Savanoriškas pinigų atsisakymas

muzika

Turbūt jūs, kaip ir aš, daugiau mažiau sekate tą kriminalinį ginčą dėl autorinių teisių. Žmonės iš linkomanija.ltnet siuntėsi “Windows 7” torrentą, o LANVA “susekė” 106 vartotojus, kurie tuo spąstu dalinosi. Šiuo metu lygiagrečiai vyksta ir tyrimas, ir diskusijos apie autorines teises, jų apsaugą ir vartotojų poreikius.

Vakar dienos nevirtualioje diskusijoje, kurioje dalyvavo Džiugas, medwezys ir dar šimtas suinteresuotųjų, išaiškėjo du dalykai, į kuriuos norėčiau atkreipti dėmesį. Pasirodo, dalis vartotojų būtų linkę susimokėti už tuos failus (muzika, filmai, programos), jei mūsų rinkoje jie pasirodytų taip pat greitai, kaip, pavyzdžiui, Vokietijoje. Tarkime, aš pats asmeniškai norėčiau įsigyti visų LOST serialo sezonų serijas, tačiau Lietuvoje tokio dalyko neįmanoma rasti. Kiti vartotojai, neabejoju, turi kur kas didesnius poreikius nei aš. Taigi yra apribojimas, ir žmonės jį įveikia linkomanijų dėka.

Tačiau yra ir dar vienas apribojimas, kurį išsakė vienas diskusijos dalyvis (kurį cituoja medwezys):

“Aš nenoriu mokėt kažkokiai leidybinei kompanijai už muziką, kurią ji nusipirko ir dabar perpardavinėja, aš noriu mokėt kūrinio autoriui tiesiogiai, nes jo sukurta muzika man patinka…”

Ir iš tiesų – visa muzikos rinka (autoriai, prodiuseriai, platintojai, pirkėjai etc.) daro prielaidą, kad pinigus žmogus mokės tik už prekę. Tai gali būti CD, DVD, koncertas. Todėl norint uždirbti daugiau $, reikia išleisti naują prekę.

Apmąstau save kaip muzikos vartotoją: klausau Andrių Mamontovą, SKAMP, Jurgą, Marijoną Mikutavičių. Šie atlikėjai keičiasi automobilyje besimėtančiuose CD, kurie įbrukami groti, kai “Žinių radijas” savininko vardu prabyla apie kažkokius angelus. Minėti CD pasikeisdami groja ir kitais atvejais, kai pasitaiko ilgesnė kelionė ar radijas nepasiūlo nieko padoraus tuometinei nuotaikai. Namie muzikos beveik neklausau. Tiesa, susikišu ausines, kai siurbiu kambarius. Ausyse – tie patys atlikėjai, na, dar seni geri “Queen”, “Bon Jovi”. Taigi gyvenu su tais patikrintais brand’ais ir jų man pakanka.

Iš minėtos tautinės muzikos esu pirkęs tik Jurgą. Kiti automobilyje ir namuose (per pastaruosius 14 mano skaitmeninių metų) atsirado kažkaip, belekaip.

Ir štai dabar aš mąstau – negi iš tiesų muzikantui reikia išleisti naują prekę, kad surinktų naujų pinigų? Kodėl nė vienas jų savo internetuose nepakabina “Donate” mygtuko? Išsiurbiau kambarius su Marijonu, ir ant tos geros nuotaikos pervedu jam kokį 10 Lt. Nesunku nuspėti, kad per šiemetinį Kalėdinį laikotarpį jo hitą kaip ir kasmet vėl suks visos radijo stotys. Manau, jei tokį mygtuką (ir, žinoma, tinklapį) Marijonas turėtų, velnias, jam Kalėdos patiktų dar labiau.

Geri atlikėjai turi labai gerų gerbėjų. Ne visi jie paaugliai, kaulyjantys iš tėvų kapeikas. Be to, tie geri gerbėjai norėtų už geras emocijas atsidėkoti tiesiai atlikėjui. Jei jis norės, galės pasidalinti su savo prodiuseriais, platintojais. Čia kiekvieno asmeninis reikalas. Tai kodėl niekas nesudarote galimybės tiems geriems gerbėjams atsidėkoti jums pinigais? Jei remiu savo parapijos bažnyčią, į kurią nueinu 2-4 kartus per metus, tai kodėl negaliu paremti Andriaus Mamontovo, su kuriuo užaugau ir iki šiol kartais persiurbiu kambarius?

Taigi jei apribojimas “Lietuvoje negalima įsigyti naują filmą, albumą” egzistuoja dėl niuansų tarptautinėje tiekimo grandinėje, tai apribojimas “Negalima paaukoti atlikėjui” yra grynai iš inercijos. “Taip niekas nedaro” (beje, gal užsienyje daro?), “negi rinksi iš gerbėjų, kai pats gyveni senamiestyje per 2 aukštus”, “gerbėjai nemokės, jei mainais nieko negaus”, “o kaip su mokesčiais?”, pan.

Beje, nesakau, kad žmonės ims ir puls pervedinėti asmeninius pinigus visiems, ką klauso. Tačiau kiekvienas iš mūsų turime vieną-kelis atlikėjus, gal net ir tarp Lietuvos žvaigždučių, ir būtent tam vieninteliam kartą kitą padarytume pavedimą. Ne, tai ne. Absoliuti dauguma, žinoma, ne. Bet darau prielaidą, kad procentas kitas pagalvos: “O kodėl gi ne?”. Juolab, kad daliai padorių žmonių tai būtų savipasiteisinimo veiksmas, kylantis graužtelėjus sąžinei dėl torrent’ų pūtimosi.

Parašykite nors vieną priežastį, kodėl lietuvių muzikos kūrėjai turėtų prieštarauti “Donate” mygtukui ir taip savanoriškai atsisakyti galimybės gauti daugiau $ iš savo gerbėjų?

komentarų yra lygiai 38

 1. anon

  o kodel ne, nieks gi neduos per galva :)

 2. ewal

  “LANVA susekė 106 vartotojus”. “Susekė” – čia per stipriai pasakyta. Jeigu mtorente pasižiūrėjo, kas seedina, ir nusiuntė screenshotą policijai, tai čia ne susekimas, bet gaidiškumo viršūnė. Čia toks gaidiškumas, kad net supurto, pagalvojus.

  dėl “donate” buttono – pritariu.

  • Sutinku, pasitaisiau: “susekė” papuošiau kabutėmis 😉

 3. oneguy

  Įsivaizduokit donate mygtuka prie youtube filmukų, kur vienu kliku gali pervest 50ct į žmogaus paypal ar whatever. Čia panašiai kaip geram gatvės muzikantui įmest litą-kitą. Manau kad tai yra interneto ateitis.

 4. Turiu tamsta nudziunginti. YRA galimybe neskausmingai isigyti visus LOST sezonus sedint Lietuvoje. Ta galimybe vadinasi Amazon, kuri CD, DVD ir t.t. siuncia ir i Lietuva.
  Be to taip Jus gausite orginalu kurini, nesugadinta verteju interpretacijomis.

  Del piktu leidybiniu firmu… kurios nusiperka teises, pardavineja irasus ir is to gauna pelna velgi yra niuansu. Dazniausiai uz kiekviena parduota irasa autorius gauna kelis %. Be to jis pardave savo kurinio teises (kaskam) tai nera keista, kad jas isigije kontoros nori ne tik atsiimti savo idetus pinigus, bet dar ir uzdirbti viena kita lituka. ar as klystu ?

  ir pagaliau del aukojimo mylimiems atlikejams. Jei tai sutvarkyti teisiskai – manau tai veiktu gana neblogai. Yra kruva keistuoliu save vadinanciu fanais, kurie, galbut ir noretu finansiskai paremti savo stabus. As pats to niekada nedaryciau, bet as ir ismaldos nedalinu gatves muzikantams…

  • Vytenis

   O kokiu būdu tuos DVD skirtus kitam regionui reikės žiūrėti?

   Atsakyti nebūtina, klausimas retorinis. 😉

   • Retorinis tai reishkias pats su savim kalbiesi ? Nu bet as vistiek atsakysiu: Jungtine karalyste yra tame paciame regione kaip ir Lietuva (jis vadinas Europa). amazon.co.uk yra butent ten. (jau nekalbant apie tai, kad ne visi dvd grotuvai kreipia demesi i regionus. kaip del blue ray – nezinau. apie kasetes tikriausiai nekalbam ?)

    • Vytenis

     O, geras, nežinojau. Kada mus perkėlė iš 5 į 2 regioną?

 5. Simonas

  +1 uz angelus :DDDDDDD

 6. ne linkomanija.lt, bet linkomanija.net :)

  Kitas dalykas – seniai sakiau, kad aš pervesčiau muzikantams tiesiogiai pinigų, jei būtų tokia galimybė. Nesu melomanas, bet jei man kažkas patiko labai – mielai jam už tai sumokėčiau. Kodėl nemoku? Aš neperku CD, nes man jų tiesiog nereikia. Niekada niekur neklausau CD. Kažkada kai pirkau – pasigaminau iš jo mp3 ir tuo jo gyvenimas baigtas. O kam man mokėti už tai, ko man nereikia, kam teršti aplinką?

  • ačiū, linkomanijos adresą pataisiau 😉

  • siais laikais yra parduodami mp3 failai o ne diskai, tad klausimas nuolaidai – kodel neperki mp3 failu?

   • Aš nežinau ką pirksiu. Jei muzika man patiktų – mokėčiau :)

 7. Ne į temą: Šitoj vietoj pikčiausia, kad už visus tuščius CD turim susimokėti LANVAi. Ką daryti fotografams? Dizaineriams? Studentams? Kitiems? jie savo autorinius darbus rašo į CD. Kas jiems grąžins pinigėlius? Ir jeigu nusipirkau inete kelias U2 daineles, jas susirašiau į CD ir įsimečiau į automobilį, tuomet turiu už tai dar ir LANVAi sumokėti, nors tiesiogiai sumokėjau U2…
  LT neatkasi gero Jazzo, nebent 50metų senumo. Ir parsisiųsti nemokamai naujų gerų “gabalų” rasti yra labai sunku. Dažniausiai reikia pirkti. Už tai irgi kažkodėl reikia susimokėti ir autoriams, ir LANVAi (už ką jai?)… Autoriams tai net malonu susimokėti, padėkot už kūrybą, bet LANVAi už kokius nuopelnus? Jie nei platintojai, nei menininkai…

  • asta

   vadinasi, reikia įvesti visuotinį “cd įrašų deklaravimą”. taip bus žinoma, kiek pinigų turi būti pervedama autoriams (tiksliau, autorinių teisių savininkams) už jų kūrinių “vartojimą”. tuo pačiu automatiškai bus “legalizuojami” parsisiųsti įrašai. 😀

  • Taip, Urbokida. Tavo paminėtas pavyzdys yra paradoksalus: autorių teisių (bet ne autorių) gynėjai lobistinėmis priemonėmis patys legalizuoja neteisybę (pagal įstatymą, mokėti turi visi, net ir esantys ne prie ko), o vėliau ieško teisybės kituose baruose (linkomanijose, pan.).

 8. Laiku ir tinkamai pateikti pamąstymai apie autorius ir jų teises.
  Šiaip praktikoje “donate” mygtukas jau buvo įgyvendintas. Jei neklystu, tai pirmoji tai padarė tikrai žymi grupė Radiohead, leidusi “už kiek negaila” (kad ir už 0$) parsisiųsti savo kiek apkarpytą albumo versiją.
  Beje, autorinės teisės (aka copyright) galioja apibrėžtą laiko tarpą, pvz 30 metų. Jau dabar įrašų kompanijos suka galvas kaip nepaleisti 50-aisiai, 60-aisiais sukurtos muzikos. Plačiau apie tai rasite čia.

  • Tiksliai, prie ko cia autoriai ?? dauguma kuriniu priklauso korporacijoms. jei jus uz juos mokat autoriams… jei gauna neteisetas pajamas !

 9. Tu gali paremti pvz. savo mėgiamus Skamp ( http://skamp.lt/ ), nesunkiai tiesiai iš jų nupirkęs visus albumus! Ir ne vieną kart :). Gaila, kad jie – kiek žinau – vieninteliai tokie išskirtiniai ir novatoriški.

 10. ne į temą: “kai “Žinių radijas” savininko vardu prabyla apie kažkokius angelus” — būčiau nesupratęs, jei sekmadienį nebūčiau savo ausimis girdėjęs. žagtelėjau.

  į temą: jei “donate” ar pan. mygtuko užtektų tik kartą paspausti (nereikėtų ieškoti banko prisijungimo kodų etc.), paaukočiau ne vienam atlikėjau. juk to paties M.M. albumus pirkau, nors įrašus klausiau dar iki jiems pasirodant.
  pirkčiau ir programas, jei jos nekainuotų TIEK.

 11. PayPal kiek žinau siūlo visą mechanizmą tam DONATE procesui.
  O su angelais tai labai taikliai, mano reakcija irgi visada tokia pati :)

 12. Aš muziką, filmus, knygas ir pan. siunčiuosi išimtinai TIK PIRATINIUS. Visus patikusius autorius jau kuris laikas įtraukinėju į savo sąrašą. Jame esantiems autoriams kada nors išsiuntinėsiu po tam tikrą sumą pinigų, jeigu, aišku, pavyks tuos autorius rasti.

 13. tikrai nustebčiau, jeigu šiais laikais per 5 minutes nebūtų galima rasti bet kurio žinomesnio Lietuvos muzikanto ar jo vadybininko el.paštu adreso, kuriuo būtų galima parašyti ir paprašyti sąskaitos numerio pavedimu

  lieku prie minties, jog visų tų 106-ių gynyba yra tiesiog nenoras pripažinti, jog esame apkerpėjusiais pripratę prie piratavimo praktikos.

  dėl “Lost” – kaip tai mums galėtų nepatikti, bet pvz. LTV, perkanti transliacijų teises, turi pilną teisę reikalauti, jog Lietuvoje serialo DVD/CD versija nebūtų platinama – taip ji tiesiog gintų savo kaip transliuotojo teises, kad susidomėjimas serialu maksimaliai didintų LTV žiūrovų skaičių, kol serialas yra transliuojamas eteryje

  • Liutaurai, kadangi kalbame apie pardavimo (pinigų uždirbimo) procesą, tai pinigų kelyje turi būti kuo mažiau apribojimų. Jei Vikipedija, turinti žymiai lojalesnių gerbėjų nei M. Mikutavičius, išimtų “Donate now”, kaži kiek jų susisgribtų rašyti J. Walesui, kad anas pasakytų savo fondo sąskaitos numerį.
   Beje, apie tai, kaip “sėkmingai” el. paštas riboja pardavimus, ką tik aprašė Deividas: http://www.apiereklama.lt/gyvenimas/asmeniskumai/krizes-nera-bet-verslas-internete-nevyksta-ir-seip-viskas-cia-blogai-asmenine-patirtis/

  • Dėl serialo “Lost”: televizija, nusipirksusi teises ir rodydama serialą su trijų sezonų pavėlavimu, be to, su apgailėtinu dubliavimu (kuris trukdo mėgautis filmu), apriboja mano galimybes į originalų operatyvų produktą (už kurį būčiau linkęs susimokėti)… Ačiū.

  • Na ir trečioji replika į Liutauro komentarą:
   “Lieku prie minties, jog visų tų 106-ių gynyba yra tiesiog nenoras pripažinti, jog esame apkerpėjusiais pripratę prie piratavimo praktikos.”

   Liutaurai, kaip verslo konsultantas puikiai žinai, kad kova su pasekmėmis neduos jokio rezultato.

 14. […] Bet negali sakyti, kad diskusijoje nebuvo įdomių minčių. Keletą jų ir vakar dar radau. Common sense klausia, kodėl niekas nerenka aukų. Tikriausiai todėl, kad tie kurie bando rinkti „ant alaus“, negali pasigirti putos gausa. […]

 15. Darius

  Mindaugai,

  Dėl “donate” mygtuko (ar bet kokio kitokio lengvo būdo – ar tai būtų Feisbuko programa ar iPhone appsas) – tu visiškai teisus. Be abejo, Lietuvoje nėra “tipsų” kultūros kaip anapus balos, kur tai įaugę daug giliau. Bet manau Jurgai 10 litų tiesiai į VšĮ sąskaitą yra DAUG geriau nei kompaktas už 22 litai kurio man nereikia.

  Kuo galiu paremčiau iniciatyvą svetainei, kurioje skaidriai galima būtų pervesti pinigų mėgiamiems kūrėjams.

 16. Akivaizdu, kad tiesioginis atlikėjų rėmimas konkuruoja su leidėjų verslu. Autorius turės apsispręsti ar „parsiduoti“ sudarant autorinę sutartį su leidėju ir gauti realų, konkrečiai sutartą atlyginimą arba pačiam už savo santaupas samdyti garso, vaizdo operatorius, stilistus, vizažistus, fotografus, choreografus, marketingistus ir bala žino kokius dar specialistus ir tikėti, kad gal kada nors ateityje ateis koks vienas kitas dėkingas klausytojas ir perves keletą dešimčių litų. Čia geriausiu atveju, jei bus sudarytos visos sąlygos atlikti pavedimą greitai ir lengvai. Jo, jo ir pageidautinai, kad kodų kortelių nereikėtų kelt. O greičiausiai, išsakys savo susižavėjimą žodžiais, su geriausiais ketinimais kada nors atlyginti.
  Manau, šalpa tinka gal kokiems pradedantiems atlikėjams entuziastams.

 17. vap

  Įdomu, kaip su albumų pardavimais iš savo puslapių sekasi SKAMP’am ir Skylei. Kiek radau, tai tik šios dvi grupės siūlo tokią galimybę.

  O siųstis albumą/programą, sumokėjus kiek nori labai geras dalykas. Žinau žmonių, kurie vieną kartą parsisiuntę ir sumokėję 1 dolerį, ėjo antrą kartą siųstis tik tam, kad pridėtų dar 9 (iki tos kainos už kurią anksčiau buvo pardavinėjama programa, bet dėl kainos net nebuvo bandyta).

 18. Karvė

  Įrašas eina mano senų pamąstymų apie efektyvų užmokesčio už autorių darbus (filmus, muziką, knygas, straipsnius, nuotraukas) modelį. Jau seniai manau, kad yra didelis poreikis tarptautinės tarnybos, kur galėtų užsiregistruoti autoriai ir kiekvienas potencialus jų klientas (jei norėtų žinoma) ir kuri turėtų plug-in’us populiariausioms atkūrimo programoms, kad žmogus 1-2 mygtuko paspaudimais galėtų paaukoti norimą pinigų sumą.

  Čia išsprendžiama ne tik patogaus apmokėjimo problema (ir nereikia aiškinti, kad galima gauti sąskaitas, kur pervesti pinigus – pasistengus galima gi ir adresus turbūt susižinoti, kur juos nuvežti, bet tai palikim nepraktiškiems šio pasaulio gyventojams), bet ir subjektyvios tokio pobūdžio kūrinių vertės problema. Muzika, filmai, knygos, nuotraukaus ir pan. neturi jokių apčiuopiamų kokybinių vertinimo metodų, todėl negalima nustatyti vienareikšmiškos kainos, nes kiekvienam žmogui sukelia individualius jausmus, todėl turi individualią vertę. Vienam tai bus geriausia gyvenime knyga ir jis už ją sumokės 100 Lt, kitam gi po 5 bandymų pasibaigusių saldžiu miegu ta knyga pasirodys laiko švaistymas ir bet kokia mintis apie užmokestį už ją bus nepriimtina. Tas pats su muzikas, filmais, nuotraukomis – kai jų skaitmeninio kopijavimo galimybės neribotos, o vienos kopijos savikaina artėja prie 0 – natūralu, kad vartotojai nebus patenkinti XX a. vidurio kainodaros politika. Tikrai jau niekada nebus, o kol ekonomikoje (nors ir labai iškreiptais/pamintais laisvosios ekonomikos principais) dar galios turi ir paklausos-pasiūlos dėsnis, tol paklausa ir reguliuos, ką turi daryti pasiūla, o tol, kol paklausą sudarys ženkliai daugiau žmonių nei pasiūlą, tol ji turės labai rimtų argumentų reikalauti savo.

 19. Karakumų asilėlis

  Su tais “donate”ponai, tai utopija mano nuomone. Veikia tik atskirais atvejais- žmonės linkę mokėti tik už išskirtinius kūrinius, todėl vieni atlikėjai susirinks viską, o kiti liks prie geldos.

  Realesnis atvejis- muzikos kūrinių prenumerata, nuoma. Tarkim, susimoki 10Lt/mėn už muziką, klausaisi ko nori. Susimoki 20Lt ir žiūri, ką nori. Mėnesio gale tavo kompiuteryje surinkta statistika išsiunčiama į LATGA, ir pagal ją paskirstomi pinigai atlikėjams.

  Tiesa, jei mokėčiau pinigus, tai ir tikėčiausi gauti viską, ką pageidausiu. Todėl LATGA turėtų kooperuotis su tokio tipo servisu, kaip linkomanija, kad būtų užtikrintas turinys.

 20. Gintas

  haha, +++ už angelus, taikliai tu.

  Pamenu, įsijungiau, paklausiau penkias minutes, išjungiau..
  Po to vėl įsijungiau ir perklausiau iki galo.

  Ir kažkaip, pasirodė tos moteriškės (em, laidos vedėjos), labai kandūs klausimai buvo Augustinui :))

  Taip nuoširdžiai Augustinas megina atvęst visuomenę į doros kelią, et..nevisi Jį supranta 😉

 21. pyp

  kai tik lietuvoje bus legalu naudoti SPOTIFY is karto pamirstu piratavima :) o kol kazkur kazka pirkti ir kazkiek laukti nebus paprasciau nei pasinaudoti linkomanija, visa tebus plepalai ir kova su veju. funkcialumo prasme bet koks p2p yra simtu zingsniu priekyje bet kokiu amazonu ir pirkinejimu. as asmeniskai noriu cia ir dabar, o ne po savaites ar dvieju.

 22. Darius Damalakas

  Donate mygtukui neprieštarauju, tačiau bent jau laisvos (atviro kodo) programinįs įrangos atveju tas mygtukas tiesiog apdulkėja.

  Žinoma, niekas nedraudžia išbandyti.

 23. vava, matyt Didžiulis paskaitė visų blogus piratine tematika arba aplenkė mus visus :)
  http://pravda.lt/twnkl_albumas

 24. mantas

  Ar tikrai atlikėjai pajamas praranda? Nors Lietuvoje tikriausiai neveikia tokia tendencija

  http://labs.timesonline.co.uk/blog/2009/11/12/do-music-artists-do-better-in-a-world-with-illegal-file-sharing/

 25. “Donate” veikia – pasiziurekite “Radiohead” atveji.

  Padejo albuma internete ir leido visiems siustis uz kokia tik nori kaina, iskaitant nemokamai. Jei atmintis nemeluoja, paciu muzakantu fraze buvo tokia: “is to albumo mes uzdirbome daugiau, nei is visu pries tai isleistu albumu kartu sudejus”. Nors dauguma siuntesi nemokamai, buvo fanu, kurie ir 100 svaru nepagailejo.

Jūsų komentaras