Pirmyn į šviesų rytojų

Nors ir ne visai šventinė tema, bet visgi nusprendžiau netylėti ir sudalyvauti virtualioje blogerių (scania, malcius, mantas ir grumlinas) diskusijoje apie medalių dalinimą. Kaip jau straipsnyje apie pardavimų konferenciją sakė galvazmogupuosia: “не вынесла душа поэта”.

O viskas prasidėjo nuo to, kad vieną gražų ketvirtadienio vakarą keliavau (kaip įprasta vyrams) per kanalus ir užkliuvau už pokalbių laidos “Valanda su Rūta”. Ir nusprendžiau pasižiūrėti, nes kalbėjo Benas Gudelis (žiūrėti nuo 25 min iki 34 min). Kad niekam nekiltų abejonių dėl mano sąsajų, tai galiu iškart oficialiai deklaruoti, kad kažkuriame gyvenimo etape teko nemažai bendrauti ir dirbti su Benu. Tačiau jau kokie 5 metai neteko su juo susitikti gyvai. Todėl buvau nustebęs, kad jis visgi dalyvauja televizijos laidoje (jis visuomet buvo prieš panašius šou dalykėlius).

Pokalbis sukasi apie nelygybę, pensijas, verslą, direktorius, atlyginimus. Benas pajuokauja, kad jų įmonėje nėra tokių protingų darbuotojų kaip valstybinėse įmonėse, todėl ir atlyginimai jų mažesni. Taip pat Benas išreiškia nusistebėjimą dėl būtinybės įmonėms saugoti kai kuriuos dokumentus (pvz. asmens korteles ar darbuotojų sąrašus) 75 metus. Manau, kad toks reikalavimas galėtų būti išnagrinėtas atskiru įrašu, bet ne šiandien. Kiek vietos ir sąnaudų reikia, kad būtų laikomas toks archyvas, ir kokia iš jo nauda? Toks popierių saugojimas yra gryna muda.

Ir čia tūlas politikos apžvalgininkas, portalo Balsas.lt specialusis korespondentas apkaltina Gudelį verksnojimu ir pasiūlo uždaryti savo kromelį. Bet Benas pakankamai korektiškai pastato apžvalgininką į vietą.

Taip pat Benas pabrėžia, kad esminis ekonomikos (ir Vyriausybės darbo) rodiklis yra sukurtų (panaikintų) darbo vietų skaičius (31 minutė). Kalbėdamas netgi susieja Obamos populiarumo kritimą su JAV darbo vietų mažėjimu. O juk ir mes apie tai rašėme ne kartą.

Na, apie valstybės tarnautojo ir piliečio nelygiateisiškumą (kaip baudžiami už klaidas) ir kalbėtis neverta. Galiausiai Benas pajuokauja apie medalių dalinimą už daineles, eiles ir pan. o ne už darbo vietų kūrimą.

Šis jo pajuokavimas ėmė ir užkliuvo blogeriui scania – kaip čia Gudelis drįsta norėti medalio už žmonių išnaudojimą. Pasirodo, sovietiniai metai nepraėjo veltui – vis dar yra žmonių, manančių, kad juos išnaudoja kaiptalistai. Nors toks tautos požiūris į verslininkus-kraugerius ne naujiena.

Bet visgi, nors analitikai kaip susitarę kartoja, kad nedarbo lygis Lietuvoje yra ir bus katastrofiškai didelis ~16%, nors bedarbystė bus esminė kliūtis ekonominiam atsigavimui, nors visi kalbame kaip blogai emigracija (o emigruoja, nes neranda darbo), vis dar dauguma žmonių norėtų išvaryti kuriančiuosius darbo vietas iš Lietuvos (kaip Čyvas), arba mano, kad darbo vietų kūrimas yra išnaudojimas (kaip scania).

Realiai verslininkų, kurie išnaudoja kitus, nėra daug (mažiau nei 5%), todėl neturėtų būti sunku juos išbuožinti, atimti, išvaryti ir t. t. Ir tuomet niekas nieko neišnaudos ir turėsime Šviesų Rytojų. Tik aš nenoriu nei pats gyventi, nei kad mano vaikai gyventų tokiame Šviesiame Rytojuje.

Gero žiūrėjimo nuo ~25 min iki ~34 min.

komentarų yra lygiai 54

 1. Diskusija dar nusikėlė ir į http://mantas.smsgroup.lt/2010/12/27/visiems-po-medali/ kur prisijungė Dalius su Praeiviu.

  Ir mes vis tik norim tiesaus atsakymo. Tai ar reikia/galima verslininkams medalius kabinti? Taip arba Ne.
  Nesvarbu, kad šitas klausimas buvo užduotas juokais. Mes kelias dienas riejomės dėl atsakymo.

  • Jei medalių kabinimą suprantame kaip metaforą, tuomet perfrazuočiau klausimą:

   Ar reikia dėkoti verslininkams ir pripažinti jų nuopelnus?

   Arba, kokiems verslininkams reikia dėkoti?

   • Ne tik medalius reikia kabint, bet ir paminklus statyti (daug vietos atsilaisvinę yra prieš keliolika metų). Mūsų mini įmonė sumoka į biudžetą (deja, dažniausiai – į balą: valdovų rūmams, fejerverkams, blinkevičiūtės reklaminei rinkimų kampanijai ir kt.) 60000-120000 lt kas mėnesį. galiu ir nemokėt- galiu uždaryt verslą, nes man pragyventi užteks, arba irgi emigruot kaip visi. vidutinis paminklas kainuoja apie 10000 lt. neužsidirbau? įsivaizduokit 100 a la Virgių emigruoja – biudžetas netenka 10 mln/ mėn! Apie Beną kalbėt nėra ką, jis vienas tiek mokesčių turbūt padaro.- o jūs dar diskutuojat apie medalius.

    • Virgi – kiek jūsų įmonė mokėtų biudžetui, jei mokesčio dydį galėtumėte pasirinkti?
     Tiek daug sunkiai uždirbtų pinigų jūs ne atiduodat valstybei, o valstybė pasiima. Labiau tiktų „mane apiplėšė“ nei „man medalį“ :)
     Mokesčiais valdžia siekia uždaryti neteisingus verslus, kad teisingi lengviau atsikvėptų – ir mažesniųjų išlikimas dažnai yra tiesiog išlikimo karas. Kuris, beje, gula ant darbuotojų pečių.
     Jūs turite galimybe emigruoti, kartu su 100 tokių pat – ir kas bus?
     O po mėnesio? Turbūt kitas 100 panašių – o gal blogesnių. Bet gali būti, kad ir geresnių 😉
     „Nepakeičiamų nėra“ – šitą verslininkai darbuotojams įkalė ilgam. Bet tinka ir kita kryptimi 😉

    • Jei jie būtų geresni, tai būtų išstūmę tokius kaip Virgis iš rinkos…

    • Virgis

     Scania’ai

     Darbo mokesčius mokėčiau kaip JAV, kokius 10%, o draudimus darbuotojas tegul pats moka, kiek nori. Mūsų Sodros tarifas- visiškai nesąmonė, jis yra neadekvadus nei paslaugoms nei naudai, jis dengia tik blinkevičiūtės kliedesius ir neūkiškumo liūną.

     PVM nelabai svarbu koks, nes tai moka galutinis vartotojas. tik kad prekės būtų galutiniam vartotojui konkurencingos su kontrabanda.

     Pelno- 15% yra visai sąžiningas, tik problema, kad patentai ir naujos įmonės stato mus į nevienodą padėtį.

     Individuali veikla ir autorinės- dabar jau tvarkomos, bet aksiau buvo tikra nesąžininga UAB atžvilgiu.

     “Mokesčiais valdžia siekia uždaryti neteisingus verslus”- LR mokesčiais skatina neteisingus verslus! Monopolijas, kontrabandą, korupciją. Jei PVM butu koki 14%, gyventojų pajamų + soc draudimas kokie 30%, galvoji kas nors užsiimtų nesąmonėm ir kokia nors juodai pilka veikla? Jei šnapso butelys būtų parduotuvei kokį 10 lt kainuotų- manai apsimokėtų vežti per sieną ar pilstyt ir pardavinėti naktim? Mano sferoj masinė kontrabanda baigėsi kai prieš stojant į ES suvienodino muitus ir muitai iš 20-30%

     “gula ant darbuotojo pečių”- čia jau išsidavei kad verslo neturėjai ir neturėsi. Pabandyk pasamdyt jaunąją kartą, dar porą darbininkų ir pamatysi kaip jiems gula ant pečių. Jiems visiškai nusišvilpt į įmonės problemas, atsakomybė- svetimas supratimas. jei į monei netyčia pasidarys blogai- tai jie ne tai kad prisiims dalį naštos ant pačių, jie dar ir paskandins visai tą įmonę LR darbo kodekso nesąmonėm. Darbuotojas niekuo nerizikuoja. Prarasti darbą? Darbas jau seniai nėra vertybė socialistinėje ES. Pašalpos ir išmokos- štai kas yra vertybė. Darbuotojas atleistas iš darbo gaus labai daug išmokų ir pašalpų, tai jis to tendencingai ir siekia.

     “nepakeičiamų nėra”- o aš savo vietos ir nelaikau apsikabinęs. Aš netgi su malonumu parduočiau savo verslą, jei tik kas pirktų. Darbuotojų nelaikau visai nė vieno. Jei pats nesi girdėjęs, tai pas mus laisva rinka, ir versle nereikia išsipirkti licencijų. gali eiti į bet kurią sferą ir drąsiai dirbti. Taigi ši frazė man tinka, bet darbuotojams -ne. Labai brangu juos keist, antra- o ką paimt į jų vietą? Naujas darbuotojas, kad ir koks patyręs ir protingas, pilnai dirbti pradeda min po 3 mėn , o atlyginimą ir mokesčius reik mokėt iš karto. Jei turi “dėdę” -akcininką tai gali švaistyt drąsiai jo pinigus, bet kai pinigai mano- man jų gaila. o po to kai visa tai sumoki- gaila darbuotojui pasakyt “viso” nes tiek jau pinigų sumokėjai, kad kenti visas nesąmones, 5 metus aiškini tą patį, o jam nedaeina- ką daryt?

     Jau ir taip daug prirašiau, kaip niekad… nu gi užlipai ant skaudžios vietos :)

    • @Virgis – suprantu, ką sakai :) Beje, dėl „neteisingo“ ir „teisingo“ verslo – aš tą patį sakau; jei tavo verslas ne po ministro sparneliu – tai tavo verslas neteisingas. Na, bet čia šiaip ar taip – sutariam.
     Dėl darbuotojų – nesutinku 😀 Pats matau, kaip jauni dirba. Na ir kas tame blogai? Jie dirba taip, kaip ir išauklėti. Lygiai taip, ir ne kitaip. Pats supranti – esi geresnis, nei darbininkas – ir jie tą patį supranta. Darbininku būti nekieta, kieta būti verslininku 😀
     O va, kad sakai, kad moki už darbą – tai jau, vienok, man čia arabų nepūsk. Galima ir įsižeisti už tokius makaronus… Už darbą niekas niekur nemoka – moka tam, kad ateitum į darbą – ir jei mokės bent vos vos mažiau – jau žmonės į darbą neateis.
     Už darbą jis moka, matai! O įkainiai kieno rašyti?! O tarifai? Mlia, žmogus tą patį darė prieš krizę, ir per krizę – o alga „už darbą“ skiriasi tris kart. Taigi, mlia jis TĄ PATĮ darbą daro!
     Na, bala nematė – artima tema 😀 Tik ne dėl algos dydžio 😀
     Dabar dėl darbuotojų pečių – mūsiškis pirmu reikalo nukirto mūsų algas – ir tik po to ėmėsi kitaip taupyti, čia ne ant mūsų pečių – mlia, dabar jo biznis klesti, o algos tai nekyla 😀
     Keli pagrindiniai meistrai ruošiasi pūsti iš įmonės, kai tik ras galimybę, net į ten, kur moka mažiau – nes mūsiškis baisiai mėgsta parodyti, kaip daug jis mums savo asmeninių pinigų moka, kaip mes jo nesuprantam, kokie mes debilai, na, ir panašiai.
     Tai mes jį užjausdami kada išeisim. Sutaupys savo gimtų pinigų, dar labiau klestės 😀
     Su žmonėmis verslininkai daro vieną ir tą pačią klaidą. Pas vienus yra kolektyvas, kuris dirba ir tobulėja, pas kitus pastovi įtampa. Kalbos apie algas ar dar kažkokią sąžinę – tik purslai. Viskas tame, kad vienas šefas žmogiškai vertas pagarbos, kitas ne. Tik tiek 😉

  • Papildžiau įrašą ir šia nuoroda.

   Dėl medalių. Manau, kad kaip normali demokratinė šalis, todėl VISI LABAI geri piliečiai nusipelno medalių už nuopelnus. Ir darbuotojai, ir ūkinininkai, ir verslininkai, ir daktarai, ir mokytojai, ir menininkai, ir dainininkai, ir netgi kaikurie valdinininkai…
   Bet šiuo atveju aš labiau užsivedžiau dėl išnaudojimo, o ne dėl medalio.

 2. pow

  „nėra tokių protingų darbuotojų kaip valstybinėse įmonėse“ 😀
  Išvis kam tie medaliai?
  su tais emigrantais tai irgi įdomiai, vieni skundžiasi, kad neranda darbo, kiti – darbuotojų :))
  tai ar jie tikrai mano, kad darbo vietų kūrimas išnaudojimas, gal tik kai kurių darbo vietų kūrimas, kur mokamas per mažas atlyginimas pagal atliekamą darbą? gerai, kad teliko neturiu ir nemėgstu žiūrėti video internete, tai rytojus visada šviesus žiūrint pro langą atrodo…

 3. Karpienis

  Darbo vietų be realių atlyginimų kurti tikrai nereikia.Mat išnaudojimas yra tik tuomet,kai už darbą darbuotojui nesumokamas arba sumokamas neadekvatus atlyginimas.Galime tai pavadinti atvira vagyste.Gal nei vienas “verslininkas” taip įžūliai neatsisako apmokėti partnerių sąskaitų,kaip bando pasityčioti iš krizės prispaustų žmonių.Darbas -taip pat prekė,kuri turi savo kainą.Beje-darbas yra pats vertingiausias resursas,todėl ir negali būti pigus.Jei visi gali susitaikyti su benzino “akcizu”,tai be jokios abejonės gali susitaikyti ir su solidžiu min. atlygiu-savotišku darbo akcizu.

  • O kiek tu darbo vietų sukūrei ir koks vidutinis atlyginimas ?

   • Karpienis

    Kaip beisbolo lazda per keušus tce sudavei.:)Neturiu KAPITALO,kad galėčiau samdyti žmones.Beje-mano tikslas tuomet būtų ne “kurti ” darbo vietas,o kurti pridėtinę vertę.Butaforinės “darbo vietos” paprastai kuriamos,kad išplauti ES paramos pinigus.Mat “darbo vieta” GENERUOJA pelną ir pajamas.O dirbtinai “sukurta”,kad išplauti pinigus-tik didžiulė našta:)

    • Pradėjęs kurti pridėtinę vertę pamatytum, kad keliems žmonėms ją sukurti sekasi geriau, todėl pradėtum samdyti žmones. O kai kuri vertę, tai ir samdai žmones iš tos sukuriamos vertės, o ne būtinai iš savo kapitalo

    • Karpienis

     Labai taikliai.:)KAPITALAS tik avansuoja darbą.”Užveda” fin.srauto variklį.O jau po mėnesio tik darbuotojų DARBAS yra sėkmingo verslo ir pelno pagrindas.Todėl reiktų labai atsargiai nuopelnus ir dalintis-ne šykščiai,o labiau solidariai.

    • “tik darbuotojų DARBAS yra sėkmingo verslo ir pelno pagrindas”.

     Vadinasi, taip išeina, kad jei įmonė dirba nuostolingai, tai todėl, kad blogai dirba darbuotojai?

    • Čia klausimas, ar kapitalo trūksta ar dar kažko ? http://vz.lt/straipsnis/2010/12/25/Beveik_Kaledu_stebuklai__restoranas_uz_nuli_litu2

     Ir kapitalo nereikia, ir keletas darbo vietų sukurta.

    • Karpienis

     Būna ,kad ir teleloto kažkas milijoną laimi.Kapitalas yra ir šilta valdiška kėdė ,kur galima ES pinigus plauti.Dar kartą galiu pasakyti.Jei neturi automobilio(kapitalo)-negali važiuoti.Gali imituoti važiavimą ,garsiai “burgzdamas”.

 4. Tęsiant Gudelio gaidą: kiek Lietuvoje yra ekonomikos ir politikos apžvalgininkų, kurie yra sukūrę bent vieną darbo vietą ne sau?

  • azartas

   Jei visi kurs darbo vietas ir bus darbdaviais, kas bus darbuotojais ir dirbs?

   • Jei visi būtų darbdaviai, tai turėtume 100% amatininkų visuomenę :)

    • Karpienis

     Prajuokinai.:)Taip ir įsivaizduoju,kaip “amatininkas” vienas sau gamina sudėtingus vaistus ar procesorius drožia iš medžio:)

 5. Karpienis

  Apžvalgininkai negali “kurti” kažkokių mistinių “vietų”,jei jie neturi arba nenori panaudoti kapitalo didesniam pelnui gauti.:0)Darbo vietų kūrimas nėra labdara-darbas yra pats vertingiausias resursas žemėje,kuris ir tik kuris atneša KAPITALO SAVININKUI pelną.:)

  • Jei darbas yra toks vertingas resursas, kodėl tiek daug bedarbių?

   • Karpienis

    Atsakiau žemiau.:)Dėl Kubiliaus naktinių įstatymų.Kad įsitikintum,jog DARBAS yra vertingiausias resursas-atleisk svo darbuotojus ir palauk kokią savaitę.Tuoj pat pastebėsi,kas yra svarbiausia:)

  • Va čia ir prasideda, neturi, ar ne gali ar nenori (bijo) ?

   Kapitalo savininkas gauna kapitalo grąžą. Pvz kapitalas gali būti skolintas, ir už kapitalą mokamos palūkanos. Darbuotojas už darbą gauna atlyginimą (rinkos sąlygomis nustatytą). O verslininkas gauna užmokesti už verslumą ir riziką.

   • Karpienis

    Pirmiausia-neturi.Net ir pradedančiam verslą, joks bankas neduoda kredito.Tik po 3 metų,mielasis:)Pačiam tai kapitalą tėtukas parūpino?Gal buvo partinis bonzas,todėl gavo “dovanų” prichvatizacijos laikotarpiu?:)

    • Alius

     Jaunuoli,
     Ar tikrai supranti ką kalbi? Gal gėda turėtų būti tokias nesamones tauzyti? Liaudyje sakoma taip: “kramtyk ką kalbi”!!!

     Dėl kapitalo:
     Yra žmonės su rezultatais, o yra su pasiteisinimais – kuris esi tu? Norint pradėti verslą reikia tik noro ir drąsos. Nebūtina kurti UAB. Gali pradėti dirbti su verslo liudijimu, įkurti individualią įmonę – nei vienam nei kitam kapitalo nereikia.

    • Man tėvai parūpino patį svarbiausią kapitalą – supratimą, kad niekas kitas neatsakingas už mano likimą, tik aš pats. O tėvas neprichvatizavo net garažo… Visą verslą pastatė nuo nulio.
     O mano senelis, pakankamai sėkmingas ūkininkas, kurį tarybų valdžia išbuožino, sakydavo – ubagas, tai ne likimas, o tinginystės ir/arba nenoro kažko atidėti rytdienai pasekmė.

    • Karpienis

     “Verslo liudijomas” nėra kapitalas.:)Beje-Balcycio sūnelis taip pat “pradėjo nuo 0″geroj valdiškoj vietoj,”vertindamas” ES p[inigų plovimo projektus:)

    • Kazkada teko klausyti p.Beno Gudelio paskaitos dar gudziais 1991 metais. Jis tuomet gerai pasake, yra 3 tipu zmones:
     Tie, kurie sneka kaip darys. Tokiu virs 40%
     Tie, kurie sneka apie tuos, kurie daro ir jiems pavydi. Tokiu yra virs 50%
     Tie, kurie nesneka, o dirba ir turi. Tokiu – maziau nei 10%.
     Sprendziant is komentaru statistikos, p.Benas buvo teisus.

    • Karpienis

     Patarlių ,priežodžių ir pasakėčių daugybę žino ne tik Benas Gudelis.:)Jų yra kiekvienam atvejui-ir ponui, ir tarnui.:)

 6. Anupras

  Nesigilinau i kitus komentarus, jei atvirai, bet tokio farso, TV laidoj, nebuvau mates … kalbant apie visas puses

 7. Vach, pražiopsojau dar vieną puikų įrašą :)
  Kalbam ne apie tą patį :)
  Tik todėl, kad atskaitos sistemos – skiriasi. Žiūrinti pagal dabartinę ekonomiką – taip, verslas visa ko pamatas, pastangos, darbas nuopelnai ir visa kita.
  Žiūrint pagal moralinę, ne, na bendražmogišką, na tokią gyvenimišką atskaitos sistemą – tai tas, kas savanaudis – ir yra savanaudis, o jei kokį gerą darbą padarė priverstas, tai jis vis tiek savanaudis 😀
  Prašom manęs nerašyti į ekonomikos ekspertų sąrašus 😀
  Esu šaltkalvis – ką matau, tą dainuoju 😀
  Pavyzdžiui, mačiau, kaip darbdaviai pradėjo emigraciją – taip užspaudė algas ir taip vaidino dvarponius su „už vartų šimtai“, kad daugelis neapsikentė. Tai visiškai realūs dalykai, kuriuos pats mačiau, tik neemigravau kartu su tais bendradarbiais.
  Vėl, sakysit, prieštarauju durnai – realiai emigracija dėl kokių tai dėsnių, o aš sakau dėl darbdavių 😀
  Tiesiog atskaitos sistemos skiriasi.

  • Tai pagal jūsų atskaitos sistemą, jei kalti darbdaviai, tai juos išnaikinus, problemos nebeliks ?
   Iš sovietų sąjungos beveik nieks neemigruodavo, matyt todėl kad verslininkų nebuvo :)

   • Tomekas

    Puikus populistas Jūs Neriau. Imat ir įstatot scaniai teiginius į lūpas. Kalba jis apie vienas iš emigracijos priežasčių, o Jūs apie verslininkų naikinimą. Neskanu.

    • A kur aš jam ką nors kur nors įstatau ? Aš tik klausiu, kaip siūlo spręsti problemą (verslininkus) ? O dėl skanumo – mes ne patiekalų blogas, kad būtų skanu…

   • Drįstu pastebėti, kad problemos spręsti nesiruošiu, nežadėjau o ir apie tai nekalbėjau 😀
    Verslas – ne problema, verslininkai – ne problema, net išnaudojimas yra teisėta – na ir kas? Ogi nieko 😀
    Problema tame, kad santykių pagrindas yra pinigai. O pinigai – visų bėdų priežastis ir katalizatorius 😀 Bet žmonija neturi jokio kitokio pagrindo gyvavimui, tik pinigus. Bet ir tai ne problema, o gyvenimo būdas 😀
    Tarp kitko – tai ir apie tai aš nekalbėjau 😀
    Jei, gerbiamas Nerius teiktųsi atkreipti dėmesį į mano mintį, tai joje jokių problemų nėra 😀 Yra pokštas, yra instrukcija – rašinio pradžioje, kaip tą pokštą rasti, ir yra Mantas, kuris ir privėlė idėjų ten, kur jų nėra 😀
    Bet kiek smagumo matyti ginant tai, kas nėra puolama – išlenda visos silpnos vietos 😀 Ir – be jokių pastangų 😉
    Malonu bendrauti su išsilavinusiu žmogumi.

    • gerb. scania, ne tiek pats įrašas, o daugiau diskusija po jos užkliuvo. O beto, kaip rodo ši diskusija, tokių, besijaučiančių išnaudojamais yra labai daug. O ir pačio angažuota pozicija leido ir man paaštrinti savąją :)
     Manau neblogai gavosi. O del diskusijos malonumo – sakyčiau abipusiai :)

  • Beje, dėl savanaudiškumo – tūlas Richard Dawkins http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Dawkins parašė net knygą apie “Savanaudiškumo geną”. Visi savanaudžiai – net menininkai…

 8. Nesigilinkim į medalius. Pagrindinė diskusija rutuliojasi ties “išnaudoja” ar “neišnaudoja”. Pasitelkdamas į pagalbą wikipedią cituoju
  “Tas, kas panaudodamas fizinį smurtą ar grasinimus arba kitaip atimdamas galimybę priešintis, arba pasinaudodamas žmogaus priklausomumu neteisėtai vertė jį dirbti tam tikrą darbą, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 3 metų (LR baudžiamasis kodeksas 147(1) straipsnis „Išnaudojimas priverstiniam darbui“, 1 dalis).

  Tas, kas padarė šio straipsnio 1 dalyje numatytą veiką versdamas žmogų dirbti vergovės ar kitokiomis nežmoniškomis sąlygomis, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki 8 metų (LR BK 147(1) str. 2 d.). ”

  Kitu atveju, ar panaudojant kito žmogaus galimybes, sugebėjimus ir laiką savo naudai, už tai sumokant sutartą mokestį yra išnaudojimas?
  Ar jeigu tas užmokestis būtų didesnis nei turėtų ar didesnis nei rinkos kaina, tai jau būtų neišnaudojimas? o gal tada jau verslininkas būtų išnaudojamas?

  • :) net neturiu ką pridėt…

  • Karpienis

   Bedarbystę dirbtinai sukūrė pono Kubiliaus “naktinis perversmas”.Štai jums ir “laisvos rinkos ” dirbtinai sukurta aplinka,kurioje atsirado 350 000 bedarbių.Kas tuomet atsitinka?Darbo kaina tuoj pat krenta,kaip krenta bet kokio produkto kaina,kai yra per didelė pasiūla.Tačiau auksas ar varis gali gulėti sandėlyje ir “valgyt neprašo”.Žmogus yra kitoks.Žmonės rastų kitų išeičių,tačiau jie yra pririšti prie savo būsto,kurio kaina yra nukritusi,jie yra jau solidaus amžiaus,todėl kažkur iškeliauti ir dalyvauti “darbo rinkoje” yra labai sudėtinga.Tuom puikiausiai gali pasinaudoti tokie visokio plauko š. verslininkai ir jie naudojasi,argumentuodami būtent “rinka”.Rinką galime pakoreguoti tuoj pat,įpareigoję už darbo valandą sumokėti deramą atlygį,kaip ir už kurą,įvedę kuro akcizą.:)Kodėl benzinas turėtų būti brangus,o darbas-pigus?Gal tokia yra Kubiliaus nuostata ir įsipareigojimai “verslui”?

   • Įdomu pagal kokius svertus įvertintumėte darbo kainą? Koks yra tas deramas atlygis ir kaip jis turėtų būti skaičiuojamas?

    • Įtariu, kad Gudelis ir visi jo požiūrio besilaikantys algą moka pagal prisidėjimą prie PV kūrimo.

    • Na aš čia Karpienio nuomonę norėjau išgirsti, o ne Gudelio.

    • karpienis

     Hahaha:)Gintaruk,benas turi milijonus,tai tu ir klausk jo ,kaip pinigus u=dirbti ,nemokant darbuotojams:)

    • karpienis

     Sek mintį:Darbo kainą Kubilius SPECIALIAI ir DIRBTINAI sumažino.O kuro kainą DIRBTINAI ir SPECIALIAI padidino.:)Ar supranti kodėl ir kaip tai daroma?—–Bedarbystę dirbtinai sukūrė pono Kubiliaus “naktinis perversmas”.Štai jums ir “laisvos rinkos ” dirbtinai sukurta aplinka,kurioje atsirado 350 000 bedarbių.Kas tuomet atsitinka?Darbo kaina tuoj pat krenta,kaip krenta bet kokio produkto kaina,kai yra per didelė pasiūla.Tačiau auksas ar varis gali gulėti sandėlyje ir “valgyt neprašo”.Žmogus yra kitoks.Žmonės rastų kitų išeičių,tačiau jie yra pririšti prie savo būsto,kurio kaina yra nukritusi,jie yra jau solidaus amžiaus,todėl kažkur iškeliauti ir dalyvauti “darbo rinkoje” yra labai sudėtinga.Tuom puikiausiai gali pasinaudoti tokie visokio plauko š. verslininkai ir jie naudojasi,argumentuodami būtent “rinka”.Rinką galime pakoreguoti tuoj pat,įpareigoję už darbo valandą sumokėti deramą atlygį,kaip ir už kurą,įvedę kuro akcizą.:)Kodėl benzinas turėtų būti brangus,o darbas-pigus?Gal tokia yra Kubiliaus nuostata ir įsipareigojimai “verslui”?

    • Taip pilnai sutinku, jog tiems, kurie laukia kol viskas bus jiems padėta ant lėkštutės ir dėl to nė piršto nereikės pajudinti, šiuo metu yra tikrai sunkus laikotarpis. Tačiau, jei žmogus stengiasi ir ieško galimybių užsidirbti, tai jam tikrai problemų neiškyla ir netenka dirbti už “minimumą”.

 9. Nėra taip paprasta, turime paveldėtas gilumines nuostatas, pvz. verslas yra blogai, arba būti turtingu blogai, valytojos darbas yra prastesnis už vadovo ir t.t. Kviečiu paskaityti http://vz.lt/Default2.aspx?ArticleID=57ECD16B-202B-4FD7-863D-15290BF56F2B

  Taip pat ir emigracijos pagrindinė priežastis nėra ekonominė, kažkur skaičiau apie identiteto praradimą (suprask nėra vertybė būti lietuviu patriotu), ir manau viena svarbiausių priežasčių – orumas. Mums labai lengva įžeisti ir net sutrypti kitą žmogų, kai vakaruose yra gerbiamas net indų plovėjas ar valytojas.

  Ši laida apskritai demonstruoja neapykantos ir užgauliojimų kurstymą, geriau tokių nebūtų visai. Kaip sakoma, liaudžiai reikia duonos ir kraujo… suprask, jūs peškitės, o aš darysiu savo arba “skaldyk ir valdyk”.

 10. […] pat naujus tūlas nerius iš Common sense pilstelėjo degaus skysčio į begęstančią ugnį ir pakvietė į šviesų rytojų, kuriame nenori nei pats gyventi, nei savo vaikams […]

 11. bst

  Atmetus visus tuos ekonominius reikaliukus, turim dar ir dieviska psichologine atmosfera. Kai lietuvis lietuviui – lietuvis. Tas cinizmo ir abejingumo misinys. Dar klausimas kas labiau lauk is cia varo.

 12. sim

  stais jums multimilijonierius abc :) http://www.laisvaslaikrastis.lt/news/318/53/

 13. […] dar tokis commonsense. Tinklaraštis tikrai turiningas ir įdomus, o dar ir lojalus svarbiam verslininkui Benui. Taip pat […]

 14. gerb Tomui tiesiog noriu priminti ką mes deklaruojame http://www.commonsense.lt/about/

  “Be to, esame verslininkai ne tik pagal pareigas, bet ir pagal mąstymą, tad tinklaraštyje į įvairius procesus žvelgiama tikrai ne iš samdinio pozicijų.”

  Taip kad mūsų lojalumas yra ne kažkokiam verslininkui atskirai (Benui, Tomui ar Antanui), o verslininkui – kaip veiklos būdui ir pasaulėžiūrai.

 15. Sveiki,

  man dar labai įdomu būti sužinoti dėl valstybinio sektoriaus efektyvumo matavimo. Lyg ir galima būtų jį matuoti sukurtų darbo vietų skaičiumi, bet mes puikiai žinome, kad dažnai valstybiniame sektoriuje 10 darbuotojų atlieka tą pačią funkciją, bet taip nei vienas ir nemoka. Tuo tarpu, jei matuotume sumažintų darbo vietų skaičiumi, tai vėl neaišku, nes mažinti mažinti irgi negerai, nes tai reiškia, kad valstybinis sektorius nesiplečia, nedirba ties nauja problematika ir pan. Kažkaip norėtųsi papildomų kriterijų įvertinant valstybinio sektoriaus darba (įmonės ir įstaigos). Gal galėtumėte ką parekomenduoti?

  Jonas Gavelis

  • Pirma, koks institucijos tikslas? Jis turi būti išmatuojamas, skaičiais. Jei institucija turi daug veiklų (kaip, pvz., VRM), tai skirtingi ir matavimai.
   Antra, kiekvienos institucijos tikslas (čia jau ne mūsų nuomone, bet mūsų siūlymu) turėtų būti subordinuotas į bent vieną iš žmonių gerovės kriterijų, kitaip tariant atsakant į klausimus: kaip įstaiga padės auginti pridėtinę vertę ir atlyginimus (švietimas), kaip įstaiga padės ilginti gyvenimo ir darbingo amžiaus trukmę (sveikata), kaip įstaiga padės sukurti daugiau darbo vietų ir pridėtinės vertės tose darbo vietose.
   Trečia, gali būti papildomi universalūs kriterijai, tinkami visoms įstaigoms, pvz.: motyvuotas atsakymas į gyventojo užklausą ne vėliau kaip per … (dabar pagal įstatymą 20 d.), pakartotinių kreipimųsi skaičius …% (kuo mažiau antrą kartą kreipiasi, tuo efektyviau aptarnaujame, iš pirmo karto).
   Ketvirta, investicijų ROI skaičiavimai (tik ne pinigine grąža, bet tikslų pasiekimu. Bet galima ir pinigine, jei įmanoma) vykdant viešuosius pirkimus. Perkame šitą krūtą IT sistemą dėl to, kad, pvz., sutrumpintume atsakymų laiką nuo 20 d. iki 10 d. Ar pavyko pasiekti tikslą? Pirkome 2 LCD 52” televizorius. O kokį pagerėjimą pasiekėme įsigiję?

Jūsų komentaras