Panašu – nepanašu

Prieš kokį pusmetį į akis papuolė “Sodros” palyginimas su Ponzi schema. Ieškojau kur nors detalesnio palyginimo. Bet radau nemažai informacijos apie pasekėjus, pamąstymus, krizės logiką, Top10 ir net bandymus įrodyti, kad soc. draudimo sistemos nėra Ponzi schema. Galų gale radau trumpą ir, tikiuosi, teisingą schemos aprašymą.

„Ponzi schema – negudrus metodas, kai grąža investuotojams mokama iš kitų investuotojų pritrauktų pinigų. Todėl grąža turi būti itin didelė, kad nuolat pritrauktų naujų investuotojų. O investuotojai turi nuolat plūsti, kad jų pinigais būtų galima mokėti pirmtakams. Vargas vėliausiai prisijungusiems naivuoliams!“

Man kaip naivuoliui ėmė ir nusviro rankos toliau ką nors toliau rašyti. Nors ir planavau parašyti apie valstybines pensijas. Juk šitie pensininkai nieko nesumokėjo, o gauna ypač didelę grąžą. Be to, kiek istorijoje teko rasti pavyzdžių, visos Ponzi schemos žlugo, net ir valstybei ne pagal kišenę tokią schemą išlaikyti.

Atrodytų, tereikia pradėti kurti kokią nors stebuklingą gelbėjimo programą, kuri tiktų Lietuvos aktualijoms, bet kaip visada, viską jau išrado iki mūsų. Tai kodėl visi niurzga ant “Sodros”. Ar todėl, kad negauna pensijų? Ar todėl, kad reikia mokėti daug? Ar todėl, kad sumokėti pinigai neatitinka žadamų gėrybių? Ar gal todėl, kad “Sodra” buvo ilgą laiką valstybė valstybėje, ir nesiteikė nieko apie save pasakoti? Kol viskas buvo gerai, kam ką nors keisti? O dabar, kai užgriuvo problemos, buvo bandymas taisyti savo įvaizdį. Būtų pagirtina, jeigu mūsų protas neprisimintų senų rusiškų reklamų, kur mama blogai nepatars.

Po viso praleisto laiko nagrinėjantis fraud schemas ir soc. draudimo schemų panašumus, kilo tik dvi mintys. Arba “Sodrą” reikia skubiai naikinti ir susitaikyti su nuostoliais. Beje, nuostoliai – ne tik prarasti indėliai, bet ir dar reiks išlaikyti žmones, kurie jau neturi jokių pajamų šaltinių pragyvenimui. Arba skubiai taisyti “Sodros” įvaizdį ir tikėti, kad pragyvensiu trumpiau, negu “Sodra” užsilenks.

komentarų yra lygiai 9

 1. Andrius

  gerai pagalvojus, ne tik Sodra, o visa ekonomika yra pagrįsta permanentinio augimo prielaida. Tačiau ištekliai riboti. Todėl nuo ekspansinio ūkio kada nors reikės pereiti prie sustainable. O dėl Sodros yra dvi išeitys. Pirma, galima atverti sienas kinams ir taip stengtis išlaikyti teigiamą populiacijos prieaugį. Vis dėlto realiau, kad Sodra bus prijungta prie valstybės biudžeto, taip socialinės reikmės bus finansuojamos kitų dalykų sąskaita.

 2. Sąžiningiausia turbūt būtų nuo Sodros ‘gelbėjimo’ planų pagaliau pereiti prie ‘kontoliuojamo likvidavimo’ planų, t.y. šiandieniniams dvidešim-, trisdešimtmečiams atvirai pasakyti, kad po trisdešimties metų jie jokių valstybinių pensijų nebegaus, todėl privalo savo senatve pasirūpinti patys, tačiau kaip solidarūs valstybės piliečiai tuos ateinančius trisdešimt metų vis dar turės mokėti (galbūt mažėjančias) Sodros įmokas dabartiniams pensininkams išlaikyti.

 3. filosoffas

  Iš principo Sodra (ir ne tik) remiasi prielaida kad ateinantys 20 metų bus tokie patys kaip ir praėję 20 metų. Na kad ekonomika kils, kad mes uždirbsime daugiau, dirbsime efektyviau, kad mes išgausim daugiau naftos,anglies, kad atrasim naujų resursų -metalų, mineralų, dujų ir tt. Realybė yra tokia kad pav. kai kurių retesnių metalų kaina per pastaruosius 10 metų pakilo nuo 20 dol. už tona iki 1000dol. už tona! Kinija nusprendė riboti retųjų metalų eksportą. 95 proc itrio ir lantano yra Kinijos teritorijoje. kitur jų nėra.. o technologijoms metalų reikia.. Nuolatiniu augimu aš netikiu.Visai gali būti kad geriausia senatve rūpintis pačiam, nepasitikint nei Sodra, nei privačiais fondais.. gal kaip sako lietuviai: užaugint vaiką, pastatyt namą, pasodinti medį.

  • Tai, kad vienas vaikas dviejus tevus ir dar savo vaikus neismaitins. Kaip mums dabar. O daugiau vaiku tureti – tai reiskia jau dabar gyventi prasciau negu pensininkai :( Va tokia sistema sukurta.

   • filosoffas

    Dabar prasčiau, senatvėj geriau.. Netikiu, kad neturėti vaikų yra saugiau.. Yra netgi knyga “The Collapse of Complex Societies”. -autorius Joseph Tainter. Idėja yra tokia: energijos perteklius uždarose sistemose sukuria strukturą, iš chaoso, bet energijos trukumas griauna sudėtingas struktūras, ir jos vėl virsta chaotiškomis.. reiškia pav. chaotiškame pasaulyje turi būti ne siauros srities specialistas, bet “visų galų meistras”. o tai visai gali ivykti.. dėl to šeima (kaip mažas visuomenės vienetas) dirbanti žemę bus labiau prisitaikiųs ir galės pati savimi pasirūpinti, nei dabartiniai lazerių kompiuterių ar akciju specialistai. Aišku būti visų galų meistru dabar prabanga, bet jei krizė isibėgės ir popieriniai pinigai liks tik popierius daugelį specialybių kaip vėjas nušluos..

 4. Karakumų asilėlis

  Nuorodą į Sodros knygutę vaikams šiame straipsnyje nėra korektiška. Knygutė išleista 2007 metais esant pertekliniam Sodros biudžetui, o ne dabar, kai iš tikro yra problemų.

  • Ar tokią knygutę išleisti apskritai buvo korektiškas žingsnis?

   • Andrius

    Labai graži knygutė :)

 5. Ponzi schema nuo “Sodros” tikrai skiriasi. Is Ponzi schemos gali nuspresti kazkada iseiti (ar be nuostoliu ar su), o is Sodros schemos neiseisi. Ir atrodo, kad kuo toliau, tuo ilgiau turesi joje “sedeti” http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=29191815 .

Jūsų komentaras