Kaip mus “padarė” akcijos “Darom 2010” organizatoriai

Balandžio 17 diena man sukėlė nemažai sentimentų. Juk “gilioje jaunystėje” kiekvienais metais balandžio mėnesį dalyvaudavavau lenininėje talkoje-subotnike V.I.Uljanovo-Lenino gimtadienio garbei.

Mūsų teritorijoje (tarp “Šarūno” viešbučio ir Statoil’o) tvarkėsi virš 90 žmonių – Sporto 8,10, 12 namų gyventojai, grožio centro Idzumi darbuotojai, greta esančio “bulvių turgelio” prekeiviai. Ir nors tvarkymosi akciją viešai rėmė Bitė GSM, tačiau kaiminystėje esančios TELE2 darbuotojai irgi prisijungė prie tvarkymosi bei visus tvarkdarius vaišino karšta kava, arbata. Vaikams daug džiaugsmo suteikė išdalintos TELE2 kepuraitės.

Po pasitvarkymo buvo ir bulvių  (dėkui turgelio prekeiviams) kepimas lauže (kuom ne pionieriškas laužas), ir dešrelių kepimas bei alus (nusipirkome patys). Buvo proga pabendrauti ir susipažinti su kaimynais. Pasirodo, tarp jų yra CommonSense.lt skaitytojų.

Buvo tikrai smagu ir prasminga. Net po keletos dienų vis dar jautėsi, kad padirbėjome iš peties.

Taigi, gyventojai ne tik gerai pasibuvo, bet padarė tikrai gerą darbą, kurio seniūnija per keletą metų taip ir nesugebėjo – sutvarkė miesto centre esantį šiukšlyną – bomžų vasaros rezidenciją (jie net “namus” čia pasistatydavo). Radiniai įvairūs: piniginės, automobilio numeriai (atiduoti policijai), švirkštai, dantų skalavimo skysčio buteliukai ir tt.

Beliko viena smulkmena – išvežti šiukšles. Tačiau ir praėjus savaitei niekas net nesiteikė tą padaryti.  Savaitės viduryje prie šiukšlių krūvos buvo privažiavęs autobusiukas, iš kurio išlipęs vyriškis susirinko metalą, praplėšinėjo maišus… Kiekvieną dieną šiukšlių maišų krūvą “patikrina” bomžai, ir krūva plečiasi. Turiu įtarimų, kad dar savaitė, ir nebeatrodys, kad teritorija iš vis buvo tvarkoma.

Beje, mūsų “taškas” buvo oficialiai registruotas kaip “Darom 2010” dalis (Nr.1.447.1614), todėl pasiteisinimas, kad jie neveža iš neregistruotų vietų, netinka.

Suprantu, kad akcijos idėja yra gera. Ir netgi nepergyvenu, jei įmonės ar politikai akcijos metu darėsi sau reklamą. Tačiau toks neatsakingas organizatorių požiūris į savo pareigų (ne)atlikimą griauna tokių akcijų ateitį. Man ne tik sunku sūnui paaiškinti, kodėl tiek ilgai tvarkėme, o nieks tų surinktų šiukšlių neišveža, bet ir pats nebeturiu motyvacijos rinkti šiukšles tik tam, kad jas vėl išmėtytų čia pat.

Ir kiek teko girdėti, tai mes ne vieninteliai, kurie dirbo be reikalo. Negi reikia pas save į talką pasikviesti Prezidentę ar šiai kokį žymų politiką, kad organizatoriai iki galo padarytų savo darbą ?

komentarų yra lygiai 46

 1. m

  Tas pats ir pas mus, Fabijoniškėse. Nors dalį išvežė, metalą puikiai surinko, tačiau kelios krūvos (gan nemažos) liko. Tikiuosi, dar išveš ir neuždės papildomų mokesčių šalia esančių pastatų gyventojams.

 2. netaijo

  Kaip supratau, kadangi šiukšlių buvo surinkta belenkiek, jų nespėja išvežti. Apie neišvežtas šiukšles reikia pranešti jų svetainėje ir tuo turėtų pasirūpinti.

 3. Aš būtent btent šioje vietoje rinkau šiukšles , tiesa pasakius nesitikėjau, kad šioje vietoje bus toks baisus šiukšlynas, tad iki galo nebuvau.
  Ir net poto kai žmonės visą dieną tvarkė, net dabar važiuojant pro šalį krenta į akis vis dar neišvežami šiukšlių maišai, o skaudžiausia, kad teritorija vėl yra teršiama, nors prieš savaitę ją tvarkėme.
  Kai tvarkiau šią vietą tai vis galvojau, jog čia net nerūšiavimo tų maišų reikia, o kastuvo ir karučio, bo savartynas baisiausias, trauki vieną šiukšlę dešimt išlenda.
  Man labiausiai pasitaikė buteliukai nuo odekolono, netgi stebėjausi, jog nėra švirkštų.

 4. tomas

  Man kažkaip atrodo, kad buvo galima prasmingiau praleisti laiką, nei rašant šį įrašą. Pavyzdžiui paskambinti ir pranešti apie neišvežtas šiukšles. Arba suorganizuoti išvežimą (kad ir su TELE2).

  • Ačiū, kad laikote mane idiotu :). Negi manote, kad nebuvo skambinta ar kitaip mėginta sulaukti šiukšlių išvežimo ?
   Žinoma, kad buvo galima ir pačiam išvežti…
   Tačiau visgi manau, kad kiekvienas turi daryti tai, ką pasižadėjo padaryti. Argi ne taip ?

   • tomas

    Atsakant į paskutinį klausimą: taip. Bet. Savanoriai nereikalauja jokio atlygio.

    • Niekas atlygio ir nereikalauja. Tiesiog norime, kad pagaliau išvežtų tas šiukšles. Nothing more :)

 5. Reiškia Jūsų taškas nebuvo “pastebimoje” vietoje. Šiaip šiemet su šiukšlių išvežimu viskas vyko žymiai sklandžiau nei pernai. Dar penkmetis… ir tauta išmoks surinktas šiukšles išvešti. Kad išmoktų nešiukšlinti.. bijau neužteks ir dešimtmečio.

 6. Sveiki,
  aš esu šios akcijos koordinatorius Šiaulių apskrityje.
  Šiauliuose taip pat yra vietų, kur dar neišvežta, tad pabandysiu trumpai pakomentuoti. Patys organizatoriai šiukšlių neišveža, tam yra įmonės, kurias samdo savivaldybės, seniūnijos ir etc. tokių įmonių Šiauliuose yra dvi, su jomis yra sutarta, kad iš visur bus išvežta nemokamai, bei sąvartyne bus priimta taip pat nemokamai. Ta pati sistema yra visoje Lietuvoje, tiesiog kai kurios įmonės nevykdo savo įsipareigojimų. Bet mes savo ruožtu, kankinam jais skambučiais :) Bei aš ryt eisiu pas Šiaulių merą ir paaiškinsiu situaciją, po kurios manau, viskas bus išvežta.
  Šiaip nors ir akcentavom, tą problemą, ji niekur nedingo…
  Tad tikrai Jūsų niekas “nepadarė” :)

  • Jei organizatorių šiukšlių vežimo įmonės neklauso, tai įvardinkite tas įmones. Jei jos pažadėjo, bet nedaro, tai tauta turėtų žinoti.

   • tomas

    O su šiukšlių kalnais, deja, bėda yra ta, kad šiukšlės traukia šiukšles.

   • Mano žiniomis, likus 5 dienoms iki akcijos pradžios, Vilniuje jokie atliekų vežėjai (firmos) nebuvo priskirti šioms seniūnijoms: Antakalnis, Žirmūnai, Paneriai, Vilkpėdė. Neriaus taškas – Žirmūnuose.
    Galimas daiktas, kad jokia firma nebus kalta :)

 7. antonas

  Liudna. Bet labai tikiuosi kad sitam yra kazkokios tai objektivios priezastis. Megstu sita akcija ir nenoreciau kad apie ja sklistu tokia neigiama informacija.
  Beja,mano taske pasilaiciuose siuksliai buvo isvesti tvarkingai , ta pacia diena ( tik paliko stambiagabaritiens nes sake kad tai bus isvezama atskirai,tai taip ir nezinau ar isveze) .

  • Aš irgi labai už šią akciją, tačiau tokios ‘nedadelkos’ ir gadina visą gerumą.

 8. Turiu pastebėjimą, kad mieste laužus deginti draudžiama, o jūs tokią neblogą dūmų užsklandą padarėte degindami lapus… :)

  • Leidimas buvo gautas. Policija buvo kelis kart atvažiavusi – pirmą kartą pasiimti rasto automobilio numerio, po to akcijoje nedalyvavusių tautiečių iškvietimu… Bet popierai buvo visi tvarkingi :)

   • Gut 😉

   • Bet tikrai ne aš kviečiau 😀 nezapadlistas. Tiesiog norėjau paminėti, kad baudelę gali tokiu atveju išrašyti :) (neturint popierių)

 9. Aleololis

  Musu sodu bendrijoje, kur tvarkemes, mazdaug 15km nuo Vilniaus taskas net nebuvo oficialiai registruotas, bet su draugais suornaizavom talka elemntariais A4 formato plakateliais, susirinko apie 40 zmogeliu ;] Tuomet susukom i arciausiai priskirtai koordinatorei pasakem, kad uz 10km nuo artimiausio punkto bus musu inicijuotai surinktas siuksliu klanas. Atvaziavo auto dar ta pacia diena, puse siuksliu isveze, nes netilpo. Antra diena, jau netikejom, kad gris, bet specialiai is Vilniaus masina atvaziavo ;] Praeitamet siuksles 22 dienas gulejo kol mes savo iniciatyva jas issigabenom. Skirtumas bent musuose pasijaute ;]

 10. Ben

  O Biržuose viskas gerai. Surinkome, paskambinome UAB “Biržų komunalinis ūkis” ir šiukšlės buvo išvežtos

 11. tomonzo

  Šiukšles šiemet išveža žymiai greičiau nei pernai. Savanoriai koordinatoriai vis dar dirba organizuodami transportą, kurio kaip visada trūksta. Manau, kad visos šiukšlės bus išveštos. Užuot skundęsi, kad jus padarė, galėtumet panagrinėt šia logistikos ir ribotų resursų problemą jūsų mėgiamos apribijimų teorijos požiūriu.

  • Panagrinėjus situaciją susidarė vaizdas, kad paprasčiausiai kažkas nepadarė to, ką turėjo padaryti. Todėl ir buvo nuspręsta imtis poveikio priemonių – viešumo, nes kitokios priemonės (skambinimas) nesuveikė.

 12. veidas.lt taipogi yra panašus straipsnis: http://www.veidas.lt/tinklarasciai/liudna-akcijos-%E2%80%9Cdarom%E2%80%9D-atomazga

  O štai vsa.lt skambiai pavadinę straipsnį „Jūs padarėt, o mes išvežėm“: http://blog.vsa.lt/?p=451

 13. Džy

  Labai džiaugiausi šia akcija, ir tikrai norėjau dalyvauti , bet dėja neturėjau tokios galimybės. Gaila, pasidarė kai paskaičiau šį straipsnį, akcijos tikslas buvo toks puikus, bet kaip matau tai ir liko tik neįgyvendintu tikslu.

 14. gal siandien jau yra isvezta? lyg ir nebemaciau siandien tu kalnu…

 15. saule

  Ne akcijos organizatoriai, mielieji veža šiukšles, o komunalininkai, kurie ne vienodai gerai atlieka savo pareigas, todėl punktų koordinatoriai (savanoriškai užsiregistravę ir prisiėmę atsakomybę už pasirinkto punkto tvarką) turėtų informuoti darom organizatorius kas kaip kur, o vat tada jau galime tikėtis rezultato.

  Klausimas: ar šio straipsnio autorius ėmėsi kokios iniciatyvos, kad organizatoriai būtų informuoti dėl neišvežyų šiukšlių apart rašliavos visuomenei apie akcijos minusus?
  Atsakymas: tikriausiai NE.
  Kodėl? nes nebebūtų sensacijos dėl sutvarkyto punkto!

  • Saulei, matyt reikejo komantarus nuo virsaus pradet skaityt.. Sako gi zmogus, kad cia paskutine priemone kuria bando..

   • Aš atkreipčiau dėmesį į kitą dalyką: kai šiukšlių maišų krūva mėtosi šalia gyvenamųjų namų ir tai mato šimtai gyventojų, tai čia nėra viešumas. Tačiau jei nuotrauką įdeda tinklaraštis, ir tai pamato šimtas žmonių internete – tai jau viešumas 😀

 16. Milda

  Manau, Saulė ir Edgaras viską jau pasakė, tad nepatingėkit pasiskaityti ir nebesiputokit čia. :))

 17. Visgi problema sisteminė.

  http://www.lrytas.lt/-12723649801271372880-vilniuje-akcijos-darom-2010-%C5%A1iuk%C5%A1li%C5%B3-surinkimo-ta%C5%A1kuose-formuojasi-nauji-savavali%C5%A1ki-s%C4%85vartynai.htm

  Organizatoriai mėto akmenis į šiukšlių vežėjus, todėl norėtųsi išgirsti ir jų nuomonę.

 18. Poveikio priemonė:
  Paskambinkite jūsų namo šiukšles išvežančiai įmonei, paklauskite ar dalyvavo Darom akcijoje:
  jei ne -> sugėdinkite ir paprašykite išvežti surinktas šiukšles;
  jei taip -> sugėdinkite ir paprašykite išvežti surinktas šiukšles;

  • Tai gal galėjo iš kart organizatoriai pasakyti, kad NEVEŠIME, ir patys organizuokitės. O ne poto, kai kažkaip rezultatas nesigauna, permesti atsakomybę kitiems.

 19. Visgi viešumas yra gerai – ryte (pats nemačiau, bet sakė) dalis šiukšlių buvo išvežta. Gal per dieną viską išveš.
  Tik klausimas – ar todėl kad aš parašiau, ar todėl kad mūsų šiukšles rodė per LTV ?

 20. Šaunuoliai

  Kai commonsense.lt ką nors parašo, tai būtinai temą arba laikraščiai pasigaus, arba televizija 😉

 21. http://www.lrt.lt/archyvas/?channel=234940&section=1&filter=&record=37310_1272439071

  Ziureti nuo 20 minutės. Ta pati mūsų šiukšlių krūva :)

 22. Tautietis

  Pasakykite policijai, kad šiukšlių maišuose Zamolskas supakuotas – ii karto išsiveš…

  • Labiau tikėtina kad viską išraus ir paliks betvarkę :)

 23. Darius

  Toks įspūdis, kad kasmet ši akcija darosi vis labiau saviPR’inė, kiekvienas nori pasišildyti geros idėjos spinduliuose. Ir visa ta pompastika su TV koncertu prasilenkia su sveika logika… Jei bent dalis koncertui išleistų pinigų būtų skirta darbui atlikti iki galo, t.y. išvežti šiukšles, niekas nekeltų triukšmo. Žodžiu, mažiau pompastikos ir lozungų, daugiau elementaraus darbo.

 24. Unio

  Dariau, o gal visas koncertas buvo for free ?

  • Girdėjau, kad BITĖ GSM, kaip pagrindinis rėmėjas organizatoriams sumokėjo 100K Lt. Bet tai gali būti ir šmeižtas…

 25. […] dienomis interneto portaluose, tinklaraščiuose, net per televiziją visi piktinasi, kad kai kuriuose “Darom 10” taškuose liko kalnai […]

 26. Oficialiai galiu informuoti, kad šiukšlės pagaliau išvežtos. Tikėkimės, kad kitais metais bus mažiau problemų su tuo.

  Mėgstu HAPPY END’us :)

 27. Mano žiniomis, Bitė tiek tikrai nedavė. O kuriuos davė, buvo panaudoti koncertui…

 28. Neriau, 2005 m. UAB „BITĖ GSM” pakeitė pavadinimą į UAB „BITĖ Lietuva”.

 29. […] dienomis interneto portaluose, tinklaraščiuose, net per televiziją visi piktinasi, kad kai kuriuose “Darom 10” taškuose liko kalnai […]

 30. idomu aciu

 31. […] paskaitas jaunimui apie savarankiškumą, pilietiškumą ir t.t.,  kuomet dalyvaujate akcijoje “Darom” ar šiaip bendruomenės talkoje, tuomet savo paslaugos teikiamos […]

Jūsų komentaras