Sirgaliams trūksta ne tik sekso. Kokias galimybes turi Lietuva?

Šeštadienį pirmą kartą apsilankę “Sinan Erdem” arenoje Stambule, kur vyksta pasaulio krepšinio čempionato finalinis etapas, prisiminėm, kad panašų renginį kitąmet surengs ir Lietuva. Buvom pamiršę, nes Izmire apie būsimą renginį nebuvo absoliučiai jokios informacijos. Užtat Stambulo arenoje stovėjo visas televizorius (žr. nuotrauką), per kurį karts nuo karto sukdavosi klipas apie būsimą čempionatą Lietuvoje. Praeidamas tepastebėjau žaidžiantį A. Sabonį (su TSRS marškinėliais) ir šnekantį A. Kubilių. Ir užsklandą. Iš to sprendžiu, kad buvo rodomas štai šitas filmukas arba jo versija:

Kažkokių kitokių priemonių, kaip Lietuva būtų pardavinėjama Turkijoje, kol kas nepastebėjome. Bet finalinis etapas dar tik prasidėjo, tad yra tikimybė, kad maloniai nustebsim.

O pasiūlymų Lietuvos čempionato organizatoriams turime jau dabar. Kad būtų lengviau diskutuoti, pradžioje susitarkime dėl tikslo. Mes, bemaukdami alų vakar Lietuvos čempionato tikslą apibrėžėme taip:

Pasiekti, kad čempionato feedback’as iš svečių (jų atsiliepimai) būtų kuo platesnis ir gausesnis.

Ir vienintelis matavimas – kuo daugiau teigiamų atsiliepimų apie Lietuvą. Kitų šalių aistruoliai lai pasakoja visiems, kaip gerai yra Lietuvoje, lai jiems kyla noras čia sugrįžti, lai jie sugrįžta čia vėl išleisti pinigų ir lai atsiveža savo draugus ateityje.

Žinoma, galima išsikelti ir kitą tikslą – kaip  per čempionatą uždirbti kuo daugiau pinigų. Bet tuomet rizikuojam dėl pajamų ateityje. Vienaip elgiesi, kai orientuojies į kelerių metų laikotarpį, ir visaip kitaip – kai orientuojies į dvi savaites. Galim išvilioti iš graiko daug pinigų ir jo niekada nebepamatyti. Arba paskatinti jį čia apsilankyti dar daug kartų.

Ir štai, kai sutarėme dėl tikslo, besėdint prie alaus pasipylė pasiūlymai:

Nemokamas Wi-Fi. Baruose, viešbučiuose ir – svarbiausia – visose 6 arenose, kur vyks varžybos. Tegu visi fotografuojasi, filmuojasi, įkėlinėja į internetus video ir nuotraukas ir tagina vieni kitus. Premjeras A. Kubilius yra sakęs, kad Lietuva turi ambicijų tapti aukštųjų technologijų lydere – pats laikas tai paversti veiksmu. Kai turkas, italas, vokietis ir prancūzas galės prisijungti prie savo internetų iš bet kur ir bet kada – jis sharinsis viskuo, ką mato. Ir niekam nekils abejonių, kad šitos Lietuvos ambicijos yra popierinės.

Taigi restoranai ir viešbučiai, pasididinkite interneto pralaidumus bent tai savaitei, kol pas jus svečiuosis sirgaliai. Nusipirkite Wi-Fi routerius, jei dar neturite. Ir, svarbiausia, nerakinkite slaptažodžiais ir šituo neprekiaukite.

Arenų valdytojai, paprašykite “Omnitel”, TEO, “Baltnetos komunikacijų”, LRTC, etc. ar kokių vietinių tiekėjų, kad užmaitintų internetu jūsų arenas tomis dienomis, kai vyksta varžybos. Mieli tiekėjai, parodykite gerą valią, paremkite arenas ir Lietuvos prestižą. Nedarykite taip, kaip padarė turkai: vakar nuvykę į areną mielai būtume pasifotografavę ir iškart pasimaivę internetuose, jei ne turkų gobšumas:

Anuo Media_Centre tinklu gali naudotis tik žurnalistai. Man prisijungė, bet neveikė.

Jei per Login2010 internetas “Siemens’e” kažkaip veikė, galgi jis gali veikti ir “Cide” per grupines varžybas?

Restoranų darbo laikas. Paprastai dirbate iki 24:00? Pailginkite šitą laiką iki 6:00. Leiskime europiečiams paošti. Jei reikia, savivaldybių tarybos turi marias laiko priimti atitinkamus laikinus sprendimus (jei jos, žinoma, nori, kad europiečiai atetyje grįžtų į jų miestą ar priemiesčio kaimo sodybas). Leiskite turkui uždėti Tarkano CD, o graikui – Sertakį. Jei dėl to priekabiaus LATGA-A ar LATGA-B ar dar kokia nors latga, imsimės priemonių. Švelniausia jų – papildysime skanduočių play list’ą dar viena: “Viens, du, trys, LATGA – …ys!”.

Įspėkite bobutes. Mieli savivaldybių deputatai, paaiškinkite bobutėms ir diedukams, kurie kviečia policiją išgirdę triukšmelį 23:01, kad dėl tokio reikalo tas kelias dienas neskambinėtų. Paaiškinkite, kad tie garsiai besilinksminantys graikai irgi prisideda prie bobutės pensijos. Ir jei ji bus kelias dienas kantri, tai graikai (slovėnai, serbai, kt. – priklausomai nuo pogrupio jūsų mieste) ateity grįš ir bobutės pensija padidės… Be to, visi, kurie negali pakęsti triukšmo, gali išvykti iš miesto tas kelias dienas. Kaip tik bus derliaus metas kolektyviniuose soduose ir sodybose (čempionatas Lietuvoje vyks 2011 m. rugsėjo 3-18 d.). Be to, puiki proga pasisvečiuoti pas pusbrolį kitame mieste, kurio nematėte jau daug metų.

Pasakykite bobutėms ir visiems silpnų nervų žmonėms, kad Lietuva yra krepšinio šalis, ir dėl to ji yra susifokusavusi į krepšinio svečių komfortą. Kad šalis (Vyriausybė ir verslas) sukišo daug pinigų, kuriuos reikia atgauti. Priminkite, kad graikai per olimpiadą Atėnuose 2004 metais masiškai dinginėjo iš savo miesto. Čekai, savo akim mačiau 2002 m., per NATO viršūnių susitikimą (kuriame Lietuvą oficialiai pakvietė į NATO) irgi dingo iš Prahos. Parduotuvės užkalė skydais vitrinas, kad langų neiškultų antiglobalistai. Kai jam kas nors nepatinka, žmogus visada turi pasirinkimą. Babyt, čia tas atvejis, kai visi geranoriškai suprasim, jei nuleisi žaliuzes, užtrauksi užuolaidas ir išvyksi pas savo giminaičius vos kelioms dienoms.

Pauzės arenose. Kai vakar pasibaigė varžybos tarp serbų ir kroatų, iki naujų varžybų (Ispanija-Graikija) pradžios buvo likusios 69 minutės. Krepšininkai ateina į aikštelę apšilinėti likus lygiai 30 minučių. Taigi turkijos arena, talpinanti ~15 tūkst. žmonių, turėjo 39 minutes scenos, kurią vienu metu, mano paskaičiavimais, stebėjo ~5 tūkst. neišsiskirsčiusių žmonių. Pogrupiuose vykdavo po keturias varžybas per dieną. Kiek tai sudaro scenos laiko per dvi savaites?

Kaip manote, kaip turkai jį išnaudoja? NIEKAIP. Kartais per aikštelę praeina toks katinas BasCat (čempionato simbolis), kurio darbas – atrodyti truputį kvailu ir labai draugišku. VISKAS.

Lietuvoj nėra kolektyvų? Gal TV3 “Lietuvos talentai” norėtų gauti ekskluzyvą surengti savo atrinktų talentų pasirodymus? Kiek jų atsidurs Youtube.com jau po 10 minučių (žinoma, jei arenoje bus nemokamas Wi-Fi)? O gal bijom, kad mūsų talentai išgarsės Europoje, išvyks ten ir nustekens vargšę TV3, kuri turi kažkokias ten išskirtines teises į tuos talentus? Tuomet pasiūlykime “2 minutėms šlovės” :) Čia esmės nekeičia – ironizuoju dėl TV. Esmė – kad per varžybų organizatorių aplaidumą ar tingumą mūsų talentai – belekokie iš belekur – gali prarasti galimybę pasirodyti. Technines detales – kad nesubraižytų parketo, neprilaistytų, etc. – viską galima suderinti. Nebūtina į krepšinio aikštelę vesti liūto ir kišti jam galvą į nasrus, tačiau kodėl kolektyvui iš Pabradės nepašokus breiko?

Daugiau Amberių. Kaip žinia, Amberis – bus Lietuvoje vyksiančio čempionato talismanas.

Kaip kad dabar Turkijoje – jau minėtas BasCat. Kuris po areną blaškosi vienas. Nori su juo nusifotografuoti – stok į eilę. Žodžiu, nusifotografuoti gali tik laimingieji. Nes tasai fotografinis apribojimas BasCat vaikšto po krepšinio aikštelę, o į ją turkai įleidžia pagal savo nuotaiką. Dažniausiai nusifotografuoti su juo nepavyksta.

Čia prisiminkime – koks mūsų išsikeltas tikslas? Ar kas nors pasakė (FIBA su savo taisyklėm?), kad negali būti kelių talismanų šeimynėlės? Gal Amberis yra iš ketvertuko, a? Juk Lietuva ne tik aukštųjų technologijų šalis, bet ir ta, kurioje labai puoselėjamos šeimos, ar ne taip? 😉

Šeimininkų palaikymas. Ne paslaptis, kad kitų šalių aistruoliai visada palaiko šeimininkų komandą, kai nežaidžia jų pačių rinktinė. Čia yra toks praktiškai default’as. Lietuvos rinktinė grupėje žais kažkuriame iš šių miestų – Klaipėda, Panevėžys, Alytus, Šiauliai. Šių miestų arenos talpina daugiausia 5,5 tūkst. žmonių. Žinant, kad lietuviai turės ribotą kvotą, maždaug pusė vietų (čia dar reikėtų patikslinti) bus skirta NE žaliai geltoniems. Atitinkama proporcija bus ir finaliniuose etapuose Kaune ir Vilniuje. Ką padaryti, kad italai, slovėnai, prancūzai, latviai ir graikai (čia iš lubų), įsigiję čempionato bilietų nedalomus paketus, palaikytų Lietuvą, kai ji žais prieš serbus (irgi iš lubų)?

Tiesiog padalinkime visiems žalių pigių kepuraičių, vėliavėlių, balionų, etc. Sorry, “Omnitel”, esate mėlynos spalvos, ir netinkate. Nebent pagaminsite ir padalinsite ką nors žalio (vis tik tikslas yra prominti Lietuvą, o ne jūsų firmą). Kitų šalių aistruoliai mielai puošis lietuviška atributika, vėlgi fotografuosis ir taginsis. Ir arenos bus žalios nepaisant kvotų lietuviams, ir graikai bus nors trumpam tapę lietuvių šeimos dalimi.

Policijos supratingumas. Čia, manau, galima pasimokyti iš turkų, kaip jie elgiasi su mumis. Kol mes ošiam visą naktį, jie mus aplanko kelis kartus: pravažiuoja ekipažas lėtai lėtai per gatvelę, kur mūsų nusėstas baras. Mes jiems ta proga atsistoję pliaukšėdami į ritmą paskanduojam “Ačiū, ačiū!”. Policininkai išsišiepia iki ausų. Ir mums saugiau, ir jiems aiškiau. Izmire per 5 dienas/naktis per visus balius-festivalius nebuvo nė vieno incidento, kur būtų reikėję policijos įsikišimo.

Pasiūlymų sąrašą galima būtų pratęsti dar. Aišku, daugumai vyrų truks sekso, tačiau aistruoliai, keliaujantys paskui savo komandas, turi ir kitų paprastų poreikių, kuriuos galime patenkinti vardan naudos mūsų šaliai.

komentarų yra lygiai 24

 1. Kažkodėl man atrodo, kad daug kas bus visiškai atvirkščiai… Juk čia Lietuva… Visai neblogas Valatkos straipsnis ta tema http://www.lrytas.lt/-12837086461283116167-kaip-kauno-meras-taikiems-%C5%A1kotams-kar%C4%85-skelb%C4%97.htm

  • asta

   nebūtų įdėjęs Nerius, analogišką straipsnį (tik iš kauno dienos) įdėčiau aš. taip praleisti galimybę užsidirbti ekstra pinigų gali tik “durnių šalies” herojai, kurie pinigus dykynėj augina. prie viso šito nesutikau NĖ VIENO kauniečio, kuris ta proga mero neišvadintų … (epitetą įsirašykite patys :D).

   vis tik norisi tikėtis, kad kas nors pakiš merui (o ir kitiems Lietuvos merams) po nosim skaičius apie neuždirbtus pinigus. dar turim metus laiko miestų vadukų švietimui 😉

  • Mantas

   Škotai chuliganai yra – miesto meras labai teisingai pasielgė. Labai gerai, kad Lietuvoj taip. Negi tokiem veltėdžiam galima viską leisti? Aš škotas pas tave į namus – prišiks tau ant kilimėlio. Laimingas būsi? Jeigu nepatinka Lietuva, tai visada gali atsisakyti pilietybės ir mauti į kokią Lenkiją ar Rusiją.

 2. Dievui į ausį…

  Tikiuosi kad T2 lobistai, TEO piarščikai ir kt. skaito commonsensą ir toliau (mačiau kažkada jų komentarų čia) ir pamąstys stipriai apie išdėstytus pasiūlymus.

 3. Adomas

  Labai teisingos mintys!

 4. Kęstutis

  labai teisingos ir puikios mintys! ypač dėl tų pauzių patiko – labai įžvalgu ir, tikėtina, bus gerai parduodama prekė ! :)
  aš dar noriu sustiprinti punktą dėl Policijos supratingumo – atsigręžiant į pagrindinę idėją skatinti apsilankiusiųjų ir jų draugų / giminių / bendradarbių sugrįžimą, ypač svarbus yra saugumo jausmas, kurį patirs ir perduos apsilankiusieji. Manau, turės būti atliktas didžiulis teisėsaugos darbas užtikrinant ne tik pačių fanų saugumą jiems ošiant bare (kas ganėtinai paprasta, nes uždara aplinka, galima visus lengvai prižiūrėti), bet ir jiems pasklidus po miestus – pagalvoju, su kokia flora-fauna jie susidurs, kuriems dar gerokai trūksta tolerancijos supratimo, nekalbant apie tiesiog ‘pasiūlymus į snukį’ arba smulkias vagystes. Bloga žinia labai greitai pasklinda, ypač, jei ta žinia kalba apie nesaugumą šalyje.

 5. dd

  o jus patys padarysite ka nors, kad sie pasiulymai TIKRAI pasiektu organizatorius, ar pasikliaujate siuo blogu?

 6. O dabar reikia padaryti stebukla ir parodyti si blogposta 15min.lt, delfi.lt, alfa.lt, ir kitiems….

  Is tikruju, auksines mintys! Aciu.

 7. Kaip čia gerai akcentus commonsens’as sudėliojo. Praktiškai biznio planas viename poste. Deja, kiek žinau, LT tokie biznio planai paprastai lieka popieriniai. O jeigu dar prileidi prie diskusijos valdininkus ir bobutes, tada apskritai vilčių mažai. Tačiau aš tokią iniciatyvą mielai palaikyčiau.

 8. […] susėdome ir krūvoje sugalvojome nemažai pasiūlymų tautiečiams, kurie organizuos Europos čempionatą Lietuvoje. Turkai organizuoja neblogai, bet mes galėtume — […]

 9. Jau kaip ir žinoma, kad Panevėžyje žais Lietuvos rinktinė http://www.sekunde.lt/content.php?p=read&tid=66299

  O šiaip mintys gražios. Galėtų ir patys miestiečiai prisidėti prie visų šių iniciatyvų. Tarkime savo wifi tašką atrakinti čempionato metu. Tegu kelias savaites kas nori tas ir naudojasi.

 10. […] susėdome ir krūvoje sugalvojome nemažai pasiūlymų tautiečiams, kurie organizuos Europos čempionatą Lietuvoje. Turkai organizuoja neblogai, bet mes galėtume […]

 11. RB

  Na tu Minde ir įsibėgėjai. Iki pasimatymo Stambule soon.

 12. Ogis@Co

  Pasiulymai geri, belieka nusamdyt SEO tyrimus, kad ispopuliarintu 😉

 13. gidas

  Grazus kurinys, dayg geru minciu. Tik turiu pastebejima, kad hot-spot’u nebuvimas arenose yra REIKALAVIMAS is Fiba puses. Taip, kad ir Lietuvoje ju nebus.

  • Blin. Gai gal prieigose padaryt reik? Iškarto už ribos, už kurios negalima?

  • kas čia per reikalavimas?

 14. idomu

  siaip Izmire irgi toks telikas buvo. Tik gerai pasleptas, paciam arenos gale (priesingam negu iejimas), kur praktiskai nieks nevaiksto :)

 15. Monika

  Tai kad atvažiuos daugiausiai tūkstantukas fanų visus kartu sudėjus, nei mes pagarsėsim per tą čempionatą, nei užsidirbsim ;D

  • asta

   paskaičiuokim: 24 komandos ir tik… 1000 fanų? mažiau nei 50 fanų komandai. Monika, Jūs nenuvartinate krepšinio populiarumo? 😉

 16. Monika

  24 komandos, bet daugelio jų atvažiuos tik po keliasdešimt fanų. Pripažinkime, kad krepšinis yra išties populiarus tik keliose valstybėse. Džiugu, kad Lietuva rengs čempionatą, bet tikėtis kažkokios finansinės sėkmės, ypatingai pasistačius akivaizdžiai per dideles ir pernelyg didelių sąnaudų reikalaujančias tribūnas paprasčiausiai neverta. Ar pagarsėsime dėl to, kad surengsime krepšinio čempionatą? Tikrai ne. Tačiau, žiūrint iš kitos pusės, be jokios abejonės turime stengtis surengti kuo profesionalesnį ir geresnį čempionatą.

 17. zinanti

  Geras straipsnis ir geros pastabos. Dar sis tas.
  Siemens arenoje telpa nuo 10iki 13 000 zmoniu. Kiek, Jusu manymu, ju nores atsiskaityti uz pirkinius kortele? Ar zinote, jog Siemens arenoje yra tik 1 snoro banko bankomatas neaisku kuriame aukste ir kortele galima atsiskaityti tik viename is 4 BMW klubo, i kuri dazniausiai buna atskiri bilietai, baru?
  Manau, jog kitose arenose panasiai. Nesnekant jau apie tai, kad sirgalius trikdo eiles i rubines, wc, parkinge ir tp.
  Apie visa tai reikia sneketi ir jau dabar…

 18. bacila

  siaip Izmiro arenoje irgi buvo tas pats stendas su champo LT reklama: keletas plakatu ir TV su nuolat besisukanciu reklaminiu klipuku. Tik jis stovejo priesingoje arenos puseje nei Lietuvos fanai. Siek tiek apgailetina, kad per 5 dienas nesugebejai apeit aplink arena pasiziuret ka turkai suorganizave.

 19. Tikrai apgailėtina.

 20. […] susėdome ir krūvoje sugalvojome nemažai pasiūlymų tautiečiams, kurie organizuos Europos čempionatą Lietuvoje. Turkai organizuoja neblogai, bet mes galėtume […]

 21. Na cempionatas jau visai cia pat. Tik idomu ar buvo atsizvelgta i jusu pasiulymus :) Ar visgi kartosim tas pacias klaidas arba prisigalvosim nauju. Kiek suprantu, tai buvo ispresta problema su bilietais. Galejai pirkti bilietus i atskiras varzybas, o ne visai dienai i viso pogrupio. Idomu kaip bus su wifi arenose, gal teko ka nors girdet?

Jūsų komentaras