Utopija

Savo gyvenime jau seniai įsitikinau, kad sudėtingi sprendimai neveikia. Sudėtingas problemas reikia spręsti paprastai, o dar geriau – sprendimus kopijuoti.

Tarkime, įmonė priima darbuotoją į darbą. Kadangi darbuotojas geras, ji pasiruošusi su juo derėtis dėl atlyginimo. Ir darbuotojas turi keletą pageidavimų: reiks kitame mieste gyventi, todėl problemos su gyvenamąja vieta, be to, keliauti, na, ir vis vien visko nespės, tai ir pagalba pravers. Koks bus įmonės sprendimas? Padidins atlyginimą. O kaip jau darbuotojas jį leis, tai jau jo problemos.

O dabar paimkime gerbiamus Seimo narius. Jiems sukurta tokia sistema, kad jie gali turėti nedidelį atlyginimą, ir toliau visi kiti pinigai pakišti tai po kanceliarinėm, tai po reprezentacinėm išlaidom. Tai kaip jomis nepasinaudoti? Va, ir gaunasi, kad naudojasi, kaip moka. O dar tas galvos skausmas, kur čia pajamos natūra? Nuo tokios sistemos visiems tik linksma darosi, nors turbūt kažkas norėjo, kad būtų pikta, ir ne sausio 13 d. prisiminta, o sausio 16 d.

Bet ar negalima vieną kartą tai išspręsti pasinaudojus kitų patirtimi. Paimkime ir leiskime seimūnams turėti individualią veiklą. Pradžiai visus reikalavimus galime nukopijuoti nuo konsultantų ir dėstytojų. Ir mokėkime jiems 30 tūkstančių litų per mėnesį. Ei, tik nepradėkite šaukti, kad tai daug. Pirmiausia, jie turės susimokėti mokesčius (iš tikro mokės metų pabaigoje, bet vis vien). Taigi liks tik kokia pusė iš pradinės sumos. Ir, beje, visiems bus gerai: ir valstybei, ir “Sodrai”. Nes dabar “Sodra” nuo kanceliarinių ir reprezentacinių špygą gauna.

Keista, kaip dar neužuodė šio kranelio. Beje, kadangi seimūnas gautų daugiau negu 100 tūkstančių litų pajamų per metus, tai dar reiktų ir PVM susimokėti. Beje, du kartus. Ir toliau tuos pinigus leisk kaip nori. Nori važinėti su autobusu, prašom. Norite 5 patarėjų, irgi jokių problemų. Gyventi 5 žvaigždučių viešbuty? Mielai kviečiame. Trys biurai? Tik nepamirškite juose lankytis. Bet kokie kaprizai už jūsų pinigus! Norite susimažinti mokesčius – pasinaudojate leidžiamais atskaitymais. Jeigu sugebėsite.

Nauda visiems. Pirmiausia seimūnams: jiems patiems teks gyventi pagal pačių priimtus įstatymus. Kaip kažkas sakęs, savo produktą reikia patiems pirmiems paragauti. Valstybei – surinks daugiau mokesčių, ties,a tai bus vienų pinigų perkėlimas iš vienos kišenės į kitą, bet vis vien plius prie pajamų. Ir “Sodra” savo biudžetą papildys.

Eilinis rinkėjas galės eiti drąsiai prašyti finansinės paramos pas savo seimūną. Jis juk daug uždirba, ir pats gali pasidalinti, o ne aiškinti, kad eis kažkur, kažko prašys ir kitų metų biudžete pinigų gal rasis. Kaip sakoma, gausime pinigus neatsitraukiant nuo kasos. O spauda galės išrašyti pilnus puslapius, apšviesdavimi labdaringą seimūnų veiklą. Tiesa, vis dėlto vieni bus nepatenkinti – tai geltonoji spauda. Bet kas ją skaito?

Oi, kaip nusirašiau. Visai utopija gavosi, nors ir graži, kaip komunizmas su kūju ir pjautuvu.

komentarų yra lygiai 13

 1. Kam apskritai reikia mokesčius imti nuo tų, kurie pajamas gauna iš valstybės? Geriau iškart vieną nedidelę sumą, nuo kurios jokių atskaitymų daugiau.

  Automatiniai PVM ir akcizas nesiskaito, žmogus jų surinkimo nekontroliuoja.

  • Truputi nesupratau apie automatinius PVM?

 2. Kažkaip pamirštame kad seimūnai yra „tautos atstovai“, tiksliau savo rinkimų apylinkių rinkėjų atstovai. Jeigu juos renkame, tai gal galėtume patys spręsti kiek jiems mokėti ir už ką? Su galimybe kasmet persvarstyti atlyginimo dydį. O pinigus (bent formaliai skaičiuojant) surinktume nuo kiekvieno rinkėjo?

  Įdomu kaip pasikeistu seimūnų požiūris į darbą ir savo apylinkę, jei žinotu, kad rinkėjas gali jį palikti be algos?

  • O jeigu nustatyti atlyginima priklausomai nuo kiek rinkeju balsavo, ir koks veliau yra reitingas?

   • „ką matuoji tą ir gauni“

    Seimūnai taps šou vedėjais, kurs savo TV ir pasakos anekdotus.

   • Evaldas

    manau, neteisinga su reitingais. tada nepelnytai būtų baudžiami drąsūs žmonės, nebijantys priimti nepopuliarius sprendimus, kurie kartais yra būtini šalies vystymuisi. negi viską be išimties reikia atiduoti į išlaikytinio, aukos ir prostituto sindromais sergančio plebso letenas?

 3. Evaldas

  truputėlį nesupratau. taip įdomiai ir gražiai rašai, o tiek daug klaidų. skubėjai? ar negabus?

 4. Evaldas

  man taip būna – sugalvoju kažką, kaip man atrodo, ultragenialaus, tai labai skubu kur nors paskelbti, kad, neduokdie, kas nors neaplenktų ir nepaskelbtų pirmas.

 5. m

  Klaidos akis bado. Ištaisyk, bus maloniau skaityti.

Jūsų komentaras