Kam naudinga didesnė MMA?

Prieš kokius 4 metus išklausiau vieno investuotojo pasakojimą. Olandai pasiskaičiavo, kad viename lietuviškame kaime apsimoka pastatyti lentpjūvę. Maždaug per 8 metus turėtų atsipirkti. Vidutinis atlyginimas turėjo būti apie 1300 Lt, įdarbintų apie 20% darbingų kaimo gyventojų.

Aišku, pradžioje visko buvo, kol perprato lietuviško verslo ypatybes. Tarkim, atlyginimus mokėti reikia griežtai penktadienį po darbo. Tiesa, pirmadienį ne visi darbininkai susirinkdavo. O krepšinio varžybos buvo oficialios nedarbo dienos, kad girti ko nors sau nenusipjautų. O po kelių mėnesių visas kaimas suprato, kad galima pasidaryti ir po bizniuką – čia kai kojos išdyksta viskam, kas neprikalta. Taigi jau po pusmečio olandai suprato, kad lentpjūvė turbūt ir po 20 metų neatsipirks. Taigi pasiūlė darbuotojams rinktis: arba atlyginimas 1000 Lt, arba investuotojai imsis veiksmų. Na, darbininkai nesutiko, investuotojai viską pardavė ir grįžo į Olandiją. Vėl sėdi pusė kaimo be pajamų ir prisimena gerus laikus, kai galėjo bizniuką prasukti.

Kai prasideda kalbos apie MMA (minimalios mėnesinės algos) padidinimą, visada reikia įžvelgti tris suinteresuotas puses.

Pradėsime nuo pačios aiškiausios – tai darbininkai. Manau, kad deugaliu atvejų jie šauks “valio”, nes jų pajamos padidės. Aišku, tie, kurie gauna daugiau negu minimumas, jiems atrodytų nei šilta, nei šalta. Bet taip tik iš pirmo žvilgsnio. JAV labai neigiamai žiūri į minimalų atlyginimą, nes jį priskiria prie diskriminacinių. Tarkim, žmogus dirba Lietuvoje ir gauna 1000 Lt ir jis tikrai juos užsidirba. Ir yra bendradarbis, kuris gauna 800 Lt, ir tai turbūt nėra jų vertas. Ir tada pareina valstybės sprendimas pakelti minimalų iki 1000 Lt. Ir dabar abu darbuotojai uždirba vienodai. 800 Lt gavusio darbuotojo požiūriu, tai pati geriausia vyriausybė, o, va, 1000 Lt gavėjų požiūriu, tai dykaduonių auginimas, kurie nieko kito nedaro, kaip tik reikalauja iš kitų, kad jiems duotų. Aišku, tokia demotyvacija paliekama spręsti darbdaviui.

Na, nauda valstybei kaip ir aiški. Padidėja atlyginimas, surenkama daugiau mokesčių, gal net ir vidutinis atlyginimas padidės. Bus galima prieš Briuselį pliusą užsidėti. Bent jau dirbantieji neis Seimo langų keisti, o tai irgi neblogai. Kaip nežiūrėsi, o valstybei, iš pirmo žvilgsnio, nieko blogo neatsitiks.

Ir lieka verslininkai, kurie ir turės tą MMA mokėti. Man toli eiti nereikia, giminės turi IĮ ir samdosi du darbuotojus. Laikai ne geriausi, todėl jiems moka MMA, o patys po pusę etato susiforminę, nors dirba be savaitgalių. Į mano klausimą, kas būtų, jei MMA padidėtų 200 Lt, atsakė, kad atleistų vieną darbuotoją. Nes tiesiog nėra pinigų, kad sumokėtų padidėjusius atlyginimus, o po to bankrutuotų, nes su likusiu darbuotoju visų darbų neapsidirbtų. Realiai per pusmetį atsirastų 4 nauji bedarbiai. Valstybė dėl papildomų 4 bedarbių nenumirs. Taigi tai visai ne argumentas, nes mūsų darbdaviai jau įprato prie tokių kaitaliojimų.

O, va, investuotojai, šito negali suprasti. Ir tas nesupratimas ateina iš dviejų šaltinių: tai MMA nepastovumas ir nenuspėjama biurokratija. Teko dalyvauti projekte, kuris turėjo skatinti investicijas į Lietuvą. Todėl buvo padaryta potencialių investuotojų apklausa siekiant suprasti, kaip priimamas sprendimas dėl investavimo ar investicijų nutraukimo.

Taigi investavimui labai svarbu, kaip greitai bus galima pradėti gauti pelną. Tarkim, čekai sugeba taip viską organizuoti, kad per metus pakeičiama žemės paskirtis, detalieji planai, pastatoma gamykla, apmokinami darbuotojai, pastatomas logistikos centras bei pritaikoma infrastruktūra – tarkim, atsiranda gaisrinė ir greitosios pagalbos punktas! Atsiliepimai apie Lietuvą dažnai, atrodo, susivesdavo į tai, kad reikia paremti tam tikrą įmonę ir biurokratai viską išspręs. Nei aišku, kiek paremti, nei kada bus viskas išspręsta, o dar dažniau atvykusiems atstovams net nepavykdavo susitikti su vietinės administracijos atstovais. Dėl šios priežasties Lietuva nepapuola į ilgąjį patraukliųjų sąrašą, o apie trumpąjį net nekalbu. Gal todėl tik IBM su “Barclays” ir gali Lietuvoje ką nors veikti, nes biurui išsinuomoti biurokratų leidimo nereikia.

Kada investuotojas priima sprendimą, ar perkelti savo investicijas? Labai paprastai: tiesiog žiūri bendrą mokesčių naštą verslui. Ir kai tik atsiranda kitur mažesnė, perkeliamas verslas be jokių sentimentų. Lietuva jau seniai nėra pigiausias kraštas, nors dauguma darbuotojų šauktų, kad atlyginimai yra maži, ir Airijoje daugiau moka. Tik tenai darbuotojas du kartus daugiau Big Mac gali nusipirkti, bet čia jau kiekvienam spręsti asmeniškai. O, va, toks MMA padidinimas tik padidina mokesčių naštą verslui.

Todėl ir neateina į Lietuvą investuotojai, o vėliau jau suveikia kitas principas. Apie 4% lietuvių valdo daugiau negu 80% Lietuvos turto. Kaip suprantate, esant tokiam santykiui konkurencija net nekvepia. Todėl niekas nemažina produktų kainos ir nedidina darbuotojų atlyginimo. Juk konkurentai neateis. O tuo atveju, jeigu valstybė sugalvotų įsikišti, irgi yra sprendimas. Pasiūlom dar daugiau mokesčių mokėti. Juk neatsisakys, kai biudžete tokia skylė. Šiuo žingsniu oligapolijos nušauna kelis zuikius: pribaigia mažus konkurentus, atbaido investuotojus ir tuo prisidengdami neproporcingai sumažina atlyginimus bei pakelia kainas. O po kainų padidinimo pasirodys, kad už 1000 Lt nusipirksi daiktų mažiau negu tuomet,  kai gaudavai 800 Lt.

Bet kam tas rūpi, juk MMA sumažinimas duotų rezultatus tik po kokių 10 metų, ir tai tik tuo atveju, jeigu investuotojai susidomėtų. Niekas nenori ilgai laukti 10 metų, nes valgyti norisi dabar.

Papildymas

Dar vieną gerą pastebėjimą pateikė Žilvinas. Dings pigios paslaugos. Ar pastebėjote, kad nebeliko vasaros metu ledų pardavėjų. Kiek reikia parduoti ledų porcijų, kad uždirbti MMA 1000 Lt.? Pagal www.tax.lt tai butu 1625 Lt. Jeigu nuo kiekvienos porcijos po 1 litą pelno. Tai reiktų parduoti 1625 porcijas. Kažkaip sunkiai tikisi, kad tiek parduosi. Taigi reikia kelti antkainį nors iki dviejų litų. Bet tada kas mokės už ledų porcija po 4 litus. Turbūt niekas nemokės, bet už tai pradės kalbėti apie prekybininkų antkainius.

komentarų yra lygiai 65

 1. Jurkis

  Pats didžiausias blogis – reikia atlyginimus mokėti.

  • Dabar ne 93 metai kada niekas nemokejo atlyginimus. Todel jau yra sekantis klausimas: is kur gauti pinigu atlyginimams moketi?

  • sleech

   Pats didžiausias blogis – reikia atlyginimą užsidirbti.

   • o dirbti šiais laikais niekas nenori, tas pats pavyzdys apie lentpjūvę kaime, žmonės dabar sėdi ir viskas. ES paramą moka už sėdėjimą ir rami galva, tada neapsimoka nei karvė kaime auginti nei šiaip žemės ūkiu užsiimti, lengviau DB kas mėnesį prisistatyti.

 2. Kaip vienas darbuotojas yra pasakęs:

  Я не хочу больше зарабатывать, я хочу больше получать.

 3. Galiu pasakyti vieną dalyką, kad žmonės kurie turi savo verslą, ir nesugebės išmokėti 200 litų daugiau darbuotojams (dviems…), galbūt buvo metas ankščiau pamąstyti apie įmonės uždarymą, arba kažkokius pakeitimus. Kas per verslas, jeigu tu vos sugebi sumokėti atlyginimus.

  Atlyginimo kėlimas yra labai geras dalykas, aišku jeigu nebus tokių bajerių kaip tu pats minėjai, kad nusipirkt galėsi mažiau negu kai turėjai 800 litų/mėn, jeigu išlaikyti viską taip kaip yra ir kelti atlyginimą tai tik geri požymiai, todėl, kad kils gyvenimo lygis, žmonės dirbantis už minimumą, galės nusipirkti kažkokį prietaisą brangesni ir pan. :)

  Aš esu už, nors ir esu kaip sakant busimas verslininkas (bent norėčiau tokių būti), bet pas mane planuose net nėra tokio dalyko kaip mokėti minimumą žmonėms. Jeigu jau dirbam tai dirbam ir darom viską gerai.

  • Nu ne visi verslai uzdirba milijonus. Paimk kioska. Tenai net 50 Lt plius, jau yra pasiekimas.
   O siaip tai dviems reikia pakelti po 200 Lt, ir dar tiek pat sumoketi mokesciu. Isviso papildomai reiks uzdirbti 800 Lt. O tai reiskia, kad reiks kelti kainas. Ar nori brangiau moketi?

   • Tai gal metas pamąstyti apie pelningesnį verslą? Arba didesnė prekių pasiūlą, kažką dėl ko uždirbtų tas kioskas daugiau. Beto bent jau paskutinių metų pastebėjau, kad daug kioskų užsidarė Lietuvoje, man jie visada nepatiko, prekių pasiūlos nėra, eini tenais pirkti kai nebėra kur kitur. Kitaip sakant kraštutiniais atvejais.

    • Jau pagalvojo kur eiti – i darbo birza, dar didesni valstybes biudzeto deficita daryti :)
     Tegul valdzia duoda darbo ir su minimaliu atlyginimu, kam cia paciam bandyti darbo vietas kurti. Tokio mastymo atsiradimas daro 100 kartu didesne zala, negu infliacija kuri atsiras po tokio MMA pakelimo :(

  • Karvė

   Viliau, kai būsi verslininkas, tada ir komentuok, jų veiksmus. Iš pradžių viskas atrodo labai lengva, o kai pradedi, išlenda tiek visokiausių niuansų, kad niekad nebūtum patikėjęs…

  • Viliau, atleisk už atvirumą, bet su tokiu požiūriu tu verslininku ir nebūsi :(

 4. liutas

  man patinka tokie ‘busimi verslininkai’ kaip Vilius. Kaip esamas verslininkas, nors ir mokantis daugiau nei minimalios algos, galiu tamstai pasakyt, nebus is taves verslininko deja. Eik dirbt samdomo darbo, geriausiai valstybei. Ir dar karta paskaityk straipsni, ten viskas protingai isaiskinta

  • Nenurašinėkime vieni kitų per greit. Visi esami verslininkai kažkada buvome ‘būsimi verslininkai’. Ko mažiausiai norėtųsi, tai kad tokie kaip Vilius ir baigtų viską tik šnekomis, taip ir nepamėginę sukurti savo verslą.

 5. rprznt

  Man tik idomu ar neskatina tas MMA kelimas infliacijos (netiesiogiai)?

  1)Pakelus MMA pabrags kai kuriu kasdieniniu prekiu savikaina (darbo uzmokestis tiems patiems darbuotojams) – >pabrangins tas pacias prekes, ir vel daruotojai reks kad negali nusipirkti to ar ano (grysime i pradien padeti – is minimalaus atlyginimo pragyvent padoriai neimanoma)…

  Ar pakelus MMA [kaip jau mineta] nebus skriaudziamas darbuotojas kuris investavo i save (mokslai/kursai – beabejo jie mokami – laikas ir pinigai) ir dabar gauna geresni atlyginima. Skirtumas tap jo ir tarp to kuris neinvestavo (gaunancio MMA) sumazeja. Tai butu galima vertinti kaip daugiau uzdirbanciojo praradimus, nes kainos kils [?] [del punkto nr1] daugiau isleis tiem patiem produktams.

  Pakelus MMA reiktu kelti atlyginima ir geriau apmokamiems darbuotojams, idant islaikyti proporcinga skirtuma?

  • MMA pakelimas skatina infliacija. Tik su tam tikru velavimu ir va is sito laiko skirtumo nauda gauna tik valstybe.
   Nu kaip ir minejau sita dialema paliekama spresti darbdaviui. O jis ir taip uzsiemes “naujamis valdzios iniciatyvomis” Tai is kur jam rasti laiko ir lesus, kad teisingai elgtis su darbuotojais?

   • rprznt

    tai cia ir norejau sutikti kad MMA didinimas nera teisingas ne MMA gaveju atzvilgiu (Jusu pavyzdys 800 Vs. 1000)
    Tai sumazina ju perkamaja galia (paveluotai), sumazina motyvacija (is karto, su salyga kad tik MMA keliamas o ju atlyginimas ne).

    O gal zmones uzdirbantys 800 tiesiog nera verti 1000? Siuo atveju darbdavys privales moketi +200 uz darba kurio realiai darbuotojas netalieka (jsi gi nerpadeda efektyviau dirbit po MMA pakelimo)
    O jei zmogus vertas 1000 (ar kokios kitos sutartos sumos) tai manau tiek ir gaus ir be MMA pakelimo, netiesa?

  • ghoul

   Be jokios abejonės, MMA didinimas „nuskriaudžia“ tuos, kurie uždirba ne minimalų atlyginimą.
   Apskritai, jei auga vienos darbuotojų grupės algos, bet neauga darbo našumas, tai visas šios grupės gyvenimo lygio pagerėjimas pasiekiamas VIEN TIK kitų darbuotojų grupių sąskaita (dėl infliacijos sumažėjus jų perkamajai galiai).

   Bet ne viskas taip paprasta ir vienareikšmiška. Yra gerai žinoma, kad didelė turtinė nelygybė yra kenksminga ekonomikai, o pakėlus minimalų atlyginimą (daugiau uždirbančiųjų perkamosios galios sąskaita) turtinė nelygybė sumažėja, taigi, gali būti, jog dėl to sumažėjimo pagyvėjusi ekonomika pakels pragyvenimo lygį labiau nei jis nusmuko dėl išaugusios infliacijos.

   Siūlymas tiek pat pakelti atlyginimą ir daugiau uždirbantiems darbuotojams yra kvailas populizmas. Neaugant darbo našumui algų pakėlimas VISIEMS reikš tiesiog infliacijos išaugimą, o reali perkamoji galia liks lygiai ta pati. Kažkiek šitą efektą gali amortizuoti sumažėję verslininkų pelnai, bet dabartinėje situacijoje to tikrai nebus, atlyginimai keliami pelno sąskaita tada, kai darbuotojų derybinė galia yra smarkiai išaugusi (pvz., trūksta darbuotojų arba yra labai stiprios profsąjungos).

   Dėl to, kad darbuotojas gaus tiek, kiek yra „vertas“ – visiška netiesa. Jei darbuotojas sukuria tam tikrą pridėtinę vertę, tačiau į vieną darbo vietą pretenduoja penki tokie darbuotojai, įdarbintasis tikrai gaus gerokai mažiau nei atneša įmonei, nes šioje situacijoje darbuotojo derybinė galia yra maža, darbdavio didelė. Jei darbuotojų trūksta ir dėl vieno darbuotojo konkuruoja keli darbdaviai – taip, tada darbuotojas tikrai gali išsiderėti atlyginimą, atitinkantį jo sukurtą pridėtinę vertę. Bet realybėje paprastai darbdavys turi daug didesnę galią nei darbuotojas.

   • rprznt

    Na gerai, galbut ir ne visada darbuotojas gauna tiek kiek jis vertas. (Aisku nustatyti “vertas” yra neimanoma) Gal but tai butu labiau darbo vietos kaina?

    Kazkaip nemaciau kad programuotojas [nors ir junior] dirbtu uz MMA…

    Kitavertus atskirtis turi buti, nes priesingu atveju nebutu paskatos tobulet, tiesa?

    O gal musu visuomene tikisi is low-end darbu gyvent kaip mid-class?

    • O as maciau programerius kurie pradejo dirbti nuo MMA. Tik cia reiktu apsispresti, ka mes vadiname programeriu :).

     Siaip visada norisi daugiau negu gali. Va is cia ir kila isitikinimas, kad jeigu kas nors duos daugiau pinigu, tai viskas pageres. Bet kadangi yra energijos tvermes desnis, tai visi turetume suprasti, kad niekas siaip neatsiranda ir niekas niekur nedingsta be pasekmiu. Ir nevisos pasekmes yra teigiamos. Va sito supratimo, kaip tik ir truksta musu visuomeneje.

 6. O jūs man papasakokite, kaip kitos šalys sugeba išsilaikyti su žymiai didesniais atlyginimais? Pvz 3x didesniais negu dabar Lietuvoje, ir kainos nėra tokios aukštos.

  Aišku spėju Jums patiktu, kad išvis nereikėtų mokėti atlyginimo, taip? :)

  Mano pozicija, yra už geresnė Lietuvos, visuomenės padėtį. Beto šitas įstatymas yra svarstomas, dėl to, kad dabartinės pašalpos yra kiek didesnės negu MMA.

  • rprznt

   Tai gal cia pasalpu beda, o ne MMA beda?

  • giedrius

   Kitos šalys sugeba išsilaikyti su didesniais atlyginimais dėl tokių priežasčių:
   a) Mažesni mokesčiai (socialiniai, pvz), smulkios firmos irgi moka mažiau. Šalys patrauklios investitoriams.

   b) išsilavinę darbuotojai (Lietuvoje daugelis yra tik su aukštuoju, bet nebūtinai išsilavinę). Be išsilavinusių darbuotojų nebus aukštą pridėtinę vertę kuriančių darbo vietų.

   c) išvystyta infrastruktūra ir stabilesnė sistema (visi žino ką už kiek reikės mokėti). Svarbu ilgalaikėms investicijoms. Paprasčiau pradėti veiklą. Infrastruktūra nereiškia, kad reikia 10 universitetų, kad kiekvienas lietuvis turėtų po magistro diplomą.

   d) Yra protingas procentas stambaus verslo ir gamybos, kuri eksportuotų į užsienį arba yra naturalių resursų (kurių čia nėra).

   • julius

    a) kodel tada Lietuvos biudzetas sudaro mazesni procenta BVP, nei ES vidurkis? Nepanasu i teisybe. Mokesciai pas mus tikrai vieni mazesniu.
    b)sutinku
    d)eksportas i uzsieni nieko nereiskia, jei eksportuoji i panasaus brangumo sali. T.y., is esmes vien del to, kad kazkur produkta isvezi, jam papildomo antkainio neuzsidesi.
    Papildant, eksportuoti turime puikias galimybes, bent jau ES yra bemuite erdve. Ir, rodos, nemazai imoniu is eksporto ir gyvena. Tad kodel jos nesugeba moketi po 3-7k Lt, jei jau parduoda toje pacioje ekonomineje erdveje?
    Ogi efektyvumas, brandu nebuvimas, imoniu smulkumas, kapitalo, savininku ir vadovu issilavinimo ir ideju trukumas. Malimasis minimalios pridetines vertes veiklose, nes kitur nepatraukia.

 7. Bushas

  neturiu komentaru, kai bandoma dergti ant paprasto darbininko, neva jis kaltas, kad gauna mazai, o nori daugiau nei MMA. Siandien kalbejo is pramonininku, kad nera darbuotoju LT, reiskia ir nedarbo nera. As sakyciau nera darbdaviu, kurie noretu moketi kaip priklauso, pagal dabartini pragyvenimo lygi Lietuvoje. Kainos tai kyla, o zmogui mokami tie patys 8oo, kaip ir pries keturis metus. Tai, kas nores eiti dirbti pas toki darbdavi, kuris nori moketi tik minimuma. Investuotoju noras investuoti ne tik paremtas minimumo stabilumu ar jo dydziu. manau, tie olandai ir turejo isvaziuoti, nes galvojo kaip isnaudoti, o ne leisti uzdirbti visiems, o ir yra giliai isitikine, kad pinigai daro pinigus, o taip tikrai nera.

  • ghoul

   Na va, kaip paprasta – tereikia išvaryti visus „išnaudotojus“, ir gyvensime kaip rojuje. Vieni tokie kaimynai rytuose jau bandė, ir pas save, ir pas mus tą rojų kurti. Kažkas nepavyko, kiek pamenu.

  • Man įdomu, kai Tamsta pats įvertini, kiek darbuotojas yra “vertas”? Paskaičuoji, kokią pridėtinę vertę sukuria kiekvienas paprastas darbuotojas? Problema su tais “neįvertintais” darbininkais yra ta, kad jie ne pridėtine vertę nori sukurti, o tik į savo sąskaitą atlyginimą gauti.

  • Mane visad domina, kai kas nors pasako “priklauso”. Beje ar zinote, kad daugiausiai priklauso mokesciams. Kiekvienas darbininkas sumoka apie 60% mokesciais nuo savo pajamu. Tai reiskia, kad jam priklauso tik 40%?
   Beje Lietuvoje darbininkai nuo sukurtos pridetines vertes gauna apie 50%. Tai sita skaiciu galime priskirti prie “priklauso” ar negalime. Tik tiek kad darbininko tiesiogiai sukurta pridetine verte yra apie 7000 ar 8000 Lt, per menesi. Is kuriu mokesciu forma valstybei sumoka apie puse. Taigi lieka dalintis tik 4000, is kuriu mokant vien tik MMA turi atiduoti apie 2000. O kas liko galima padeti investicijoms ir laikotarpiems kai nera uzsakymu. Verslininkas nuo kiekvieno darbuotojo pasiima iki 5%. Va tie 5% ir yra pelnas. Dabar man pasakykite ar net ir tie 5% nepriklauso? Gal verslininkui dar ir primoketi reikia. Beje per sia krize ne vienas vidutinio dydzio verslininkas bankams turtus uzstate, kad darbininkams nors MMA ismoketu. O darbininkai ar yra pasiruose pasidalinti ne tik pelna, bet ir nuostolius?
   Tiesiog reikia suprasti, kad nera tokio kaip priklauso! Kiek uzdirbo verslininkas kartu su darbininkais tiek ir dalinasi. Neuzdirbai ir nera ko dalintis. O uzdirbai, tai nereikia elgtis kaip kaimo bernas, kuris nori viska suvalgyti vienu prisedimu. Bet kuris ukininkas pasakys, kad dali derliaus galima dabar suvalgyti, o dali atideti sejai.

 8. 2viliui

  Aiskiai gi parasyta: ten pinigai pasiskirsto, o ne taip kaip Lietuvoj – 4% valdo 80 Lietuvos turto. Tai visi pinigai suplaukia i viena kisene. ir logika atitinkama – juk tie 4% neisleidzia pinigu l0 lietuvoj 80% savo uzdirbamu pinigu. jie isleidzia geriausiu atveju 4% visu Lietuvos pinigu. o like 96 % surenkami is 20 % Lietuvos darbuotoju. Tai ir spreskite patys kodel kitose valstybese nera monopoliu stipriu.

 9. Antanas

  Sveiki,
  Suprantu ir verslininkus ir darbuotojus. Idomus ir vertingi komentarai apie inflacijos kelima su MMA.
  Tik va nelabai suprantu ka reiskia “vertas”ir “nevertas”gauti ~800 ar tai 1000 litu. Gal tiesiog turejote omeny kad darbdavys nesugeba tiek sumoketi, nes nenori,neturi(kaip minieti kioskai), neturi tiek pelno, gali rasti darbuotoju uz pigiau ir t.t.? Tada aisku. Nes manau tikrai nevertinam pagal rezultata,tai kaip buvo stengiamasi dirbti ir pan. Jei valytoja dirba ~8h, dirba saziningai,ne tik stengiasi bet jai ir pavyksta padaryti daugiau ir kokybiskiau tai kokio ätliginimo ji yra “verta”? 800lt? 1000lt? 1200lt? o kiosko pardaveja irgi saziningai dirbanti? daugiau? o gal maziau? o kodel?
  Net nenoriu pasakyti kad esu uz MMA kelima, taciau kai kurie komentarai nuskambejo taip lyg tie zmonies gaunantis 800 butu kuom nors blogesni. Gal kai kurie ir blogesni bet tikrai ne visi,ne visada ir ne visur. Jie kartais dirba daug, o pinigu negauna daugiau tiesiog todel kad paciam verslui nesiseka.

  Ir isvis nesuprantu kaip galima gyventi uz 800lt. kazkokio stogo nuoma + maistas + rubai + kitos islaidos…

  Kitas

 10. Darkstone

  Teko pačiam dirbti šiokį tokį konsultacinį darbą ir pastebėjau, kad daugelį lietuvos įmonių sieja viena bendra bėda – mažas darbo našumas. Mažas darbo našumas ne dėl to, kad darbuotojai blogai dirba, bet todėl, kad pigi darbo jėga dažnai vadovams išjungia smegenis. Tiesiogine šio žodžio prasme. Kam sukti smegenis, jei gali paimti dar viena už mma, kuris lakstys pirmyn atgal nekurdamas pridėtinės vertės. Kam sukti galvą apie kažkokius BPM, TOC ir Lean ??? Net VZ rašoma, kad tik krizės metu atsirado realus susidomėjimas LEAN darbo metodais. Ponai, kur buvome iki tol ?
  Pritariu Viliui dėl viena dalyko, toli gražu ne visi verslininkai yra geri vadovai, ir toli gražu ne visi geri vadovai yra verslininkai. Tiesą pasakius, gyvenime esu matęs labai mažai verslininkų (savininkų), kurie būtų geri vadovai (organizatoriai).
  p.s. Beje, kur TOC dvasia didinti pralaidumą, o ne koncentruotis į sąnaudų mažinimą ?

  • TOC ne vien tik apie pralaiduma, bet ir apie mastyma taip pat. Ir straipsnis kaip tik ir parasytas, konflikta kuri sprendzia vyriausybe. Kelti ar nekelti MMA. TOC reikalauja ivertinti ne tik teigiamas puse sprendimo, bet ir neigiamas. O neigiamos surasti sprendima, kad kaip galima labiau sumazinti ju itaka.
   Kai jau yra sarasas visu neigiamybiu gali sudaryti sarasa sprendimu, ka reiktu padaryti, kad ju neliktu. Va cia tikiuosi skaitytojai pamankstis smegenis.

 11. […] Galima analizuoti A. Račo mintis. Arba tai, kuo blogas didesnis minimalus atlyginimas. Dar paanalizuokite […]

 12. Mauras

  išvertus MMA klausimą – ar gali šiandien įmonių akcininkai pradėti mokėti samdomiems darbuotojams daugiau? (ir ne vokeliuose, o su mokesčiais, kuo suinteresuoti tiek valdantys biudžetą, tiek mes, kurių vaikai ir anūkai paveldės mūsų skolas) Ir kokių įmonių gali, kokių ne? Priminsiu, minimalų atlyginimą oficialiai gauna apie 20% dirbančiųjų.

  Atsakingam atsakymui pateikti reikėtų pasižiūrėti įmonių pelnus , taip pat skolų ir bankrotų statistikos tendencijas .

  Todėl manyčiau, nemaža dalis tikrai jau dabar galėtų – išskyrus statybų ir susijusių prekių, viešbučių, restoranų verslą, ir žinoma mikroįmones, kurias kažkodėl kaip visuotinį negalėjimo mokėt didesnio MMA pavyzdį demonstruoja Audrius. Tik žinoma nelabai norisi, todėl valdžia ruošdamasi rinkimams gali nemandagiai paprašyti. Kita vertus, pasirinkimas – neigiamos pasekmės daliai įmonių arba sudėtingas ir imlus išimčių administravimas – gali atbaidyti nuo tokio sprendimo.

  Pritarčiau Darkstone, kad verslo savininkai, vadovai ir TOC specialistai turėtų persiorientuoti nuo rūpesčio mažesniais atlyginimais prie rūpesčio didesne pridėtąja verte.

  • Alius

   Labai įdomu – “mikroįmonės” … Mano giliu įsitikinimu mūsų valdžia kaip tik ir turėtų rūpintis, kad Lietuvoj tų mikroįmonių būtų kuo daugiau. Juk tada reikia mažiau pinigų pašalpoms… ir gauti papildomi keli litai mokesčių pavidalu iš tų mikroįmonių, kurios sugebės išsilaikyti, tikrai nekompensuos pašalpų atsiradusiems bedarbiams iš bankrutavusių mikroįmonių.
   Paimkime Audriaus pavyzdį: sakykime, kad įmonė kažkaip išsilaikys, bet bus priversta atleisti vieną darbuotoją. Koks rezultatas? Prieš MMA pakėlimą mokesčius mokėjo nuo 1600 Lt. (du darbuotojai po 800) o po pakėlimo nuo 1000 (liko tik vienas darbuotojas). Ką daro atleistas darbuotojas – ogi eina į darbo biržą ir reikalauja bedarbio pašalpos. Valstybės prasme – grynas minusas: mokesčiai nuo mažesnės sumos ir papildomas išlaikytinis. Tai kur logika?

   Manau, pasiūlymu pakelti MMA turėtų buti siekiama surinkti daugiau mokesčių ir pasirūpinti žmonėmis. Taigi mokesčių surinks mažiau (ir dar padidins valstybės išlaidas). O kaip dėl žmonių – vienam žmogeliui pagerės (+200), bet pagerėjimas pasiekiamas sąskaita kito, kurį atleido iš darbo. Abiejuose tiksluose tikėtinas rezultatas prasilenia su tikslu.

   Gal surenkami mokesčiai iš didelių įmonių viską kompensuos? Hm… nesu ekonomistas, bet netikiu. Ten yra savi metodai: neapmokamos atostogos, apmokėjimas tik už išdirbtas valandas, tie patys darbuotojų atleidimai. Galų gale jie gi irgi pinigus skaičiuoja. Pvz. visai neseniai užėjau į Norfą prie Spaudos rūmų (apie 19 val). – pirkėjų eilės, bet ne todėl, kad visi pamėgo Norfą, o todėl, kad dirbo tik dvi kasos… o kur dingo kitos kasininkės, a?

   Bedarbių dabar yra armija. Gal reiktų skatinti, kad įmonės priimtų bedarbius su bent kokiu atlyginimu, o jau likusią dalį iki MMA primokėtų valstybė. Sumažėtų bedarbystė, sumažėtų valstybės išmokų suma ir būtų surenkama daugiau mokesčių.

   Aišku aš pilnai pritariu, kad reikia rūpintis pridėtine verte (t.y. gauti daugiau pajamų).
   Tik kažkodėl manau, kad mažų įmonių savininkai (jie gi ir darbuotojai) tikrai stengiasi – juk dirba sau. Taip – jie nėra verslo liūtai ir neturi pakankamai pinigų/pažinčių/žinių, kad išplėsti savo verslą ir sukurti daugiau darbo vietų. Tam reikalingi pinigai – jų jiems ir taip trūksta, o dar valdžia paskutines kelnes nuima.

 13. c2h5oh

  Šis straipsnis radikaliai prieštarauja ankstesniems jūsų straipsniams.

  Anksčiau jūs rašėt apie “mudakus”, kurie daug verkia, bet dirba neefektyviai ir sukuria mažai pridėtinės vertės.

  Dabar gi remiatės pavyzdžiu, kai verslininkai “susiforminę ant pusės etato” (kas reiškia – dirba pusiau legaliai, pusiau slėpdami mokesčius), ir padidinus MMA (dėl ko turės padidėti ir legalioji, “pusės etato”, dalis), juos ištiks bankrotas.

  Taigi klausimas – jeigu nežymiai padidėjus atlyginimams (sakau nežymiai, nes rašote, kad jie “dirba be savaitgalių” – taigi galima spėti, kad “vokelinė” dalis yra gerokai didesnė už “pusės etato” dalį) verslą ištiks krachas, tai ar toks verslas nėra “mudakai”? Ar jiems nereikėtų jau dabar (nelaukiant jokių MMA keitimų) skubiai susirūpinti efektyvumo didinimu?

  • Siulyciau pasidometi Individualiu Imoniu istatymu. Tada bus aisku, kam tokios imones kuriamos, kaip apmokestinamos ir kokius tikslus turi. Gal tada nekiltu klausimu del vokeliu :)
   O del darbo nasumo, tai ten kur yra ranku darbas, projektine aplinka ir tame paciame mieste dar koks 50 konkurentu yra. Tai bet koks pagerinimas nukopijuojamas per kelias dienas. O kai valgyti norisi, tai sutinki dirbti ir be pelnu, kad tik avansu ka nors sumoketu.
   Ne viskas siame gyvenime yra pagal akademines knygutes, bet tai nereiskia, kad tai negali egzistuoti.

   • c2h5oh

    Mano klausimas buvo ne apie IĮ mokesčių mokėjimo teisines subtilybes, o apie pavyzdyje minimos įmonės veiklos efektyvumą. Kai šimtas litų lemia bankrotą.

    O valdžios motyvas didinti MMA juk akivaizdus. Kadangi manoma, kad dauguma darbuotojų, gaunančių minimumą, dar papildomai gauna ir vokelius, o valdžia nesugeba su tuo kovoti, tai bent per MMA padidinimą bandoma iš jų išpešti daugiau mokesčių.

    • Mokescius turi buti naudinga moketi, ir jie neturi buti ispesami. Kai mokesciai ispesami, tai jau vadinama reketu.

    • ghoul

     Mokėti mokesčius niekuomet nėra naudinga. Visada naudinga pačiam nemokėti mokesčių ir naudotis viešosiomis paslaugomis, už kurias sumoka kiti, mokantys mokesčius. Būtent todėl mokesčiai ir priverstinis jų surinkimas ir yra reikalingi, priešingu atveju galėtume visą tai palikti laisvajai rinkai.

    • Laisvoj rinkoj privačius mokesčius sėkmingai renka/reketuoja privatininkai monopolininkai/oligopolininkai… tik už tai negaunam jokių viešųjų paslaugų kaip iš valstybės

     ghoul: audrius manau turėjo omeny kqd mokečiai turi būti naudingi žiūrint iš viešojo intereso, o ne iš asmeninio intereso pusės. asmeniškai aišku geriau kad mokėtų kiti, o naudą gautum tu. stambieji verslo subjektai būtent taip ir gyvena…

 14. osia

  Autoriaus pavyzdys iš smulkaus verslo. Paimkim pavyzdį iš žymiai didesnės g-bos įmonės su keliais šimtais darbuotojų: darbuotojams, gaunantiems atlyginimą pagal išdirbį, kas mėn. reikia primokėti iki MMA apie 10 kLt. (skaičiai realūs, ne iš lubų). Kiek reiks tokiai įmonei papildomai mokėti darbuotojams pakėlus MMA 200 Lt? – 20 kLt plius mokesčiai. Bendras darbuotojų našumas tikrai nepadidės, o šios grupės (kuriems primokama iki MMA) veikiau atvirkščiai – kam man stengtis.

 15. Puikus straipsnis. Įdomūs ir šmaikštūs komentarai.

 16. Mauras

  reziumuojant – pasirėmęs vienu ribiniu pavyzdžiu “iš asmeninės patirties”, priskaldyti malkų gali kokių nori ir kiek nori. Visgi pretenduojantiems reikšti nuomones makro-lygio klausimais vertėtų ne užsiiminėti virkavimu dėl vienos giminių įmonės, o pasižiūrėti – ar visuomenei ir ūkiui privalumai nusveria trūkumus, ar ne. Panašu kad Latvijoje krizės įkarštyje pakėlus MMA jokie kataklizmai neįvyko . Gal kažkam ir sukėlė nepatogumų, gal ir atleido vieną kitą darbuotoją, nes susitvarkė kiti arba prekės/paslaugos tapo nekonkurencingos padidinus savikainą 1*0 Lt(?), bet kitiems užtikrino didesnes galimybes neperžengt skurdo ribos, ir labiau išsprendė socialinę įtampą nei ją sukėlė.

  Bendrai argumentuojant net nesąmoningai pasitaiko labai įdomių argumentų. Kol nesusimąstai, jie net gali pasirodyti visai įtikinantys.

  • Nu verslo ziniose teisingai sakoma, kad dideles imones nepajuto dideliu problemu. Nes procentaliai jose mazai darbuotoju gauna tik MMA. Siaip Lietuvoje siuo metu stabiliai bankrutuoja nemaziau negu 100 imoniu per menesi. Jau smarkiai susitrauke dirbantys pagal patentus, IV ir II, todel visai naturalu, kad atlyginimo padidinimas ir nepasimatys. Nes realiai tai labiausiai kirstu per II, o ju po mokesciu reformos liko koks trecdalis. Jos turbut ir MMA padidinima atlaikys. Taigi sumoje galesime konstatuoti, kad negiamu daiktu ir ryskiai nepastebesime.

 17. Morkus

  del papildymo, dinge ledu pardavejai su MMA nesusije. tokius darbus turetu dirbti su individualiais patentas, o tokiems pardavejams MMA ne motais, nors kad ir minusas lieka, gali legaliai dirbti.

  deja patentai kainuoja per brangiai, vietos nuoma is privatininko kainuoja per brangiai, be rysiu/kysiu is savivaldybes vietos pigiai negausi, dar visokie sanitariniai higieniniai reikalavimu brangiai kainuojantys popieriukai ir t.t.

  isvada, kaip visada diskusijos vyksta ne apie esme

 18. ghoul

  Na, apie „brangius“ verslo liudijimus gal nepradėkime. Pigiausi verslo liudijimai kainuoja apie 100 Lt metams. Palyginimui paskaičiuokime, kiek gyventojų pajamų mokesčio sumoka gaunantis vidutinę algą pagal darbo sutartį.

 19. Morkus

  ghoul – gal tau kazkas negerai su viena vieta? 100 litu pigiausias? kokiam kaime? plius dar nepamirsk, kad sodrai reikia fiksuota mokesti moket jei dirbi pagal verslo liudijima.

  vidutine alga gaunantis gyventojas sumoka daugiausiai mokesciu ir tai didele problema, vedanti i salies skurdinima, nes turtingi mokesciu nemoka, o is vargso – tik turtingieji per uzkeltas oligopolines kainas privacius mokescius renka, tai valstybei irgi nelieka ka nuo ju surinkt.

 20. ghoul

  Tokiuose kaimuose kaip Panevėžys ir Klaipėda, nuo kitos savaitės – turbūt ir Kaune.
  Taip, Sodrai mokėti reikia. Bet pensiją gauti turbūt irgi norėsi, ar ne?

 21. Briedis

  Na būkim atviri: Lietuvoje mažas verslas prieš didelį esminį privalumą. Jam lengviau “optimizuoti” mokesčius. Tikrai žinau ne vieną įmonę kurioje darbuotojai gauna grynais ~30-60% bendros sukurtos maržos, o iš likusių dengiamos bendros įmonės išlaidos ir dar savininkams lieka užtektinai. Nekalbu apie išimtis, kur IĮ savininkai sumoka viską kaip DU su visais mokesčiais. Jei vokeliai ir šiek tiek pasitraukę, tai daugumoje atveju būna (buvo) autorinės, patentai, benzinai, automobiliai ir t.t.t.t.

  Tad šiuo atveju NMA šiuo taveju tikrai sumažins mažųjų konkurencingumą prieš banginius. Aišku realiai šis sumažinimas labai mizernas.
  Maximos krovėjas gal ir gaus šiek tiek daugiau, bet autoserviso šaltkalvis gali gauti mažiau, nes bus daugiau mokesčių. Jei rimtai galvojama apie socialiai teisingesnius atlyginimus ( nebijokim šio žodžio !) reikėtų ieškoti kitų instrumentų. Pvz darbo ne darbo metu (ypač sekm. ar vėlai vakare) rimtesnis apmokestinimas, gal būt profsajungų (realių!) lengvesnis kūrimasis ir labiau įtvirtintos pozicijos.

  Dėl užsienio investicijų – jos tikrai nėra šventa karvė. Ne visos ir visokios jos pageidautinos. Pvz danų kiaulininkų investicijoms reiktų sudaryti tokias sąlygas, kad tikrai jiems čia nesinorėtų savo mėšlinų pinigų kišti…

 22. 2 ghoul
  Del Sodros, siaip Lietuvos kaime tiketina vyro gyvenimo trukme 62 metai, i pensija ruosiasi isleisti tik nuo 65 metu. taip kad seniai mires busi ir tiketis pensijos neverta…

  Taigi 2010 m. verslo liudijimą įsigijęs didmiesčio gyventojas per metus valstybei turės sumokėti ne mažiau kaip 4 500 Lt: 1 440 Lt už verslo liudijimą, 864 Lt už privalomąjį sveikatos draudimą bei 2 160 Lt – už socialinį draudimą.

  2 briedis
  Audrius kiek aukščiau jau pasisakė kad padidintas MMA neturės reikšmingos įtakos stambiems, o mažus dar labiau užspaus. Taip kad yra atvirkščiai nei tu teigi dėl privalumų mažiems/naujiems.

 23. ghoul

  Bet ar ne stebuklai – visi turėtų mirti iki pensijos, o vis vien beveik milijoną pensininkų turime. Kaip tai paaiškinsi? :)
  Jei Petras mirė vos gimęs, o Jonas su Pranu pragyveno 93 metus, vidutinė gyvenimo trukmė yra 62 metai. Bet tai nereiškia, kad Jonui ir Pranui nereikės mokėti pensijos. Prieš operuojant statistika reikėtų dar ir suprasti, ką ji iš tiesų reiškia.

  Dėl verslo liudijimų kainų jau sakiau, kokios jos. 1440 Lt VL kainuoja Vilniuje, bet tamsta kažkodėl patogiai naudojiesi tai Lietuvos kaimo statistika, tai Vilniaus duomenimis… Kam ta demagogija?

  Ir taip, mokesčius susimokėti tenka. 4 500 Lt yra LABAI mažai. Nes už tuos pinigus tu gauni pensiją, sveikatos apsaugą (kaip manai, ar užtenka 864 Lt, kad galėtum visus metus gauti medicinos paslaugas? Ko gero, ne – rinkos kainą gali pasitikrinti privačioje klinikoje. Taigi, kiti mokesčių mokėtojai dar ir primoka už tave.) O iš tų 1440 Lt kažkokiu būdu reikia išlaikyti valstybę – policiją, kariuomenę, mokyklas, universitetus, tiesti kelius, šluoti ir apšviesti gatves ir t. t.
  Šiaip labai gera iliustracija tam, ką rašiau šiek tiek aukščiau – mokesčių mokėti nesinori, bet norisi gauti visas valstybės teikiamas paslaugas, tik tegu už jas kas nors kitas sumoka.

  Paprastas ir primityvus paskaičiavimas – kadangi Lietuvos Respublikos nacionalinio biudžeto pajamos šiuo metu yra apie 18 mlrd Lt, Sodros biudžeto – apie 11 mlrd litų (čia neskaičiuojant ES paramos ir skolintų lėšų, nes išlaidos gerokai didesnės), tai labai nesunkiai galime suskaičiuoti, jog tokioms sumoms surinkti vienas dirbantis žmogus turėtų sumokėti apie 22 000 Lt mokesčių. Kitaip tariant, jei tu sumoki 4500 Lt, dar tris kartus tiek už tave turi sumokėti kažkas kitas.

  • su statistika atrodo nelabai paciam seksi draugauti :-)

   kiek sumokam mokesciu ne taip skaiciuoji kaip reiktu. visi turim moket PVM, akcizus, pelno, turto, zyminius mokescius ir kita.

   uz 2009 metus, gyventoju pajamu mokescio nuo vidutinio dirbancio surinko i nacionalini biudzeta tik po 3 070 litu.

   del Sodros, tai pamegink persivesti savo sumoketa pensija i kita fonda, pamatysi, kad Sodra praktiskai tau nesitiki moketi pensijos, bet remdamasi statistiniais duomenimis tikisi kad mirsi kai tik sulauksi pensijos.

   o svarbiausia, kad didesnis/pilnas uzimtumas skatintu vidaus vartojima. smulkieji verslininkai visus tuos 4500 litu isleistu vidaus vartojimui, o ne pelna dividentu pavidalu ismoketu Svedijos bankams, ar pasidetu i ofshora Olandijoje, isleistu kazino zydrojoj pakrantej, kelionej i siltus krastus ar dar kaip nenaudingai issvaistytu turta.

   pilnai su tavim sutinku, kad “mokesčių mokėti nesinori, bet norisi gauti visas valstybės teikiamas paslaugas, tik tegu už jas kas nors kitas sumoka.” tik i ta kategorija reikia traukti ne patentininkus, kurie sumoka n mokesciu, kaip PVM, akcizus, o stambiuosius verslininkus, kontrobandininkus – isnaudojancius darbo jega ir valstybes saranga savo virspelniams, grobstantiems PVM’a, nemokantiems akcizu uz kontrobanda, o ir sugriebtas lesas isleidziantiems uzsienio kurortuose…

   • ghoul

    Žinai, gal nereikia visų tų demagogijų. Parodyk man ant pirštų, kokiu būdu vidutinis su verslo liudijimu dirbantis žmogus sumoka bendroje sumoje 22 000 Lt mokesčių, o tada jau kalbėsime toliau apie kraugerius kapitalistus ir kitas K. Markso aprašytas blogybes :)

    • Morkus

     prie ko cia 22 000 litu mokesciu? kai ismoksi skaiciuot, tada galesim ir apie rimtesnes problemas diskutuoti. kol kas sesk, dvejetas…

    • ghoul

     Tai paskaičiuok, prašau, kiek mokesčių per metus turi sumokėti kiekvienas dirbantis žmogus tam, kad būtų surinktas dabartinio dydžio biudžetas (kuris, beje, ir taip yra smarkiai deficitinis).

    • Morkus

     taigi rasiau, sumaisei i kruva ne tik pajamu mokescius, bet ir akcizus bei PVM’a, o juos reikia moketi ir pagal verslo liudijima dirbantiems zmonems 😉

     taip pat paskaiciuok kiek sumazetu deficitas jeigu tie 300 000+ bedarbiu kazka dirbtu ir is valstybes pasalpu neimtu, net jei tik 100 litu verslo liudijimas kainuotu ir kiek papildomai PVM’o ir akcizu surinktu Qbilius

 24. julius

  Esmi diletantas, bet kazkaip keista cia su tais bankrutuosianciais del padidinto MMA. Jei jau jusu darbuotojas sukuria tik tiek produkto, kad firma isgali moketi ne daugiau 800Lt, tai labai prastas verslas. Gal labai prasta jo ideja, gal niekam tikusi vadyba. Bet kuriuo atveju jei jis uzsidarys, didelio nuostolio nebus. Gal blogas vadovas taps vidutinisku specialistu kurioje nors kitoje firmeleje ir atnes kam nors naudos. O i jo vieta ateis kiek talentingesnis zmogus.

 25. Teisutis

  Sveikas, Audriau ir visi komentatoriai

  Komentaruose rodos tik vienas sugebėjo įžvelgti prasmę tos beviltiškos valstybinės akcijos – artėjantys rinkimai. Daugiau nė nesinori šnekėti MMA tema. Kodėl?
  Tik prieš mėnesį grįžau iš Briuselio. Draugas paprašė padėti jo name sutvarkyti elektros ūkį (taip, taip, bendrai sutartų poilsio nuo TOC atostogų metu pagaliau igyjau ir oficialų elektriko išsilavinimą ir popieriuką ), įrengti naujai vonios kambarį. Sulygome 8 eu/val. Abu laimingi. Jis – kad gavo specialistą, imantį dvigubai mažiau nei vietiniai (Briuselio ) lenkai ima dirbdami in black. O aš – kad užsidirbu maistui per 15 min. sau. Solidi 400 gr lazanija DelHaize tinklo parduotuvej (tinklas brangesnis už Lidl ir net Carefour) kainuoja eura. Daržovės tiek pat kiek Vilniuje, isimtis bulves – ju pigiau kaip uz 75 eucentus nerasi. Va kur kaifas dirbti – jokio muri galvoje, atitinkamai nera mura ir muda darbe. Dėl idomumo – belgų craftsmenai lupa po 25 Eu už valandą.
  Dabar apie darbą Lietuvoje. Pažįstamas, verslininkas-statybininkas paprašė padėt vienam objekte susukt lubas iš gipso. Pasakė, kad meistras yra ir įrankiai irgi. Patikėjau. Sutikau. Pirmu dviejų dienų rezultatas dirbant dviems žmonėms po 10 val. – juk vėluojam – apie 450 lt, atlyginimas iš to skaičiaus apie 320. Nesigilinkim i mokesciu klausima.
  Kodel tik tiek? Pirma puse dienos prastova, del itin prastų irankių ir neapmokyto “meistro” gaišatis, mura, muda. Iškeliu darbdaviui sąlygas – išnuomoti lazerinį nivelyrą, pastoliukus ir pusautomatį suktuvą, kuriam nereik varžtų po kišenes ieškotis. Pasirodo, lazeris yra, bet nenaudojamas. Pastolių atsisakėm kompromisu, sukimo įrankį pasiskolinau iš bičiulio kitoje firmoje. Rezultatas – našumas užauga 2,5 karto. Analogišką pirmam, antrą kambarį padarom per normalią darbo dieną. Trečią, kiek mažesnį kambarį, padarau vienas. “meistras” išsiunčiamas į kitą, labiau “degantį” objektą. Padarau irgi per dieną, įjungęs smegenų techninę pusę ir pasinaudodamas dievo dovana – savo ūgiu. Buvo sunku.
  Po darbo, kai reikėjo atsiskaityti, mano kaip ir bičiulis pareiškė, kad aš per daug uždirbau ir jis sutartos sumos nemokės, nes darbininkai dabar tiek negauna Lietuvoje. Be to, jis man davė lazerį pasinaudoti. Vietoj to, kad padėkoti, jog aš jam objektą baigiau anksčiau laiko ir padidinau jo pralaidumą: parodžiau kaip ir kuo dirbama šiais laikais, jis imasi socialinės inžinierijos, genijus. Analogiška istorija buvo pernai su kabelių klojimu Audi gamykloje. Vietoje to, kad panaudoti specialią įrangą, nors elementorišką elektrotalę už 2 k litų, darbdavys lietuvis panaudojo 7 balvonus su kanapine virve už 30 litų. Darbą darėm triskart ilgiau, avarinio maitinimo (sic!!!) kabelių izoliaciją sudraskėm. Būtų pamatę vokiečiai – darbdaviui but buvęs bankrotas.
  Tau, Audriau, kiti atvejai, toli gražu ne ribiniai. Ne darbininkas Lietuvoje žiūri į darbdavio kišenę, o dažnas darbdavys (kartu su profsajungų balvonais) mano galintys nustatyti už kiek darbininkui gyventi ir organizuoja darba vienvaldžiai.
  Per tuos porą metų, žinoma, mačiau ir tokių darbuotojų, kuriems sniego kasti savo kieme nepatikėčiau. Vien dėl požiūrio į darbą, kuris vadinasi “belekaip”.
  Sory, kad daugokai išėjo: čia dėl jūsų suformuoto požiūrio į darbą – jeigu jau darai ką nors, daryk iš širdies – už kurį šiaip jau dėkingas.

  • Aprasytas atvejis primena situacija, kai vienas vaidina, kad dirba, o kitas vaidina, kad moka. Ir kai atsirado isimtis is taisykles, “draugas” pasielge kiauliskai. Bet turbut pavyzdis ne apie tai. O pas mane viesvien islieka klausimas, ar kas nors sioje situacijoje pasikeistu, jeigu MMA butu belgiskas 25 Eu uz valanda * 168 valandos = 4200 * 3.45 => 14490 Lt?

   • Morkus

    audriau, kas cia ant Lietuvos darosi, visi kaip isproteje? is kur trauki kad belgiskas MMA 25 Eu uz valanda?? tiksliai nezinau, bet minimali menesine alga bus ne daugiau 600-800 euru Belgijoj. o 4200+ euru gauna <10% dirbanciuju

    • As is niekur tokio MMM netraukiau, tiesiog Teisucio komentare buvo tokia suma. As ir paklausiau, ar kas nors butu pasikeite jo pateiktame pavyzdyje jeigu butu toks didelis MMA?

    • Morkus

     ok, netiksliai suformuluotas sakinys “jeigu MMA butu belgiskas 25 Eu uz valanda”, jei Lietuvoj MMA butu 25 Eu uz valanda – valstybe istiktu bankrotas, nes uzsidarytu visi oficialus darbdaviai, o valstybes sektoriaus darbuotojams algos visvien nebutu mokamos nes nebutu is ko moket.

     taip kad pokyciai butu milziniski

    • Teisutis

     Morkau, pasilygink kainas. Nekalbu apie aukščiausius šaukimus. Suprasi kokie valandiniai darbo įkainiai ten.

     http://www.twizzi.be/nl/opdrachten/3498-zolder-afwerken-met-gyproc.html

     Dėl Belgiško MMA. Įstatymų nežiūrėjau. Draugas teigė, kad pabėgėlių pašalpa 800 Eu. Kažin ar minimumas gali būti mažiau. Be to, už minimumą nieks nedirba. Kam?
     25 eurai/val – norma profesinį išsilavinimą ir diplomą turintiems technikams, neturintiems darbo patirties. Individualiai dirbantys technikai belgai ir ima minimalią kainą.

     Audriau, juk mes iš to ir gyvename, kad dažnas darbdavys nesugeba organizuoti našaus darbo savo įmonėje. Ant kiek nesugeba, tai aš pakraupęs. Ankščiau maniau, kad tokių tik vienetai, kaip mano paskutinis darbdavys elektrikas. Pasirodo tai kažkokia epidemija. Kodėl tu važiuoji išimtinai ant darbuotojų, nesuprantu. Korporacijos vertybės?
     Aš nežinau, ar keis ką nors MMA. Turbūt nieko. Žinau – jei norim gyventi geriau – turi pasikeisti ir darbdavių išsilavinimas, įgūdžiai darbo organizavime, ir , žinoma, darbuotojų mąstymas. Tada aplamai užmiršim MMA.

    • Teisuti, manau kad bėdų yra abiejose barikadų pusėse, bet štai http://vz.lt/2/straipsnis/2010/12/06/I_bedarbi_su_cekiu_srilankietes_nekeis2 įdomus palyginimas. Kodėl šrilankietės padaro daugiau u lietuvius ?

     Juk įmonė ir procesai ir vadovai tie patys.

 26. Vlm

  Jeigu šrilankietės miklesnės, na ir tarkim kad drausmingesnės, ir teuždirba 200eur, tai ką daryt galbūt lėtesniems lietuviams? Su tais 200Eur reikia išgyventi Lietuvoje, kainos tai nešrilankiškos… plius šildymas ir komunalinės, visgi ne tropikų šalis.

 27. […] šia tema galite pasiskaityti čia, čia ir […]

Jūsų komentaras