Iškastruotas solidarumas

Turtas ir lėšos, likusios po visų mokesčių sumokėjimo, laikomos nuslėptomis ir privalo būti konfiskuotos.

Taip Nerius parašė ankstesniame įraše, ir šią jau mintinai išmoktą frazę prisimenu kiekvieną kartą, kai išgirstu ar pamatau jų vardus. Šis tinklaraštis buvo įkurtas diskusijai apie sveiką protą ir pelno siekimą, o nūdien tarp eilučių arba tiesiai kalbame, netgi juokaujame apie išgyvenimą. Ankstesnės valdžios irgi darė nesąmonių, bet niekada nebuvo taip, kad trukdytų dirbti. Jie darė nesąmones, bet tai daugiau buvo jų pačių reikalas, nes kiekvienas verslas, net ir smulkusis ar startup’as, galėjo verstis savo galva. Dabar gi gali verstis nors ir per galvą – ant kaklo užveržta kilpa neduoda padaryti jokio kūlversčio.

Tai – ne tik apie verslą. Sutinku, kad reikia didinti perskirstymą per biudžetą, nes jis mažiausias tarp ES šalių (o visuomenės lūkesčiai dėl viešųjų paslaugų tikrai ne mažiausi). Suprantu ir tai, kad reikia mažinti valdymo išlaidas. Bet nesuprantu, kodėl mes atimame priedą iš ugniagesio, kuris ir taip nedaug uždirba rizikuodamas savo gyvybe. Kodėl negrąžiname įmonėms PVM. Milijonas kodėl. O atsakymas vienas – taip valdžia supranta (ir deklaruoja) solidarumą: “Susiveržti diržus turime visi”.

Aš solidarumą suprantu kitaip. Aš noriu, kad ugniagesys uždirbtų daug. Žiemą buvo gaisras kaimynų name. Užteko kelių minučių, ir išpleškėjo visas vidus. Tik ugnegiasių operatyvumo dėka namas nesudegė visai. Dabar šiems žmonėms, kurie dėl mažų algų niurzgėdavo ir ekonomikos kilimo laikais, atlyginimai sumažinti “kaip ir visiems kitiems”. (Net nenoriu rašyti apie Seimo narių algų kėlimo absurdą.) Taigi turime tokį iškastruotą solidarumą. Kai politikai, patys būdami neįgalūs,  nupjauna kiaušius visiems. Neįgalumo priežastys (pasiteisinimai, tokie kaip “ankstesnė bloga valdžia”, “mažai laiko”, etc.) nepaneigia neįgalumo fakto.

Grįžkime prie Apribojimų teorijos. Situacijos pagerinimas vietiniame optimume (vienoje grandyje) nebūtinai pagerina situaciją visoje grandinėje. Ponas Milaknis tai puikiai žino ir duokdie jam turėti daugiau laiko Premjero darbotvarkėje, kad šį dalyką išaiškintų savo šefui, kuris prisiėmė atsakomybę už visos Lietuvos grandinę. Kai man, kaip verslininkui, tenka rinktis, ar pelnas, ar kiaušiai – aš renkuosi pastaruosius ir jie man rūpi labiausiai. Ir mąstymą bei energiją kreipiu vėlgi į kiaušius. Taip ir žiūrime rinkose vieni kitiems į klynus, stebėdamiesi, jei atsiranda koks (dar) įgalus fenomenas. Vadinasi, jį pakirs kiek vėliau (kiek savaičių duodate, pvz., “Snaigei”?). O kažkada žiūrėjome į galutinį pirkėją ir tikėjome, kad kol jis nenusipirko, tol niekas grandinėje nepardavė. Kada ugniagesys paskutinį kartą Lietuvos istorijoje pirko šaldytuvą?

Klausimų ir siūlymų valdžiai turime daug. Bet ar yra prasmė juos konkretizuoti, o jei taip – kokia forma perduoti aukščiausiesiems taip, kad jie išgirstų?

P.S. Į komentarus žemiau įdedu vieno bičiulio, vadovaujančio vienai didelei kompanijai, naktinį e-mailą, kurį gavau praeitą savaitę. Temai papildyti.

komentarų yra lygiai 8

 1. Bičiulio emailas:

  Date: February 10, 2009 12:26:13 AM GMT+02:00
  Subject: mintis blogui

  Zinai, vakar suglumino Kubiliaus pasisakymas per savaites panorama.
  Kazkaip kalbejo zmogus, pasigyre, kad ne tik didina mokescius, bet juo ir mazina – va pajamu mokesti pamazino.
  Kaada zurnalizte jo paklause ar zino, kiek sumoka mokesciu nuo savo atlyginimo, atsakymas buvo stulbinantis.
  Mazdaug taip “mokesciu prievole yra darbdavio. Kadangi vyriausybes darbdavys yra vyrisuaybes kanceliarija, tai ji ir rupinasi atlyginimo savikaina. Na, zinau, kad gaunu apie 10 tukst i rankas”

  Nu jopapa!!
  Pirmiausia tai – premjeras. Tai kas jau kas, bet jis turetu tiksliai zinot visa nasta kainos, kuria uz jo ir jo saikos idiotiskus sprendimus turime sumoketi mes!
  Kitavertus man jau seniai labai knieti pareikalaut sekancia logika: mano sumokami mokesciai sudaro X dali premjero atlyginimo (jei skaiciuosim tik pagal Kubiliaus zinoma suma, vadinas bus koks trecdalis). Tai gal, po velniu tai gali reikst, kad as nusipirkau teise su juo ne i 7 darbo dienas, bet bent jau i 7 minutes tiesiai i akis uzduot 7 klausimus ir pareikalaut i juos atsakymo?

  P.S. kai rinko, galvojau, kad visgi mokslinio tipo smegenis pas ji – viskas bus tvarkoj.
  Deja, jau praradau vilti palygint sprendimus su europine “best practice”.. vienintelis ko gailiuos, kad esu jau senas ir per daug saknu ileides lietuvoj. Kitaip spjauciau per kairi peti tris kartus ant dvieju valstybes galvu plikiu ir vaziuociau kurt BVP ten, kur to reikia.

 2. Sarunas

  nice :) and accurate

 3. Dėl dabar vykdomos kiaušių pjaustymo politikos tai viskas akivaizdu… Visi puikiai žinome, kad būta ir kai kur tebeesama pirmykščių bendruomenių, kuriose tikima, kad svetimų kiaušių valgymas suteikia vyriškumo ir potencijos. Būdami dvasiniais, moraliniais, protiniais, materialiniais ir visokiais kitokiais impotentais mūsų valdžios vyrai režia kiaušius kiekvienam pasitaikiusiam ir jais maitinasi.
  Buvo laikai kai vyriškumą reikėjo įrodinėti karo lauke vedant savo armiją. Dabar laikai pasikeitė, ir tą reikia įrodinėti įveikinėjant krizės drakonus. Bet ką daryti, kai to vyriškumo nėra nė užuomazgų? Tada ir pasirenkama kiaušių rėžimo taktika. Jais pakankamai prisimaitinę vieną dieną jie galbūt ir taps vyrais, atsistos ir nugalės drakonus. Tada užsikabins laurų vaikinus, pakalikai trauks šlovinančius himnus, nors pusė tautos vardan solidarumo bus netekę savo sėklidžių…

 4. voraratis

  Eilinis paburbėjimas ant valdžios, politikai blogi – neteisingi, savanaudžiai etc.

  Iš bendro pesimistinio įrašų tono galima spręsti, kad labiau norėtum gauti atsakymą “prasmės nėra, viskas prarasta, gelbėkitės kas galit”.

 5. Priešingai, visada yra VISIEMS priimtinas sprendimas bet kurioje situacijoje. Su viena sąlyga – išeities ieškančios pusės vadovaujasi sveiku protu. Dabar sveiko proto nėra, o tai gerokai apsunkina sprendimo suradimą.

 6. voraratis

  Svarstai kaip čia užduoti krūvą gudrių klausimų tiems kurie “neturi sveiko proto”… gudlak

 7. LL

  rodė čia kažkada Telyčėną…. snukis aišku ne intelektinis, bet…

  — kokia jūsų alga dabar?
  -7200 į rankas
  – tai kiek sumažės?
  – 3 proc.
  – o kiek čia bus litais, galit pasakyti?
  – na ką jūs, kaip aš čia dabar taip greit suskaičiuosiu

  šiai jau mano trečiokas būtų atsakęs… kad apie 200 litų tie 3 proc.

  bet Telyčėnui tai mistika

 8. Simas J

  “Ankstesnės valdžios irgi darė nesąmonių, bet niekada nebuvo taip, kad trukdytų dirbti.” – IMHO čia ir yra jūsų esminė jūsų logikos klaida. Mes daar ir srebiame “ankstesnių vyriausybių” užvirtus barščius – pradedant tuo, kad 2006 buvo (galbūt tyčia) praleista proga įsivesti eurą ir baigiant tuo, kad po brazausko atėjusi kirkilo vyriausybė iššvaistė pinigus ir paliko milijardines skolas. Dėl to ir nėra iš ko “sugrąžinti PVM”, “atimamas kąsnis iš ugniagesnių” ir t.t. – kitos populiariausios lietryčio frazės. Mano nuomone dabartinė vyriausybė iš viso kol kas daro stebuklus, kad šiaip ne taip suduria galą su galu…

 9. […] neturėtų būti šienavimo objektas. Kažkada Premjeras A. Kubilius tokį proporcingą mažinimą laikė solidariu, bet akivaizdu, kad p. Milaknis dabar vairuoja priešingai. Tai labai svarbus ir geras […]

Jūsų komentaras