Koks tikslas?

Seminarų metu dažnai tenka paklausti: koks įmonės tikslas? Tenka išgirsti įvairių atsakymų, pavyzdžiui, “patenkinti klientą”. Tenka replikuoti, kad nustokite imti iš jo pinigus, ir jis taps patenkintas. Arba, “verslas turi būti socialiai atsakingas”. Vėlgi, ar gali nuostolingas verslas būti socialiai atsakingas, jeigu pirmu žingsniu jis mažina išlaidas, t.y. mažina darbuotojus. Po tam tikrų diskusijų visada sutariam, kad verslo tikslas – uždirbti pinigus. Nors dauguma mano, kad pelną. Aš esu susidūręs su keliomis pelningomis įmonėmis, kurios bankrutavo dėl lėšų stokos. Aišku, diskusijos nenurimsta, ir galų gale sutariam, kad jau uždirbti pinigai gali būti skiriami skirtingiems tikslams. Jie gali būti skiriami patenkinti klientą, ar kokioms nors socialinės programoms remti.

O koks tada valstybės tikslas? Va čia tai diskusijos tema, nes niekur oficialiai nepavyko rasti deklaruoto Lietuvos valstybės tikslo. Gal kur nors jis yra paskelbtas, tik SEO nesėkmingai dirba, ir todėl pirmose vietose gali rasti Pakso pasisakymą ar wikipedia pasiūlo savo variantą, yra ir desperaciniai pasisakymai. Aš taip ir nesugebėjau rasti trumpo atsakymo, bet kam man to iš viso prireikė? Gyvenau sau be tikslo, o dabar, mat, ėmė ir prireikė tikslo.

Turbūt niekam ne paslaptis, kad Lietuvos biudžete skyles daro “Sodra”. Graikai irgi problemų turėjo dėl socialinių pažadų. Va, dabar ir Airija prašo pagalbos, nes negali savo socialinių programų finansiškai patemti. Toks įspūdis, kad visos socialiai pažangios šalys elgėsi labai neatsakingai su savo finansais ir dabar nesugeba vykdyti pridalintų pažadų. Aišku, toks įspūdis yra dėl spaudos vienpusiškumo, nes jeigu skaitytum tik kriminalines naujienas, tai greitai susidarytų įpūdis, kad 99% moterų yra išprievartautos, o visi automobiliai – vogti.

Grįžkime prie valstybės tikslo. Galėtume teigti, kad jos tikslas yra išgyvenimas (oi, vėl prisiminiau prognozes apie lietuvių tautos išmirimą). Pagal Darviną, gamtoje išgyvena geriausiai prisitaikantys. Tai valstybės tikslas turėtų būti skatinti piliečių sugebėjimą prisitaikyti. O dabar aš bandau suprasti: kaip socialinės programos padeda žmogui prisitaikyti?

Na, žinant, kaip jos realizuotos Lietuvoje, aš drįsčiau teigti, kad jos, atvirkščiai, skatina iš viso nieko neveikti. Kažkaip atsitiko, kad socialinės programos yra didžiausiais valstybės siaubas, nes tai finansiškai nepakeliama ir neskatina prisitaikyti prie kintančios pasaulinės aplinkos. O čia reiktų atidžiau pažvelgti į demokratijos principus, tiksliau, rinkimų mechaniką. Tas politikas, kuris daugiausiai prižada asmeninių gerovių rinkėjams, gali užsitikrinti laimėjimą. Dažniausiai išrenkamas politikas tik ketveriems metams. O tokiam laikotarpiui valstybės pinigų turėtų užtekti pažadų vykdymui. Bet, va, kitam politikui jau reikia dar daugiau prižadėti. Ir taip su kiekvienais rinkimais prižadama ir prikuriama personalinių gerovių, kurios gula akmeniu į valstybės biudžetą. Anksčiau ar vėliau tie akmenys valstybę nutempia į dugną. Tai ar tikrai mums tokios socialinės programos reikalingos? Irgi Hamletiškas klausimas.

Nesusidarykite nuomonės, kad aš prieš socialines programas, bet laikraščius paskaičius susidaro įspūdis, kad žurnalistai užmiršo, kaip rašyti įdomius straipsnius ir nesikartoti. O gal pasaulio naujienų apžvalgas daro tie patys žurnalistai, kurie rengia ir kriminalines naujienas?

komentarų yra lygiai 30

 1. Mantas

  Gaila, kad užmiršti Sąjūdžio keltos idėjos ir tikslai beatsikuriančiai Lietuvai… O jų juk buvo daug ir visokių – nepriklausomybė nuo okupantų (Rusijos), viduriniosios klasės ir išsilavinusios visuomenės kūrimas, laisva rinka ir verslumo užtikrinimas, piliečių valdžia ir t.t…. Įdomu, kiek iš tų tikslų buvo pasiekta… matyt, nei vieno, nes vis tuos pačius “lozungus” girdime rinkiminėse programose…

 2. eiyou

  Manau, kad jei įmonės pagrindinis tikslas yra tik generuoti pajamas, tai tokia įmonė netoli eis. Įmonės tikslas turi būti kaip galima geriau atlikti tuos veiksmus (paslaugas, kažką gaminti ar pan. ) kam ji buvo sukurta. O pajamos tai jau pasekmė to darbo jeigu jis atliekamas gerai.

  • Alius

   Tu maišai priežastį ir pasekmę: įmonė kuriama tam, kad uždirbt kuo daugiau pinigų tiek dabar tiek ateity (bent jau aš savo įmonę kūriau tuo tikslu); pinigai uždirbami kaip galima geriau atliekant “tuos veiksmus”.

   O po to spiralė: kuo geriau atliksi “tuos veiksmus”, tuo daugiau pinigų galėsi uždirbti; kuo daugiau uždirbsi tuo geriau galėsi atlikti … (čia geru atveju).

   Būna ir kitokios spiralės: kažkam į galvą šauna krizė; susimažina finansavimą; pablogina “tų veiksmų” kokybę; mažiau uždirba; vėl susimažina finansavimą; vėl pablogina “tų veiksmų” kokybę; ir t.t.

   Šitą žinant, kiekvienas sau pasirenka savo spiralės variantą 😉

   • eiyou

    Tai tu pirmiau sukūrei įmonę o tik paskui sugalvojai ką su ji veiks? Jei tikslas uždirbti kuo daugiau tai geriausia nusikalstama veika, narkotikai, vagystės, investicijų grąža didesnė ;). O į temą valstybės tikslas, kad tam tikra bendruomenė galėtų išgyventi lengviau, o kad ta bendruomenė išsirenka neteisingus lyderius tai jau tos bendruomenės problema.

    • Alius

     Darau tai, ką moku geriausiai. Nusikalstama veikla per daug pavojinga – mano laisvė, sveikata, gyvybė man brangesni už bet kokius pinigus. Tačiau, jei pamatysiu didelį pelną nešančią galimybę (ne iš savo srities), gali būti įsitikinęs – aš ja pasinaudosiu.
     Į temą: kad bendruomenė galėtų išgyventi lengviau, valstybė turi būti turtinga (būtina sąlyga dabartiniame pasaulyje).
     Dėl lyderių – čia aš pats negaliu apsispręsti – iš vienos pusės: “kiekviena tauta turi tokią valdžią, kuri po to ją turi”; iš kitos pusės: lyderiai juk tam ir yra, kad vestų visą bandą į priekį.

    • eiyou

     Jeigu pamatysi pelną nešančią galimybę tai tikslas bus ją realizuoti ir jei pavyks tai tu gausi tą pelną. Nes jei tavo tikslas bus pelnas tada gautųsi, kad pelno gavimui tu pamatai galimybę.

    • O gal pelno gavimui ieškai galimybės ir ją pamatai? :)

    • eiyou

     Na Alius minėjo kad jeigu pamatys… O šiaip, tai man atrodo, kad pavadinti pajamos pagrindiniu tikslu tai tas pats kas pasakyti, kad žmogaus pagrindinis tikslas valgyti. Juk pajamos tai būtina įmonės išgyvenimo sąlyga. O juk pagrindinis tikslas padaryti taip, kad maisto netrūktų ;). Taip ir įmonės tikslas turi būti ištobulinta veikla nešanti vartotojui didžiausią naudą, dėl ko vartotojai ir atneša įmonei pajamas.

 3. kai pagalvoju, reiktų visas socialinės paramos programas išjungti ir po viena įjungti kur reikia. Bet darbas sudėtingas, o svarbiausia nepopuliarus niekas, niekas be manęs to ir nepadarys. O man dar paaugti reikia, kad galėčiau tokius veiksmus daryti.

 4. c2h5oh

  Klaidelė autoriaus tekste – Airiją (bent jau dabar) į dugną nutempė ne “socialinės programos”, o bankai (prisidarė kosminių nuostolių, o valstybė užgarantavo visus bankų įsipareigojimus).

  • O valstybinis užgarantavimas – ne socialinė programa ?

   • c2h5oh

    Nebent jeigu bankus prilyginam fiziniams asmenims (kurie gali būti socialinių programų gavėjais). Bet tada viskas yra “socialinės programos”.

    Žodžiu, šitas pavyzdys – į vieną eilę su jūsų pačių pavyzdžiu “jeigu skaitytum tik kriminalines naujienas, tai greitai susidarytų įpūdis, kad 99% moterų yra išprievartautos, o visi automobiliai – vogti” [reikėtų pridėti – “o visas valstybes tempia į dugną socialinės programos”].

    • O kodėl gelbsti bankus ?
     “Kad apsaugoti indėlininkus ir išvengti socialinių neramumų”. Bent jau tokia oficiali priežastis. O negi tai nėra ‘socialinė programa’ ?

 5. To eiyou
  Jo bet kokia ideja galima suvesti iki absurdo. Taip kaip pavyko pasakyti, kad zmogaus pagrindinis tikslas valgyti. Cia galima toliau ir anekdota prisiminti. Kuris zmogaus organas svarbiausias. Smegenis, visa kuna valdo, o va plauciai visus dieguoniu aprupina, sirdis visiems ta dieguoni atnesa. Klausesi uzpakalis tu kalbu ir pasake, kad as esu pats svarbiausias. Visi puole is uzpakalio saipytis. Uzpyko uzpakalis ir uzsirauke. Po savaites visi prapazino, kad pagrindinis organas zmogaus organizme yra uzpakalis.
  Lietuvoje apie pinigus kalba tik kaip apie numireli. Arba nieko, arba tik blogai. Bet butent pinigai ir yra pagrindinis verslo tikslas. Nes jeigu ne pinigai, tai galima tada eiti ir buti laisvu menininku. Ir klienta patenkinsi, ir socialiai teisingai elgsies, gal i seima isrinks, bet niekas tai nevadins verslu. Gaila, bet siuo metu verslo sukuriami pinigai daugumos sulyginami su uzpakaliu.

  • Alius

   To eiyou,

   Kadangi pats nesugebi sudėlioto loginės grandinės – aš tau padėsiu:

   Aš (kaip asmenybė) turiu savo tikslus;
   Tam, kad pasiekti tų tikslų, aš turiu valgyti (ir ne tik);
   Maistas (ir ne tik) perkamas už pinigus;
   Tam, kad turėčiau pinigų, įkūriau verslą;
   Kad verslas uždirbtų pinigų, reikia, kad klientas būtų patenkintas t.y. teikti jo poreikius tenkinančias prekes/paslaugas, kurias jis pirks.

   Viso to pasekoje – aš (kaip asmenybė) galiu siekti savo tikslų.

   Dabar jau, tikiuosi, supranti atsakymą ?
   Dar kartą pakartosiu: Tam, kad turėčiau pinigų, įkūriau verslą !!!

   • eiyou

    aš nesakau, kad pinigai yra blogai aš sakau kad geriau pasirinkti tikslą ne pačius pinigus o jų uždirbimo būdą ir jį tobulinti pinigai ateina paskui idėjas o ne idėjos ateina paskui pinigus. Jei tavo tikslas pajamos (t.y apyvarta) tai gali atsirasti ribojimas naujoms idėjoms tam kad kažką patobulinti. Šiaip čia ne aš pats tą sugalvojau o žymūs marketingo specialistai pabrėžia kad apyvarta yra blogas tikslas, jis sunkiau motyvuoja komandą ir riboja idėjas.
    to alius tu gali sau išsikelti bet kokį tikslą, aš tik noriu pasakyti kad greičiausiai geriau būtų kurti verslą dėl to kad save realizuoti, ypač jei tu darai tai kas tau gaunasi geriausiai o pinigai ateis jei tu pasieksi tikslą.
    to audrius aš apie pinigus sakau kaip apie maistą verslui tai nėra blogai, bei tu nesupratai žmogaus tikslas ne valgyti bet turėti už ką pavalyti ir ne tik.

 6. Business is for money, money is for purpose !

  Kitaip, kodėl visi žiūri į ROI, akcijų kainas, pelningumą ir pan… Bet jei eiyou nenori imti pinigų – čia jo teisė…
  Esu girdėjęs vieno lietuviško docento pasisakymą, kad gamybinės įmonės tikslas gaminti kuo daugiau kokybiškos produkcijos. Matyt pardavimai nėra svarbu…

  • eiyou

   Aš niekur nesakiau kad nenoriu pinigų. Pinigai ne tikslas o priemonė, dar vienas iš resursų.

   • Atskirkime žmogaus tikslus nuo įmonės. Žmogaus tikslas neturėtų būti pinigai, bet įmonės tikslas – uždirbti pinigus dabar ir ateityje.

   • Alius

    Manau jau galim baigti šitą diskusiją.

    Kai sukursi savo verslą, tada suprasi tiksliau …

 7. Briedis

  Gal tada man žaliam galėtų „protingieji kurmiai“ atsakyti į klausimą kodėl verslinykai labiau mėgsta samdyti svarbiems darbams atlikti ne tuos kurių nėra tikslas pinigai, o tuos taip vadinimus „self motyvated“.

  Ar tikrai straipsnio autorius labiau rinktųsi architektą arba gydytoją arba net autošaltkalvį kurio pagrindinis tikslas pinigai, o ne tą kuris baldzielina nuo savo specialybės??? Aišku, aš neneigiu to, kad tie kurie baldzielina, dažniausiai ir visai neblogai pragyvena…

  Dar galiu papasakoti apie savo draugelį stalių, kuris baigęs aukštąjį lentas pjauna ir obliuoja. Na žmogelis ėmė ir tebeiima po 200 lt dienai ir darbo visais laikais užtekdavo. Tai sakau, imk paskolą kurk cechą, samdysi žmones ir būsi verslinykas.A sako aš nenoriu būti viarslinykas, o noriu lentas obliuoti, tą dabar ir darau.

  • Nu jo. Advokatai irgi nekuria UAB, ir tai nevadina verslu. O tiesiog laisvai samdomu darbuotoju. Taigi paminetas stalius irgi yra laisvai samdomas darbuotojas. O jeigu manote, kad jo tikslas nera pinigai, tai tegul lentas obliuoja ir pinigu neima. Bus aisku, kad tikrai tikslas ne pinigai :)
   Neveltui sako, padarykime taip, kad musu svajoniu issipildymui netrukdytu pinigai. Nori, nenori o pinigu reikia. Ir pinigai i prieki, o svajones veliau.
   Neuzmirskite, kad uz darba moka, o uz malonumus patiems reikia susimoketi.

   • Briedis

    Audriau, perfrazuojant anekdotą “Ar jūsų gyvenimo tikslas šikimas?” , jei ne pabandykite nešikti… Nori nenori, o šikti reikia…

    Mano galva yra du tipai veiklų ar verslų. Vieni tai tie kurie gali pamatuoti rezultatą ne pinigais, juos vadinkim amatininkais. Jie gali dirbti po vieną arba su keliais padėjėjais – mokiniais. Dažniausiai jie matuoja rezultata savo pačio pasitenkinimu ir kolegų panašių kaip jis pripažinimu. Dažnai jų ir klientų pasitenkinimo kriterijai sutampa. Nors būna ir kolizijų. Pavyzdžiui įsivaizduoju, kad geram žurnalistui sunku parašyti gerą straipsnį kuris būtų lryto reitingų top’e. Arba geras dizaineris save prievartauja kurdamas beskonę, tačiau rėkiančią pakuotę…

    Kitiems, nėra kito rezultato mato kaip pinigai, bet tai nereiškia, kad visiems sėkmingiems verslininkams PINIGAI YRA TIKSLAS. Teko girdėti apie vieno parduotuvių tinkliuko savininką, kuris galėjo parduoti tą savo tinkliuką stambiesiems ir pinigų būtų užtekę visam likusiam gyvenimui ir ne tik . Nepardavė. Matyt jam svarbiau būti nedidelio tinkliuko savininku, o ne turėti daug $. Tačiau jis kas diena stebi pinigų srautus norėdamas įsitikinti ar gerai dirba. Norėdamas dar geriau dirbti, stengiasi juos padidinti.

    • Yra toks pasakymas: as jau pakankamai turtingas, kad galeciau tureti savo nuomone. Visai naturalu, kai jau turi pinigu, gali sakyti, kad nedirbi del pinigu. Ir labdara uzsiimti. Bet visa tai veliau, poto kai verslas sugeneravo pinigu pirminiams poreikiams patenkinti.

     Pats geriausia pavyzdys yra kai klausi kodel buves samdomas darbuotojas savo versla atidare: pinigai, laisvas grafikas, laisve, kuryba, pasitenkinimas, motyvacija ir t.t.
     Visi pasako, kam dirbti kitam, jeigu galima dirbti sau ir uzdirbti daugiau. Tai kam save apgaudineti, kad versla sukurem ne del pinigu. O kai ju yra galima uzsiimti ir visu kitu :)

    • ghoul

     Niekas turbūt netvirtina, kad pinigai visuomet ir visur yra vienintelis tikslas ir motyvacija. Tai yra VIENAS IŠ tikslų, kurių apskritai gali būti pakankamai daug. Bet į tą verslo tikslų aibę pinigai visuomet įeina, priešingu atveju verslas tiesiog tiektų savo prekes ar paslaugas nemokamai.

 8. Briedis

  Ghoul apibrėžimas tiksliausias, neįmanoma su juo nesutikti.

 9. tipelis

  Manyčiau, komentaruose nusifilosofuota.
  Visų pirma, kompanijos ir žmogaus tikslai nesutampa. Žmogaus gyvenimo tikslas dažniausiai nėra pinigai.
  O šnekant apie kompanijas – visokių jų būna: vienos pelno siekiančios, kitos ne pelno siekiančios, trečios per vidurį (pavyzdžiui, apsimeta kad siekia pelno, bet realiai yra sukurtos tik kažkieno ambicijų tenkinimui: turtingas vyras įkuria parduotuvę, kad žmona turėtų kuo užsiimti, ir neuždaro parduotuvės net jeigu iš jos vienas nuostolis).
  Pelno siekiančios kompanijos tikslas pelnas, o ne apyvartiniai pinigai. Apyvartiniai pinigai tik priemonė.

  • O kas yra pelnas ? Viena eilutė pelno-nuostolių ataskaitoje. Štai neseniai kalbėjausi su įmone, kuri pelno turi, ale pinigų ne, nes visas pelnas “suinvestuotas į atsargas’.

   Čia kaip mano žmona sako: Man tavo algos nereik, tu pinigus namo parnešk.
   Pinigus uždirbanti įmonė tikrai bus pelninga, tačiau “pelninga” įmonė nebūtinai generuos pinigus.

 10. Jpuma

  Imone ar kompanija oati saves nesukuria, ta padaro zmogus su tikslu. O skelbiamos imoniu vertybes ir tikslai – tai ju veiklos tiksliai, kuriuos kuria vel gi ne imone o zmones.

  Nesileidziant i didelius isvedziojimus pasakysiu tiek, kad pinigai tikrai nera tikslas. Pacituojant Krikstatevi – PINIGAI YRA NE TIKSLAS, O PRIEMONE JAM PASIEKTI.
  Juk uzdirbe pinigu ju nepasidedat pries save ir dziaugiates savo tiklsu, o juo imat ir kazkam isleidziat, ar ne taip???
  Na arba toliau investuojat.

  O siaip filosofiskai kiekvieno tikslas – buti laimingam, o kiekvieno laime skirtinga.

  O valstybes tikslas? Valstybe tikslo neturi, jos prievole – sudaryti tokia organizuota tvarka, kurioje kiekvienas galetu igyvendinti savo teisetus tikslus ir tuo paciu netrukdant kitam.

  Na o tie kurie sako, kad ju tikslas vistiek pinigai, veliau ar anksciau sutiks, kad tikslas nebuvo pinigai…

  • Jega, supratote, kad imone, ne zmogus, o zmogui reikia priemoniu, kad tiksla pasiekti. Ir ta pinigu priemone yra imone. Todel ir yra imones tikslas zmogui pinigus uzdirbti. O kai pinigai uzdirbti, tada zmogus (savininkas) savo tikslus igyvendina.
   Taip pat kaip ir daugumos darbuotoju kurie ateina i imone dirbti yra tikslas uzdirbti pinigu (kai kur gauti), bet tikrai nera tikslas dirbant imoneje uzsiimti labdara. Manau Jpumos labai teisingas komentaras, tik darant isvadas buvo sumaisytas zmogaus tikslas su priemoniu tikslais :)

Jūsų komentaras