Propaganda patingintiems

Ryte per Lietuvos radiją transliavo tokią laidą, kur vienas Darbo inspekcijos teisininkų primygtinai kvietė darbuotojus nevykdyti  tokių funkcijų ir darbdavio nurodymų, kurie nėra numatyti darbo sutartyje. Iš karto susimąsčiau, kad gyvenime, kiek teko anksčiau dirbti samdomą darbą, nė karto nebuvau atsivertęs darbo sutarties. Ne dėl to, kad mano darbdaviai būtų buvę tironai, ir būčiau bijojęs jiems pasipriešinti. Tiesiog pastoviai tekdavo dirbti tokiose aplinkose, kur pokyčius vijo pokyčiai, galima netgi sakyti, kad pokyčiai buvo (ir yra dabar) darbo esmė ir asmeninių pajamų šaltinis.

Apie tai, tik kiek kitais žodžiais, prieš kelias dienas parašė kolega Girius,  taikliai pastebėjęs, kad kai kurie naminiai paukščiai net ir darydami tik tai, kas jiems paliepta, nebūtinai įgyvendinta tuos sutartus ir ant sienos kabančioje darbo sutartyje įkaltus įsipareigojimus.

Žinoma, įstatymus reikia vykdyti ir Darbo inspekcijos reikia klausyti. Vadinasi, ir nenustebti, jei vadovas paprašys darbuotojo pristatyti savo pasiekimus kolektyvui, o pastarasis atsikirs, kad jo funkcija esą ne “rengti pristatymus”, o, tarkime, atsakinėti į klientų skambučius.

Tačiau valdžios institucijos viešas raginimas boikotuoti pokyčių užsigeidusių darbdarbių savivalę (būtent taip aš supratau tą raginimą) nėra pats geriausias būdas, kuriuo už darbo santykius atsakinga institucija turėtų siekti didesnio mūsų lietuviškojo verslo konkurencingumo (taip, žinau, jos misija kita, o konkurencingumas didėja/mažėja savaime…).

Suprantu, kad minėto valstybės tarnautojo kalbėjimą apsprendžia įstatymai. Suprantu ir tai, kad yra tokių darbdavių, kurie išnaudoja “darbo jėgą”. Taip pat esu už tai, kad už bet kokį darbą būtų tinkamai atlyginta. Tačiau, mano manymu, rūpintis darbų sauga, nelaimingų atsitikimų prevencija yra kur kas svarbiau, nei per radiją propaguoti antagonistinius santykius tarp “išnaudotojų” ir “darbo jėgos”.

1 komentaras

  1. lina

    idomu, kokios tu darbuotoju pareigos, jeigu jie nesugeba savo teisiu apsigint? “Ileisk ozka I baznycia – tai ir ant altoriaus uzlips”. Gal sioje vietoje darbdaviui deretu vyriska gimine parinkt, o darbuotojai ne tokie ir sventi, taciau jokios inspekcijos nepakeis igimto proceso: jei leisies, kad liptu ant galvos, tai “believe me” visi taip ir darys

  2. […] kaip tik reikėtų atleisti dalį žmonių (tų, kurie nelinkę pritarti pokyčiams ir įdėmiai klauso Darbo inspekcijos). Tačiau mes padidiname našumą (žmogus per valandą pagamina nebe vieną gaminį, bet du), tuo […]

Jūsų komentaras