Choopchick skaičiuose

dinara

Nesitikėjau, kad mano straipsnis sulauks tiek komentarų. Be abejo, buvo įdomu sužinoti apie save naujo, bet tuo pačiu ir nustebti, kiek visiems parūpo autoriniai atlyginimai.

Čia padarysiu įžangą. Pirma, kas tai yra etika? Ir kaip teisingai pastebėta, kokie yra gėrio ir blogio kriterijai? Versle dažnai tenka susidurti su etikos dilemomis. Sprendimo aš neradau, kol kartą neperskaičiau, kad versle yra etiška, jeigu prieš tai jau kas nors tai padarė tūkstantį kartų. Po tiek kartų viskas tampa įprasta arba tiesiog normalu.

O antra, tai darbininkai mokesčių nemoka. Iš darbininkų, mokesčius atima valstybė. Ir šitą prievolę perkėlė darbdaviams. Todėl pirmiausia susimokame mokesčius, o tik po to gauname uždirbtą atlyginimą. Jeigu mes mokėtume mokesčius, tai tą darytume vieną kartą metuose ir tikrai susimąstytume už ką turime atiduoti pusę pajamų.

Autoriniai buvo ir vis dar leidžiami pagal įstatymus. Ir prieš mokesčių tarifų pakeitimą visiems buvo leidžiama laisvanoriškai apsidrausti “Sodroje”. Buvo laikas, kai aš siūliau darbuotojams pasirinkti, kaip jie nori pasiimti pinigus: per atlyginimus ar per autorinį. Nes man kaip darbdaviui yra vis vien, kiek darbuotojas sumokės mokesčių. Praktiškai visi pasirinko autorinius, geriau dabar daugiau pinigų kišenėje, negu tikėtis didesnės pensijos. Ar jie pasielgė etiškai – ne man spręsti. Beje, moteriškes aš stengdavausi atkalbėti. Dėl motinystės atostogų. Tiesa pasakius, tik viena paskaitė įstatymą ir atlyginimą ėmė iki „ribos“, o viskas kas virš – autoriniais. Ir normaliame pasaulyje tokie veiksmai vadinasi – mokesčių optimizavimas.

Beje, valstybės tarnautojai bando mane įtikinti, kad negalima mokėti visos pensijos dirbančiam pensininkui, nes, matai, tai socialiai neteisinga. Jis gali pasijausti labai turtingu. O teisinga jį nubausti dvigubai? Jis juk dirbdamas dalį savo pensijos pasidengia per mokesčius, mokamus “Sodrai”, nors turėtų jo pensiją uždirbti jaunimas. Tai pirmas baudimas, o antras, kad atima teisėtai priklausantį turtą, aš net nenoriu nagrinėti atvejo su pensijiniais fondais. Gerai kad Latvijos pensininkai paaiškino savo vyriausybei, kas yra etiška. Bet jeigu bendrai paėmus, tai visas šis triukšmas dėl kelių šimtų milijonų per metus yra choopchick.

Kodėl tai „smulkmė“? Nes niekas nebandė atkreipti dėmesį į tikrą bėdą. Nebuvo laiko visų skaičių tiksliai nustatyti, o be to, jau po mėnesio bus kiti skaičiai. Taigi paimkime, kad šiuo metu vidutinis atlyginimas siekia apie 2000 Lt. „ant popieriaus“. Pagal šią skaičiuoklę gaunasi, kad žmogus „į rankas“ gauna 1554, o visos darbo vietos kaina yra 2621. Taigi skirtumas yra 2621 – 1554 = 1067.

Dar reiktų neužmiršti ir PVM, kurį visi sumokėsime nuo 1554 pirkdami prekes, o tai yra papildomai apie 326 Lt mokesčių. Taigi viso bus sumokėta 1393 mokesčių. Arba truputi daugiau negu pusė darbo vietos kainos. O dabar prisimenam, kiek yra bedarbių? Apie 260 tūkstančių! Ir gaunasi, kad kiekvieną mėnesį valstybė nesurenka apie 362 milijonų Lt mokesčių. Visi taupymai ant mamų ar pensininkų pasidaro choopchick. Sakote, kad biudžeto deficitas bus 5 milijardai, atrodo daug. Bet jeigu prie bedarbių pridėtume 0.5 milijono emigravusių, tai jau gautume, kad kas mėnesį prarandame apie milijardą mokesčių. Čia ir yra pagrindinė bėda.

Tiesa pasakius, tik pusė bėdos, nes kita dar tik ateina. Kaip manote, kiek kainuoja naujos darbo vietos sukūrimas? Kažkada teko skaičiuoti programuotojo naujos darbo vietos kainą. Jį svyravo nuo 60 iki 100 tūkstančių litų. Bet Lietuvoje vidutiniškai svyruoja nuo 20 iki 40 tūkstančių litų. Tarkim, paimam vidurkį – 30 tūkstančių – ir visus dabartinius bedarbius įdarbiname. Prireiks tik 7.8 milijardo. Gal kas nors turi kiaulėje taupyklėje susitaupęs tokią sumą? Ši suma iš oro neatsiras. Gal turite variantų, kur tokios sumos ieškoti?

Žinau, kad bus norinčių paskaičiuoti, kas yra choopchick, tai pateiksiu kitą įdomų uždavinį. Tarkim, “Sodra” savo išlaidas (ne išmokas, o išlaidas pensijų išnešiojimui, pastatų išlaikymui ir t.t.) sumažina trečdaliu. Klausimas: kiek dienų kiekvienas pensininkas galėtų nusipirkti pietus, jeigu pietūs kainuoja 10 Lt?

komentarų yra lygiai 19

 1. orc

  visai neįtikino tas milijonų-milijardų skaičiavimas. lygiai tą patį skaičiuoja visokie marginalai ir populistai, kurstantys tamsų runkelyną jaustis nuskriaustu ir engiamu. čia ne ekonominiai skaičiavimai, bet žemiausios prabos švonderinis politikavimas. pasiūlyk paleckiui.

 2. just

  Pagal LR įstatymus negalima darbo santykių slėpti po individualia veikla, taip kad čia ne mokesčių optimizavimas, o jų slėpimas. Nesigilinsiu šita tema.

  Pagal 2010m. Sodros biudžetą visos veiklos sąnaudos 519,3 mln. Lt
  Sodros išmokas kas mėnesį gauna ~1,5 mln. žmonių. Tai grubiai dviejų savaičių pietums užtektų.
  Bandė sumažint pensijų išnešiojimo išlaidas pervedant visas pensijas į sąskaitas. Pasipiktinimų pilna, nes kiekvienam kaime bankomato nepastatysi.

  • Jeigu samdai vienkartiniam darbui, zmogus gali rinktis ivairias formas: kontraktini idarbinima, tam tikrai atvejais autorinius, individualia veikla, ar net UAB. Ir jis renkasis tokias formas del mokestiniu prievoliu ir jeigu leidzia istatymas.
   Del kaimu sutinku, kad bankomatu nepastatysi, bet mane visada domino ar kas nors galetu buti sekliu morka ir patikrinti viena mano spejima.
   Tarkim yra rajonas A ir samdo imone X isnesioti pensijas. O rajone B samdoma imone Y. Idomu, ar imones X akcininkai niekaip nera susija su B rajono Sodros vadovais?

   • just

    O lryte dirbantys žurnalistai, kuriems darbdavys suteikia darbo vietą, darbo įrankius, duoda užduotis apie ką ir kada rašyt, skaitosi kaip “vienkartiniam darbui pasamdyti autoriai” ? Arba Flylal pilotai irgi autoriai ? Masiškai buvo plaunami pinigai per tuos autorius, tai lengviau buvo kirst iškart visą šaką, nei bandyt atskirai po vieną sugaudyt. Aš vis dar tikiu, kad dabartinė valdžia po truputį bet sutvarkys visą tą jovalą, kad nebebūtų palikta tokių skylių sukčiavimui.

    • Galiu tik pritarti Nuolaidos komentarui (ziureti zemiau). Kas dabar dedasi yra blogiau negu buvo pagal autorinius. Beje autoriniai ir dabar egzistuoja ir visvien keliais procentais maziau mokesciu sumokama negu eilinio darbuotojo. Bet autoriai moka mokescius!
     O dabar yra sudarytos salygos kai statybininkai pasiima maksimalia bedarbio pasalpa ir dar chalturina. Mano kaime per siuos metus praktiskai nebuvo parduotas ne vienas namas, o tik mano gatveje pasistate 3 namai! Kaip manote kiek cia buvo sumoketa mokesciu?
     Kaip manote kieno saskaita mazeja naujos statybos savikaina? Tik nereikia aiskinti, kad sumazejo medziagu kaina, kai tuo tarpu kontrabanda padidejo 7 kartus.

     Kaip manote, o kada sita skyle uzdarys?

 3. jeigu remtumėmės 2008 duomenimis
  [http://www.sodra.lt/get.php?f.4902]:
  – išlaidų sumažinimas (su sąlyga, jog kaštai nėra paslėpti atskirose draudimo rūšyse) – 75 mln Lt/metus
  – pensininkų skaičius – ’08 Q4 – 1,1 mln.
  – sutaupymas vienam pensininkui – 68,2 Lt

  itogo – beveik savaitę patenkinti pensininkai :)

  • Idomu ar tai mazai, ar daug?

   • o 2-3 proc. sutaupymas – tai maža ar daug? 😉

    aišku, kad mažai

    • Audrius

     Priklauso nuo laiko. Jeigu kasdien, tai bus daug. Bet jeigu per metus, tai beabejo nedaug

 4. Antanas

  Ta prasme 60k per metus?

 5. www

  nelabai supratau straipsnio, nes nesu nei ekonomistas, nei biznierius. man čia pasirodė, kad žmogelis pasipasakojo, kaip nusukinėja mokesčius ir tuo pat metu dėstė, kaip neracionaliai tvarkėsi vyriausybė. aš manau, dėl tokių mūsų “verslininkų” ir sėdime giliai šiknoje.

  • Visada kvieciu persesti i verslininku puse ir istraukti visus is siknos.

   • Karakumų asilėlis

    O persėdus į verslininkų pusę, kaip reikia konkuruoti su verslininkais, kurie nemoka mokesčių ?
    Straipsnis smirda. Šikna. Tik iš šiknos reikia traukti ne mus visus, o kai kuriuos “verslininkus”.

    • Nu va prasideda tautologija. As niekaip nesuprantu, kas trukdo pakartoti VP10 schema ir per 5 metus uzdirbti milijarda. O poto, be jokiu papildomu salygu, atiduoti visa milijarda Sodrai. Visiems butu pavyzdys kaip reikia moketi mokescius.

 6. Labai pritariu Audriui. Tačiau puikiai suprantu čia pasipiktinimo komentarus. Jie ir toliau bus tol, kol nesuprasime, netik kad mokesčius mokame KIEKVIENAS, bet ir kiek mokame. Pasikartosiu, bet Lietuva yra viena iš dviejų Europos valstybių, kur žmonės to nesupranta. Antra, berots, yra Vengrija.

  Šviesti ir aiškinti tai žmonėms, valstybės karaliautojams yra nenaudinga. Kai žmonės supras kiek atiduoda ir kie kgauna – nusiaubs viską.

  Visada sakiau, kad geriau juodais mokami pinigai, nei bedarbis. Kiekvienas bedarbis iš valstybės atima, o net ir juodais gaunamas atlyginimas atneša į valstybės biudžetą pinigus. Kai viskas klesti – reikia naikinti juodais gaunamus pinigus, bet kai viskas blogai…

  Dabar žinau ne vieną, kuris neina dirbti tik todėl, kad neapsimoka dirbti už mažai. Darbo birža moka daugiau. Taip pat žinau, kur darbdaviai susitaria su darbuotojais ir oficialiai atleidžia. Jie dirba toliau, o dar papildomai gauna iš darbo biržos. Sakote paprastas būdas tai suvaldyti mažinant išmokas? Tada įsivaizduokite, kad esate 58-erių. Jūsų niekas nesamdo todėl, kad fizinį darbą dirbti jau per sunku, visų naujovių nežinote, į pensiją neišleidžia. Iš ko tokiu atveju gyventi?

  Audrius rašo, kad persėstumėt į verslininkų pusę. Tas patarimas labai teisingas, nes kol kas tik verslininkas privalo skaičiuoti sumokamus mokesčius. Daugelis samdomų darbuotojų nuo mokesčių atsiriboja.

  • bankomatas

   reikia trumpinti visas pašalpas. kad apsimokėtų dirbti. jei rimtai, tai man klaikus toks pasakymas: “neapsimoka dirbti, todėl nedirba”. matai, aš matyt senamadiško auklėjimo. man darbas vis dar – dalykas, skiriantis žmogų nuo gyvulio.

   • …ne darbas žmogų nuo gyvulio skiria… sugebėjimas galvoti skiria žmogų nuo gyvulio. Vat ne visi tą supranta todėl jiems atrodo, kad tie, kurie dirba galva(verslininkai) yra blogi.

 7. Augustas

  Tai tokiu bedarbiu, kuriuos mini “nuolaida”, tikrai pazames po sausio 1d – pasalpos lubos bus 650Lt. Pritariu ankstesniam komentarui – si vyriausybe geriausiai tvarko mokesciu ir darbo apmokestinima bei cia esancias skyles.

 8. dziugu

  Smagu, kad kazkas supranta reikalo esme! +++ autoriui. BLogiausia, kad dauguma skaitanciuju nesupranta reikalo esmes :)
  Turiu klausimeli autoriui, o gal kas kitas zinos atsakyma, uz ka darbdavys moka 31% Sodros ir kas cia per isradimas? Ar dar kur yra toks stebuklas? Ir ka realiai darbdavys gauna uz tuos sumokamus 31% is savo puses?

Jūsų komentaras