Taisyklės sulūžo

broken-piggy-bank

Krizė baigėsi, ar ji dar tęsiasi, reikia pradėti po truputį apibendrinti pamokas, kurias jau išmokom.

Keletas mitų sugriuvo. Ir tai yra bloga naujiena finansų patarėjams ar visokioms laidoms apie pinigus. Beje, labai keista, kad jų nerodo vasaros metu. Lyg per atostogas pinigų poreikio nebūtų?

Pirmas mitas, kuris sugriuvo, tai “pirkite nekilnojamąjį turtą”. Jis visada brangs. Kaip kažkas pasakė, tas „visada“ kažkodėl pasibaigė po 40 metų JAV, o Lietuvoje po 7-8 metų. Man tai primena juokelį, kai programuotojo paklausė, ar begalybė yra daug? Na jo, daug, kažkur aštuoni. Dauguma patikėjusių šiuo mitu dabar sėdi su skolomis artimiausiems 30 metų. Pagal pajamas gal ir galės vadintis vidutine klase, bet pagal pragyvenimo lygį…

Antras mitas irgi neatlaikė realybės išbandymo. Galima išgyventi iš investicijų. Daug kam investicijos nuvertėjo 80% ir tada prasidėjo visokie finansiniai nemalonumai. Taigi teko parduoti ir likusias investicijas. Dabar sėdime be nieko. Kas buvo labai protingas ir užrepavo, tai dar maloniau pasiekė dugną. Na ką gi, prarasti pinigai, kurie buvo kaupiami paskutinius 10 metų. Bloga naujiena yra ta, kad lengvi pinigai pasibaigė. Iš kapitalo dabar jau nebeuždirbsi greitai ir lengvai (išimtis tik tiems kurie prie „lovio“). Dabar gali uždirbti tik iš proceso. Pageidautina – geresnio negu McDonalds.

Ir paskutinis mitas – “turėk pinigų atsargas kokiems 3-6 mėnesiams”. Tai, kad viskas tik po tokio laikotarpio prasideda, ir atsigavimo dar tikrai nesijaučia. Nesvarbu, ką skelbia statistika, bet man kaip nestatistiniui vienetui aišku tik tiek. Jau praėjo 9 mėnesiai, ir nors bankai visur spausdina, kad indėlių padaugėjo, aš galiu konstatuoti, kad šiukšlių konteineriai dabar tikrinami kas valandą. Tokiu dažnumu tik prezidento apsauga aplink prezidentūrą apsuka ratą.

Kokius mitus dar galėtumėte paminėti, kurie neatlaikė patikrinimo?

komentarų yra lygiai 26

 1. Eziukas

  “Daug kam investicijos nuvertėjo 80% ir tada prasidėjo visokie finansiniai nemalonumai.”

  O tiems kas investuoja ne pagal VZ.lt ir panasiai, padidejo kokius 300%. Kai numato kritima ir jo laukia, pinigus is investiciju (spekuliavimo) galima dar greiciau uzdirbti negu kylant rinkoms.

  • Uzdirbti galima visada, bet deja reikia naudotis savo galva, o ne finansiniu patareju kartojamomis dogmomis. Taigi kokios dar dogmos neveikia?

 2. Apibendrinus: į istorijos šiukšlyną jau galima mesti tarpininkus, spekuliantus, perpardavinėtojus ir kitus panašaus plauko atstovus, kuriuos peni svetimas naivumas, bei patiklumas. Dabartyje pirkėjo ir pardavėjo “tarpininkas” yra internetas ;]

  • Sutinku, kad Lietuviski tarpininkai savo kompetencija tikrai nezavi. Bet jeigu tokiu nebutu, tai liktu tik galimybe paciam mokytis. O tai deja labai brangus mokymosi budas. Todel gal ir internetas gali buti tarpininku, bet deja negali buti patareju. Nes vienam geram patarimui tenka tukstanciai nepagristu nuomoniu. Kaip tame siukslyne (deja kitaip nepadinsi internete surandamos informacijos) istraukti tuo perliukus.
   Beto tame paciame internete galite rasti simtus standartiniu patarimu naujokams. Va kurie patarimai, nepasitvirtino?

 3. Nesutinku, Audriau. Auksinė taisyklė – pirk kai pigu, parduok kai brangu. Dabar rojus spekuliantams. Praėjusį rudenį žmonės pardavinėjo už bet kiek, tik imk. Dabar šioks toks atsigavimas, bet spėju trumpalaikis. Spekuliantai dabar kaupia atsargas, kurias pakilimo laikotarpiu parduos. Akcijos? tas pats. Kas spėjo pasitraukti prieš didijį kritimą, tie išsaugojo grynuosius. Sugrįžę “papigiai” prisipirko to paties ir dabar skaičiuoja pelną.
  Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis. Čia kaip Pinkevičiaus istorija. Pašnekėkim, kas bus po 10 metų ir tada įvertinkim pirkinius… Ilgam laikotarpį vertė atsiskleidžia kiek kitaip nei trumpame.
  PS: tikrai nepasitvirtino bėgiojimas iš darbo į darbą, vardan didesnės algos. Kas lakstė tik algos pasikelti, tie prašovė. Tie kas investavo į save ir su didesniu atlyginimu darė daugiau, tiems per krizę algos augo arba bent nemažėjo :]

  • Labutis. Bijau, kad musu rojaus supratimas yra skirtingas :). As pazistu kelis spekuliantus, kurie dar laikos ant vandens, bet dar daugiau nuskendusiu. Todel pirk kai pigu, parduok kai brangu sunkiai pritaikoma Lietuvos zemeleje. Birzoje daugumos kompaniju P/E rodiklis stabiliai laikesi apie 13-16 (kas dabar dedasi – nenagrinesime). Tai tikrai nera pigu, nes investuotojai perka prie P/E 5-7. Reiskia viskas, kas paprastam spekuliantui rinkoje prieinama jau yra brangu. Sitas patarimas daugiau tinka investuotojams. O kiek is musu tarpo yra investuotoju, ir dabar galetu tarkim nueiti i Invalda ir pasiulyti patrauklu pasiulyma? Sutinku, kad taisykle yra ir turbut veikia, bet deja sunku ja patikrinti :(
   Gerai, mes kalbame, kad yra spekuliantu kurie isejo “i pinigus”. Galiu pasakyti, kad tai as suzinojau is aplinkiniu, bet ne is finansiniu patareju. Todel darysiu prielaida, kad velgi daugumas savamoksliu ir investavusiu nuo keliu iki keliasdesimt tukstanciu siuo patarimu laiku nepasinaudojo.

   Del begiojimo per darbus, galiu papildyti, dar jo viena atmaina. Atbegti pas darbdavi ir sakyti, kad kitur siulo 20% daugiau. Jeigu pakelsi atlyginima, tai nepabegsiu pas konkurenta. Ir taip keliamas atlyginimas 2-3 kartus per metus.

   • Dėl rojaus visko gali būti :]
    Šiaip manau šiandien dega tie kurie be patirties. Tie, kurie su patirtim, dega tik dėl nesugebėjimo realiai įvertinti savo situacijos be optimizmo. Čia mintis iš žmonių, kurie žaidžia rinkose bent šimtatūkstantinėm sumom. Deja, kol kas dar ten nepakliūnu :]
    Nesutinku su tuo, kad vertinama yra DABAR, ant karštųjų. Manau, kad norint įvertinti krizę, susidaryti aiškų vaizdą reikia ilgesnio laikotarpio. Be to, kad ir ką sakytų A.Kubilius, krizė dar tikrai nesibaigė. Esu įsitikinus, kad per artimiausius pora metų dar daug kartų viskas pasikeis.

    • Is tikro, daugumas musu nusvilo, nes neturejo patirties. Jos neturejo, net ir musu tevai, kad galetu patarti ka nors teisingo. O apie finasinius patarejus, tai isviso patyliu.
     Galima imti didesni laikotarpi, bet su amziu pradedi suprasti, kad tas laikotarpis turi trumpeti, nes negali elgtis, lygtai gyventum amzinai. Imkime kokius metus ar du. Nes tiek mes dar galime bandyti speti, kas bus. Va tokiame laikotarpyje, kazkaip mes vis minesime, kad brukamos dogmos nedirba :(

  • Marius

   labai patiko straipsnis :)
   p.s. tas kas juokiasi paskutinis dažniausiai būna nesupratęs bajerio 😀

 4. jurkis

  “Daugumas patikėjusių šiuo mitu dabar sėdi su skolom artimiausiems 30 metų.”. Ne vis gi pirko dėl to, kad “NT brangs”. Pvz., aš pirkau, kad turėčiau kur gyventi, tai man tas nuvertėjimas kažkaip neskauda. Juolab, kad pirkau ne pačiomis didžiausiomis kainomis. Na taip, turiu skolą 20-čiai (dabar jau tik 15-kai) metų, bet galvos dėl to labai nesuku. Ne mūsų ir ne šių laikų išradimas skola.

  • Jus labai tiksliai paaiskinote, kodel jusu atveji negalime laikyti investicija. Nes tai gyvenimo irankis. Bet jeigu butumete tureje papildomus 100 000 Lt, tai beveik tikrai jums butu pasiule pirkti NT. Ir cia nesvarbu, kas butu pasiules. Tiesiog rinkoje buvo sukurtas toks mitas.
   O kadangi 100 000 Lt. butu buves tik pradinis inasas, tai dabar turetumete skola, kuri greiciausiai butu paimta maksimaliam laikotarpiui.
   Taigi reiktu nagrineti ne turta kuri naudojate, bet antra, trecia ir t.t. NT ir kodel taip atsitiko. Gal todel, kad visi taip dare? O visi taip dare, nes buvo gerai sukurptas mitas?

   • irgi audrius

    Del mito as nesutinku.
    NT is esmes yra ilgalaike investicija, todel net tie kurie pirko pries 2-3 metus, ir kaip Audriau sakote dabar “sedi su skola”, galbut po 10-15 metu “sedes su dideliu pelnu”.

    • Nu investuotojai dazniausiai neplanuoja daugiau negu 5 metai. Nes 15 metu, tai gali buti ketvertis viso zmogaus gyvenimo. Ir jeigu paziureti, kiek turtas per ta laika nuvertejo, ir jo vertes kainoje sudaro palukanos + infliacija, gali pasirodyti, kad tai visai ne investicija.
     10-15 metu gali deti tik tada, ka tikrai zinai, kad neplanuoji is to uzdirbti ir ieskai kur padeti pinigus, kad nenuvertetu. O jeigu planuoji uzdirbti, tai uzdirbimas gaunasi pardavimo metu. O dabar ir turbut kelis artimiausius metus tikrai NT negalesime vadinti investicija :(

 5. Fiksuotas vietinės valiutos kursas kaip investicijų pritraukimo, ekonominio augimo ir fiskalinio stabilumo panacėja :)

  • 100% sutinku ir prisidedu i sarasa

 6. antakalnis

  “Ir paskutinis mitas – “turėk pinigų atsargas kokiems 3-6 mėnesiams”.” – ka bendro sis sakinys turi su paskesnemis mintimis?

  • Labai paprasta. Visada galima pateikti 100 pavyzdziu, kad mano mintys yra neteisingos ir tiek pat pavyzdziu jas patvirtinanciu.
   Taigi galime imti statistika, bet ji ima vidurkius. VIenas toks vidurkis yra indeliu didejimas bankuose. Indelius zmones deda savo atsargas kuriuos greiciausiai ruosiasi panaudoti juodai dienai. Taigi galime sakyti, kad zmones atsargu turi ir gyvena pagal sita dogma. Bet ar padaugejo dedanciu ir padidejo vidurkis indelio? Nes jeigu sumazejo indeliu kiekis, tai tik parodo, kad turtingi zmones tapo dar turtingesni. Va ir statistika nemeluoja, bet manipuliuoja skaiciais. O del siuksliu konteneriu tai logikos seka yra tokia. Praradau darba, naudoju savo santaupas ir darbo birzos ismokas. Darbo birzos ismokos pasibaige ir darbo visvien neradau, einu ieskoti geru daiktu kuriuos galiu ismainyti i pinigus. Taigi siuksliu konteineris tai pirmas etapas. Prie mano ofiso stovi siuksliu konteineriai, taigi tenai popieriaus, plasmases ir biuteliu ateina pora zmoniu paieskoti, mazdaug kas valanda. Beje zmones vis kiti. Pries metus, ateidavo, bet labai retai. Va ir gavosi kalamburas.
   Beje kadangi pro tuos pacius konteinerius prezidenturos apsauga vaiksto tai ir gavosi asociacija.

 7. […] Common sense AKPC_IDS += “3655,”; (Dar neįvertinta)  Loading … […]

 8. Aura

  Paskutinis mitas man nepatinka labiausiai. Kaži ar tai mitas, išties :) Šiuo atveju nėra svarbiausia kada ekonomika atsigaus ir kad visam tam laikotarpiui užtektų pinigėlių. Svarbu tai, kad Žmogus, visai netyčia praradęs darbą, šveptelėtų į šiek tiek mažesnę balą :) Nes per 3 ar 6 mėnesius tikrai įmanoma susirasti darbą, nors kažkokį :)

  • Mieste zmones visada kazkaip susiranda darba nors ir per 6 menesius, bet kaimo vietovese viskas daug tragiskiau atrodo. Aisku kaimo vietovese zmones kitokiu galimybiu turi. Bet jeigu atvirai, tai turiu keleta pazystamu, kurie jau neturi reikalavimu darbui, svarbiausiai, kad jis butu. Bet konkursas i vieta yra 5-10 zmoniu. Va ir gali sakyti, kad nelikimas. Jeigu tai butu vienetai as sutikciau, kad gal statistinis nukrypimas. Bet dabar jau negaliu pasakyti, kad vienetai.
   Paprastas pvz. Kalbantis su kliento darbuotojais pastebejau, kad labai slogi atmosfera ir tam tikra pasme manes labai bijo. Bet kalbant prie kavos isryskejo kodel? Skyriuje dirba du nauji darbuotojai, abi studentes ir istorijos vienodos. Gyveno Vilniuje su tevais, tevai leido studijuoti. Bet dabar abu tevai prarado darba ir jau 3-5 menesiu negali susirasti. Taigi visa seima dabar gyvena is studentes atlyginimo. Bandomasis nepasibaiges ir jos bijo, kad jeigu ismes tai ju seimos praras paskutini pajamu saltini. O siam momentui atsargos pasibaigusius, pradeda galvoti apie automobilio ir baldu ispardavimus. Gal jums tokios istorijos nepasitaiko?
   Va kodel ir itraukiau dar viena visu finansiniu konsultantu minima patarima.

   • Aura

    Sutinku, kaimo vietovėse situacija yra visai kita, nors ne visada blogesnė. Ten nors bulvė, pienas ir vanduo nemokamas iš šulinio yra :) Be to, su mūsų kaimu (tiek, kiek aš susiduriu su tuo) yra taip -tiem, kuriem šiandien blogiausia, ne ką geriau buvo ir ekonomikos pakilimo metu. O kas jau tvarkosi šiaip taip, tai gyvenimu per daug nesiskundžia. Be abejo, visur yra taisyklių, visur yra ir išimčių.

    O istorijų apie prarastus darbus be abejo pasitaiko. Galiu pasirašyt po tuo, ką parašėte komentare. Vienintelis dalykas, dėl kurio norisi tyliai paburbėt yra tai, kad tai su 3-6 mėnesių taupymu nėra taip glaudžiai susiję. Ypač todėl, kad sakoma, kad taupyti reikia BENT jau tokias sumas. Tai reiškia, minimum. Jei yra galimybė – daugiau (aišku, proto ribose). Tuomet ir netikėtos situacijos tampa ne tokios baisios.

    Kad ir kaip ten būtų, reikia tikėtis, kad greitai viskas pasitaisys ir šitie klausimai taps nemaloniu prisiminimu :)

 9. nedrįsčiau teigti 100%, tačiau manau, jog arti tiesai teiginys, jog žlugo ne tik NT kaip “nepakeičiamos investicijos” mitas, bet ir pati investicijų diversifikavimo idėja.

  gal tiksliau būtų – lietuviškų bankų ir kitų fnansinių įstaigų siūlytos diversifikavimo idėjos save sukompromitavo. ar tai mažos rinkos bėda, ar lietuviškų “profų” komptencijos stoka – atsakymui reikia daugiau info. bet faktas, jog diversifikavimo idėja smarkiai gavo į kaulus nuo konservatyviausio taupymo (a.k.a. terminuotų indėlių)

 10. Su pirmu punktu didesne dalimi sutikciau, nes sis mitas buvo dirbtinai ispustas. Kazkas atlaisvino pinigus ir didele minia vartotoju nusprende kad nieko neveikdami gales uzsidirbti :) Buvo pamirsta jog jeigu ziureti i NT kaip verslo objekta pagrindine taisykle yra jog NT kaina yra tiesiogine nuomos gaunamos uz ji isvestine. Nes pinigus vel uzrisus kreive pasikeite. Sakau dalinai, todel kad visiskai nesutinku su tavo antru teiginiu jog is investiciju negalima isgyventi. Galima jeigu zinai ka darai, teisingai diversifikuoji ir bendrai supranti kas tai yra investicija (lietuviskas modelis jog tai arba NT arba akciju rinka tebuvo/tebera labai nevykes).
  Na o trecias teiginys kaip kazkas jau minejo yra daugiau is asmeniniu finansu valdymo srities :) ir teisingai jis skamba jog reikia tureti lengvai prieinama pragyvenimo rezerva bent jau 6 menesiams. Tai nei mitas, nei jis sublisko. Tiesiog jeigu taip tvarkai savo asmeninius finansus turesi papildomus 6 + menesius sugalvoti kaip gyventi toliau staiga dingus pajamoms.

 11. Vienus mitus keičia kiti. Šiuo metu gajausi yra:
  – Akcijos skirtos tik žmonėms apgauti;
  – Valstybės obligacijos – saugiausia investicija;
  – Bankai tyčia skurdina žmones.

  • Man patiko :]
   Dar vienas – Dievas baudžia už godumą. Klausimas kodėl ne už kvailumą?

 12. filosoffas

  pažiūrėkime čia: http://www.chrismartenson.com/crashcourse

  surasim kur šių žiedelių (mitų) šaknys….

 13. Šiek tiek nesutinku dėl NT. Šiandien kainos krenta. Ir sparčiau nei skelbiama. Tačiau jei ilgam laikotaryje tikėtis uždirbti, ne šiandien pardavinėti reikia. Buvo laikai kai naujai įrengtas 2 kambarių butas Kauno senamiestyje kainavo 60 000Lt. Juokinga? Draugai kažkada pardavė Vilniuje butą už 40 000Lt. Dabar ieškosi tokio pačio bent už 250 000Lt, nes nusipirkto namo nebegali išlaikyti…
  Tie kas aklai bėga, aklai ir pakliūna. Tie kas žino, ką daro – visur susitvarko. O nesekmės tokiais atvejais lieka išimtimis.
  PS: santaupos yra gerai, nes niekada nežinai kiek gali kainuoti padaryta klaida. Bėda, kad kai nelieka pajamų, santaupos tirpsta nerealiais tempais. Todėl atsargų (piniginių/lengvai konvertuojamų į pinigus) per daug nebūna :]

Jūsų komentaras