Baisi paslaptis

Mieli žurnalistai, susirūpinę mokesčių mokėtojai, sąžiningi verslininkai ir šiaip skaidruoliai,

kai kitą kartą susidursite su faktu, kad kažkokia valdiška įstaiga (tebūnie ji kokia garbinga ministerija ar šiaip vaikų lopšelis-darželis) jums paprašius neatskleidžia kainų, kuriomis jos iš mokesčių mokėtojų pinigų perka belekokias prekes ar paslaugas, nenuleiskite rankų. Nes Lietuvos teisės aktai bent jau kol kas turi viršenybę prieš komercines sutartis.

Štai šiandien skaitome, kad Valstybinė mokesčių inspekcija už patalpas „Nord Star“ komplekse moka po maždaug 220.000 Lt per mėnesį, t.y. 45 Lt už 1 kv. m:

„Sutarties sąlygos šiuo metu neleidžia atskleisti nuomos įkainių“, – aiškina Dainoras Bradauskas, Vilniaus apskrities VMI viršininko pavaduotojas. Šiuo metu deramasi dėl mažesnės nuomos kainos.

Užvakar buvo nuskambėjusi panaši baisios paslapties istorija:

Valdininkai vis dar neatskleidžia, kokio dydžio patalpas nuomojasi “Vilniaus vartuose” ir kiek už jas moka per mėnesį. Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vytautas Lenkutis LŽ pareiškė, kad ministeriją saisto su verslininkais pasirašyta sutartis, neleidžianti viešinti šių duomenų.

Dabar truputėlį pasigooglinam, pasiklausinėjam pažįstamų teisininkų ir padarom išvadą: konfidencialumas negali būti apribojimas (motyvas) atskleisti viešojo pirkimo sutarties kainą. Kiekvienu atveju, kai valdininkai gina priešingai, bedame jiems pirštu į keletą teisės aktų.

1. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.116 str. 1 d. apibrėžta sąvoka: „Informacija laikoma komercine (gamybine) paslaptimi, jeigu turi tikrą ar potencialią komercinę (gamybinę) vertę dėl to, kad jos nežino tretieji asmenys ir ji negali būti laisvai prieinama dėl šios informacijos savininko ar kito asmens, kuriam savininkas ją yra patikėjęs, protingų pastangų išsaugoti jos slaptumą“. Konfidencialia informacija negali būti tokia informacija, kuri pagal įstatymą turi būti paskelbta viešai.

2. Viešųjų pirkimo įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 1 punkte yra įtvirtina, kad perkančioji organizacija teikia ataskaitą Viešųjų pirkimų tarnybai prie LRV apie sutarties kainą. Šią informaciją turėtų taip pat pateikti kiekvienam jos paprašiusiam asmeniui, kadangi ją perkančioji organizacija (valdiška įstaiga) skelbia viešai skelbime apie pirkimą, o tai, kas yra vieša, negali būti konfidencialu.

3. Visuomenės informavimo įstatymo 6 straipsnis („Teisė gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų“): „Kiekvienas asmuo turi teisę gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų biudžetinių įstaigų viešąją informaciją apie jų veiklą, oficialius jų dokumentus (kopijas), taip pat informaciją, kurią minėtos įstaigos turi apie jį patį.“

Jei vaikų lopšelis-darželis dar gali motyvuoti savo paslaptis prisidengdamas priklausymu savivaldybei, tai vyriausybinėms institucijoms tas nelabai pavyktų. Skaitome šios Vyriausybės programą:

…28. Maksimaliai centralizuosime ir padarysime skaidrius viešuosius pirkimus.(…)

36. Imsimės ryžtingų priemonių, kad viešieji pirkimai vyktų kuo efektyviau ir skaidriau. (…)

37. Nedelsdami įgyvendinsime viešųjų pirkimų informacijos sklaidos priemones. Viešųjų pirkimų informacija ir procedūrų eigos svarbūs aspektai taps prieinami viešam stebėjimui ir analizei.

O gal Vyriausybės programos vykdymui yra numatytos slaptos išlygos, taikomos vaikų lopšelio-darželio ar kokios garbingos ministerijos susitarimams su tam tikromis privačiomis kompanijomis? Tos išlygos, reikia manyti, irgi konfidencialios… 😉

Taigi būtų toks geroniškas siūlymams visiems žurnalistams, verslininkams-konkurentams ir kitiems suinteresuotiems skaidrumu – imti įstaigas už vienos vietos ir lai jos nepypypyp apie konfidencialumą.

komentarų yra lygiai 2

 1. Oleg

  Eilinį kartą nusivyliu šita valdžia. Sako ir deklaruoja viena, o patys elgiasi priešingai. Kai vienos įstaigos skelbia kainas už kurias perka, ir nemato problemos, tai kitos kažkodėl tame mato didelę problemą, nors situacijos analogiškos. Tai reiškia, kad egzistuoja dvigubi standartai ir tai dar kartą verčia nusivilti šita valdžia, kuri sakė, kad jokių dvigubų standartų jiems valdant nebus.

 2. 25puosmenos

  na, blogai rsv prasme suzaide finminas ir jo istaiga.. (beje, abi moka nrl babkes publicumui: )

  o pati situacija, pasigilinus, ne tokia ir baisi.

  1. visi zinome, kad sutartyse, ypac didelese, egzistuoja baudos, o nuomos sutartys buvo padarytos tuo metu kai 45 nebuvo kazkas baisaus :(
  2. labiau pasigilinus, galime nusiraminti, nes tuos pinigus finansuoja ES. 100 proc. ir is tokiu fondu, kur keliams ar sodrai nepermesi pinigu.
  3. vv sakyciau anaiptol ne prastizinis biuro centras, bet objektyviai – jis arciausiai finmino centrinio, o su tuo susijes ne tik fizinis bendravimas, bet ir tam tikri IT dalykai.

  bet aisku, man irgi patinka pasiputoti :) is principo:)

 3. […] pateikti pokyčių planą. Konkurso dalyviams pateikti visą įmanomą info (tame tarpe ir visas kainas, už kurias įstaiga perka paslaugas), kad jie galėtų tokius planus […]

Jūsų komentaras