Goldrato laidotuvės pagal Mykolą Katkų

katkus

Kadangi Artūras yra, mano supratimu, viešas asmuo, o Mykolas Katkus taip pat žymus verslininkas, ir kadangi mūsų tinklaraštis buvo paminėtas pusiau viešai (“Facebook’e” ir “blake.lt”), norėčiau pareplikuoti taip pat viešai. Atsiprašau Lino, kuris irgi papuolė į šį kontekstą: lai vietoje kompensacijos būna nuoroda į Lino tinklaraštį 😉

Taigi nežinau, kas Artūrą patraukė už liežuvio, bet labai gerbiu šį žmogų ir žaviuosi jo gebėjimais marketingo srityje (teko dalyvauti keliuose jo rengtuose renginiuose) ir dėl to dvigubai trigubai smagu išgirsti gerą žodį tinklaraščio adresu. Tokie ir panašūs žodžiai palengvina dilemą, kam skirti laisvą laiką – šeimai ar tinklaraščiui 😉

O pareplikuoti norėčiau Mykolui (pernai kartą jam jau replikavau), kuris mano, kad Goldrato metodika netinka paslaugų kompanijoms.

Kitaip tariant, mes kitokie.

Pamėginkime Mykolui pritarti:

 • Paslaugų įmonėse nėra procesų.
 • Paslaugų įmonių procesuose (jei tokie, žinoma, egzistuoja) nėra apribojimų.
 • Paslaugų įmonės rinkoje veikia izoliuotos ir nesusaistytos tiekimo grandine su savo tiekėjais ir klientais.
 • Paslaugų įmonės nevykdo projektų (tai toks daiktas, kuris turi pradžią, pabaigą, veiksmų seką ir biudžetą).
 • Paslaugų įmonės nieko neparduoda.
 • Paslaugų įmonės neorientuotos į pelno siekimą.
 • Paslaugų įmonės nesirūpina apyvartinėmis lėšomis, nes jų tiesiog turi pakankamai.
 • Paslaugų įmonių rinkoje nėra konkurencijos ir čia nebūtinas konkurencinis pranašumas.

Jei pritariate nors vienam iš šių teiginių, palaidokite Goldratą, kaip tai siūlo padaryti Mykolas.

komentarų yra lygiai 16

 1. Kostas

  Sveiki.

  Tiesą sakant, pritarsiu Mykolui.

  Prieš kelis metus buvau pačio Goldretto vedamame TOC seminare, kurio metu paklausiau, ar transportavimo verslui galima pritaikyti TOC (tuo metu atstovavau atliekų vežimo įmonę). Ir Goldrattas atsakė, kad taip, TOC tinka mūsų verslui, bet šita teorija NEPRITAIKOMA paslaugoms…

  • Nu tada Projektu Valdymas irgi ne paslauga :) O siaip tai zmones iesko kur geriau, o konsultantai kur lengviau. TOC taikymas gamybinese imones yra 10 o gal ir 100 kartu lengviau negu paslaugu imones, o distribucinese imones is vis viskas priklauso tik nuo vadovo noru, ir tenai galima rezultatus pasiekti dar lengviau negu gamyboje. Bet daznai daug darbo tampa lygus sunkiai pritaikomas.
   Paskutineje Las Vegas konferencijoje buvo vienas pranesejas kuris rode, ko pasieke naudodamas TOC. Rezultatai ispudingi, ir jeigu paklaustumete ka panaudojo -> tai mastymo procesus. O kodel naudojo – Goldratt’as pasake, kad nieko negali padeti ir tam sprendimu nera. Nu vadovas ir nusprende irodyti, kad Goldratt’as yra neteisus. Bet siaip jeigu kalbeti apie TOC, tai daugumas susipazine su Lean randa daug panasumu.
   Beje “Schmitz Cargobull” naudoja Lean. Suprantu, kad panasu, bet ne tas… O kam nepatinka Lean, gal reiktu Taiichi Ohno palaidoti?

 2. Nuoroda į Lino laikraštį neveikia … kadangi norėta kompensuoti, gal reiktų pataisyt :)

 3. Gerb. Kostai,
  norėčiau sužinoti, kokiame seminare Dr.Goldratt’as pareiškė, kad apribojimų teorija nepritaikoma paslaugoms ?
  Nes toks pareiškimas būtų didelė naujiena visiems TOC-LEAN praktikuotojams pasaulyje.

 4. Kostas

  Neriau, tai buvo Frankfurte, jei neklystu, 2006 metais

 5. Komentatorius

  Mane tai labai juokina tokie pasakymai: kažkas netinka, arba yra kitaip, o argumentas: aš taip gridėjau sakant vieną ar kitą žmogų.

  Gal laikas pradėti naudotis viršutine galva ir pradėti galvoti? O ne kartoti kaip papūga tai , ko net nesupratęs išgirdai?

  Jei kažkas netinka, tai prašau pateikti argumentus.
  Beje dirbu paslaugų sferoje jau 15+ metų ir iš praktikos galiu pasakyti TOC čia tinka ir veikia.

 6. Mieli kolegos, esu ne verslininkas – esu komunikacijos konsultantas ir šioje srityje dirbu dešimtį metų. Būdamas konsultantu aš dažnai susiduriu su įvairiomis problemomis, kurioms spręsti yra taikomos įvairios metodikos. Esu susidūręs ir su goldratistais, tiesa, kiek anksčiau, mat pastaruoju metu bent jau didesnėse įmonėse apie kritinę grandinę kalbama jau gerokai mažiau :)

  Pirma, pagrisdamas savo nuomonę, norėčiau pasakyti, kad pasaulis neapsiriboja vien tik Goldrattu. Tas ponas yra pakankamai nišinis Izraelio vadybos konsultantas ir jo teorijas paprastai naudoja. Pripažįstu, kad Apribojimų teorija gali padėti . Tačiau manau, kad yra ir kitų teorijų, kartais gal ir dar geresnių, kurios, tinkamai jas taikant, gali padėti ne menkiau :)

  Dar – visiems rekomenduoju prenumeruoti Harward Business Review (beje, jie turi nuostabų internetinį archyvą), kad suvoktume visą šiuolaikinių vadybos teorijų gamą.

  Antra (neįsižeiskite) man iš visų organizacijų asmeniškai goldrattininkai primena scientologijos sektą ir jiems labai tinka geras amerikietiškas pasakymas: jei tavo vienintelis ginklas yra plaktukas, tai tu visas problemas matai kaip vinis :) Negalima visko pasaulyje paaiškinti taip pat, kaip nedidelės gamybos įmonės. Ypač besikeičiančioje ikikrizinėję ekonomikoje, kada gamybos procesai tampa vis labiau unifikuoti, o rinkodaros – vis labiau unikalūs (kas po krizės darosi suvokti darosi visai sunku, o Goldratas vis dar prognozuoja gamybos augima:).

  Trečia, gana anekdotinio pobūdžio situacija. Prieš kokius keturis metus itin garsios verslo mokyklos vienas vadovų (beje ir pats – pasaulinio garso mokslininkas ir vadybos konsultantas) manęs klausė, kokie verslo guru Lietuvoje garsiausi. Sakiau, kad čia sėkmingai pasirodė Riderstrollis – sakė, – žinau, galvojam pasikviesti jį pas save porai paskaitų. Nu bet žymiausias, sakau, tai, aišku Eli Goldrattas. Kas kas toks? Nu Eli Goldratas, ten “Tikslas”, “kritinė grandinė”, Apribojimų teorija, visi reikalai… Sakė – nieko nežinau. Tada po kurio laiko – aaaaa, tai jis pas jus dar visk populiarus??? Kažką prisimenu iš devinto dešimtmečio pradžios, buvo tokia teorija smulkiam verslui… Taip taip, girdėjau, kad jie labai emerging marketuose populiarus…

  Manau, kad mano požiūris atspindi tai yra tai, ką vestuvių psichologai vadina “nesuderinamais skirtumais’ ir mūsų tolesnė diskusija yra sunkiai įmanoma. Tik prašau neprivatizuoti terminų “procesai, tiekimas, konkurencija, projektas, pelno siekimas”. Ne Goldratas juos sukūrė ir, kad ir kaip būtų skaudu – ne jis juos palaidos :)

  Dar norėjau pasakyti, kad pritariu didžiumai jūsų bloge iššsakomų minčių, nes jos yra – eee, iš sveiko proto sferos. Tiesiog manau, kad tai yra nišinis požiūris, ką ir pakomentavau prie Artūro įrašo facebooke.

  • Aurimas

   Taip taip ir nesupratau, ar Mykolas lieka prie nuomonės, kad apribojimų valdymo metodika netinka paslaugų įmonėms, ar dabar pakeitė nuomonę?

 7. Tadas

  respects Mykolui!

 8. Komentatorius

  Ale apie tokius postus sakoma WOT (wall of text) :)

  bet pasikartosiu :) galima ane?

  Mes nediskutuojame apie vieną arba kitą ideologiją kalbant apie pavadinimus ir “autoritetus”. Labai smagu, kad jūsų gerbiamas autoritetas turi savo nuomonę (kurios niekuo neargumentavo) apie TOC :)

  Kalbėkime argumentais :) o ne metodikų pavadinimais :) labai gerai, kad jų yra ne viena ir panašiai. Tačiau jų skaičius bei naujumas be jokių argumentų man visai nedaro įspūdžio.

  Beje aš ne Goldratistas, o projektų vadovas taikantis konkrečius principus, tad galiu atsakingai argumentuoti:
  – nemačiau kitos “metodikos” padedančios sutaupyti projekto laiko.
  – nemačiau kitos “metodikos” padedančios laiku atlikti projektą.
  – nemačiau kitos “metodikos” padedančios aiškiai suplanuoti projektą.

  tai ir va :)

 9. Komentatorius

  dar pridėsiu:
  Macdonalde turbūt irgi nevalgote, nes kažkas sakė, kad labai kenksminga, ane? 😛

 10. Kostas

  OK, sorry, matyt būsiu per daug tiesmukai supratęs Goldratto komentarą apie nepritaikomumą paslaugoms

 11. Pralaidumas

  Daznai tenka diskutuoti su vakaru kompanijomis apie taikomas teorijas ir modelius. Tiesa yra ta, kad is Goldrato jie isaugo jau senokai ir industriniu romanu mazai kas beskaito.

  Taciau idomus klausimas, kodel TOC taip prigyjo Lietuvoje, ir atsakymo ilgai ieskoti nereikia, ne paslaptis,kad 90% Lietuvos verslininku trecia karta nuo zagres, issaiskinti jiems ekonomikos ir rinkos desnius butu sudetinga, TOC – tai viskas kas ivilkta i viena paprasta rodikli, suprantama net 80 metu senelei, o dar priedu pridedant zodi pelnas pelnas pelnas visiem suzima akys. Tik va tu auku kimbanciu ant to ToC’ kabliuko nepaliaujamai mazeja.

  Kas idomiausia, kad termina “siaura vieta” pagal TOC apribojima, galima rasti 70 metu sovietiniame vadovelyje. Taciau visi pripazins,kad Goldrat sugebejo is to padaryti versla ir dziugu, kad tu verslininku atsirado ir Lietuvoje. Siandien jau dauguma Lietuvos TOC pritaikiusiu kompaniju perlenke, momentinis pralaidumo generavimas dave momentini pelna, nenoriu vardais mineti bet dalis kompaniju Lietuvoje jau bankrutavo arba stovi dabar is viso.

Jūsų komentaras