Jokių piketų

“Niekas negali pasiūlyti kitokių sprendimo būdų be tų, kuriuos siūlo Vyriausybė.”

Pasakė Premjeras. Kadangi nūdien daug reikalų mūsų šalyje sukasi apie Premjerą, tai iš dalies atsispindi ir mūsų tinklaraštyje. Taigi ketvirtadienį ryte tupėdamas kamštyje ir klausydamas “Žinių radijo” eilinį kartą išgirdau Premjero pakartojimą, kad tie iš-kur-gauti-pinigų būdai yra trys:

1. Mažinti išmokas

2. Didinti mokesčius

3. Skolintis

O finansų ministrė laikraštyje pridūrė:

“Sakoma, kad “reikia taupyti, bet ne čia”. Tai pasakykit, kur, mieli ponai. Reikia nustoti meluoti. Jeigu kas nors išrašytų receptą, kaip gauti 10 mlrd., manau, iškart gautų Nobelio premiją.”

Užuomina dėl Nobelio premijos privertė mane suklusti. Juolab ketvirtadienio “Verslo žinių” vedamajame buvo labai aiškiai parašyta, iš kur tų pinigų paimti:

VŽ norėtų dar kartą priminti p. Kubiliui – premjere, esate minėjęs, kad sutvarkius viešuosius pirkimus valstybė galėtų sutaupyti apie 4 mlrd. Lt. Kas pasikeitė, kad tų milijardų nebereikia?

Beje, VŽ nebuvo labai originalios (juolab šį siūlymą prisipažino išsakiusios ne pirmą kartą), nes šią sumą savo mokesčių mokėtojo laiške minėjo ir Jurgis. Žinoma, su tais 4 mlrd. iki Šimonytės-Nobelio premijos netraukiam, bet užtat netraukiam ir pensininkų, mamų ir t.t.

Kad būtų konkrečiau įsivaizduoti apie ką kalba: pagal kurpiamą Nacionalinį susitarimą, žemiau išvardintos priemonės bendroje sumoje 2010 m. padės valstybei sutaupyti (planuojama) ~3,5 mlrd. Lt:

 • PVM didinimas 2%,
 • Valstybės tarnautojų atlyginimų mažinimas 10%,
 • biudžetinio sektoriaus darbuotojų atlyginimų mažinimas 8%,
 • Valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus mažinamas 20%,
 • Išmokų vaikams pertvarka,
 • Tabako akcizo restruktūrizavimas,
 • Nekilnojamojo turto mokestis,
 • Dirbančių pensininkų pensijų mažinimas 50%,
 • Valstybinių pensijų ir rentų mažinimas 20%,
 • Draudžiamųjų pajamų mažinimas,  apsaugant mažiausias pensijas ir socialines išmokas  (mažinimo efektas – 5 %),
 • Pensinio amžiaus ilginimas,
 • Motinystės socialinio draudimo išmokų pertvarka,
 • Socialinio draudimo įmokų didinimas 3% (2%).

Logiškai galvojant, jei lietuvišką viešųjų pirkimų sistema būtų skaidri ir efektyvi, visų aukščiau paminėtų karpymų nereikėtų. Nes tų 4.000.000.000 litų (kurie 2008 m., pasak A. Kubiliaus, buvo iššvaistyti), pakaktų jiems kompensuoti. Nereikėtų jokių nacionalinių susitarimų, nes tiesiog nebūtų jokių piketų. Manau, biudžetinėse įstaigose tupintys kyšininkai, otkatčikai ir protekcionistai streikuoti neišdrįstų.

Žinoma, valdžia sakys, kad 2009 m. viešiesiems pirkimams bus išleista gerokai mažiau nei pernai, taigi savaime šešėlinė dalis pinigine išraiška bus mažesnė nei minėti 4.000.000.000. Tebūnie. Mes neprieštarausime, jei sutaupyta bus 2.000.000.000-3.000.000.000, vis tiek tai įspūdingos sumos, kurios turėtų iškaidrinimo klausimą pinigų paieškose statyti prioritetiniu.

Taigi akivaizdu, kad yra ketvirtas iš-kur-gauti-pinigų būdas. Deja, Nobelio premijos niekas iš mūsų negausime, nes tą sprendimą dar pavasarį pasakė pats Andrius Kubilius (video atkirpom iš čia):

Ir labai gaila, kad pasakęs pamiršo. Gal ta proga tinklažmogiai galėtume realizuoti valdžios kvietimą solidarizuotis, ir suprasdami, kaip valdžiai sunku ieškoti pinigų, padėkime jai – įsidėdami šitą video į savo saitus saitukus. Tam, kad A. Kubilius, I. Šimonytė ir kiti valdžiažmogiai žinotų, jog palaikome belekokius jų veiksmus, kai pinigų ieškoma ne paprastų žmonių, mokesčių mokėtojų kišenėse, bet visų pirma valdžios piniginėje.

komentarų yra lygiai 17

 1. Žūlikas

  Nesutikčiau su autoriumi. Mes tikrai piketuosim, su kaukėm, kad nepažintų. Ir mūsų, otkačikų, bus ne tiek mažai. Piketuosim prie Lietuvos geležinkelių ofiso, kad nereikėtų toli eit.

 2. […] Pavyzdys, kaip neapdairiai Kubilius pašnekėjo apie korupcijos viešuosiuose pirkimuose mažinimą: […]

 3. “suprasdami, kaip valdžiai sunku ieškoti pinigų, padėkime jai – įsidėdami šitą video į savo saitus saitukus”

  padaryta.

 4. Darius

  Yra ir kitas būdas Kubiliui išspręsti šitą nesmagumą. Tiesiog įstatymuose pataisyti vieną žodį, pridedant ‘ne’. Neviešieji pirkimai. Ir nereiktų nieko skaidrinti, galima būtų toliau sėkmingai pjauti pensininkus.

 5. […] Politika Šiek tiek politikos (manau susijusios su internetu) – palaikysių gražią Common Sense iniciatyvą priminti A. Kubiliui, LC Vyriausybei ir Seimui kaip efektyviai būtų galima sutaupyti LR […]

 6. Edita

  man panasu i tai, kad valdzios vyrai internete skelbiamu ideju neskaito. biudzeto taupymo ideju pasiskaitau kasdien ir vis nauju, o pas musu Vyrus vis dar tie patys trys: mokesciai, skola, soc.ismokos.

  • Andrej

   Tai, kad tie valdžios vyrai/moterys net “Verslo žinių” neskaito. Matyt taupydami susimažino prenumeratą, o darbo vietoje kompe įtaisytas griežtas firewall’as, neleidžia nieko be delfi skaityt.

   • Komentatorius

    Na kad verslo zinios nuo delfio nelabai ir besiskiria… tad geriau jau tokius kaip Common sense skaityti.

 7. […] vietoje prisijungiame prie Commonsense iniciatyvos ir primename – Premjere, gi pats sakei! Kad keturi milijardai! Į […]

 8. I’m in.

  • Beveik akcija gavosi :) Smagu būt vieniems iš bendraminčių.

 9. Franklinas

  As manau, kad visas sitas diskursas apie taupyma yra neteisingas ir destruktyvus. Mes kaip i medziokle iseje – kas daugiau sutaupys, kas pagaus kas nesutaupe. O turetu buti atvirksciai – kas uzdirbo daugiau? Kas uzdirbo daugiau, tam valstybe padeda ir tiesiog bando skatitnti tai. Nes jie rao aukso gysla. O ka dabar daro musu vyriausybe?

 10. Simas

  “sutvarkyti viešuosius pirkimus” skamba lygiai taip pat kaip radioshow kažkada pateiktas pasiūlymas surengti referendumą “kas už tai, kad Lietuvoje gyventi būtų geriau?”

  norėjau pasakyti, kad tokie dalykai nepasidaro tiesiog šiaip, ypač kai per paskutinius 8 metus yra prikurta tokių “kabliukų” ir prilindę tokių “veikėjų” (kurie pvz., net krizės akivaizdoje raginant taupyti naglu snukiu išsimoka sau kalėdines premijas). O tu pamėgink juos atleisti – tada lenda toks AMB į ekraną ir verkia kad “specialistus atleidinėja” ;(

  • Vistik, pagrindinė problema ne žmonėse, bet ydingoje sistemoje. Nėra motyvacijos taupyti (įstaigoms planai nustatomi pinigų išleidimui), nėra efektyvaus kontrolės mechanizmo (viena įstaiga tą patį daiktą/paslaugą gali pirkti už 10k, kita už 100k – viskas teisėta). O žmonės elgiasi taip, kaip jiems leidžia esama sistema.

   • Alius

    O kas gi sugalvojo tokią sistemą? Ateiviai?

    • Giliau panagrinėjus atrodo, kad iš tiesų ją sukūrė ateiviai :)

   • Simas

    Taip, sistema nėra tobula ir niekada tokia nebus. Su tokiomis problemomis susiduria ir tokios valstybės kaip Jungtinė Karalystė. Todėl nori-nenori tenka “statyti” ant dirbančių sistemoje žmonių sąžinės. Kas man keisčiausia, kad paskutinius 8 metus tokia sistema buvo “ok”, nors dirbo visiškai susikompromitavę žmonės. Dabar kai kažkas bando sistemą tobulinti, tie “žmonės” yra labai labai nepatenkinti.

    P.S. Tiesa sakant nesu tikras ar supratau, ką norėjai pasakyti. Sistema, kurioje skatinama tik taupyti būtų tokia pat bloga (ar net blogesnė) nei veikianti dabar. Nėra kontrolės mechanizmo? Ir 19 nepriklausomybės metų buvo mažai sukurti sistemai? Gal tiesiog nebuvo siekiama tokios sukurti. Juk patogiau kai sistemoje sėdi “savi” žmonės dar nuo senų laikų, ir jie nėra kontroliuojami. Jei dar paskaičiuosime, kad per 19 nepriklausomybės metų 12 metų valdė tie patys seni “savi” vaikėjai supranti, kad visiškai nieko ir nebuvo norima sukurti…

    • Dėl taupymo. Tikslas, žinoma, turėtų būti ne taupymas, bet išleidžiamų pinigų efektyvumas. Jei jau leidi, tai daryk tai efektyviai.
     Pastaruosius 8 ar 12 metų sistema nebuvo OK, bet kadangi nebuvo pinigų stygiaus ir dėl jo nebuvo liečiami pensininkai, mamos, etc., tai problema nebuvo užaštrėjusi. Dabar pinigų trūksta, Premjeras žino, kur jų yra, tačiau lengviau (iš tiesų lengviau!) braukti per žinomas eilutes, nei daryti sisteminius pokyčius savo valdose. Beje, dabartinė valdžia tam tikrus žingsnius skaidrinant viešuosius pirkimus daro, bet faktas, kad pjaustyti kitus jiems sekasi geriau. O norėtųsi, kad būtų atvirkščiai.

    • žūlikas

     Ta sistema, kurią kūrė komuniagos per visą savo valdymą, yra labai naudinga ir dabartinei valdžiai, todėl jie nenori jos keisti, nes gi bus veltui eita į valdžią.

 11. […] paminėti dansu.lt, mes, ir darbasonline.lt. Gaila, kad netilpo į laikraštį nulis.lt, anarchistas.lt, dali.us, kuriuos […]

 12. […] Šeima iš savęs nevagia… Tačiau yra ir tokių, kur vaikai pakrausto tėvelių kišenes, gal net […]

 13. […] Ar galima teigti, kad ūkio ministerija JAU išskaidrino viešuosius pirkimus, ir Premjeras, gaunasi, įvykdė savo viešą pažadą? […]

Jūsų komentaras