Ar “Sodra” užtikrina ateitį, ar tai duoklė praeičiai?

Apie mamą “Sodrą“ laiks nuo laiko mes vis ką nors parašome.  Ir ne tik mes. Vis netyla kalbos apie mamos “Sodros” ateitį  – kai kas net prognozuoja jos galą. Ta proga iš mokyklos prisiminiau lietuvių klasiko kūrinio interpretaciją:

Prie kluono, būdoje ant spalių gulėjo liūdnas Brisiaus galas…

Tačiau galbūt pirmiausiai pakalbėkime apie efektyvumą, nes spaudoje pasirodė minčių, kad Lietuvos pensijų fondai blogiau nei mama “Sodra”.

Tenka pagirti “Sodros” darbuotojus, kad pagaliau dalį informacijos iškėlė į viešumą – t.y. padarė kiekvienam piliečiui prienamą informaciją apie sumokėtas lėšas, gautas išmokas bei prognozuojamą pensiją. Tegyvuoja EGAS (Elektroninė Gyventojų Aptarnavimo Sistema). Neseniai aš prisėdau ir šiek tiek pasižaidžiau su šia sistema. Todėl norėčiau pasidalinti kaikuriais pastebėjimais.

Žinoma, informacijos rinkimą pradėjau nuo

‘INFORMACIJA APIE PROGNOZUOJAMĄ VALSTYBINĖS SOCIALINIO DRAUDIMO SENATVĖS PENSIJOS DYDĮ’

Ir ką pamačiau ?

Senatvės pensijos amžius: 62 m. 6 mėn.

Senatvės pensijos amžiaus sukakties data: 2036-01

Įdomu ir tai, kad Asmens draudžiamųjų pajamų koeficientas iki 1994-01-01: 0,0000. Pasirodo, tai ką sumokėjau iki tada, yra paprasčiausiai nusavinta.

Bet štai ta įdomiausia dalis:

2010-03-01 – prognozuojamos pensijos pagrindinė dalis:396.00 Lt.

2010-03-01 – prognozuojamos pensijos papildoma dalis:942,83 Lt.

2010-03-01 – prognozuojamos pensijos priedas už stažo metus:108.00 Lt.

2010-03-01 – prognozuojamos pensijos dydis:1446,83 Lt.

Bet yra papildomų sąlygų (o kur jų nėra):

Prognozuojamos senatvės pensijos pagrindinės dalies skaičiavimo formulė pagal 2010-03-01 duomenis, laikant, kad po 2010-03-01 dirbsite iki senatvės pensijos amžiaus sukakties, turėdamas draudžiamųjų pajamų, ne mažesnių nei iki 2010-03-01.

Ir ten dar krūva visokių papildomų formulių.

Bet iš principo, visai nebloga pensija, tikrai daugiau nei skurdo lygis DABAR.

Taip pat sužinojau, kad esu gavęs apie 500 Lt išmokų (nedarbingumas).

Po keleto bandymų ir klaidų pavyko pasidaryti ataskaitą: INFORMACIJA APIE VALSTYBINĮ SOCIALINĮ  DRAUDIMĄ už visą darbinį gyvenimą. Tai yra ataskaita, kiek sumokėjau. Pastaba sistemos administratoriams – įdėkite kur nors trumpus ataskaitų aprašymus, nes iš pavadinimų sunku suprasti, kur kas yra.

Pirmiausiai pamačiau, kad viskas, kas mokėta iki 1994 metų, kažkodėl nusavinta. O darbdavys (Lietuvos Bankas) tikrai mokėjo, bet tiek to. Kiek ten kaip studentas uždirbdavau?

Taigi, per savo trumpą (18 metų) darbinę istoriją mamai “Sodrai“ sumokėjau beveik 190.000 Lt. Bet pinigai vakar buvo vertesni nei pinigai šiandien, todėl nusprendžiau paskaičiuoti, kiek gi būtų dabar pinigų, jei “Sodra” mano pinigus būtų padėjusi kur nors į banką/fondą su 5% metinių palūkanų. Rezultatas – 270.000 Lt. Jeigu tuos pinigus man mokėti kaip pensiją (1446,83 Lt), tai jų užtektų 187 mėnesiams arba 15,5 metų.

Jeigu šiuos pinigus ir toliau laikyti investavus už 5% metinių, tai sulaukus mano pensijinio amžiaus būtų 917.000 Lt. Ir tai man nepapildant nė litu. Tuomet pinigų užtektų 644,7 mėnesiui arba 52,8 metų. O jei gyventi tik iš 5% palūkanų? Tai susidarytų 3820 Lt per mėnesį.

Žinoma, mes galime diskutuoti, ar 5% metinių yra realu? Tačiau prisiminkime už kiek Lietuva skolinasi tarptautinėse rinkose. Viską, kas virš 5%, “Sodra” gali pasiimti kaip valdymo mokestį. Žinoma, investicinių pensijų fondų pelningumas svyruoja, tačiau retas kuris neužtikrina 5% metinių (ir jie dar sugeba užsidirbti sau).

Kodėl aš paliečiau šią temą? O gi todėl, kad ir toliau žmonės apgaudinėjami. Apgavystė ne tame, kiek pinigų iš mūsų paima. O tame, kad vis dar stengiamasi įteigti, kad “Sodra” užtikrins normalią senatvę. Pradėkime vadinti daiktus savais vardais, kad “Sodra” – tai duoklė mūsų (ir ne tik mūsų) tėvams ir seneliams. Ir kad mūsų kartai teko laimė gyventi nebe soclageryje (panašu į konclagerį), tačiau užtai mums teks sumokėti praėjusiai kartai, o ateinanti karta NEPRIVALO mūsų išlaikyti. Ir kad savo ateitimi mes patys privalome pasirūpinti. O ir demografinės tendencijos tokios, kad ateities kartos net ir negalės mūsų išlaikyti.

Kai man aiškina kaip manim mama „Sodra“ pasirūpins, tai aš (ir ne tik aš) imu skaičiuoti rūpinimosi efektyvumą. Nepaisant netgi šios pasaulinės ekonomikos krizės, skaičiavimai ne “Sodros” naudai. Tuomet natūraliai kyla noras investuoti savo pensijos pinigus kitaip, t.y. efektyviau. Ir natūralu, kad stengiamasi mokesčius optimizuoti (anot valdininkų – slėpti). Beje, mokesčius tvarkingiausiai susimoka vargingiausieji. Juk iš jų lengva atimti.

Bet juk daugelio politikų devizas: “Po manęs nors ir tvanas”. Todėl iš jų tikėtis kažkokių esminių pokyčių beprasmiška.

Labai norėčiau išgirsti jūsų mintis, ką mes galime padaryti, kad sustabdytume šį užburtą ratą ?

P.S. Revoliucijų, teroro aktų ir panašių dalykų nesiūlyti.

komentarų yra lygiai 24

 1. emka

  “Optimizuoti mokesčius” ir toliau.

  Kažkas protingai pasakė:

  “Atsikratyti priklausomybės nuo valdžios malonių yra pirmas svarbus žingsnis į asmeninę laisvę ir finansinę sėkmę.”

 2. Angeliux

  Apie iki 1994.01.01 sumokėtus mokesčius sodrai reikėjo pranešti atskirai (pagal darbo knygutę). Kvailai sumastyta, bet tokia tvarka. Taip pat ne visi mokesčiai mokami sodrai eina į pensija, didelė dalis atitenka ligonių kasoms, toks kaip ir sveikatos draudimas, nors ir negauni to gydymo bet moki… Sodros sistema papuvusi iš pat pagrindu – tai piramidės principas, kuris anksčiau ar vėliau griūva. Tačiau dabar tos sodros kaip ir nebepanaikinsi… Visų tų žmoniu kurie mokėjo ir išlaikė buvusius pensininkus gaila… Realiai tvarka bent dali pensijos perkelti į fondus labai sveikintina… Gaila kad tik dėl “krizės” iš esmės sustabdyta…

 3. Andrius

  Esminė loginė samprotavimų klaida: perskaičiuojama “ateities vertė”, kuri bandoma lyginti su šių dienų kainų lygiu: taip, 1400 Lt dabar atrodo “pakankamai”, tačiau ar tokia suma atrodys pakankama 2035 metais ?

  Deja, 5% yra ne tik konservatyvių pensijų fondų grąža, bet ir infliacija. Taip kad “sunkiai dirbdami” pensijų fondų valdytojai tesugeba apsaugoti pinigus nuo infliacijos.

  Tuo tarpu SODROS mokamos pensijos yra susijusios su mokesčiaus nuo ŠIUO metu uždirbamų pinigų. Ir ateityje gausiantys pensiją gaus tam tikrą procentą nuo TUO metu būsiančių uždarbių.

  Prisiminkime kad ir 1994’tus metus. Vidutinis atlyginimas – apie 400 Lt. Pensija – ~100 Lt. Jei tokio dydžio sumas būtume kaupę tame konservatyviame pensijų fonde, dabar gautume jau ne 100 Lt pensijos, o 218 Lt (5% kilimas kasmet, 17 metų). O tai gerokai mažiau, nei šiuo metu esanti minimali pensija. Reiškia, infliacija per šiuos 17 metų gerokai lenkė konservatyvių fondų grąžą.

  • Nelabai supratau, kur padariau loginę klaidą ? Juk 1400 Lt pensiją man žada nuo 2035 metų. Tai kaip tai susiję su (geresne nei fondų) apsauga nuo infliacijos ? Ir kiek bus tuo metu surenkamų mokesčių ?

 4. Gytis

  Pykina nuo spekuliacijų SODROS tema.

  Išsiugdykime nepakantumą nemokantiems mokesčių, gaunantiems neteisėtas nedarbingumo, motinystės ir kitas įvairiausias išmokas, korupcijai buitiniame lygyje. Gi šiuo metu juos pagal nutylėjimą gerbiame už “apsukrumą”. Kai visi sumokės, kiek priklauso ir nesigvieš to, kas nepriklauso, pažiūrėsim, kiek tada lieka kaupimui.

  Antra, prisiimkime kiekvienas atsakomybę už pensijos mokėjimą dabartiniams pensininkams – kiekvienas konkrečiam žmogui ar keliems. Ir ne išmaldos, o padorios, nežeminančios pensijos. Ar daug norinčių tai užsikrauti? Likusias pajamas galėsit kaupti sau.

  Trečia, būtų įdomu apie laisvę ir atsakomybę diskutuoti, su jų šaukliais, pataikiusiais išeiti į pensiją “ekonominės turbulencijos” sąlygomis, rinkoms smengant lyg niekaip neapčiuopiamo dugno.

  • Ką reiškia ‘sumokės kiek priklauso’, ‘nesigvieš kiek nepriklauso’ ?
   Sodra – tai kaupimas pensijai, ar mėginimas imituoti socialinį teisingumą ?

   • antras variantas, žinoma. juk tai yra socialinis draudimas.

    pinigai, kuriuos iš mūsų paima sodra mums nepriklauso. ir taškas. jie priklauso valstybei, kurioje reziduojame. o ji tvarkosi taip, kaip jai patinka. pritariu Gyčiui, kad tiesiogiai nagų kišimas prie pinigų yra ydinga praktika. jei norim geriau – pirmyn, prašom formuoti politinę valią. visais legaliais būdais.

 5. Gytis

  Neriau, klausiausi Jūsų webinaro, nes įtariau, kad ne vakar gimėte. Ir dabar taip pat manau. Bet tiek to. Mano manymu, SODRA yra ne kaupimo fondas, o socialinės apsaugos sistema, kur pensijų mokėjimas (sukauptų arba surinktų iš dabartinių įmokų mokėtojų) yra tik viena iš funkcijų. O mokėti jai priklauso įstatymais nustatytais tarifais nuo jais apibrėžtų pajamų. Dar geriau būtų, jei mokėti reikėtų nuo VISŲ pajamų. Nepriklauso gvieštis, nedarbingumo, nedarbo, motinystės išmokų, tuo pat metu turint kitus, nedeklaruojamus pajamų šaltinius. Tai tiek.

  • Ok, manau kad dėl svarbiausio dalyko sutarėme – SODRA ne kaupimo, o socialinio teisingumo sistema. Todėl ir matuokime jos efektyvumą pagal socialinio teisingumo užtikrinimą. Ir nustokime žmonėms skleisti erezijas, kad Sodra jais senatvėje pasirūpins.

   Kai sutarėme dėl sistemos tikslo (socialinis teisingumas), tai ir vertinkime atitinkamai, kaip GPM ir kitus mokesčius.
   Tuomet ir galime diskutuoti kiek mokėti, ir kur tie pinigai padedami ? Naujų kompiuterių pirkimui be konkurso http://www.commonsense.lt/?p=1724 , ar senelių namams finansuoti.

 6. Jei savo mokestį pasidėtum į kišenę be jokių procentų ir neišleistum iki pencijos, tai kad ir 100ą litų, bet turėtum. O šiandien sumokėjęs mokesčius nežinai ar nors šimtas litų pensijoj į kišenę begrįš… Sodra nieko negarantuoja…

 7. pritariu minčiai, jog reikia perpozicionuoti mokesčius Sodrai į “mokestį nueinančioms kartoms už laisvę” – ir prasminga, ir gera galimybė reformoms

 8. Mantoske

  Džiaugiuosi konstruktyviu (beveik) įrašo tonu. O tai commonsense (ypač vienas iš autorių :) ) jau buvo pasidaręs radikalus antivalstybinės minties skelbėjas.

  Mano manymu Sodra turi likti, bet būtent kaip socialinės bazinės senatvės PAŠALPOS mokėtojas. Jos dydis (automatiškai ir Sodros biudžeto=sumokamiems mokesčiams) diskutuotinas klausimas, žinoma. Aš galvoju, kad sistema turėtų ženkliai sumažėti. Tiek, kad mes nesitikėtume (realiai aš asmeniškai ir nebesitikiu) pensijos, iš kurios galėtume normaliai gyventi.

  Dabartinė II ir III lygio pensijų sistema yra gerai. Klausimas, koks jųs santykinis svoris turi būti? T.y. kiek paliekame pačiam žmogui apsispręsti kokią pajamų dalį jis atideda pensijai, kokią vartoja šiandien. II pakopos panaikinti negalima, nes žmonės linkę galvoti tik apie šiandien (gal mama Sodra taip pripratino daryti?).

  Sunkiausia dėl finansų. Faktas sumažinti Sodrą iki senatvės PAŠALPOS mokėtojos dydžio imanoma tik vienos-dviejų kartų laikotarpiu. Kaip ir pradėjom tai daryti, bet, kaip visi žinom, užstrigom. Ir atrodo rimtai užstrigom. Mano supratimu, galimi tik šie variantai:

  1. Pasmerkiam savo ir pensininkų kartą liesiasniam gyvenimui. T.y. didesni mokesčiai/ mažesnės pensijos. Santykis vėlgi – diskusijų objektas. Teisingiausiai būtų dalintis kainą po lygiai.

  2. Drastiškai didinam valstybės skolą. Iš esmės skirtumas nuo pirmo varianto, kad kaštai pasiskirstys tolygiau ateinančioms kartoms.

  3. 1 ir 2 derinys. Santykis turėtų būti priklausomai nuo skolinimosi kaštų. Galbūt, nebūtų kvaila idėja privatiems pensijų fonams skolinti valstybei pensijų sistemos reformai. Taip palūkanos liktų mums patiems. Tikriausiai galima sutaupyti daug pinigų. Faktiškai tai būtų panašu į Japonijos atvejį. Valstybės skola gigantiška, bet ji beveik visa vidaus. Todėl skolinimosi kaštai labai maži, plius lieka viduj.

  • Dėl ‘radikalus antivalstybinės minties skelbėjas’ – tai man patiko 😀

   • Mantoske

    Turėjau mintyje ne galvazmogupuosia, jeigu ką :D.

    • Gal linką įmest galėtumėte, nes įdomu, kur, kada ir kuris iš mūsų čia taip… :)

    • Mantoske

     Na gerai, tingiu ieškoti, tai pasakysiu tiesiai. Išsifiltruokite Audriaus įrašus ir turėsite plius/minus.

     Truputį ne į temą, bet “atkaklumas” šiek tiek primena Lryto ir Valatkos “požiūrį”, kurį gerai iliustruoja šis įarašas:

     kernius.net/ rimvydas-valatka-pries-andriu-kubiliu

 9. Mantoske

  Tiesa, dar nepaminėjau, kad būtina smarkiai skatinti savarankišką kaupimą mokestinėmis lengvatomis.

 10. Kastytis

  Ačiū už išaiškinimą, dabar galėsiu racionaliai susimažinti lūkesčius dėl savo ateities 😀
  Kur kas palengvėja, kai į viską žiūri blaiviai ir nustoji save apgaudinėti.

 11. Svarbiausia pripažinti, kad sodra nėra draudimas, o socialinė šalpa (http://isesmes.lt/2010/03/06/socialinis-draudimas/).
  Tada nekils noro skaičiuoti būsimą vertę ir kitokius investicijoms naudojamus rodiklius.
  Mes mokam už praeitį, bet turėtume apsaugoti nuo tokio pačio likimo dabartį. Ir neieškoti (tie, kurie pasieks pensijinį amžių 2036) sumokėtų mokesčių iki 1994.

  • O tai kam jie tada varo propogandą apie savo rupestį mūsų ateitimi ? http://www.commonsense.lt/?p=1563

   Tai mane ir nervina. Juk daug žmonių patikės (nes nori) kad valstybė jais visą laiką rūpinsis

 12. dzyvai

  Ar autorius skaičiuodamas įmokas privačiai pensijai, iš jų atėmė sodros mokesčių dalį, kuri skirama ne pensijų išmokėjimui?

  Jeigu ne, šie skaičiavimai yra klaidinantys ne mažiau nei sodros “mamos” įvaizdis. Kaip žinia, gera mama rūpinasi ne tiek pensija, kiek vaikų išgyvenimu visose situacijose (bedarbystėje, ligoje, nepakeliamų įmokų kompensavime taip pat) :)

  • Skaičiai tokie, kokius pateikia EGAS. Tikrai nevertinta kitokios išlaidos. Tačiau neįvertinta ir tai, kad aš dar iki pensijos mokėsiu Sodrai nemažiau nei iki dabar.

 13. Arunas

  Pasakysiu taip. Mudu su žmona abu turim rimtų sveikatos problemų, esam tik iš dalies darbingi, tačiau SoDrai, kuri šiuo atveju lyg ir turėtų pagelbėti, sumokam gerokai daugiau, nei iš jos gaunam. Kaip čia taip?

  Aš jau nekalbu apie privalomo sveikatos draudimo lėšų panaudojimą. Sėkmingai ir gyvas gydytoją gali pasiekti tik turėdamas pažįstamų ir gerai išmanydamas “sistemos” vingrybes. Kalbu apie apgailėtinas prarasto darbingumo pašalpas.

 14. car

  Regis administratoriai išgirdo – kai kurios suvestinės jau turi aprašymus.

 15. […] 2010 metų kovo 30 dieną per EGAS (Elektroninę Gyventojų Aptarnavimo Sistemą) pasitikrinau savo prognozuojamą pensiją ir pasidalinau ta informacija su skaitytojais. Niekas negalės manęs apkaltinti duomenų […]

 16. […] Hm, ar tikrai? Esu paskaičiavęs to “draudimo” efektyvumą. […]

Jūsų komentaras