Dar vienas mitas apie sąnaudų mažinimą

Tęsiu taupymo/sąnaudų temą, nes kažkodėl jaučiu iškreiptą poreikį kovoti su šventomis karvėmis, kurių laikraščiuose ir internete pernelyg daug.

Yra toks tinklaraštis lyga.lt, save vadinantis didžiausiu mokymo portalu Lietuvoje. Dažnai jį paskaitau. Ir šiandien užkliuvo jų vakarykštis tekstas “Kaip sumažinti sąnaudas?“.

Dėl visų paminėtų punktų galima daugiau mažiau iš dalies sutikti, bet štai šituo – netikėkite!

4. Išrauk neefektyvumą. Venk nedidelių užsakymų, jei tik įmanoma. Tai švaisto laiką ir panaikina nuolaidas. Visada tikrink tiekėjų atsiųstas sąskaitas, įsitikink, jog nėra dvigubo apmokestinimo, ar yra suteiktos žadėtos nuolaidos. Galėtum prašyti tiekėjų siųsti sąskaitas vienąkart į mėnesį, taip sumažinsi proceso ir administracines išlaidas.

Manau, kad reikalas bręsta, ir Nerius arba Audrius vieną dieną parašys iiiilgą ir išsamų straipsnį distribucijos tema.

O man labai liūdna, kad mokytojai rašo dalykus, kurie prieštarauja sveikam protui. Pagalvokime:

 • dideli ir reti užsakymai reiškia, kad mes prekes perkame ilgam laikui;
 • kuo ilgesniam laikui užsiperkame atsargų, tuo labiau didėja pardavimų prognozavimo paklaida (pasakyti, kokia paklausa bus po savaitės yra lengviau nei nuspėti kito rudens paklausą);
 • kuo ši paklaida didesnė, tuo didesnė rizika, kad nepataikysime į paklausą, kas reiškia, kad vienų prekių (paklausių) ilgainiui turėsime nulį, o kitų (nepaklausių) turėsime perteklių;
 • tai reiškia, kad vienu atveju fiksuosime negautas pajamas (žmonės pirktų, bet tu neturi), o kitu atveju fiksuosime grynųjų pinigų užšaldymą, pavertimą atsargomis (gal cash’o įmonėms nebereikia?).

Taip, nuolaidą gauti labai svarbu… Bet įmonių tikslas yra ne taupyti, o uždirbti pelną. O pelnas, kaip žinia, nesigauna, kai turi pilną sandėlį niekam nereikalingų prekių ir nulį to, ko vartotojams reikia.

P.S. Ir jei jau norite sutaupyti retindami sąskaitų išrašymą (administracines išlaidas, kaip rašo lyga.lt), tuomet pagalvokite, kokių administracinių išlaidų prireiks atsargų pertekliaus nuolatiniam inventorizavimui 😉

komentarų yra lygiai 9

 1. Jei sąskaitos iš tiekėjų gaunamos vienąkart į mėnesį (kaip minėta straipsnyje), vadinasi, užsakymus galima daryti daugiau nei vieną kartą į mėnesį. Tarkim kas 2 savaites. Manote, atsargų apyvartumas artėja link grėsmingos ribos?
  Na, argumentai priklauso nuo to apie kokius užsakymų dydžius kalbame (tikrai nepatariama daryti užsakymų kas metus).

 2. Kuo didesnis atsargų apyvartumas, tuo mažiau pinigų yra įšaldoma. Didelės partijos užšaldo didelius pinigus + mažina tikimybę, kad atspėsime rinkos paklausą.

 3. Jeigu tiekėjas veža dažnai (kas keletą dienų), o sąskaitą išrašo kartą per mėnesį, tai sumažina šiektiek krūvio apskaitai, tačiau ar tai REIKŠMINGAI įtakoja išlaidas ? negi dėl sumažėjusio krūvio atleisime 0,1 buhalterės ? Ar jai sumažinsime atlyginimą ? Tai kur tikrasis laimėjimas ?

 4. as

  Man tai primena gan tipishka taupymo situacija imoneje – “Taupysime, kad ir kiek mums tai bekainuotu!”.

 5. zoozle

  Ka jus rukot?

  patarkit – ash irgi noriu kad mane taip “gliucint” pradetu :)

  cia tavo diskusija tokio lygio:

  vienas sako: naudokit investcinio projekto vertinimui NPV. Pats geriausias irankis EVER.

  o kitas tuoj atsauna: Durniau TU, MIRR daug geriau. Visada naudoju ir iki siol problemu neturejau.

  Zoozle :)))))

 6. zoozle

  ir tada ishkarto matosi kad sandelio nemate :) ir apie sanaudas tik ish knygos girdeje :)

 7. Evaldas

  Su “agreguotom” saskaitom ala karta per menesi vietoj 1:1 (viena saskaita kiekvienam uzsakymui) irgi yra niuansu ypac jeigu turi daug tiekeju…kontrole tampa labai sudetinga (ar atveze tai kas buvo uzsakyta, ar tokiom kainom, kaip buvo sutarta ir pan.) is tokio sutaupymo gali pasidaryti rimtu bedu, yra sprendimu kur kas efektyvesniu – pvz. elektroniniai dokumentu mainai uzsakymai, sf (EDI) bet cia gi INOVACIJOS, juos kainuoja…

 8. As visada sandelio koncepcija suvedu iki saldytuvo. Kaip valdyti saldytuva visi supranta, bet niekaip negaliu suprasti, kodel tu paciu principu netaikoma sandelyje. Aaaa, tenai specifika, ane?

 9. Norėčiau pasiginčyti su Audriumi, dėl sugebejimo valdyti šaldytuvo atsargas – nes tikrai pažįstu daug žmonių, kurie perka daugiau (ir ne visada dėl to, kad gauti nuolaida nuo kiekio), bet poto turi išmesti sugedusius produktus, nes prisipirko per daug… arba turi kažką išmesti, kad tilptų naujausi pirkiniai į šaldytuvą.

Jūsų komentaras