Latviai turi politiką su atsakomybe ir kiaušiais. O mes?

Praėjusi savaitė buvo pilna įvairių įvykių, susijusių su valstybiniais (ir valstybės) finansais.

Pirmiausiai sužinojome, kad visgi krizė nepasibaigė ir pensijų kelti negalima. Kažkaip keistai nuskambėjo, nes visai neseniai konservatorių vadas viešai iš tribūnos gyrėsi, kaip suvaldė krizę. Tik nepagalvokite, kad aš už pensijų didinimą šiuo metu. Tiesiog keista, kad krizė vėl “atsinaujino”. Nors galbūt, anot Šimonytės, bėda yra ne finansinėje krizėje. Matant, kiek nedaug trūko iki katastrofos (t.y. pensijų patvirtinimo), tenka konstatuoti, kad smegenų krizė Seime labai rimtai tęsiasi.

Po pensijų didinimo nepatvirtinimo, Seimas patvirtino valstybės biudžetą. Ir su juo patvirtino “Sodros” biudžetą su 2.633.000.000 litų skyle. Specialiai tą skaičių parašiau ne žodžiais. Gal geriau bus skaitytojams suvokti, kokio dydžio ta skylė. Tai ne 2,6 milijonai, o MILIJARDAI. Kiek ilgai tokia “skylė” galės gyvuoti?

Savo tinklaraštyje mes jau rašėme apie politikų (ne)atsakingumą (ne)vadinant daiktų savais vardais. Nemokama medicina – yra mitas, ir visi tą seniai pajuto, tačiau politikai ir toliau vaidina, kad problemos nėra, tarsi realybės ignoravimas pašalins problemą.

“Sodra” ir valdiškų pensijų ateitis yra kita sfera, kur politikai tvirtai užėmę stručio pozą (galva smėlyje).

Bet kas, kas sugeba bent truputėlį mąstyti, ir gali spręsti 5 klаsės matematikos uždavinius (t.y. kur reikia padaryti daugiau nei vieną veiksmą ir pasinaudoti daugiau nei viena formule, bet užtenka mokėti paprastus aritmetinius veiksmus), sugretinęs šią savaitę paskelbtus faktus – “Sodros” skylė virš 2633000000 litų ir Lietuvos gyventojų per metus sumažėjo 82 tūkstančiais (tai virš 6% dirbančiųjų per metus), bei suprasdamas “Sodros” veiklos principus tikrai supras, kokia ateitis laukia “Sodros”. O tiksliau – kad “Sodra” tikrai ateities neturi.

Apie mūsų pinigų valdymo efektyvumą “Sodroje” rašiau ir aš,  ir Artūras Račas.

Kodėl mūsų politikai apie tai garsiai nešneka? O gal jie to nesuvokia, nes nėra gudresni už eilinį penktoką? O gal jie paprasčiausiai yra “bekiaušiai” ir bijo tautai pasakyti tiesą, o mieliau skatina visokių pasakų kūrimą?

Todėl praėjusią savaitę pirmą kartą gyvenime užsimaniau tapti latviu, nes jų premjeras ne tik protingesnis už penktoką, bet ir turi du (tris?) dalykus: atsakomybės jausmą prieš tautą bei kiaušius. Todėl tiesiai šviesiai pasakė, kad dabartinei kartai teks pensijomis pasirūpinti patiems.

Įdomu, kas turėtų nutikti Lietuvoje, kad ir mūsuose atsirastų tokio aukšto rango politikų su kiaušiais?

P.S. Beje, pastebėjimas, nors šaukštai jau po pietų: į commonsense.lt skaitytojams dovanotą seminarą apie mokesčių ir infliacijos įveikimą lapkričio pabaigoje Vilniuje susirinko 350 (pirmą seansą) ir 250 žmonių (antrą, pakartotinį seansą). Atitinkamai į tolimesnius finansinio intelekto kursus (kurie truks 6 mėn.) užsirašė 202 (Vilniuje 62) asmenys. Taigi džiugu, kad žmonių, tikinčių pasakomis apie pensijas, mažėja.

Pabaigai – vienas vaizdelis iš minėto seminaro pamąstymui su palinkėjimais prabusti tiems, kas dar turite iliuzijų.

komentarų yra lygiai 33

 1. Simas J

  Teisybės dėlei ir pilnam vaizdui susidaryti galėtumėte pasidomėti, kada SODRA turėtas 1 mlrd. turėtas rezervas virto 2 mlrd. Lt. “skyle” ir kada ta skylė nustojo didėti. O po to jau galima svarstyti ar Kubiliaus žingsniai geri, ar ne. Ir suvaldė jis SODROS skolos augimą, ar ne. O dabar jūs tik ištraukiate skaičių iš konteksto ir tėškiate ant stalo tarsi faktą – va, yra skylė.

  • BINGO !!!
   Aš ir sakiau galvazmogupuosia, kad mus vel apkaltins ‘antikonservatorizmu’. O jis netikejo.
   Gerb. Simai J, ar galėtumėte nurodyti, kur aš siejau (t.y. apkaltinau) Kubilių ir tą Sodros skylę ?

   • Simas J

    Iš klausimo (kaip suprantu-retorinio) “Kiek ilgai tokia “skylė” galės gyvuoti?” bent jau man susidarė įspūdis, tarsi teigtumėte konservatoriai kalti kad patvirtino biudžetą su 2,6 mlrd. skyle. Tarsi jie turėjo per metus ją užlopyti ir ištraukti SODRĄ iš minuso. Tad ir norėjau atkreipti dėmesį kad kad visų pirma galima džiaugtis, kad skola nebeauga. O kad tokios skylės neįmanoma panaikinti per metus tai kaip ir savaime aišku.

    Dar kartą perskaitęs straipsnį prisiimu kaltę kad reagavau per karštai ir atsiprašau – pripažįstu kad mano pirmas komentaras visai nepataiko į straipsnio pagrindinę mintį (liaudiškai sakant -“ne į temą”), tai kaip ir… Galite trinti jei norite… :)

    • Svarbiausiai – sutarėme, kad šiuo atveju akmuo į VISŲ politikų daržą

     Skylė tik didės, arba mokesčiai didės… Nes stabilizavimas įvyko nacionalizuojant dalį pinigų (t.y. sumažinant pervedimus į II pakopos pensijų fondus). Va čia jau būtų galima įžvelgti ir kaltinimą…

     Bet Sodros atveju tikrai bėda yra pačioje schemoje. Ir tą reikia pripažinti, o ne slėpti.

 2. bimbiris

  dėde, dėde, o kaip apskaičiavot, kad “tai virš 8% darbo jėgos per metus”

  • Jei dirbančių yra apie 900 000, tuomet 81 000 sudarys virš 8% .

   • bimbiris

    900 000 dirbančių ar darbingo amžiaus?

    o kiek iš tų 82 000 išvažiavusių yra darbingo amžiaus arba buvo dirbantys?

    • Kažkaip mažai tikėtina, kad emigravo pensininkai. Todėl leidau sau padaryti prielaidą, kad emigravo esami dirbantys (darbingo amžiaus) ir būsimi dirbantys, tie, kurie turėtų papildyti (bet nepapildys) Sodros mokėtojų gretas.

     O kodėl nusprendėte, kad visi išvažiavo ? Aš bent jau niekur nerašiau, kad išvažiavo.

    • bimbiris

     netūrali gyventojų kaita 2009 buvo -5350. 2010 metų duomenų dar nėra, bet taikant 2009 gautume kad 77k-78k i6važiavo, kitas skirtumas dėl natūralios gyventojų kaitos.

     kaip gerai pastebėjote buvau padaręs klaidingą prielaidą, kad natūrali gyventojų kaita yra apie 0.

   • bimbiris

    ir ar aš teisus, kad savo pagrindiniu šaltiniu šiuo atveju laikote tą skaidrę? J.Girdvainis, respublika? Kakom, kur Jūsų commonsense?

    SD duomenimis 2009 metais (naujesnių duomenų neradau taip greitai) buvo 1.64M darbingo amžiaus žmonių. Arba Lietuvoje dabar yra >40% nedarbo lygis, arba per metus Lietuvoje 0.5M sumažėjo darbingo amžiaus žmonių. Tuo tarpu Jūsų (ar delfi.lt) duomenimis tas skaičius yra 82000 (ir net ne darbingo amžiaus, o bendrai).

    Norėjau tik pastebėti, kad nereikia pasitikėti bet kokiais šaltiniais naudojant juose rastus skaičius savo straipsniuose. Taip pat būtų gerai lyginant ar dalinant skaičius atkreipti dėmesį ar abu skaičiai reiškia tą patį. PVZ: jeigu aš uždirbu 1000 ant popieriaus, o Jūs 990 litų į rankas, juk nesakysim kad mano atlyginimas didesnis (darant prielaidą kad abiem galioja LR mokesčiai).

    kaip sakė Mark Twain: “There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics”

 3. giedrius

  statistika tox keistas dalykas. 2002 ar 2003 metasi pagal Statistikos departamenta naftotiekiu bendras ilgis Lietuvoje buvo didesnis jei ju turejo Mažeikių nafta. Taip ir neaišku kas jų dar turi, gal kotrabandinius vamzdelius priskaičiavo.

 4. Labai įdomus ir informatyvus įrašas (dėka nuorodų į kitus šaltinius). Gaila, bet pas mus politikoje dvejopa situacija – taip pat sakomos nemalonios ir nepopuliarios žinios iš aukštų tribūnų. Nors dėl artėjančių rinkimų skamba daugiau kaltinimų, pažadų, nei realių darbų.

  O šiaip, tikra bėda – KAIP yra pasakomos realijos. Gaila, kai išsilavinę žmonės tai pasako su cinizmo prisikaupusiomis frazėmis ir veido išraiškomis, kurios byloja “ar taip ar taip jūs, šun..ja nieko nesuprantate”.

  Vienok dėl emigracijos ir Sodros skylės – šių dviejų laaaabai koreliuojančių veiksnių, nesimato realių strateginių veiksmų. Mokesčių mokėtojai išvažiuoja, o Premjeras tauzija, kad JIE (emigrantai) daro didžiulę klaidą, nes… 2030 metais Lietuva taps Šiaurės Atėnais. Beliko pakentėti tik 18 metų.

 5. Pasipiktinus

  Keistas straipsnis, tai ka daryti, kad ta skyle yra? Tai biudzeto netvirtinti? Ar mokescius didinti? Nesupratau,kas noreta pasakyti…:/ Ar auoriui dar truksta, jog kas tauta “apsviestu”? Ir taip cia pilna gasdintoju, maisto nevalgykite, vandens negerkite, kosmetikos nenaudokite viskas uztersta, ir dar pinigu nera, tuoj visi bankrutuosim ir t.t. Kam cia visus balamutint istisai? Kam tas bangas kelti? Nesinori truputi ramybes jau? Ne? Nu tai bruzgenkit i sveikata.

  • Gerb. Pasipiktinusi, gal dar kartą perskaitykite mano įrašą, ir … pradėkite kaupti pensijai, nesitikėdama nieko iš sodros ar valstybės. Todėl, kad su skyle nieko nepadarysi. Ji tik didės, jei nepasikeis demografinės tendencijos.
   Nes dar yra laiko sukaupti pensija :) O piktinimasis nieko nepakeis…

   • Pasipiktinus

    Kad pensijomis rupintis ir patiems reikia, cia nieko naujo, jau seniai apie tai snekama. Mane papiktino straipsnio tonas, kur vel dejuojama ir aimanuojama. Nepatinka man sis lietuviu bruozas:)

    • Nieko naujo ? Pasakykite, kur bent vienas politikas yra tiesiai šviesiai tą pasakęs ?
     O kad dejuojama ir pavydima, tai faktas. Tik ne dėl Sodros.
     Dejuoju, kad pas mus politikai bekiaušiai populistai. O pavydžiu latviams tokio drąsaus politiko.

    • sim

     o kodel nors vienas politikas tai turi tiesiai sviesiai pasakyti? cia kaip is serijos… kol kunigelis nepasake? jei kazkam nepakanka kritisko proto suvokti ir priimti realybe tokia kokia ji yra, negi tai kokio nors vidutiniu gabumu seimuno problema? kad sita ponzi piramide zlugs turetu buti aisku net saikingai ismaniam zmogui. gal todel daugelis pazistamu turinciu savo verslus, be skrupulu pasiskiria sau 300lt atlyginima.

    • Gerb. Sim,
     problema ne su verslininkais. Problema su didžiąja tautos dalimi, kurie kažkodėl tai tikisi kažko ir savo ateitimi nesirūpina. Jeigu dabartinė karta (tie, kuriems 20-40) nesusirūpins savo ateitimi, tai gali būti rimtų bėdų.

    • sim

     mielas Neriau,

     didzioji dalis 20-40-eciu tikisi ir “turi” viska cia ir dabar. ateitis yra dabar. kaip gi kokiam vidutines grandies samdiniui-vadybininkui be nuosavo prestizinio butuko uz 1 mln. isgyventi? kaip be 2 nauju masinu? 4 poilsiniu kelioniu per metus? ir visu kitu dekoraciju? “Amerikiečiai prabilo apie „Y kartą“: šie žmonės mano, kad jie nusipelno visko iš karto”

     http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/pasaulis/amerikieciai-prabilo-apie-y-karta-sie-zmones-mano-kad-jie-nusipelno-visko-is-karto-57-88379

     cia tik nelemta krize mazuma kortas sujauke, bet gi vel viskas gerai. vel puciami nauji burbulai. vel daugeliui jura iki keliu. o kiek is tos mase yra gabiu ir darbsciu? vienetai.

     taigi kodel jums ar bet kam kitam turetu rupeti siu asmenu ateitis, jei ji nerupi jiems patiems? jei daugeliui kokie valinskai ir nedzinskai atrodo igalus vykdyti seimo nario funkcijas, t.y. atstovauti ju interesus. o gal jie turi potencijos sukurti nauja socialines apsaugos modeli? stebetina kaip visokie kreivi “verslininkai” lenda i valstybes tarnyba, pvz. kreivys ar majauskai (pasidomekite kur tevelis ilindes sedi).

     tiems asmenis net nerupi dabartis. ar daug girdejote priestaravimu del tarkim tokio pinigu svaistymo “Valstybė “Būsto paskolų draudimą” ruošiasi gaivinti 50 mln. Lt injekcija”

     http://vz.lt/2/straipsnis/2010/12/17/Valstybe_Busto_paskolu_draudima_ruosiasi_gaivinti_50?readcomment=1#CommentAdd1

    • Gerb. Sim,
     gal ir neturėtų rūpėti, bet pacituosiu vieno mano sutikto žydo pasakymą:
     Aš noriu, kad visi būtų turtingi, nes tuomet ateis ir nupirks iš manęs. Jei visi bus biedni – ateis ir atims iš manęs.

     Netgi Donald Trump su Robert Kiyosaki tuo susirūpino http://www.whywewantyoutoberich.com/.
     Taip kad mano visuomeninis interesas labai asmeninis, bet visgi win-win gaunasi :)

  • Būtų tikrai smagu, jei straipsnio brūkštelėjimu, būtų galima atsakyti, ką daryti :) Tam ir renkame žmones, kad jie atsakytų 😀 O dėl pensijos, tai teisingai – reik rūpintis savimi, nes tie laikai, kai Bismarko idėjos galiojo, dabar keičiasi.

 6. don

  eilinis pazliumbimas kaip Lietuvoj viskas blogai, verksniai.
  taip sodroj skyle, o ka siulinat? sumazint pensijas ketvirtadaliu?

  • Siūlau pensijas kauptis patiems, ir nevaidinti, kad Sodra turi ateitį. Beje, parodyk, kur aš “žliumbiu” dėl Sodros ? Man paprasčiausiai gaila tų žmonių, kurie tiki, kad Sodra juos aprūpins. O tokių yra daug, nes ir prezidentė ir premjeras ir kiti pučia arabus, kaip Sodros problemos tik laikinos.

  • Nėra Lietuvoj taip blogai, pritariu. Tiesiog politikai bekiaušiai, ir tiek.

 7. bst

  Tarsi pagrindine problema butu vien kiausai. As is vis strategijos praktiskai niekame nematau.Kai nezinai kur eini nueisi ne ten kur nori.
  Pats su verslais nieko bendro neturiu bet toks jausmas kad vienintele stuktura kuri kazka apciuopiama daro yra VMI.
  Patys penciju fondai ir pinigeliu kaupimas problemos deja vistiek neisspres.
  Hipotetiskai:
  Tiesiog tarkim vietoj dabartiniu 11 pensininku ir 10 dirbanciu, del kuriu darbo produktu varzosi tie 11 pensininku su mazais pinigais turesim ateity (optimistinis variantas) 10 turtingu pensininku ir 6 dirbancius. Tie 10 pensininku tures varzytis del 6 dirbanciu laiko/produktu savo pinigais. Tiesiog paaugs kaina tu 6 dirbanciu, o _reali_ paslaugu kokybe nukris.
  Su didelem ar su mazom pensijom, negali but tokios populiacijos kitimo tendencijos, kitaip turesim kruva peudo turtingu pensininku aplink kuriuos mazejantis kiekis darbingu neapsokines kiek bemoketum.

 8. Ar nebus šiame straipsnyje paslėpta reklama? :))
  Nepasitikėkit SODRA, eikit į kursus-seminarus. Aš čia, žinoma, juokauju.
  Tačiau, jei pasitikėti SODRA, tai ekonomiškai namų ūkis, kaip vienetas rinksis juodąją buhalteriją, kam reikia mokėti, jei vistiek ateityje nieko negausite, geriau gauti grynais ir dabar :)
  Beje, buvau seminare, vienas pastebėjimas – sakiniai iš grožinių veikalų apie bankus ir etc. turi nurodytą šaltinį, visa statistika – ne. Tokie “vokrug do okala” skaičiai, bei daromos išvados verčia abejoti lektoriaus kompetencija.

  • Reklama būtų, jei kursai nebūtų prasidėję ir dar rinktų klausytojus. O dabar jau naujų klausytojų neberenka. Tai koks tikslas reklamuoti.
   O dėl pasitikėjimo – jei jums SODRA labiau patikima nei lektorius – jūsų teisė rinktis.

 9. O kur aš parašiau, kad SODRA man patikimesnė :) čia gavosi panašiai, kaip su pirmu komentaru.
  Tiesiog reikia vertinti kritiškai ir nepulti į ekstazę su kiekvienu lektoriaus žodžiu.

 10. Mauras

  commonsense vėl svaigsta turėdami progą paspardyti politikus. Nūnai tai madinga, o ir už ką galima surasti. Bet svaiginkitės atsakingai.

  Paskaičius gan padriką ir kaip įprasta kiek provokacinį tekstą, nekyla mintis, kad jis pretenduoja į rimtesnę analizę ar konstruktyvius siūlymus, išskyrus visiems žinomą ir latvių premjero pakartotą tiesą kad “skęstančiųjų gelbėjimas…”. Nors mūsų politikų noras vis pabūti mums tėvu ir motina atvirai sakant vimdo.

  Bet. Susidaro vaizdzialis, kad nerius pats nėra socialinio draudimo sistemų egzpertas su kiaušiais ir nelabai žino ką daryti su sodra… bet jaunatviškai svaigindamasis skaičiais bei skaičiuodamas, po kiek metų Lietuvoje paskutiniam išvykstančiam reikės išjungti šviesą, pamiršta pvz. tokį nesvarbų faktą, kad nemažas pulkas seniausiai išvykusių tautiečių suskubo šiemet deklaruoti išvykimą dėl jiems užkrauto PSD, iš ko šiemet ir sukrito dalis šviežiai iškeptų “statistinių” emigrantų (nespėliosiu kokia, manau kiti metai parodys realų sisteminės emigracijos mastą).

  Kas šiais laikais tiki Sodra ar privačiais pensijų fondais – nežinau, sprendžiant kaip žmogeliai sėkmingai kaupia indėlius bankuose, matyt nedaugelis. Vis dėlto mano vertinimu tokia sodra, kokia ji yra dabar lyginant su privačiais pensijų fondais – – gana efektyvus ir (apribojus politikų įtaką) mažai rizikingas perskirstymo įrankis. Jei dar supaprastinti soc.draudimo sistemos kalnus išmokų ir variantų prikurtų “kad tik žmogui būtų geriau” ir paspausti kaštus, įstatymu pvz. per 3 metus subalansuoti jos išlaidas su pajamomis (esminės tokio veiksmo strėlės tektų kitam seimui, taigi ko valdantiesiems bijoti?) ir įteisinti privalomą rezervą iš virš plano surinktų lėšų, taip de facto uždraudžiant politikams naudoti ją priešrinkiminių gerumo priepuolių metu , viskas su ja kaip su priemone gauti minimalias pajamas duonai ir sviestui būtų tvarkoj.
  Bėda tame, kad dabartiniai pensininkai dar nedaug ką sukaupę, o karta kuri kažką užsidirbo rinkos sąlygomis eis į pensiją po 10-15-20 metų. O lėšos už dabar ir dar dešimtmetį-kitą ateisiančių į Sodrą pensininkų sukurtą turtą, gautos prichvatizacijos metu, deja išleistos. Žodžiu, lopas ant lopo, ir lengvų išeičių dabartinei pensininkų kartai nesimato.

 11. […] Savaitgaliui: požiūris į valstybės valdymą http://www.commonsense.lt  Latviai turi politiką su atsakomybe ir kiaušiais. O mes? […]

 12. ech ta Lietuva vien blogos zinios…

 13. Tiesiog tam tikri pasamprotavimai į tą pačią (nešventinę) temą

  http://rokiskis.popo.lt/2010/12/23/gyventoju-amziaus-kitimo-prognoze-10-20-metu-periodui/

Jūsų komentaras