Į biudžetą tilpsime

Tarkuoja šiandien visi tuos vargšus Seimo narius, išleidžiančius po kelis tūkstančius per mėnesį automobiliams. Pasirodysiu nepopuliarus, bet manau, kad Seimo nariai turi važinėti saugiai. Atsimenu bent kelis rimtus incidentus keliuose, kuriuose dalyvavo tuometiniai Seimo nariai. Juozas Olekas su “Vokswagen Golf” 1999 m. partrenkė 2 pensijinio amžiaus konservatorius, vėliau, 2002 m. žuvo Rimantas Ruzas, nes buvo neprisirišęs keleivio sėdynėje (Seimo vairuotojas vairavo “Audi 100”). 2005 m. Vytautas Šustauskas (tiesa, jau baigęs Seimo nario kadenciją) su savo “Chrysler 300c” pasivartė, nes buvo gerokai įkaušęs. Matosi štai čia:

Taigi važinėti Seimo nariams tikrai nesaugu. Gal ne visi važinėja įkalę kaip Šustauskas, Vidžiūnas ar Vareikis, tačiau Seimo nariai kelyje praleidžia daug laiko, todėl jie turėtų būti maksimaliai apsaugoti. Negailėkime to beveik milijono per ketvirtį.

Tačiau būtų klaidinga manyti, kad šis parlamentarų elgesys valstybei kainuoja tik milijoną per ketvirtį. Kelios citatos iš žinutės:

“Nemanau, jog šiuo metu nuomotis automobilį yra per brangu. Parlamentinės išlaidos tai leidžia. Jei jos būtų mažesnės, nuomočiausi pigesnę“, – BNS teigė Liberalų ir centro sąjungos atstovas Žilvinas Šilgalis.

„Jei būtų kita sistema, padengianti išlaidas važinėjant savo automobiliu, tuomet gal būtų pigiau. Tačiau dabar savo mašina važinėti yra per brangu. O į tą sumą lėšų, kurios yra numatytos, aš telpu“, – sakė socialdemokratas Rimantas Sinkevičius.

„Buvau išsirinkęs šį automobilį ir moku tiek, kiek už jį prašo. Aš išsitenku į skiriamą (parlamentinei veiklai – BNS) sumą“, – teigė J. Karosas.

Taigi išleisti visus pinigus, kiek yra skirta tai eilutei, yra normalu. Taip mano įstatymų leidėjai. Tuomet klausimas, kodėl kitaip turėtų manyti visų biudžetinių įstaigų (valdiškų įstaigų, ligoninių, mokyklų, vaikų darželių, savivaldybių, etc.) vadovai? Ar galima reikalauti, kad jie taupytų (neišleistų visų pinigų, numatytų įvairioms priemonėms), kai netaupo įstatymų leidėjai?

Priminsiu, kad per 2008 m. biudžetinis sektorius viešiesiems pirkimams išleido 13,5 mlrd. Lt…

Ir kaip manote, ar šių metų pabaigoje, gruodžio mėnesį, įstaigos stengsis neišleisti subiudžetuotų pinigų? Nematau priežasčių, kodėl jos turėtų taupyti. Todėl manau, kad šie Seimo narių lexusai ir BMW mums kainuos mažiausiai kelis šimtus milijonų. Ir ne per ketvirtį, o per paskutinį metų mėnesį. Kai reiks skubėti “tilpti į lėšas”. Manau, kad tilpsime.

komentarų yra lygiai 15

 1. O tu pats ju vietoje elgtumeisi kitaip ? Yra “iskirta” pinigu, kurie “dingta” jei ju neisisavini. Yra labai zmogiska juos laikyti savais ir stengtis is ranku nepaleisti. Blogiau yra tai.. kaip viskas atrodo bendram kontekste.

  • Antanas

   dali.us,
   Nemanau kad logiska yra isleisti visus pinigus jei tik turi tokia galimybe. Gal man nepatikesit bet as pvz neisleisciau. Reikia masinos tai ja kazkokiu budu ir gauni.Bet juk visai nereikia vazineti prabangiu automobiliu. Man tiesiog uztektu padoraus. Nori prabangaus pirk uz savo pinigus.Bet seimunai matyt kitaip mano,ne apie praktine nauda o apie prestiza,patogumus kazkokius ir pan.

   Pinigai turi buti ieskomi poreikiams patenkinti, o ne poreikiai ieskomi kad pinigus isnaudoti ar gauti.
   Isvis auksciau parasyta fraze tinka visam valstybes sektoriui.

   Antonas

   • Ilga laika as irgi galvojau lygiai taip pat: kad mano poreikiai nepriklauso (arba priklauso nezymiai) nuo galimybiu (gaunamu pajamu). Kad man labiausiai tinka 1 kambario butas ir ekonomines klases masina. Gyvenimas parode kad as klydau.

    Yre teke dalyvauti projektuose, kur “reikia isisavinti pinigus”. Tuomet renkiesi ne tai ko tau butinai reikia, o tai ka gali nusipirkti uz skirtus pinigus (dazniausiai gauni funkciju/patogumo/konforto, be ko galetum gyventi.. bet kai yra – nemaiso).

    del masinu. kaip tik bandau sau, uz asmeninius pinigus, isigyti “nauja” masina. pastebėjau kad pasirinkimas linksta prie to ka max galiu sau lesti (netgi labiau link to, ko nelabai galiu sau leisti – vidutines klases 5-6m prancuzas. Nors kai panasi problema buvo iskilus pries 5 metus – mano idealas buvo 7-10 kompaktas.

    manyciau su parlamentarais yra visiskai tas pats. apetitas auga bevalgant. jie irgi zmones – ir kai nėra nubrėštų grieštų rėmų – ima viska ne pagal minimalistinius poreikius, o pagal programą maximum.

    P.S. tikrai tikrai neleistum pinigu.. jei zinotum kad ju rytoj nebeliks ? nepriklausomai nuo to isleidai tu juos ar ne.. rytoj ju nebebus ? tuomet sveikinu. tokiu zmoniu pas mus labai.. labai mazai.

    • jm

     Su tais “skirtais” pinigais dar yra problema ta, kad jei ju visu neisleidi, tai vietoje to, kad perkeltu i kitus metus, kitais metais tiesiog “skiria” maziau – tiek kiek tu isleidai ankstesniais. Tokiu budu, zmogus ne tik kad nera suinteresuotas isleisti maziau, o netgi skatinamas siek tiek ir virsyti..

    • jm, būtent. Štai mes suprantame, kiek nedaug reikia pakeisti, kad susitaupytų milijonai. Asmeniškai labai stebiuosi, kodėl dabartinė valdžia išmokų, pensijų apkarpymams teikia daugiau dėmesio, nei tokių dalykų, kaip minėtasis, sutvarkymui.

 2. dali.us, būtent, kad pinigai “dingsta”, jei jų neįsisavini. O jei jie nedingtų? Pavyzdžiui, įstaigoms neįsisavinti pinigai persikeltų į kitus metus? Dabar gi veikiančios taisyklės skatina ne taupymą, bet išlaidavimą.

  Ar elgčiausi taip pat, jei būčiau Seimo narys? nžn, dabar man atrodo, kad važinėjimuisi užtektų ir vidutinės klasės sedano. Bet ką aš žinau, gal Seimo nario statusas taip užspaudžia smegenis, kad be naujo džipo negali žmonėse pasirodyti… Nepabandęs nesužinosi 😉

 3. anon

  Ten kur as gyvenu, (Danijoj) parlamentarai su dviraciais atvaziuoja..ir beje, lexus ar bmw nera patys saugiausi, jei jau taip, uz pigesne kaina galima gauti saugesniu.

 4. edita

  kad valstybiniu instituciju finansavimo sistema yra ydinga kalbama jau kelinti metai, bet niekas keistis net nezada.. graudus vaizdelis…

 5. Man pikčiau už šį faktą yra tai, kad niekas jo nekeičia, nors tikrai visi žino

  • Nieko nuostabaus, atsizvelgiant i tai.. kad keisti gali tik tie, kurie ir naudojasi visom tom privilegijom. Cia panasiai kaip savanoriskai alga susimazintum. 50%.

 6. Darius Damalakas

  Dali.us, pinigai ne “dingsta”, jie grįžta iš ten, kur atėjo, ir tuomet yra panaudojami vėl kitur. Nėra jokios juodosios skylės, kuri ryja pinigus nepaliaujamai.

  Kai kažkam duoda pinigus, tai duoda atlikti kažkokią funkciją, pasiekti kažkokį tikslą. Pinigai nėra duodami “turėti”.

  Todėl sakyti, kad yra normalu laikyti gautus pinigus “savais” yra nelogiška, nes yra pamirštamos aukščiau išvardintos detalės.

  • Rasai tiesa. Pilnai su tuo sutinku. Problema yra kitur. Reikia labai.. labai didelio samoningumo, kad suprastum jog gryze i bendra katila pinigai gali buti panaudoti geriau nei tavo naujam “zaislui”. Human nature.

   Pinigai duodami ne tureti. Jie duodami isleisti. Kiekviena menesi. Tai ir leideidzia juos visi kaip kas tik sugalvoja.

   P.S. jus nesusidakykit klaidingos nuomones. As buciau linkes panaikinti tiek parlamentines veiklos(kancelerines) ismokas, tiek seimo viesbuti tiek kitas privilegijas. As tik bandau paaishkint kad yra sunku atsispirti pagundai tuos pinigus ishleisti.

 7. Darius Damalakas

  Dali.us, aš paskaitęs tavo kitus komentarus susidariau nuomonę, kad mūzų pozicijos sutampta iš tiesų, tik akcentavome skirtingus dalykus.

  Man patiko jm pasakymas:
  ” vietoje to, kad perkeltu i kitus metus, kitais metais tiesiog “skiria” maziau Tokiu budu, zmogus ne tik kad nera suinteresuotas isleisti maziau, o netgi skatinamas siek tiek ir virsyti.”

  Manau šioje vietoje yra klaidinga logika, bet, deja, šiuo metu taip yra. Reikėtų gudresnio kokio nors modelio

 8. palaiminta

  Na,kas del seimunu avaringumo,tai manau ir paprasti zmones daro avarijas,seimunai ne isimtis,taip kad tada velniop,kiekvienam po vairuotoja! bet rtiek to,problema yra del visu anksciau isvardintu priezasciu,del to kad neperkelia i kitus metus ir panasiai,tas aisku.bet jei as,dirbdama imoneje pastoviai islaidauciau,kartais net virsyciau ribas,manau sulaukciau piktos valdzios isikisimo. seimunai nebijo,kad ateis persiutes direktorius,apstaugs ir gal net is darbo ismes,nes pakyrejau. taip,suprantu,cia ir yra valdzia,bet gyvena tai jie is mokesciu moketoju pinigu ir vistik,galetu kazkaip priziuret kas seime dedasi ..
  Na bet ka cia,komentaruose piktintis visi moka o “tolko” is to maza :)

 9. azartas

  Kol nedirbau valstybinėje įstaigoje, neįsivaizdavau, kaip tai atrodo ir kokie mastai. Dabar jau iš po 5 metų tarnavimo valstybei galiu pasakyti, kad jokių šansų sutaupyti, niekas net nesiruošia to daryti. Metų pabaigoje bus “įsisavintos“ visos gaunamos lėšos. Gi baigiantis metams būna pats viešųjų pirkimų pikas, perkama viskas ko reikia ir ko nereikia.
  Sistema yra visiškai sovietinė, atsakomybės praktiškai jokios, korupcija prasideda nuo aukščiausių sluoksnių ir nematau, kad kas nors pasikeistų ar bent ruoštųsi tai daryti.
  O ir kas iš to išeitų, matosi iš saulėlydžio komisijos darbo rezultatų.

 10. […] Turiu išleisti. O kad esu teisus, patvirtina ir Seimo nariai, automobiliams išleidžiantys “tiek, kiek numatyta”. Beje, problema čia ne automobiliai, kokie jie bebūtų, o pademonstruotas požiūris, kuris […]

 11. […] Turiu išleisti. O kad esu teisus, patvirtina ir Seimo nariai, automobiliams išleidžiantys “tiek, kiek numatyta”. Beje, problema čia ne automobiliai, kokie jie bebūtų, o pademonstruotas požiūris, kuris […]

Jūsų komentaras