Vienos tiesos sugrįžimas #3

vz_2010

Panašu, kad mūsų diskusija apie laisvos spaudos negalias, kylančias dėl staigių valdžios veiksmų, pribrendo trečiajai serijai. Pirmoji buvo Audriaus, antroji – Neriaus.

O trečioji yra šiandienos “Verslo žinių” redakciniame:

„Verslo žinios“ be gailesčio atsisveikino su 2009 m., nes jie buvo sunkiausi per visą 15 m. istoriją. Tiesa, nebuvome išimtis – tai buvo juodžiausi metai šalies žiniasklaidai nuo nepriklausomybės atkūrimo. Preliminariais vertinimais, sektoriaus pajamos pernai krito 40–60%. Dėl sudėtingos bendros ekonominės ūkio būklės 50–70% sumažėjo įplaukos iš reklamos – pagrindinio žiniasklaidos pajamų šaltinio. Dar skaudesnių padarinių sukėlė staigus mokesčių padidinimas: PVM nuo 5% pakeltas iki 21% be pereinamojo laikotarpio, jau priėmus lėšas už laikraščių prenumeratą, t.y. atgaline data, dėl to žurnalų ir laikraščių leidėjai patyrė dar daugiau nuostolių. Pabrangus leidiniams daugiau kaip ketvirtadaliu krito jų tiražai, nes sumenkus gyventojų pajamoms laikraštis daugeliui tapo prabangos preke.

Verta paskaityti ir kitą VŽ redaktoriaus teksto dalį, kur iš esmės patvirtinamos Audriaus tezės dėl taupymo, didesnių išteklių straipsniams parengti ir kt. Tik apie Audriaus minėtus autorinius VŽ nieko nerašo, matyt ženklų limitas neleido :)

Mūsų įrašai, kuriuose (kaip supranta skaitytojai) giname spaudą, Jūsų yra vertinami prasčiausiai (išduoda toks balsavimas prie kiekvieno įrašo). Gal dėl to, kad dauguma nemėgsta R. Valatkos ir “Lietuvos ryto”. Nepatinka ir man kai kurie procesai, kuriuose aktyviai dalyvauja pastaroji media (štai, pavyzdžiui, sakėme, kad skaidrinimo pasekmės bus “pastebėtos”, taip ir nutiko). Tačiau mano supratimu, spaudos laisvė pasireiškia ne tik galimybe spjaudytis eteryje, bet ir galimybe pateikti kokybišką turinį (pavyzdžiui, atskleisti “Sodros” aferas). Todėl štai commonsense.lt taip ir giname savo cause&effect grandinę, kur cause buvo valdžios sprendimai, o effect turime atsivertę šiandieninę spaudą. Besispjaudančią. Nesigilinančią.

Žinome, galime diskutuoti, kurią seilių dalį iššaukė PVM, autoriniai ar “tiesiog krizė”, tačiau, manau, sutarsime, kad neįgali spauda yra dovana valdžiažmogiams.

Dar nespėjau paskaityti kitų laikraščių, ką jie žada šiems metams, tačiau VŽ sudeklaruota kryptis į gilesnį turinį man patinka. Kas-kur-kada galime pasiskaityti ir internetuose. Kadangi spausdinto žodžio plotas kainuoja, lai tame plote būna kuo vertingesnis turinys. Toks, kuris valdžiai badytų akis atskleistais faktais ir būtų priežastis keisti elgesį žmonių naudai. Spjūviai valdžiai, matome, neveikia, nes ji išmoko juos paversti krokodilo ašaromis ir aplieti jomis savo elektoratą.

komentarų yra lygiai 28

 1. bananas

  spjaudyti ant valdžios irgi reikia su prasme. kada ištisai lojama vien tik todėl, kad ji – valdžia, o aš – spauda, tai viskas pavirsta klaikia bulvarščina ir spaudai belieka verkšlenti, kad valdžia nebekreipia dėmesio. nebekreipia ir skaitytojai. kokie lūzeriai bebūtume ir kaip bemėgtume jaustis neteisingai nuskriaustais, galų gale net patys lūzeriškiausi iš mūsų pradeda matyti, kad spauda stipriai perspaudė (sąskambis), ir kad jau ne mūsų interesus gina, bet pigiai manipuliuoja mūsų kompleksais. nesame tokie durni, kokiais mus norėtų matyti valatkos. gal tik mažiau iškalbingi ir neturime kaip išsakyti, ką galvojame.

  • Labai taikliai, labai…
   Banane, o tu pasirodo moki pasakyt ir išsakyt :)

 2. Virgis

  Kam jau kam, bet VZ reikia patylėti. Patys kalti, kad pradėjo orientuotis į Vakaro žinių ir One auditoriją. Aš vien tik dėl to atsisakiau prenumeratos, visa kita neturėjo jokios reikšmės.
  Kai bent pradės suprasti ekonomikos pradžiamokslį (pvz, kad įmonės iš užsienio perka su 0 PVM) ir panašiai, galbūt bus galima pagalvoti apie prenumeratą. O dabar tegul toliau vaikosi skambių antraščių, rašo apie Euroviziją.
  Antra – aš nepasirengęs mokėti už puslapį, kuriame foto užima 70 proc. ploto.
  Trečia – vz.lt puslapis zemiau kritikos.
  Jiems yra visiškai nusispjaut ant vartotojų, man lygiai taip pat nusispjaut ant jų bėdų.

  Vien ką reiškia tokios antraštės:
  “Bankai litus imtų už 4,7%, duotų – už 6,5% ”
  ” VMI aptiko neapmokestintų dujų ”
  “Bankai neranda paskolos nemokančio aktoriaus Rudoko”
  “Dmitrijus nudžiugino Aleksandrą”

  • Atsiprašau, bet nesuprantu, kuo blogos paminėtos antraštės?

   • Siūlau palyginti su FT.com antraštėmis:

    Kraft sweetens Cadbury takeover offer
    President refuses to sign Icesave deal
    Airbus threatens to scrap A400M aircraft

    Jaučiasi skirtumas? Jokių “mandrumų” ir žinia aiški jau iš antraštės. Nereikia sukt galvos, kas tas Dmitrijus, ir kuo jis galėjo nudžiuginti tą Aleksandrą.

    O dėl cause&effect, tai taip ir nesupratau, kuom paremta prielaida, kad žiniasklaidos turinys suprastėjo būtent po PVM padidinimo. Man kažkaip atrodo, kad jis buvo pakankamai prastas jau iki tol. Gal galite įrodyti priešingai?

    • Tai panašu į razinkų ieškojimą. Kasdien sukuriama keliasdešimt antraščių. Tarp jų tiek VZ.lt, tiek FT ar kas kitas pagamina įvairų.

     „Lietuvos geležinkeliai“ padidino kapitalą
     “Baltforos miškai” įsigijo “Bangenės” įmonių grupę
     Užbiržinės akcijų prekybos apimtys pernai smuko

     arba

     Lenovo proves it is a somebody
     Literary lights ready to dazzle
     Outsider with a gleam in his eye

     ir t.t. ir pan.
     Man VZ.lt kaip tik patinka dėl antraščių (kurias stengiamasi nekartoti, kaip kituose portaluose), tad čia, matyt, skonio reikalai. Kaip tame anekdote apie užrašą ant kioskelio: “Pivo netu”.

    • Atsakau į: “O dėl cause&effect, tai taip ir nesupratau, kuom paremta prielaida, kad žiniasklaidos turinys suprastėjo būtent po PVM padidinimo. Man kažkaip atrodo, kad jis buvo pakankamai prastas jau iki tol. Gal galite įrodyti priešingai?”

     Labai ekspromtiniais ir grubiais paskaičiavimais, PVM padidinimas suvalgė nuo VŽ ~700.000 Lt Pelno (~10.000 prenumeratoriu x ~450 Lt)

     Tai yra ~10 samdomų ir vidutiniškai apmokamų (su visais mokesčiais) padorių žurnalistų.

     Palyginimui, visai Lietuvos žiniasklaidai 2009 m. per spaudos fondą buvo išdalinta berods 3M paramos.

     Turinys (spaudos apskritai) buvo prastas iki tol, tačiau po mokestinių pakeitimų jis tikrai nepagerėjo.

     Klausimas Donatui: ar apyvartinių sumažėjimas pagerintų jūsų (nžn, ką dirbate) gaminių/paslaugų kokybę?

    • Gal ir negražu klausimu į klausimą, bet… Ar tikrai manote, kad nepadidinus PVM žiniasklaidos turinys būtų pagerėjęs? Aš neneigiu, kad pinigų sumažėjimas prisidėjo prie kokybės blogėjimo, bet nepritariu mokesčių padidinimo iškėlimui kaip pagrindinio faktoriaus, pabloginusio žiniasklaidos turinį.

     Beje, jūsų cituojamame VŽ redaktoriaus straipsnyje taip pat rašoma:
     “Suprantame, kad siekdami išgyventi laikydamiesi tokių principų neturime kitų alternatyvų, kaip tik kurti kokybišką turinį. Tam šiemet skirsime visus savo gebėjimus ir pastangas.”

     Ne verkšlenama kaip valdžia nori pasmaugti žiniasklaidą, o kaip tik bandoma teikti kokybišką turinį. Nes matyt, suprantama, kad sumažėjus reklamos pajamoms, pagrindiniu pajamų šaltiniu tampa skaitytojai.

     Ta pati mintis ir Economist:
     http://www.economist.com/businessfinance/displaystory.cfm?story_id=15207305

 3. Virgis

  Va, eilinė nesamonė:

  http://vz.lt/rss/straipsnis/2010/01/04/Praejus_epidemijai_Lietuva_isigijo_vakcinos_nuo_kiauliu?readcomment=1#CommentAdd1

  1. VZ gydytojai, kad zino, jog epidemija jau praėjo ?
  2. Jei gydytojai, tai iš kur ištraukė, kad vakcina “gydo” nuo gripo ?

  Ir už tokius “straipsnius” jie dar pinigų nori ?

 4. -galima išvardinti 20 EU (nesižvalgant toliau:)) narių, kur žiniasklaidos padėtis analogiškai sudėtinga, nors jokių mokestinių pokyčių ir nebuvo.

  -galima rašyti ir “Vienos tiesos sugrįžimas #4 ir t.t.”, jei savo argumentacijai paremti naudojamasi vonioje oro burbulų skleidžiamais garsais

  -galima “ginti” savo tiesas “tautologiniu” principu, nepastebint pasaulinių žiniasklaidos kaitos procesų

  ir galima – nors vieną kartą perskaityti savo tekstus ir komentarus (ypač savus) dar kartą ir pagalvoti paprasčiausiai galva (kad ir ne puošnia) :)

  • Taigi Nerius ir pabrėžė, kad šis procesas (spaudos nepriklausomybės praradimas) yra pasaulinis. Šalia to mūsų valdžia išnaudojo atsiradusią galimybę šį procesą paspartinti.

   • Internete kiekvienas yra nepriklausomas, kokia dar nepriklausomybė? Popierinė žiniasklaida yra verslas, krenta pelnai dėl to ir bando kažka daryti, net apeliuoti į nepriklausomybę… Ko verta nepriklausomybė jei be dotacijų iš valdžios negali išgyventi, ar tai nepriklausomybė?

   • Ir, mano nuomone, šitas procesas pasaulinis ne dėl kažkokio valdžių sąmokslo, o dėl naujienų paklausos – jų vartojimo formų bei turinio – pasikeitimų.

 5. Komentatorius

  kaip ir rasiau ziniasklaidos padeties priezastis, tai maksimalaus pelno siekimas minimaliomis sanaudomis, tai yra rasymas blevyzgu orientuojantis i tokias naujienas megstancia auditorija.

  Kaip dauguma zinome bet kokiame versle minimalios pastangos daznai buna trumpalaike strategija ir lemia tai kur dabar yra ziniasklaida. Sekmes jiems. Man jie nereikalingi.

 6. Ekspertas

  Tenka dalinai sutikti su shankeriu.
  Reiktu matyti siek tek didesni paveiksla nei uzsilenkiantys vietiniai lietuviski laikrsciai / zurnalai. Tiesiog pasaulines tendencijos tokios kad popierinis formatas issivysciusiose salyse greitu metu beveik isnyks. Jeigu i Lietuva zvelgti kaip i periferija, kuri visgi pasmerkta judeti viena kryptimi su minetomis issivysciusiomis salimis, galima speti kad anksciau ar veliau tai atsitiks ir cia. Kryptis jau dabar yra.

  Nesigincysiu, informacijos priemonems daugelyje ES saliu yra taikomos mokstines lengvatos, tai beabejo tam kad islaikyti sia sriti patrauklia verslui. Kaip zinia kuo daugiau zaideju tuo labiau laimi vartotojas, siuo atveju informacijos vartotojas. As taipogi nesupratau zingsnio atgal pakeliant mokescius nuo 5% iki 21%, bet daug ko siuo metu Lietuvoje neimanoma atsijoti nuo pelu.

  Ir pabaigai, taigi preke rinkoje visuomet taikosi prie vartotojo. Galbut vz.lt puslapis kai kam atrodo nelabai vykes, bet tikriausiai tinka auditorijai i kuria jis pretenduoja. Jeigu netiktu jis nestu nuostoli ir kompanija arba kazka keistu arba bankrotuotu. Jos vietoje atsirastu kita su geresniu puslapiu :) Tokia paprasta bet manau labai teisinga versliska taisykle kapitalistiniame pasaulyje.

 7. […] apie piratavimo įtaką kaip pavyzdį galiu atkreipti dėmesį į daugelio jau minėtą puikų „Verslo žinių“ vedamąjį, kuriame dienraščio vadovas rašo: […]

 8. Ačiū už nuorodą į ūkio ministro tinklaraštį!
  O kas liečia spausdintą žiniasklaidą… kad ir kokia kokybiška ji bebūtų, aš ją pirksiu nebent tik epizodiškai, t.y. labai retai, nes viską aš randu internete. Ir kuo toliau tuo daugiau. Mano nuomone, popierinės žiniasklaidos tikrai laukia galas… na, nepraktiška tai forma jau šiandien, o po 5-10 metų jos nebebus.

 9. Nelabai suprantu kodėl spauda turėtų mėgautis kažkokiais pranašumais prieš kitas žiniasklaidos priemones. Internetui, radijui, PVM lengvatos nepriklauso, o vat spaudai priklauso? Popierinėms knygoms PVM lengvata yra, o elektroninėms nereikia. Susidaro įspūdis, kad popieriaus pramonė (tokios pas mus nėra, tai miškų urėdai tada) turi kažkokią įtaką vyriausybei :)

  Spauda pasmerkta žlugti, tai supranta ir patys laikraščių savininkai, todėl jie nebesuinteresuoti daug investuoti į tų laikraščių kokybės kūrimą. Tuo labiau, kad didžioji dalis vartotojų to ir nereikalauja.

  • Kaip radijas/tv/delfi.lt gali išstatyti sąskaitą (išmušti čekį) savo vartotojui? Nėra SF/čekio, nėra PVM. (Mąstau, kad skaitmeninė televizija ‘on-demand’ teoriškai galėtų, gal ir mokami podcastai, jei tokių ant LT būtų).

   Dėl nelygių sąlygų spausdintam žodžiui ir elektroniniui. Mano manymu, visuomenei būtų buvę naudingiau, jei sulyginimas būtų įvykęs ne didinant PVM spaudai, bet mažinant PVM el. knygoms, el. žurnalams, el. laikraščiams (t.y. tokioms el. medijoms, kurios galėtų būti pardavinėjamos, jei rastųsi).

   PVM lengvata knygoms buvo sugalvota, kad padidintų knygų (ypač kultūrinių, švietėjiškų) prieinamumą visuomenei. El. knygos šitą prieinamumą dar labiau didina, todėl norint jį paskatinti, galėjo…

   • Mokamas turinys internete labai lengvai realizuojamas (teoriškai). Ir Lrytas bandė, ir vz.lt turi ir Delfi mobili versija buvo mokama. Niekas neprašė lengvatų. 15 min bando finansuotis iš reklamos, kaip ir internetiniai portalai, kodėl kažkokios “Vakaro žinios” turėtų gauti lengvatas?
    Visuomenei būtų naudingiau, jei informacinė visuomenė, o tuo pačiu ir pažanga, būtų skatinama realiais darbais.Būkime pirma valstybė pasaulyje, kuri uždarė visus laikraščius, 90% biurokratų kabinetų, 50% parduotuvių ir išsikraustė į skaitmeninę erdvę. Vat čia tai būtų “Drąsi Lietuva” :))

    • Neprašė – negavo :)

     Prisiminiau vieną istoriją apie informacinės visuomenės skatinimą Lietuvoje. Prieš keletą metų (manau, kokiais 2003) su vienu siauruose sluoksniuose plačiai žinomu supersysadmin’u iš Wikipedijos pristatinėjome pastarąją enciklopediją Seimo IVPK komitetui. Kadangi jie rūpinasi informacine visuomene, tuomet mums susirodė, kad reikėtų jiems pademonstruoti patį geriausią informacinės visuomenės realizavimo įrankį. Na, parodėm, papasakojom. Atsakėm į tradicinius klausimus (“taigi ten bet kas gali prirašyti nesąmonių?!”). Ir tuomet jie mūsų klausia: o tai ko jūs prašote? Sakome, nieko, tiesiog manėme, kad turėtumėte žinoti, kad tokie dalykai ant svieto dedasi. Klausia, ir pinigų neprašot? Nugi ne, remti Wikipediją galima tik asmeniniais įnašais ir tai tik tuomet, kai skelbiama tokia akcija (naujiems serveriams nupirkti). Ir sutartinai veik visi lingavo galvom nesuprasdami, ko čia mes norim.

     Taip kad, Deividai, neprašysi – negausi :)

    • Ekspertas

     Idomia tema palietei Deividai, jai niekada demesio neturetu trukti. Inovacijos :)
     O inovatoriai nuo minios skiriasi tuo jog visuomet iesko budu palengvinti sau ir kitiems gyvenima. Tuo paciu nudegdami pirstus, bankrotuodami, tapdami lyderiais versle ir t.t.
     Beabejo daug saugesne pozicija sekti is paskos, bandant isvengti kitu padarytu klaidu… taciau praktiskai, kaip manau daugelis zino tai labai sunku. Todel rizikuoji vilktis uodegoje bei kartoti tas pacia klaidas.
     Inovatoriai deja and medziu neauga, jiems reikalinga terpe, kultura bei demesys. Taigi vien lozungo “Drąsi Lietuva” tavo minimoms inovacijoms, o ir siaip viskam kitam, neuzteks :) Turi pasikeisti mentalitetas.

    • Idomu, kaip interneta i ‘pagrindine skaitykla’ (i.e. tualeta) nusinesti ?
     as manau, kad popierius dar ilgai nemirs, nors ir mazes :)

     O del parduotuviu skaitmenineje erdveje, tai irgi sakyciau perdeta…

    • @Nerius. Dėl tavo paminėtos vietos tai turiu sprendimą http://www.skaitykle.lt (atsiprašau už savireklamą), žinoma, “sunaudoti” iki galo nepavyks.
     Be abejonės, kad ir su popieriumi ir su parduotuvėmis hiperbolizavau. Bet nemanau, kad tai labiau drąsi idėja negu “Drąsi Lietuva” :)

    • Ekspertas

     >Neriui:
     Geras pastebejimas popierius tualete tikrai neturetu isnykti, nebent medicina prades sparciau taikytis prie vartotoju :)
     O jei rimtai, tai kaip ir rasiau anksciau, viskas priklauso nuo vartotojo. Sistema nebeuzdara, i vakarus dauguma gali nuvykti ir po truputi prades reikalauti naujoviu ir pas save.
     Dar vienas pastebejimas, siuolaikinis vartotojas (o ir aplamai zmogus) labai greitai uzmirsta ir prisitaiko. Ziurek, kiek finansiniu burbulu pripusta pasaulyje per paskutinius 20 metu. O kiek is to pasimokiusiu? Taigi manau jog poreikis skaityti tualete neturetu ilgai uzsibuti jeigu tam atsirastu alternatyva 😉

 10. Nors Yahoo!Finance laikrasciu prenumerata itrauke i nerekomenduojamu pirkti 2010 metais dalyku sarasa… Greta DVD, CD ir pan

Jūsų komentaras