Mokesčiai: 5:1 valstybės naudai

Ar mes mokame pakankamai didelius mokesčius? Gal šis klausimas ir kilo, bet garsiai išsakius jį, beveik visada mums atkirsdavo, kad yra šalys, kur yra dar didesni mokesčiai. Nemanau, kad į jas reiktų lygiuotis, nes nėra jokio aiškaus ryšio tarp gyvenimo kokybės ir mokesčiu dydžio. Labiau ryšys yra tarp mokesčių dydžio ir valdžios socialinio nuokrypio, kai iš visų atimama pagal galimybes ir visiems padalinama pagal poreikius – kuo arčiau lovio, tuo didesnis poreikis.

Bet tema ne apie tai. Taigi ar mes mokame didelius mokesčius? Paimkime pavyzdį, kuris yra visiems aktualus ir kurį visi suprastų.

Tarkime, aš noriu suremontuoti butą. Susiradau meistrą ir jis sako: “Medžiagos – xxx, o darbas bus 2000 Lt, į rankas, dirbsiu apie 3 savaites”. Na, atrodo neplešia, “bet žinai, aš dirbu nuosavame UAB’e ir todėl turiu sumokėti mokesčius, t.y. pajamų ir sodros”. Ir iš karto suma iš 2000 tampa 4000 (truputį apvaliname, kad būtų lengviau skaičiuoti ir nereiktų gilintis į nuansus, kiek meistras vaikų turi).

Beje, meistras dar turi pridėti PVM, taigi, kad suma gautųsi apvali, suapvaliname iki 5000 Lt. Reiškia, man reikia turįti “ant rankų” 5000 Lt. Iš kur aš juos gausiu? Be abejo, iš darbdavio, nubėgsiu ir paprašysiu! Ne, geriau – pareikalausiu, o jeigu – NE, tai…

Bet kokiu atveju, darbdavys man paaiškino. Galiu tau mokėti tuos 5000 Lt, tik, supranti, man reikia sumokėti dar mokesčius už tave, t.y. “sodrą” ir pajamų. Aš jau gudrus, žinau, kad daugins iš dviejų, ir gaus 10000 Lt. “Be to, – tęsia jis, – pridesime ir PVM, aš pelno neimsiu”. Gaunu cielus 12 gabalų. Kažkokia nesąmonė: kad gaučiau VERTĘ už 2000 Lt (ne popieriaus su visokių rašytojš ir pilotų atvaizdais), aš turiu ką nors apiplėšti už 12000, nes 10000 turėsiu atiduoti valstybei, kuri, kaip rašo pase, gins mane (kada nors ir jeigu bus patogu).

Va taip ir gaunasi, kad norint gauti vertės už 1 Lt, reikia valstybei mokesčių forma atiduoti 5 Lt. Ar prie tokių mokesčių žmogus gali būti pasiturintis? O dar gudručiai nori progresinius mokesčius įvesti?!

Bet apie kita kartą padėliosiu. Beje, gal ir todėl mes šių mokesčių nemokame – tiesiog iš mūsų juos atima.

Komentarų dar nėra, tad jūsiškis bus pirmasis.

Jūsų komentaras