Trys žvirbliai

sparrow_3

Yra sena pasaka apie tris naujoviškus žvirblius.

Sėdi trys žvirbliai ant tvoros. Matosi, kad veikti nėra ką, todėl stengiasi palaikyti įdomų pokalbį. „Žinai, šitas kiemas, tai viena didelė š… krūvą. Čia katės mus vaiko, ir vaikėzai iš ragatkių šaudo. Va, aš žinau gerą kiemą, ten pensininkai grūdų paberia. Nežinau, kaip jūs, bet aš tenai varau.“ Greitai ir antras pradėjo porinti, kad kartu su juo varo. O trečias kaip miegojo ant tvoros, taip ir toliau tęsė savo užsiėmimą. O dabar pats įdomumas – kiek žvirblių liko ant tvoros?

Teisingas atsakymas – trys. Pareiškimai nieko nereiškia, tik veiksmai pakeičia pasaulį. O šiais žvirbliais yra pavirtę … Saulėlydžio komisija, kuri daug jau pareiškimų pareiškusi. Vyriausybė vis poporina, kad ir ji sutinka su išvadomis, ir tada atiduoda trečiam žvirbliui viską padaryti. Dabar visi skeptikai galėtų pasakyti: “Ir vėl šnekate apie ta patį”, bet gal pagaliau panagrinėkime, kodėl niekas nesiima veiksmų?

Mes visada savo seminaro dalyvių klausiame, koks verslo tikslas? „Uždirbti pinigus dabar ir ateityje“, – atrodytų, akivaizdus atsakymas. Kam panaudoti pinigus, tai jau kitas klausimas. Galim kurti socialiai atsakingą verslą ar šviesų rytojų. Bet kokiu atveju, šiuos pinigų panaudojimo tikslus nustato verslo savininkai. O koks yra valstybinių institucijų tikslas, ir kaip jį išmatuoti?

Tarkim, koks yra armijos tikslas? Gal saugumas ar saugumo strategija, bet kaip mes jį išmatuosime? Tankų ir kareivių kiekiu? Arba koks yra švietimo sistemos tikslas? Gal šviesti? Už tai ir turime daugiausiai studentų ir aukštųjų. Buvo metai, kai į universitetus priimdavo daugiau studentų, negu mokyklos išleisdavo abiturientų. Gal todėl niekas rimtai nevertina aukštojo mokslo ir nori, kad jis būtų nemokamas, kaip ir vidurinis?

O koks yra sveikatos sistemos tikslas? Kuo daugiau pristatyti ubagiškų ligoninių. Ir taip dabar turime daugiausiai ES. Bet kažkodėl užsieniečiai nepuola pas mus gydytis. Gal reiktų truputį susimąstyti apie gydymo kokybę. Aš kalbu apie 80% prieinamą, o ne apie išimtis kaip Santariškės ar KAK. Ir paskutinis klausimas: koks darbo biržos tikslas? Įdarbinti kuo daugiau bedarbių, bet  jeigu visus įdarbinsiu, tai reiks darbo biržą uždaryti. Ir atleisti visus dirbančius. Ups…

Galime trumpai reziumuoti: dauguma valstybinių institucijų įkurtos išspręsti problemoms. Tai nėra paprasta pamatuoti, todėl tuo naudojamasi, ir nesistengiama išspręsti problemų, o tiesiog spręsti. O niekas nenori išspręsti, nes tai atlikęs darbuotojas bus atleistas. Va tokią mes turime sistemą, kur už puikų darbą apdovanoja atleidimo lapeliu, o už darbą pagal reglamentą – piniginėmis premijomis. Tarkim, nusprendė koki departamentą prijungti, tai kas nors įsivaizduoja, kam tai bus paskirta tai padaryti? O gi patiems departamento darbuotojams. Patiems save išsimesti iš darbo, tai panašiai skamba, kaip pačiam pasikarti. Todėl šio departamento darbuotojai padarys viską, kas yra leidžiama, kad tai neįvyktų, arba įvyktų kuo vėliau.

Manau, kad Vyriausybė yra nekvaila, ir kuo puikiausiai supranta, kad lengviau yra mokesčius padidinti, nes verslas neturi kur dingti – jis turės vykdyti visus valdžios nutarimus. O, va, Vyriausybės nutarimus, valdininkija gali ramiai numarinti visokiuose derinimuose.

Beje, Vyriausybė sukūrė daugumą valstybinių institucijų ir kaip jų savininkė turėtų nustatyti tikslus, darbo efektyvumo rodiklius, bei matavimo vienetus. Reiktų neužmiršti šių rodiklių viešinimo. Jeigu Saulėlydžio komisija nors šitą darbą padarytų, aš sakyčiau, kad mes padarėm perversmą valstybės valdymo politikoje. Bet, deja, tai utopija, nes paskirsime šitą darbą… jau turbūt atspėjote, kam. Todėl rezultatai tikrai bus – daug sugadinto popieriaus.

1 komentaras

  1. […] pensininkų, labai svarbūs yra ir valstybės tarnautojai, kurių realiai neliečia, tik paimituoja mažinimą, tam panaudodami versle gerbiamų asmenų vardą bei įvaizdį, tačiau jų […]

  2. vargu kvepia visi sitie reikalai. netobulas zmogus, netobulos sistemos. ar reikia kaltint tuos zmogelius kurie “prieina” tai net nezinau.

Jūsų komentaras