Verslumo pamatų duobė

hope

Praktiškai kiekvienas nors kartą gyvenime pagalvojame, kad norėtume savo verslo, bet taip jau gaunasi, kad neaišku, nuo ko pradėti. Todėl toliau galvojimo niekas nenueina. Bet kokiu atveju, pasiūlysiu savo receptą verslumui susikurti. Kaip atrodytų keista, bet pirmiausiai reikia susikurti įprotį… skaičiuoti pinigus. Pradžiai nors savus. Tas, kas šitą dalyką pramoksta, visa kita – tai jau centas prie cento ir milijonas gaunasi.

Taigi viskas nuo pradžių. Įpročiui susikurti reikia tą pati veiksmą pakartoti dvidešimt vieną kartą – tokia japonų išmintis. Darau prielaidą, kad dauguma skaitytojų gyvena iš atlyginimo, kuris jus pasiekia kas mėnesį. Reiškia, reiks 21 mėnesio, kol viskas vyks automatiškai be jokių pastangų. Kaip mes tą laiką padalinsime?

Pirmiausia, reikia išmokti kontroliuoti išlaidas ir kuo nors save pamaloninti. Taigi pirmus metus mes taupysime. Negerai pasakiau, nes iš karto pakvipo „Kur dingo mūsų pinigai“ reklama. Iš tikro, mes turėsime atsidėti kiekvieną mėnesį tam tikrą sumą, kurią išleisime su dideliu malonumu. Taigi tikriau reikėtu sakyti, kad kaupsime.

Bet nepulkite iš karto, o viską pradėkite po truputį. Taigi per metus mes norim sukaupti apie 4000 litų. Kam atrodo tai maža suma, galės kaupti kelis mėnesius daugiau. Taigi pirmą mėnesį į taupyklę padėsime 1 litą, antrą – 2, trečią – 4, ir taip sumą dvigubinsim, kol dvyliktą mėnesį padėsime 2048 litus. Beje, tam momentui tikriausiai jau dėsite santaupas į ką nors, kas duoda palūkanas. Pinigai turi ir patys truputį užsidirbti ir taip gintis nuo infliacijos.

Taigi per metus išmoksite kontroliuoti išlaidas, galėsite labai greitai sumažinti savo įsipareigojimus, jeigu gyvenimas nuėjo savo keliu, o ne pagal jūsų planą. Taupyti gali kiekvienas, bet dabar ateina laikas, kai reikia padidinti jūsų mėnesines pajamas 3 kartus. Aš žinau, kad tai galima. Sunku, net labai sunku, bet galima. Todėl visus kitus metus jūs turėsite investuoti savo pinigus į save, kad galėtume uždirbti daugiau.

Taigi ką reikia daryti pirmus metus? Praktiškai nieko, dėti pinigus į taupykle ir vesti savo buhalteriją. Kiekvieną diena suvesti, kur išleidote pinigus, ir nuspręsti, kiek kitą mėnesį jums prireiks pinigų gerai pagyventi. Bet tai taip nuobodu, beveik visas įmonės valdymas susideda iš tokių nuobodžių veiklų. Jeigu nesugebėsite vesti tvarkyti savo asmeninės buhalterijos, tai nesugebėsite vesti tvarkyti ir įmonės finansų. O tai reiškia, kad kada nors ji tikrai susidurs su rimtais finansiniais sunkumais ir bankrutuos. O mes kuriam įmonę ne tam, kad ją uždarytume. Taigi imkite ir susiraskite internete asmeninių finansų valdymo programą ir kasdien suveskite sąskaitas bei analizuokite ataskaitas, kol suprasite, kur dingsta jūsų 10%.

Nuo kokios literatūros pradėti? Tai jau klasika tapusios Kijosakio knygos. Praktiškai, jei perskaitei vieną šio autorio knygą, tai reiškia, perskaitei visas. Skyrių sukeitimai vietomis knygos vertės nekeičia.

Kadangi šio autoriaus patarimai labai jau amerikoniški, tai siūlau persiskaityti kitą autorių. Toks kiekis patarimų gali visiškai paralyžiuoti, todėl laikas truputį motyvacinės kavos įkaltį. Pasijautėte geriau ir norisi suprasti, kaip versle pelnai uždirbami? Nuo tokios gausos būdų gali galva apsisukti. Todėl gal pradėkime nuo skolų susimokėjimo? Išduosiu paslaptį, patarimas yra knygos pabaigoje, todėl teks visą perskaityti. Jeigu jau esate šeimos žmogus, tai teks dar ir mokslinį veikalą prisiversti suskaityti.

Visos šitos pastangos jums leis turėti pajamas truputį didesnes negu vidutinės ir jaustis vidutinio sluoksnio atstovu. O tam, kad judėtumėte toliau, reikia tik išmokti – pardavinėti. Reikia mokėti pardavinėti viską: pirmiausia save, savo paslaugas, idėjas aplinkiniams ir taip priversti aplinkinius su malonumu padaryti tai, ko jums reikia.

Kaip visada paslaptis buvo tokia, kurią visi žino – reikia stengtis būti geresniam negu aplinka ir tada viskas pavyks.

komentarų yra lygiai 16

 1. Marius

  Mane vis persekioja mintis ar tai jausmas, kad visos panašios knygos (straipsniai, patarimai ir žaidimai) kurias perskaičiau (žaidžiu) apie lyderystę, motyvaciją, pinigus, parduotus ferari ir pan dalykus (Carnegie, Kyosaki, Schafer etc.) užsimiršo užvertus paskutinį puslapį. Kai kurias bandžiau skaityti antrą kartą, kitose bandžiau braukyti tikrai reikalingas atsiminti vietas (nes tuo metu kuomet skaitau knyga parašyti metodai veža ir atrodo veiksmingi ir logiški). Paskutinis savęs nuraminimas kuris galioja iki šiol – perskaitytų knygų išmintis lieka mano pasąmonėje ir prasiverš fontanu. Pačios. Kai reikės. Ar reikės???
  Hmm.. bet dabar rašant šį komentarą toptelėjo mintis, kad galbūt dėl valios trūkumo ir sužinotų metodų nenaudojimo ta mintis/jausmas mane kamuoja (pvz. tas asmeninių finansų sekimo/planavimo metodas gyvavo 2sav.)

  Ar jūsų nei vieno nekamuoja tokie jausmai? (kodėl taip, kodėl ne?) Gal receptą radot? pasidalinkit :)

  • Dauguma atveju, verslas tai tokia didele rutina, kad tas asmeninis finansu sekimas yra tik mazas fun. Taigi ar sugebesi dirbdamas rutina dar ir kurti kazka?
   Knygos tiesiog leidzia kerpemis neapaukti visoje toje rutinoje ir paziureti truputi placiau ir truputi daugiau padaryti negu kiti.
   Bet realiai asmeniniu finansu tvarkymas yra testas ar galesi valdyti imone. Ar teks susirasti partneriu su kuriais teks viska dalintis. Va dalintis, tai mes galim kol pinigai neatsiranda. O kai jie atsiranda tada visi susipykstame ir issibegiojame kas kur.
   Siaip tai as jau asmeninius finansus kokiu 5 metus vedu. Buvo vieni metai, kai buvau uzmetes, bet supratau, kad reikia grizti prie to. Bet tai nereiskia, kad visiems toks metodas reikalingas. Teko sutikti zmoniu, kur jie sita etapa praejo naturaliai seimoje ir todel jiems abejoniu net niekada nekilo.
   O siaip tai drambli galima suvalgyti mazais kasneliais, taip ir is knygu reikia paimti tik viena minti, kuri yra aktuali.

   • Marius

    na ok, vėl iš naujo pasiryžtu vesti apskaitą. Noriu įveikti šį išbandymą. Audriau, gal gali prasitarti kokia programa naudojiesi? Aš turiu ir exselio failiuką ir kažkokią LT programėlę. Ką patartum, arba iš patirties, kokius principus (kalbu ne apie tuos buhalterinius) turi atitikti apskaitos programa.
    Ta kuri yra excel, ji yra žymiai smulkesnė (nuo daržovių iki auto tepalų), o ta kuri suprogramuota – ten pats įrašai išlaidų ir pajamų grupes (maistas, auto).

    • Siaip ilgiausiai naudota buvo http://www.keepsoft.com/, bet prireike truputi ir akcijas sekti. Todel ieskojau ivairiu variantu. Labiausiai patiko http://www.sanuel.com/ru/family/index.html, bet kadangi tik rusu kalba, tai truputi erzina. Kol kas neturiu idealaus varianto, todel kol kas laikinai esu apsistojas prie http://www.mechcad.net/products/acemoney/
     O dabar kaip detaliai seku, tai reiktu pasakyti, kad pas mane yra apie 20 kategoriju padalintu i 4 gruopes, kaip pvz:
     Grupes:
     1. Pajamos
     2. Namai
     3. Auto
     4. Asmenines islaidos
     4.1. Maistas
     4.2 Pietus
     4.3 Drabuziai
     4.4 Literatura
     Ivedamas islaidas apvalinu iki lito. Todel visada yra paklaida 2-3%, todel apvalinu tik i didesnia puse. Tikslas ne zinoti cento tikslumu, kur isleidi, o suprasti, kas bus jeigu priimsi viena ar kita finansini sprendima t.y. kaip pasikeis biudzetas. Kai su tuo apsipranti pasidaro labai lengva skaityti imoniu biudzetus, ir bet kokie pasikeitimai skaiciuose neatrodo mistika, o iskarto supranti, kas buvo padaryta.

   • Marius

    Audriau, ačiū už patarimus ir info, parsisiunčiau acemonay, kolkas įspūdis nerealus (ji net akcijų kainas parsisiunčia :)) nerealu!

 2. Vytautas

  ne buchalterija o buhalterija…

  • Siaip tai reiktu rasyti apskaita, bet man kazkaip uzsifiksave, kad tai visada yra buch…

 3. tai jei uzdirbu 1200lt tai kaip ta 12 menesi padeti 2048 lt?

  • Pas mane buvo keli zmones kurie pilnai praejo ir irode, kad viskas imanoma. Tik beveik visi jie jau po 6 menesiu pradejo galvoti kaip pasikelti pajamas. Nes, atvirai pasakius, 3 kartus padidinti atlyginima per du metus, tai tiesiog darbas. O va per metus tai jau truputi streesas.
   Taigi duosiu viena realu pvz. Pradejo nuo 700 Lt. Zmogus kaupe truputi su aplenkimu, t.y. jau po vienuolikos menesiu turejo sukaupes visa suma, todel nusprende, kad reikia per paskutini menesi 3000 lt atsideti. Ir jis ta pasieke. Kai paklausiau, kaip atsake, kad labai idemiai skaite http://www.skelbimai.lt ir savaitgaliais dirbo.
   Sitas testas truputi reikalauja pastoviai galvoti, o ka as darysiu po 3-6 menesiu.

  • Marius

   kukumalu, tu jau teisingam kely :) Pradedi klausti (galvoti), o ne konstatuoji “fakto” jog tai neįmanoma (jei teisingai tave supratau).

 4. aidas

  viskas aisku is principo teisinga.. iki kraujo aisku.. tik nereikia pamirsti, kad pas mus deje yra laukinis kapitalizmas su astriu monopoliju prieskoniu… todel tradicines ekonomines tiesos pas mus nevisada veikia :(

  • Kiekvienas alkoholikas ras kita kaltą. Tačiau prsiimkite atsakomybę, darykite ir turėsite rezultatą.
   Čia nieko stebuklingo ner. Kaip su svorio metimu – reikia sportuot ir galvot ką valgai. Visi ta žino, bet reguliariai sportuoja tik 10% žmonių.

 5. Kristina

  Geras pailiustravimas, kad sutaupai ne tada, kai daugiau uždirbi, o tada, kai mažiau išleidi. Man patinka :) Bet motyvacinė literatūra naudinga ne tuo, kiek atsimeni papunkčiui, o kiek to pritaikai savo gyvenime. Čia jau veiksmo ir valios dalykas.

  Iš patirties galiu pasakyt, kad visos tos finansų programėlės ar eilinis ekselis yra įpratimo reikalas (draugauju su matematika, tad man tai malonumas; savaime suprantamu kasdieniu dalyku pasidarė per porą mėn.), o rezultatai pranoksta lūkesčius. Tiems, kas gyvena ne vien šia diena.

 6. jurkis

  Dar iš buhalterinių programų noriu pasiūlyti GnuCash. Nemokama, gal kiek per sudėtinga pradedančiajam. Pats naudoju (prieš tai buvo Acemoney), beveik patenkintas.

 7. mario

  saunu kad yra toks puslapis
  ir kad chebra eina teisingu keliu
  jei tame kelyje nebutu sunkumu butu neidomu zaisti
  jeigu visi lygiai butu greit iveikiami

Jūsų komentaras