia iskasti), pasamdyti administratoriu, kuris tvarkytu ivairias biurokratijas (o ju yra be proto be krasto daug), nusiusti zmogu i darbo saugos kursus, sumoketi sodrai (uz ta uzdirbta darbininko 1000lt, kas sudaro labai jau nemaza dali), sumoketi mokescius vmi. Ir kas lieka is to mistinio 50 000? Ogi nieko gero, praktiskai nieko.

   O kur dar patalpu nuoma, transportas tuos darbininkus nuvezti iki griovio, biuro iranga, kompiuteriai, internetas, telefonai. Dar galima prideti darbininku sulauzytus ir pavogtus kastuvus.

   Ir kas dabar lieka?

  • anoniminis bailys

   Atsiprasau, stipriai apsizioplinau, ne is karto pagavau Jusu minti.

  • Joo, as nenorejau i si straipsni velti kapitalo grazos klausimo. Nes ir taip visiems atrodo, kad per daug pripainiojau, bet pastebejimas yra labai tikslus.
   Deja kalbantis su darbininkais, kapitalo graza jiems nerupi, o rupi tik socialinis teisingumas. Gerai jeigu pavyksta susitarti, kad dalinames po lygiai :)

 9. Na čia įdomiai, ypač apie tas “mudas” straipsnis :) o scania gerai pasakė, kad visko netekę žudosi, jei automobilis lizingu, namas lizingu ir šiaip visas verslo tobulinimas (staklės, įrankiai ir tt) nupirkta lizingu, tai toks ir galas būna.

  • Zudosi ne vien verslinikai paskolu prisieme. Tik kai nusizudo eilinis darbuotojas, tai liudna, o va kai kos biznierius, tai linksma.

 10. martynas

  Tai čia norima pasakyti kas? kad dabar visi ereliais turi būti? Ir tik tada galima užsidirbti daugiau nei minimumą? Isivaizduoju sandelininką erelį… pagal tokią logiką jis lakstyti turėtų, norėdamas užsidirbti daugiau. Žmogus turi dirbti normaliu darbo tempu, nes galų gale, darbas turi būti atliekamas laikantis saugos taisyklių, o jeigu visi pradės lakstyti ir dirbti po 10 val. tai kas bus? aš nenoriu, kad kuris nors žmogus koją nusilaužtų dėl to, kad galėtų gyventi geriau. Turi būti normalus minimumas, manau, Lietuvoje į rankas 1200 minimaliai ir tai dar po klaustuku. Scandinavijoj darbuotojai kažkaip labai normaliai pragyvena iš minimumo, aišku, automobilių neturi, bet žieminius batus nusipirkti gali. Ir ten žmogus tiesiog ateina ir padaro savo darbą…o Lietuvoje matai..turi suktis…

 11. Tie uždarbių skirtumai tarp vadovų/savininkų ir darbuotojų/specialistų yra daugiau ideologiniai arba filosofiniai klausimai.
  Abejoju ar aritmetiniais argumentais čia įmanoma ką nors pasiekti. Apskritai objektyvumo šiame reikale pasiekti neįmanoma.
  Visi šie pasvarstymai straipsnyje nors ir įdomūs, bet subjektyvūs, nes vertinant absoliučias vertes, tie dalinimaisi “per pusę” ar panašiai tai tik empiriniai pamąstymai. Vienas žmogus (nesvarbu vadovas ar darbuotojas) atlieka savo pareigas/darbus turėdamas tam tikrą motyvaciją, o jos adekvatumas jau yra visiškai subjektyvus dalykas 😉

  Iš kitos pusės tie “čempionai” kartais tampa rakštimi subinėje, pasidaro nepakeičiamais arba užriečia nosis ir vadovai dažniausiai juos optimizuoja 😉

  Komunizmo ideologija (bent jau ta “viešoji” arba “fasadinė”) ir buvo ta, kad visi gauna po lygiai. Bet tada turime problemų su motyvacija. Kam norėsis dirbti vadovaujamą darbą, kur atsakomybė didžiulė, o motyvacija tokia pati kaip mažiau atsakomybės turinčio šaltkalvio, kuris stakles iš lėto įjungia?

  • Martynas

   na dėl to, ar atsirastų vadovaujančių tai manau tikrai būtų!

 12. Nors ir gerbiu sito blogo autorius ir daznai pritariu ju idejom, bei nei kiek nesipiktinu didelemis ir labai didelemis imoniu vadovu algomis bei prabangiais automobiliais, bet cia papriestarausiu.

  “Pradėkime nuo to, kad niekas jūsų į darbą su botagais nevaro.” – dar i kaip varo. Ka paprastas eilinis zmogus (kuris visa gyvenima uzdirbo vidutini atlyginima) gali rinktis, siuolaikines visuomenes pagrindas yra pinigiai, be pinigu gyvent neiseina (net ir valkatom reikia pinigu, tarkim alkoholiui ir pan). Jau nekalbu apie tai, kad tas eilinis zmogus turbut dar turi islaikyt vaikus, moket uz buta ir valgyt, jau nekalbant apie visokias paskolas ir prabangas. Kaip gi verslo konsultantai siulytu gyventi nedirbant?

  Kitas dalykas, tas puse per puse irgi skamba keistai. Jei yra 10 darbuotoju ir vienas vadovas tai gal viskas ir susieina. Bet didesnese kompanijose tam darbuotojui dar reikia islaikyti ir visokius tarybos narius, prezidentus, taip pat generuoti investiciju graza akcininkams. Ar tikrai paemus eiline gamykla pamatysime, kad viskas taip puse per puse?

  Ir pabaigai. Imone visuomet yra suinteresuota moketi maziausia galima alga uz kuria zmogus sutinka dirbti. Tai galbut maziau tinka intelektuoaliuose darbuose, bet paprastuose darbuose, tarkim gamykloje, yra butent taip. Pagal siuo metu esancia ekonomine situacija, tokios imones, kurios gali samdyti nekvalifikuotus darbuotojus (kuriu yra apstu darbo birzoje) gali siulyti itin maza atlyginima ir prastas darbo salygas, nepriklausomai nuo to ar zmogus stengiasi ir dirba ar suda mala. Jos taip ir daro. Paziurekite i Maxima, galite pamegint pakalbeti su darbuotojais, idomu kokia skatinimo taktika jie ten taiko?

  • Algas moka tam, kad ateitum į darbą. Moka tokias, kad jei dar truputį sumažintų – išeitum iš darbo 😀 Čia praktika – o straipsnis apie teoriją.
   Net tarybiniais laikais buvo našiai dirbančių kolektyvų, o algos buvo vienodos – o ką tada motyvacijos? Ilsisi kampe ir rūko? 😀
   Beje, dar mintis jei ereliškuma matuoti pagal uždirbamus pinigus – tai lietuviški ereliai yra tik žvirbliai, palyginus su naujausiais rusais 😀
   O su šeichais – … 😀

   • scania >> kadangi pastoviai mėgstate pasibėdavoti apie tai, kaip Jus išnaudoja, pasidarė įdomu ir norėtusi paklausti: Kokį darbą dirbate ir kur Jus taip išnaudoja? (Įmonės pavadinimo nereikia, tiesiog būtų įdomu, jei galėtumete apibūdinti, kuo Jūsų įmonė užsiima).

    P.S. Žinoma, jei klausimas nėra pernelyg asmeniškas.

    • Ar man jau įsižeisti? 😀 Už tai, kad dešimt kartų jau minėjau, ir jums atskirai pasakau, kad „išnaudoja“ yra sąžiningesnis pasakymas, nei „džiaukitės, kad darbą turit“. Tai nėra emocija, nėra protestas ir nėra dar balažin kas 😀 Darbininkas yra įrankis, įrankius išnaudojam. Kaip ūkininkas arklį – juk taip?
     Tik visas skirtumas, kad ūkininkas rūpinasi arkliu 😀
     Vėlgi – bet kokiu atveju tamsta galite įžiūrėti bile ką, kas tik jums rūpi įžiūrėti.
     Ar sėkmingai įmonė išnaudoja? Na, neoriginaliais įrankiais ir be originalios įrangos dažnai lenkiam originalius scania remonto terminus. Ne per puse, aišku, bet…
     Beje, darbuotojų apmokymu užsiimam patys; o taip pat tuo užsiima kitas samdomas žmogus – mechanikas.
     Va jis – tai uždirba dešimt kartų per mažai. Su tokiom žiniom bet kuri pervežimo įmonė mokėtų bile kiek… 😀
     Išnaudojimas – kur kas aiškiau, nei koks kitas terminas.
     O darbo našumas – na, galima padaryti dar greičiau, bet sekantis remontas tos vietos užtruks 2 – 3 kartus ilgiau 😀
     Kartais dirbam sąžiningiau, nei liepia 😀
     Todėl, kad tėvas mokino taip dirbti, o ne todėl, kad moka algelę, kurios maistui ne visada… 😀
     Suprantat, gerbiamas, yra žmonių, kuriems stresas išeina per suirzimą, mes išleidžiam juokais 😀
     Motyvacijos, mlia 😀

    • Nu tai imkim ir nesileiskim būti išnaudojami, ir vieniems ir kitiems bus geriau 😉

    • Imkim ir nesileiskim 😀
     Aš tikrai būč nieko prieš, tik kad per senas į užjūrius minti 😀
     O ir šeima reikia rūpintis 😀
     Kaip mat nesileisčiau išnaudojamas 😀 😆
     Beje, kai visiems bus gerai – niekas į darbą neis 😀 😆 Tada visiems bus šakės 😀 😆

     Nesuprantu – kuo blogas tas terminas „išnaudojimas“?! 😀 Reikia naudoti „pagalba darbdaviui“ ar „talka“?! 😀

    • Tiesiog kai sakoma isnaudojimas, tai jau kvepia baudziamaja atsakomybe ir norisi visada pasiulyti nueiti ir pasiskusti prokurorams. Jeigu jie nuspres, kad isnaudojau, tai viena zmoniu isnaudotoju bus maziau ir visiems gal palengves. O jeigu nenuspres, tai baigiam verkslenti, kad kazkas mano, kad kazkas ji isnaudoja. :)

   • Karlas Marksas apibūdino kapitalizmą – bet jo apibūdinimai neteisingi? 😀
    Mlia – išnaudojimas kvepia kapitalizmu, o ne baudžiamąja atsakomybe 😀 Kodėl naudojate socialistinį termino „išnaudojimas“ apibrėžimą? Seni laikai per gilų pėdsaką paliko? 😀
    Verkšlena… 😀 Šaiposi!!! 😀
    Ar jau pakankamai aiškiai? 😉

    • Ne karlamarla yra uzkliuves, o zmones kurie sakydami “isnaudoja” vercia visus aplinkinius pasijausti skolingais sitiems isnaudotiems ir gyvenimo nuskriaustiems vargsams.

  • Aciu, kad ispletete “stimulai, kurie mus stumia: tai noras valgyti …”, nes irasas ir taip labai issipute.

 13. Taip kaip ten gyvent nedirbant? Daugeliui cia idomu matyt butu.

 14. Liko neapzvelgtas pagrindinis argumentas, darbuotojai tiesiog is vidaus sirdimi jaucia, kad juos isnaudoja :) Be skaiciavimu :)

  • Nu tada nieko kito nelieka, kaip netureti boso, kuris galetu tave isnaudoti :)

 15. karpienis

  ” Įmonė šiuo pinigus leis darbo vietų išlaikymui, investavimui į naujas darbo vietas ir galų gale mokesčiams. Taigi darbuotojas turi uždirbti 8622 Lt, jei nori gauti 2500 Lt “į rankas”.—–O kuo čia dėtas darbuotojas,jei bosas susapnuos kurti naujas darbo vietas?Aš suprasčiau,jei to paties darbuotojo darbo vieta būtų modernizuojama.Plėtra yra boso reikalas-todėl bosas iš savo PELNO ir turi ja rūpintis.O dažniausiai bosas net ne pelną tam naudoja,o banko paskolą.Mokesčiai neturi nieko bendro su darbuotojo atlyginimu,nes pvz. benzino kainoje taip pat yra 60 proc. mokesčių,bet jis pilamas ir nebėdavojama.Tai yra tarsi savaime suprantamas dalykas.Ir energija ,ir žaliavos turi savo kainą ir savo mokesčius.Tai-joks darbdavio argumentas.Dar juokingiau skaityti išvedžiojimus,kad štai vyrutis “paspartino” gamybos procesą:)Maratoną bėgantis sportininkas taip pat greitai įveiktų ir 100 m. distanciją,tačiau jam jėgos reikalingos ne 10 sekundžių,o 10 valandų:)

  • gerb karpieni, turiu pasiulyma, jei yra noras pamitinguoti, tam yra delfi ar kokios televizines laidos. Arba galima eiti prie seimo pamitinguoti.
   Jeigu norite čia dalyvauti diskusijoje, bent perskaitykite ką rašo autoriai.
   Taigi dėl darbuotojo intereso kad įmonė augtų. Tik auganti ir uždirbanti pinigus įmonė užtikrins darbo vietą ir ryt, poryt ir po metų. Jei darbuotojas nesuinteresuotas darbo vietos išsaugojimu, tai ko stebimės, kad jam mažai moka. Beje, didžioji dalis tos dalies liekančios įmonei panaudojama darbo sąlygų palaikymui ir pagerinimui.
   O dėl efektyvinimo – tiesiog noriu pakartoti tiems, kurie nesupranta perskaitę tekstą. Proceso paspartinimas vyksta ne verčiant darbuotojus dirbti daugiau ar greičiau, o pertvarkant darbą taip, kad jie nedarytų nereikalingų veiksmų. Taip sakanat, didinamas jų veiksmų naudingumo koeficientas

   • karpienis

    Darbuotojo interesas yra tas,kad augtų JO DARBO UŽMOKESTIS.Nepainiokime darbdavio ir darbuotojo interesų,nes jie skiriasi iš esmės.O jei darbdavys nori plėstis-tai jis turi daryti ne už darbuotojo,o už savo pinigus,pelną reinvestuodamas,o ne vogdamas darbuotojo atlyginimą “kilniems vystymosi tikslams”:)

    • O tu pasižiūrėk, kas tau kalba apie interesus :)
     Kieno požiūris toks, kad darbininkas vardan įmonės klestėjimo privalo atsisakyti algos? 😉
     Kas nemėgsta karlosmarlos terminų?! 😀
     Kas skirsto žmones į erelius ir vargetas?! 😀
     Tai, kad mintis mandagiai pasakoma, dar nereiškia, kad esmė jos irgi mandagi. Mokyti žmonės labai gerai vynioja į vatą tai, kas neitin atrodo. Pvz – bankų sutartys dar ir kokio mandagumo o bei protingumo… 😀

    • Jei abu tokie protingi ir teisingi, kiek verslų su teisingais atlyginimais esate sukūrę ? Ir tik nereikia pasakoti, kad nėra sąlygų. Yra. http://verslas.delfi.lt/business/metus-nerades-darbo-vyras-emesi-verslo.d?id=39352137 . Jau bedarbiai gali steigti verslus pasinaudodami paramomis pagalbomis ir pan. Ir netgi investiciju didelių nereikia.
     O jei nesigauna, tai lotyninų kalba bėjegiai vadinami ‘impotens’.

    • O ką aš sakiau? Po mandagiom frazėms slepiasi tiesa 😀
     Nafik man tas verslas?! 😀 Aš net brigadininku nenoriu būti! 😀
     Jei bandai kabinti už ambicijų – ieškok labiau mokytų, tuos lengviau tampyti už virvelių 😀
     Impotentas 😀 😀 Tai mlia, verslinykas telefonu ir už stalo dirbdamas – sportiškiau atrodo ir mažiau impotentas? 😀
     Stresas gerina erekciją? 😀 Jei jau mokytais terminais… 😀
     Eeech, vyrai – kam kalbatės su juodnugariais? Norit demokratiški atrodyti?! Turit savo verslinykų aplinką – ir ereliaukit ten. Rimtai – ten jus supras ir įvertins.
     O tautoje svarbiau povo skonis, nei uodega 😀 😆

    • To Karpenis. Nu jeigu poziurys, yra toks, kad as nenoriu daugiau uzdirbti, o daugiau gauti, tai kazin ar musu bloge rasite recepta kaip ta pasiekti. As tikiu, kad esate sutike tokiu verslininku, kurie yra pareiskia, kad ju imone yra tokia gera, kad darbuotojai turi primoketi, kad galetu jose dirbti. Tai apsurdas, toks pats kaip ir darbuotojo pareiskimas, kad jam moketu dieviskai. Nes net jeigu jis gautu visus pasaulio pinigus visvien butu per mazai. Todel nematau tikslo nagrinetis ekstramalius atvejus nes nieko konstruktyvaus jie neatnesa.

    • Gerb skania, man atrodo mes ir rašome komentarus savo bloge, o ne jūsų. Todėl tamistos pasiūlymas mums kraustytis kažkur kitur atrodo keistokas. Dėkui, kad dar neišbuožinot :)

    • @Nerius – taip, supratau – jūsų blogas ir jūsų valia.
     Bet galėjot ir tiesiai pasakyti; suprasčiau.
     Tai viso gero – buvo linksma.

 16. QQ

  to scania: nesuprantu šiek tiek tautiečio :) dirbti sau ir nusispręsti kiek uždirbti nenorite… dirbti daugiau, ar greičiau, ar geriau irgi nenorite. Bet gauti daugiau norite. O tai kodėl neinate ten, kur už tą patį moka daugiau? Tokių vietų tikrai yra! Gal nepriima? Na, o jei nepriima, tai jau problema “mūsyse”.. :)

  juk, jei darai viską, ką darei iki šiol, tai ir turi viską, ką iki šiol turėjai.. :)

  • Aš jau nuėjau ten, kur moka daugiau 😀 Ir vėl nueisiu, kai atsiras kokia vieta 😀 Arba į mažiau apmokamą, jei darbas bus įdomus 😀
   O – įdomi tema, apie turėjimą. Verslininkų moterys kainuoja daugiau. Štai ir beveik visi skirtumai 😀

 17. Beje, gerb scania, kai jūs reaguotumėte, jei kažkas, gyvenime veržlėrakčio rankose nelaikęs, pradėtų aiškinti pačiam, kaip tamstos darbą daryti ?

  • Ką daryčiau? Sakyčiau „gerai“ ir daryčiau taip, kaip liepė 😀 😀 Man už tai ir moka, kad jo klausyčiau 😀 😆
   Kai, tai yra, jei išeisiu į pensiją – oi turėsiu istorijų papasakoti… 😀

   • Ne viršininkas, o šiaip prašalietis. Nieko bendro neturintis su finansiniu mokėjimu.

    • Paklausyčiau kaip aiškina – jei įdomiai pasakos, tai pramoga, jei durnai – anekdotas prie alaus 😀

    • karpienis

     Iš viĄrslininkų komentarų galima suprasti ,kad darbuotojas,kuris pasamdytas kalti kokybiškas taburetes,yra atsakingas,jei viąrslininko partneris bankrutavo,atsakingas,jei viąrslininkas susapnavo plėstis ,nes viąrslininkui reikia mokėti mokesčius ir t.t.Bet-ponai.:)Darbuotoją pasamdėte kalti taburetes,tačiau savo atsakomybę verčiate jam?Juk jūs gaunate 50 000 lt būtent už atsakomybę-už tai,kad pasirinktumėt normalius partnerius,kad turėtumėt realius fin.planus ir t.t.Darbuotojas tikisi už savo produktą gauti padorų atlyginimą,o ką veiksite su taburetėmis ir kaip jas realizuosite-tik jūsų reikalas.Ne darbuotojas sugalvojo jūsų verslą ir ne jis už jį atsakingas.Jis jums parduoda savo žinias,įgūdžius,fizinę jėgą.Jei jūs nesugebate jos panaudoti-tai jūsų ,o ne jo problema.

    • Oi, jau bebuvau įsitraukiantis į diskusiją, bet ačiū broliams blogeriams, paprotijo. http://rokiskis.popo.lt/2010/09/18/banai-2/

     Manau, kad šitą linką nuo šiol dėsiu prie visų karpienio komentarų.
     Sakyciau, rokiskio citata labai tiktu: “Karpienis kiekvianm internautui suteikia puikią galimybę pastudijuoti schizofreniją visame gražume “

 18. karpienis

  :).O ką galėtum atsakyti iš esmės?Ne iš gero gyvenimo rokiškis karščiuojasi.:0)

 19. […] ar kalbėsime apie veislinius, brangius, išsilavinusius šunis, kurie dažnai tampa parodų čempionais , ar apie prastus kiemsargius – kaip tu su šunimi, toks ir bus tavo […]

Jūsų komentaras